درمان فشار خون بالا در افراد جوان

درمان فشار خون بالا در افراد جوان

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

درمان فشار خون بالا در افراد جوان

درمان فشار خون بالا در افراد جوان

احتمالاً برنامه معاینه جسمی قبلیتان را یادتان هست: یک پرستار بازوبندی دور بازویتان می‌بندد، بعد آن را پر از باد می‌کند و بعد اجازه می‌دهد که هوا به آرامی از آن بیرون بیاید و در همین حین خودش در گوشی طبی گوش می‌دهد. احتمالاً در این زمان هیچ حس خاصی نداشته‌اید—مگر آن حس عجیب بالا رفتن مقدار خون در دستتان. برای بیشتر دخترها و پسرها این تنها زمانی است که به فشارخونشان فکر می‌کنند.

هر آدمی برای اینکه بتواند زندگی کند به فشارخون نیاز دارد. بدون فشارخون، خون قادر نخواهد بود در بدن گردش کرده تا اکسیژن و سوخت لازم را به اندام‌های بدن برساند.فشارخون فشاری است که خون شما را با پمپاژ قلب دربرابر دیواره رگ‌های خونی وارد می‌کند. فشارخون با هر تپش قلب بالا رفته و وقتی قلب بین تپش‌ها استراحت می‌کند پایین می‌آید اما همیشه یک مقدار معین فشار در رگ‌ها وجود دارد. این فشارخون از دو نیروی جسمی ناشی می‌شود. قلب با پمپاژ کردن خون به رگ‌ها و در دستگاه گردش‌خون یک نیرو ایجاد می‌کند. نیروی دیگر از رگ‌ها به دست می‌آید که دربرابر جریان خون مقاومت می‌کنند.فشارخون در هر دقیقه تغییر می‌کند و نه تنها تحت تاثیر فعالیت و استراحت فرد، بلکه تحت‌تاثیر دما، رژیم‌غذایی، وضعیت روحی-روانی، طرز ایستادن و نشستن و داروها نیز می‌باشد.فشارخون برحسب میلیمتر مرکوری (که به صورت mm Hg نشان داده می‌شود) سنجیده می‌شود. بعنوان مثال، فشارخون طبیعی برای افراد بزرگسال باید کمتر از mm HG 80/120 باشد. عدد بالایی—که در این مثال 120 است—فشارخون سیتولیک نامیده می‌شود و نشان دهنده فشارخون در اوج هر ضربان قلب است. عدد پایینی—که در این مثال 8 است—فشارخون دیاستولیک نامیده می‌شود و نشانگر فشارخون در زمان استراحت قلب بین هر ضربان است. فشار سیستولیک اول و فشار دیاستولیک دوم نوشته می‌شود. فشارخون بااستفاده از ابزاری به نام فشارسنج اندازه‌گیری می‌شود. یک باند بازوبند دور بازوی فرد پیچیده می‌شود و برای ایجاد فشار باد می‌شود. وقتی بازوبند پر از باد شد، یک رگ بزرگ در بازو را فشار می‌دهد و برای لحظه‌ای جریان خون را قطع می‌کند. فشارخون را وقتی هوا را به آرامی از بازوبند بیرون می‌رانیم و باعث می‌شود خون دوباره در رگ جریان پیدا کند، اندازه‌گیری می‌کنند.گوش دادن با یک گوشی طبی به دکتر یا پرستار این امکان را می‌دهد تا اولین ضربه را بشنوند. این فشار سیستولیک است. فشار دیاستولیک وقتی صدای ضربه قطع می‌شود نوشته می‌شود.

بیشتر افراد با بالا رفتن سن دچار فشارخون بالا می‌شوند، ازاینرو اگر نوجوانی فشارخون بالا داشته باشد، به نظر عجیب خواهد رسید. بااینکه فشارخون بالا در نوجوانان بسیار نادر است اما باید فشارخونتان را کنترل کنید. حتی نوزادان هم ممکن است دچار فشارخون بالا شوند.فشارخون کمتر از 120 روی 80 برای افراد 18 سال و بالاتر نرمال است. مرز فشار سیستولیک 120 تا 139 یا فشار دیاستولیک 80 تا 89 باید تحت کنترل قرار گیرد. فشارخون بالاتر از 140 روی 90 برای افراد بالاتر از 18 سال فشارخون بالا درنظر گرفته می‌شود.عدد فشارخونی که دکترها برای نوجوانان بالا تشخیص می‌دهند ممکن است کمتر از آنچه که برای بزرگسالان در نظر می‌گیرند باشد.برای نوجوانان زیر 18 سال، فشارخون بالا فشارخونی است که بالاتر از 95 درصد سن، قد و جنسیتشان باشد (به عبارت دیگر، 95 درصد بچه‌ها در یک سن، قد، و جنسیت معین فشارخونی پایینتر از این عدد دارند). اندازه‌گیری بین 90 تا 95 درصد میزان قابل ‌انتظار بالا—نرمال یا پیش پرفشاری در نظر گرفته می‌شود.احتمال ابتلای نوجوانانی که فشارخون بالاتر از 90 درصد محدوده قابل‌انتظار دارند به مشکل فشارخون در بزرگسالی سه برابر بیشتر است. دکتر قبل از اینکه تشخیص دهد نوجوانی دچار فشارخون بالا است، حداقل در سه زمان مختلف فشارخون او را اندازه‌گیری می‌کند. فشارخون بیشتر نوجوانان در معاینات سالانه آنها اندازه‌گیری می‌شود. دکترها توصیه می‌کند که کودکان بزرگتر که فشارخون نرمال دارند هر سال فشارخونشان را اندازه‌گیری کنند.اگر فشارخون شما نزدیک به حدبالای محدوده نرمال است یا سابقه خانوادگی فشارخون بالا دارید، بیشتر در معرض ابتلا به این مشکل قرار دارید. دکتر به شما خواهد گرفت که چند وقت یکبار باید فشارخونتان را اندازه‌گیری کنید.

بیشتر فشارخون‌ها دلیل خاصی ندارند و فشارخون ضروری یا اولیه نامیده می‌شوند. درمواردی که علت فشارخون بالا شناخته شده باشد (که فشارخون ثانویه نامیده می‌شود)، معمولاً درنتیجه مشکل کلیوی، اختلالات هورمونی، ناهنجاری آئورت (رگ اصلی که خون اکسیژن‌دارشده را در بدن حمل می‌کند) و یا باریک شدن برخی رگ‌ها ایجاد می‌شود. دکترها نوجوانان مبتلا به فشارخون را معاینه می‌کنند تا دلایل ثانویه آن را تشخیص دهند.برخی نوجوانان ممکن است زمینه ابتلا به فشارخون بالا را از یکی یا هر دو والدینشان ارث برده باشند. بااینکه فشارخون معمولاً ارثی است اما بعضی افراد که سابقه قوی خانوادگی این بیماری را دارند، هیچوقت به آن مبتلا نمی‌شوند.کودکان و نوجوانان چاق بیشتر در معرض ابتلا به فشارخون بالا هستند. ورزش نکردن چاق شدن را آسان‌تر می‌کند و احتمال ابتلا به فشارخون را هم بالا می‌برد. افرادیکه از نوشیدنی‌های الکلی یا موادمخدر استفاده می‌کنند نیز در معرض ابتلا به این مشکل هستند. در برخی موارد، داروهایی مثل استیروئیدها یا داروهای ضدبارداری هم می‌تواند علت فشارخون بالا باشد.فشارخون بالا ممکن است برای زنان باردار هم اتفاق بیفتد. این نوع فشارخون پره‌اکلامپسی نامیده می‌شود. بااین‌حال این مشکل نادر است: فقط 6 تا 8 درصد از زنان باردار به این وضعیت مبتلا می‌شوند.

فشارخون بالا حجم کار قلب و رگ‌‌ها را بیشتر می‌کند. قلب باید قوی‌تر پمپاژ کند و رگ‌ها هم باید خونی را که تحت فشار بیشتری حرکت می‌کنند را حمل کنند. اگر فشارخون بالا برای مدتی طولانی ادامه پیدا کند، قلب و رگ‌ها دیگر آنطور که باید فعالیت نمی‌کنند. سایر اندام‌های بدن، مثل کلیه‌ها، چشم‌ها و مغز هم دچار آسیب می‌شوند.افراد می‌توانند با فشارخون بالا به مدتی طولانی زندگی کنند بدون اینکه علائمی مشاهده کند. به همین دلیل است که فشارخون بالا معمولاً “قاتل خاموش” نامیده می‌شود. اینکه فرد هیچ علائمی ندارد، به این معنی نیست که فشارخون بالا بر بدن او اثر نمی‌گذارد.ابتلا به فشارخون بالا فرد را بیشتر در معرض سکته، حملات قلبی، نارسایی کلیه، از دست رفتن بینایی و تصلب شریان قرار می‌دهد. در موارد نادر، فشارخون شدید می‌توانند ایجاد سردرد، تغییر بینایی، سرگیجه، خونریزی بینی و حالت‌تهوع شود.

درمان فشار خون بالا در افراد جوان

برای بیشتر نوجوانان تنها راه تشخیص فشارخون بالا این است که فشارخونتان را اندازه ‌بگیرید. این روشی بدون درد و سریع است.اگر یکبار فشارخونتان بالا بودن لزوماً به این معنی نیست که فشارخون دارید، اما می‌تواند نشانه این باشد که باید مراقب فشارخونتان باشید. برای اینکه تشخیص داده شود که فردی فشارخونی است باید چندین مرتبه در روزها مختف فشارخون او اندازه‌گیری شود.دکترها معمولاً در این مواقع در این زمینه‌ها از بیمار اطلاعات می‌گیرند:- سابقه پزشکی کامل، ازجمله سوالاتی درمورد وضعیت کنونی و گذشته سلامتی وی و وضعیت سلامت اعضای خانواده- اینکه فرد دارویی مصرف می‌کند یا خیر- اینکه فرد سیگار می‌کشد یا از مشروبات الکلی استفاده می‌کند- عادت‌های تغذیه و ورزشدکتر احتمالاً قد و وزن فرد را هم اندازه‌گیری می‌کند و ممکن است آزمایش ادرار و خون نیز از او بگیرد تا وضعیت سلامت او مثل مشکلات کلیوی یا اختلالات تیروئید که گاهی‌اوقات می‌تواند علت بروز فشارخون باشد، را با دقت بیشتری بررسی کند. دکتر ممکن است کلسترول بالا یا مشکلات دیگری که می‌تواند خطر ایجاد بیماری قلبی یا سکته را بالا ببرد را نیز بررسی می‌کند.

فشارخون بالا می‌تواند مشکلی موقتی یا بیماری برای همه عمر باشد. صرفنظر از اینه چه چیز علت فشارخون بالا است، مسئله مهم این است که آن را تحت کنترل قرار دهید. کسانیکه فشارخونشان را با یک برنامه درمانی کنترل می‌کنند، خطر بروز مشکلات جدی را در خود پایین می‌آورند.بااینکه مصرف دارو برای کنترل فشارخون بالا الزامی است اما در بسیاری از موارد فشارخون را می‌توان با ایجاد اصلاحاتی در وضعیت زندگی مثل کاهش وزن و تغییرات غذایی کنترل کرد.اگر برایتان تشخیص داده شده که فشارخون بالا دارید، شما به همراه دکترتان باید تصمیم بگیرید که بهترین روش درمان برای شما چه روشی است. دکتر احتمالاً توصیه می‌کند که با ایجاد تغییر در سبک زندگی مثل کاهش خوردن چربی‌ها و نمک، خودداری از مصرف الکل و سیگار و ورزش کردن مشکلتان را کنترل کنید.ورزش یک درمان بسیار مهم برای فشارخون است. فقط افرادیکه فشارخون کنترل‌نشده جدی دارند، که بسیار نادر است، باید درمورد ورزش احتیاط کنند. آکادمی طب اطفال امریکا (AAP) توصیه می‌کند که نوجوانان مبتلا به فشارخون جدی فقط تا زمانیکه فشارخونشان کنترل شود، از انجام برخی ورزش‌ها خودداری کنند. ورزش‌هایی که باید از آن دوری شود شامل بدنسازی و بادی‌بیدینگ، مخصوصاً اگر به صورت حرفه‌ای انجام شود، نیز می‌باشد. به عبارت دیگر، ورزش‌هایی که روی عضله‌سازی تمرکز دارد اما آن را با ورزش‌های هوازی متعادل نمی‌کند از جمله ورزش‌هایی است که باید از آن اجتناب شود. افرادیکه به فشارخون خفیف‌تر مبتلا هستند یا فشارخونشان تحت کنترل است باید به ورزش به عنوان راهی برای درمان مشکل خود نگاه کنند.

سلامت نگاه داشتن شما به طرق دیگر نیز کمک می‌کنند:- نسبت به قدتان وزنی نرمال داشته باشید.- به طور منظم ورزش کنید. این کمک می‌کند دچار اضافه وزن نشوید یا اضافه ‌وزنتان را از بین ببرید.  ورزش همچنین قلب و عروقتان را قوی و سالم نگه می‌دارد.- یک رژیم ‌غذایی سالم که شامل دانه‌های کامل، لبنیات کم‌چربی، میوه و سبزیجات می‌شود داشته باشید.- سیگار نکشید. سیگار کشیدن و فشارخون بالا جزء عوامل اصلی ابتلا به حمله قلبی و سکته هستند.- سطح استرستان را تحت کنترل داشته باشید. تکنیک‌های ریلکسیشن مثل تمرینات تنفس عمیق در این زمینه کمک می‌کند.- مصرف سدیم (نمک) خود را تحت کنترل داشته باشید. مصرف کمتر نمک به پایین آوردن فشارخون در برخی افراد کمک می‌کند و از بروز فشارخون بالا در برخی افراد جلوگیری به عمل می‌آورد. – از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.- فشارخونتان را بدانید. به طور منظم آن را چک کنید.

نکته : تمام اطلاعات در کیدز پرشیا® تنها برای مقاصد آموزشی می باشد . جهت توصیه های ویژه پزشکی ، تشخیص و درمان ، با دکتر خود مشورت کنید. © کلیه حقوق سایت برای کیدز پرشیا محفوظ است .

www.KidsPersia.com 2018 | Powered By : [ PersianTools ]

احتمالا برنامه معاینه جسمی قبلی تان را یاد تان هست : یک پرستار بازو بندی دور بازوی تان می‌بندد، بعد آن را پر از باد می‌کند و بعد اجازه می‌دهد که هوا به آرامی از آن بیرون بیاید و در همین حین خودش در گوشی طبی گوش می‌دهد. احتمالا در این زمان هیچ حس خاصی نداشته‌ اید مگر آن حس عجیب بالا رفتن مقدار خون در دست تان. برای بیشتر دخترها و پسرها این تنها زمانی است که به فشار خون شان فکر می‌کنند.

هر آدمی برای اینکه بتواند زندگی کند به فشار خون نیاز دارد. بدون فشار خون، خون قادر نخواهد بود در بدن گردش کرده تا اکسیژن و سوخت لازم را به اندام‌های بدن برساند.

فشار خون فشاری است که خون شما را با پمپاژ قلب در برابر دیواره رگ‌ های خونی وارد می‌کند. فشار خون با هر تپش قلب بالا رفته و وقتی قلب بین تپش‌ ها استراحت می‌کند پایین می‌آید اما همیشه یک مقدار معین فشار در رگ‌ ها وجود دارد. این فشار خون از دو نیروی جسمی ناشی می‌شود. قلب با پمپاژ کردن خون به رگ‌ ها و در دستگاه گردش‌خون یک نیرو ایجاد می‌کند. نیروی دیگر از رگ‌ ها به دست می‌آید که دربرابر جریان خون مقاومت می‌کنند.

فشار خون در هر دقیقه تغییر می‌کند و نه تنها تحت تاثیر فعالیت و استراحت فرد، بلکه تحت‌تاثیر دما، رژیم‌ غذایی، وضعیت روحی روانی، طرز ایستادن و نشستن و داروها نیز می‌باشد.

فشار خون برحسب میلیمتر مرکوری (که به صورت mm Hg نشان داده می‌شود) سنجیده می‌شود. به عنوان مثال، فشار خون طبیعی برای افراد بزرگسال باید کمتر از mm HG 80/120 باشد. عدد بالایی که در این مثال 120 است فشار خون سیتولیک نامیده می‌شود و نشان دهنده فشار خون در اوج هر ضربان قلب است. عدد پایینی که در این مثال 8 است فشار خون دیاستولیک نامیده می‌شود و نشانگر فشار خون در زمان استراحت قلب بین هر ضربان است. فشار سیستولیک اول و فشار دیاستولیک دوم نوشته می‌شود.

درمان فشار خون بالا در افراد جوان

فشار خون با استفاده از ابزاری به نام فشار سنج اندازه‌ گیری می‌شود. یک باند بازو بند دور بازوی فرد پیچیده می‌شود و برای ایجاد فشار باد می‌شود. وقتی بازو بند پر از باد شد، یک رگ بزرگ در بازو را فشار می‌دهد و برای لحظه‌ای جریان خون را قطع می‌کند. فشار خون را وقتی هوا را به آرامی از بازوبند بیرون می‌رانیم و باعث می‌شود خون دوباره در رگ جریان پیدا کند، اندازه‌گیری می‌کنند.
گوش دادن با یک گوشی طبی به دکتر یا پرستار این امکان را می‌دهد تا اولین ضربه را بشنوند. این فشار سیستولیک است. فشار دیاستولیک وقتی صدای ضربه قطع می‌شود نوشته می‌شود.

بیشتر افراد با بالا رفتن سن دچار فشار خون بالا می‌شوند، از این رو اگر نوجوانی فشار خون بالا داشته باشد، به نظر عجیب خواهد رسید. با اینکه فشار خون بالا در نوجوانان بسیار نادر است اما باید فشار خون تان را کنترل کنید. حتی نوزادان هم ممکن است دچار فشار خون بالا شوند.

فشار خون کمتر از 120 روی 80 برای افراد 18 سال و بالاتر نرمال است. مرز فشار سیستولیک 120 تا 139 یا فشار دیاستولیک 80 تا 89 باید تحت کنترل قرار گیرد. فشار خون بالاتر از 140 روی 90 برای افراد بالاتر از 18 سال فشار خون بالا در نظر گرفته می‌شود.

عدد فشار خونی که دکترها برای نوجوانان بالا تشخیص می‌دهند ممکن است کمتر از آنچه که برای بزرگسالان در نظر می‌گیرند باشد.

برای نوجوانان زیر 18 سال، فشار خون بالا فشار خونی است که بالاتر از 95 درصد سن، قد و جنسیت شان باشد (به عبارت دیگر، 95 درصد بچه‌ها در یک سن، قد، و جنسیت معین فشار خونی پایین تر از این عدد دارند). اندازه‌گیری بین 90 تا 95 درصد میزان قابل ‌انتظار بالا نرمال یا پیش پر فشاری در نظر گرفته می‌شود.

احتمال ابتلای نوجوانانی که فشار خون بالاتر از 90 درصد محدوده قابل‌ انتظار دارند به مشکل فشار خون در بزرگسالی سه برابر بیشتر است.

دکتر قبل از اینکه تشخیص دهد نوجوانی دچار فشار خون بالا است، حداقل در سه زمان مختلف فشار خون او را اندازه‌گیری می‌کند. فشار خون بیشتر نوجوانان در معاینات سالانه آنها اندازه‌ گیری می‌شود. دکترها توصیه می‌کند که کودکان بزرگتر که فشار خون نرمال دارند هر سال فشار خون شان را اندازه‌گیری کنند.

اگر فشار خون شما نزدیک به حد بالای محدوده نرمال است یا سابقه خانوادگی فشار خون بالا دارید، بیشتر در معرض ابتلا به این مشکل قرار دارید. دکتر به شما خواهد گرفت که چند وقت یکبار باید فشار خونتان را اندازه‌گیری کنید.

بیشتر فشار خون‌ ها دلیل خاصی ندارند و فشار خون ضروری یا اولیه نامیده می‌شوند. در مواردی که علت فشار خون بالا شناخته شده باشد (که فشار خون ثانویه نامیده می‌شود)، معمولا در نتیجه مشکل کلیوی، اختلالات هورمونی، ناهنجاری آئورت (رگ اصلی که خون اکسیژن‌دارشده را در بدن حمل می‌کند) و یا باریک شدن برخی رگ‌ها ایجاد می‌شود. دکترها نوجوانان مبتلا به فشار خون را معاینه می‌کنند تا دلایل ثانویه آن را تشخیص دهند.

برخی نوجوانان ممکن است زمینه ابتلا به فشار خون بالا را از یکی یا هر دو والدین شان ارث برده باشند. با اینکه فشار خون معمولا ارثی است اما بعضی افراد که سابقه قوی خانوادگی این بیماری را دارند، هیچوقت به آن مبتلا نمی‌شوند.

کودکان و نوجوانان چاق بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون بالا هستند. ورزش نکردن چاق شدن را آسان‌تر می‌کند و احتمال ابتلا به فشار خون را هم بالا می‌برد. افرادی که از نوشیدنی‌های الکلی یا موادمخدر استفاده می‌کنند نیز در معرض ابتلا به این مشکل هستند. در برخی موارد، داروهایی مثل استیروئیدها یا داروهای ضد بارداری هم می‌تواند علت فشار خون بالا در جوانان باشد.

فشار خون بالا ممکن است برای زنان باردار هم اتفاق بیفتد. این نوع فشار خون پره‌اکلامپسی نامیده می‌شود. بااین‌حال این مشکل نادر است: فقط 6 تا 8 درصد از زنان باردار به این وضعیت مبتلا می‌شوند.

فشار خون بالا حجم کار قلب و رگ‌‌ها را بیشتر می‌کند. قلب باید قوی‌تر پمپاژ کند و رگ‌ها هم باید خونی را که تحت فشار بیشتری حرکت می‌کنند را حمل کنند. اگر فشار خون بالا برای مدتی طولانی ادامه پیدا کند، قلب و رگ‌ها دیگر آنطور که باید فعالیت نمی‌کنند. سایر اندام‌های بدن، مثل کلیه‌ها، چشم‌ها و مغز هم دچار آسیب می‌شوند.

افراد می‌توانند با فشار خون بالا به مدتی طولانی زندگی کنند بدون اینکه علائمی مشاهده کند. به همین دلیل است که فشار خون بالا معمولا “قاتل خاموش” نامیده می‌شود. اینکه فرد هیچ علائمی ندارد، به این معنی نیست که فشار خون بالا بر بدن او اثر نمی‌گذارد.

ابتلا به فشار خون بالا فرد را بیشتر در معرض سکته، حملات قلبی، نارسایی کلیه، از دست رفتن بینایی و تصلب شریان قرار می‌دهد. در موارد نادر، فشار خون شدید می‌توانند ایجاد سردرد، تغییر بینایی، سرگیجه، خونریزی بینی و حالت‌تهوع شود.

برای بیشتر نوجوانان تنها راه تشخیص فشار خون بالا این است که فشار خون تان را اندازه ‌بگیرید. این روشی بدون درد و سریع است.

اگر یک بار فشار خون تان بالا بودن لزوما به این معنی نیست که فشار خون دارید، اما می‌تواند نشانه این باشد که باید مراقب فشار خون تان باشید.

برای اینکه تشخیص داده شود که فردی فشار خونی است باید چندین مرتبه در روزها مختف فشار خون او اندازه‌گیری شود.

دکترها معمولا در این مواقع در این زمینه‌ها از بیمار اطلاعات می‌گیرند

– سابقه پزشکی کامل، ازجمله سوالاتی درمورد وضعیت کنونی و گذشته سلامتی وی و وضعیت سلامت اعضای خانواده
– اینکه فرد دارویی مصرف می‌کند یا خیر
– اینکه فرد سیگار می‌کشد یا از مشروبات الکلی استفاده می‌کند
– عادت‌ های تغذیه و ورزش

دکتر احتمالا قد و وزن فرد را هم اندازه‌گیری می‌کند و ممکن است آزمایش ادرار و خون نیز از او بگیرد تا وضعیت سلامت او مثل مشکلات کلیوی یا اختلالات تیروئید که گاهی‌ اوقات می‌تواند علت بروز فشار خون باشد، را با دقت بیشتری بررسی کند. دکتر ممکن است کلسترول بالا یا مشکلات دیگری که می‌تواند خطر ایجاد بیماری قلبی یا سکته را بالا ببرد را نیز بررسی می‌کند.

فشار خون بالا می‌تواند مشکلی موقتی یا بیماری برای همه عمر باشد. صرف نظر از اینه چه چیز علت فشار خون بالا است، مسئله مهم این است که آن را تحت کنترل قرار دهید. کسانی که فشار خون شان را با یک برنامه درمانی کنترل می‌کنند، خطر بروز مشکلات جدی را در خود پایین می‌ آورند.

با اینکه مصرف دارو برای کنترل فشار خون بالا الزامی است اما در بسیاری از موارد فشار خون را می‌توان با ایجاد اصلاحاتی در وضعیت زندگی مثل کاهش وزن و تغییرات غذایی کنترل کرد.

اگر برای تان تشخیص داده شده که فشار خون بالا دارید، شما به همراه دکتر تان باید تصمیم بگیرید که بهترین روش درمان برای شما چه روشی است. دکتر احتمالا توصیه می‌کند که با ایجاد تغییر در سبک زندگی مثل کاهش خوردن چربی‌ها و نمک، خودداری از مصرف الکل و سیگار و ورزش کردن مشکل تان را کنترل کنید.

ورزش یک درمان بسیار مهم برای فشار خون است. فقط افرادی که فشار خون کنترل‌ نشده جدی دارند، که بسیار نادر است، باید درمورد ورزش احتیاط کنند. آکادمی طب اطفال امریکا (AAP) توصیه می‌کند که نوجوانان مبتلا به فشار خون جدی فقط تا زمانیکه فشار خونشان کنترل شود، از انجام برخی ورزش ها خودداری کنند.
ورزش هایی که باید از آن دوری شود شامل بدنسازی و بادی‌بیدینگ، مخصوصا اگر به صورت حرفه‌ای انجام شود، نیز می‌باشد. به عبارت دیگر، ورزش هایی که روی عضله‌سازی تمرکز دارد اما آن را با ورزش های هوازی متعادل نمی‌کند از جمله ورزش هایی است که باید از آن اجتناب شود. افرادی که به فشار خون خفیف‌تر مبتلا هستند یا فشار خونشان تحت کنترل است باید به ورزش به عنوان راهی برای درمان مشکل خود نگاه کنند.

با رعایت نکات زیر می توانید به درمان فشار خون بالا کمک کنید :

– نسبت به قد تان وزنی نرمال داشته باشید.
– به طور منظم ورزش کنید. این کمک می‌کند دچار اضافه وزن نشوید یا اضافه ‌وزن تان را از بین ببرید. ورزش همچنین قلب و عروقتان را قوی و سالم نگه می‌دارد.
– یک رژیم ‌غذایی سالم که شامل دانه‌های کامل، لبنیات کم‌چربی، میوه و سبزیجات می‌شود داشته باشید.
– سیگار نکشید. سیگار کشیدن و فشار خون بالا جزء عوامل اصلی ابتلا به حمله قلبی و سکته هستند.
– سطح استرس تان را تحت کنترل داشته باشید. تکنیک‌های ریلکسیشن مثل تمرینات تنفس عمیق در این زمینه کمک می‌کند.
– مصرف سدیم (نمک) خود را تحت کنترل داشته باشید. مصرف کمتر نمک به پایین آوردن فشار خون در برخی افراد کمک می‌کند و از بروز فشار خون بالا در برخی افراد جلوگیری به عمل می‌آورد.
– از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.
– فشار خونتان را بدانید. به طور منظم آن را چک کنید. / کیدزپرشیا

روی دکمه زیر کلیک فرمایید

فال حافظ

کپی برداری ممنوع !

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کوکا تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.
هر گونه کپی برداری از محتوای سایت کوکا پیگرد قانونی دارد.

محل لینک سایت شما – مجله اینترنتی ریموژ

مطالب بخش سلامت و پزشکی سایت کوکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.

بسیاری از مردم چنین می پندارند که افزایش فشارخون، تنها گریبان بزرگسالان و سالخوردگان را می گیرد، ولی بنا بر یافته های جدید، ممکن است جوانان، نوجوانان، بچه ها و حتی کودکان بسیار خردسال نیز به این بیماری گرفتار شوند. از آنجایی که دگرگونی های جسمی آدمی در دوران نوجوانی روی می دهد، بهتر است دست کم سالی یک بار از پزشک تان بخواهید که میزان فشارخون تان را اندازه گیری کند. در این صورت پزشک مربوطه مشخص می سازد که آیا تغییرات حاصل در فشارخون شما با سن تان متناسب اند، یا اختلال بالقوه ای را در بدن تان نمایان می سازند. ممکن است تشخیص و درمان بموقع، همزمان با افزایش تدریجی سن، از پرفشاری و عوارض ناشی از آن در عهد کهنسالی جلوگیری کند.
میزان شیوع فشار خون بالا در جوانان بیشتر از آن چیزی است که قبلا تصور می شود در حال حاضر تقریبا یک پنجم جوانانی به آن دچار هستند.
فشار خون طبيعي براي افراد بالغ كمتر از 90/ 140 ميليمتر جيوه است. يعني هم فشار ماكزيمم بايد كمتر از 140 ميلي متر جيوه باشدو هم فشار مي نيمم بايد كمتر از 90 ميلي متر جيوه باشد. اگر فشار خون ماكزيمم 140 ميلي متر جيوه و بيشترويا فشارخون مي نيمم 90 ميليمتر جيوه و بيشتر باشد، بعنوان فشار خون بالا محسوب مي شود . در مواردي كه فشارخون ماكزيمم در يك گروه و فشارخون مي نيمم در گروه ديگر قرار مي گيرد،فشارخون را در گروه بالاتر دسته بندي مي كنيم.به عنوان مثال اگر فشارخون ماكزيمم 145 ميلي متر جيوه و مي نيمم 86 ميلي متر جيوه باشد، فشارخون رادر گروه فشارخون بالا قرار مي دهيم.البته فشار خون بايد در چند نوبت و در چند موقعيت اندازه گيري شود و سپس بر اساس ميانگين اعداد بدست آمده قضاوت گردد .

فهرست مطالب

فشار خون بالا گاهی «کشنده بی سر و صدا» نامیده می‌شود، زیرا تا مراحل انتهایی اکثرا هیچ علامتی ندارد. توجه داشته باشید که فشار خون به طور طبیعی در اثر استرس و فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری بدنی بالا می‌رود.
اما فردی که دچار بیماری فشارخون بالاست، به هنگام استراحت نیز فشار خونش بالاتر از حد طبیعی قرار دارد.

معمولا علامتی وجود ندارد مگر این که بیماری شدید باشد.
علایم زیر مربوط به بالا رفتن فشار خون به طور بحرانی هستند.

درمان فشار خون بالا در افراد جوان

فشار خون از جمله بیماری هایی است که در کشور شایع است و حدود 25 درصد افراد بالای 18 سال دچار فشار خون هستند . علت فشار خون بالا در جوانان مصرف نمک از اندازه در غذاها بیش و داشتن رژیم‌های نادرست غذایی ، مصرف زیاد غذاهای چرب و پرنمک ، بی‌تحرکی و زندگی ماشینی است.
توجه‌ داشته‌ باشید که‌ فشار خون‌ بطور طبیعی‌ در اثر استرس و فعالیت بدنی بالا می‌رود، اما فردی‌ که‌ دچار بیماری‌ فشار خون‌ بالا است‌، به‌ هنگام‌ استراحت‌ نیز فشار خونش‌ بالاتر از حد طبیعی‌ است.
بنابراین عوامل خطرزمینه ساز (مستعد کننده) فشارخون بالا در جوانان عبارتند از:

یکی از مهمترین مسائلی که سلامت جامعه را تهدید می کند و علت 80 درصد مرگ و میر و ناتوانی در کشور است بیماری های غیر واگیر است که فشار خون و سکته های قلبی نیز از آن جمله هستند.
کنترل نکردن فشار خون بالا باعث بروز عوارض زیر در بدن می شود :

فشار خون بالا باعث سختی و افزایش ضخامت سرخرگ های خونی می شود (آترواسکلروز) که این امر باعث حمله قلبی، سکته قلبی و سکته مغزی می شود.

آنوریسم‌ عبارت است از اتساع (باد کردن) یا بیرون‌زدگی دیواره یک سرخرگ در اثر ضعف دیواره سرخرگ‌.
پمپ کردن خون در رگ ها علی رغم داشتن فشار خون بالا، باعث ضخیم شدن عضله قلب می شود. در نتیجه قلب به سختی خون را پمپ می کند و دچار نارسایی می شود.

در این حالت کلیه ها نمی توانند به درستی کار خود را انجام دهند.

در این حالت بینایی فرد کم می شود.

سندرم متابولیک یکی از اختلالات مربوط به متابولیسم بدن است که شامل افزایش اندازه دور کمر، تری گلسیرید خون بالا، کاهش کلسترول خوب یا HDL ، فشار خون بالا و افزایش هورمون انسولین است.
اگر فشار خون فرد بالا باشد، احتمال ابتلا به سایر اجزای این سندرم زیاداست. هر چقدر اجزای بیشتری از این سندرم را داشته باشید، بیشتر دچار دیابت، بیماری قلبی و سکته می شوید.

فشار خون بالا روی توانایی فکر کردن، یادآوری و یادگیری فرد تأثیر می گذارد.

فشارخون بالاي اوليه درمان قطعي نداردواحتمال بهبودي كامل بسيارنادراست، امااگرفشارخون بالابه موقع تشخيص داده و درمان شود و بيمار بطور مرتب تحت مراقبت باشد، قابل كنترل است و مي توان از عوارض آن پيشگيري نمود.در فشارخون بالاي ثانويه اگر علت و بيماري كه سبب ايجاد فشارخون بالا شده است درمان شود،در اكثر موارد فشارخون به وضع طبيعي برمي گرددو بيمار بهبود مي يابد.
شيوه هاي درمان فشار خون بالاي اوليه عبارت است از :

مراقبت هاي غير داروئي شامل تغيير شيوه هاي زندگي است. اگرچاقي وجود دارد مي توان با انتخاب رژيم غذايي وفعاليت بدني مناسب وزن را كاهش داد . با كاهش وزن، فشار خون نيز به مقدار قابل ملاحظه اي كاهش مي يابد.
از دیگر اقدامات لازم جهت کاهش فشار خون عبارتند از:

اگر احساس می کنید فشار خون شما بالا است حتما به پزشک مراجعه کنید. ممکن است لازم باشد به صورت منظم دارو مصرف کنید. به هیچ عنوان به صورت خودسرانه دارو های فشار خون را مصرف نکنید.
فشار خون بالا اگر درمان نشود می تواند به عوارض جدی و خطرناکی منجر شود.
شما می توانید یک دستگاه فشار سنج پزشکی تهیه کنید و در خانه و به صورت منظم فشار خود را چک کنید و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید.
این عوامل باعث کاهش فشار خون شما می شود.

در بعضي از بيماران با وجود رعايت درمان غير دارويي فشار خون تا حد مطلوب كاهش نمي يابد و لازم است براي تنظيم فشار خون بالا از دارونيز استفاده شود.دارو توسط پزشك تجويز مي شود. داروها ممكن است عوارضي مثل سرگيجــــه ، خواب آلودگي ، تنگي نفس شديد ، طپش قلب ، تهوع ، استفراغ و حساسيت ايجاد كنندكه بايد در سير درمان بيمار به آنها توجه داشت و در صورت مشاهده عوارض نامبرده ،بيمار را به موقع به پزشك ارجاع داد تا مقدار دارو را كاهش دهد و يا در صورت لزوم مصرف داروي مورد نظر را قطع كند و داروي جديدي تجويز كند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با علت فشار خون بالا آشنا شوید.

درمان فشار خون بالا در افراد جوان

بسیاری از مردم چنین می پندارند که افزایش فشارخون، تنها گریبان بزرگسالان و سالخوردگان را می گیرد، ولی بنا بر یافته های جدید، ممکن است جوانان، نوجوانان، بچه ها و حتی کودکان بسیار خردسال نیز به این بیماری گرفتار شوند. از آنجایی که دگرگونی های جسمی آدمی در دوران نوجوانی روی می دهد، بهتر است دست کم سالی یک بار از پزشک تان بخواهید که میزان فشارخون تان را اندازه گیری کند. در این صورت پزشک مربوطه مشخص می سازد که آیا تغییرات حاصل در فشارخون شما با سن تان متناسب اند، یا اختلال بالقوه ای را در بدن تان نمایان می سازند.

ممکن است تشخیص و درمان بموقع، همزمان با افزایش تدریجی سن، از پرفشاری و عوارض ناشی از آن در عهد کهنسالی جلوگیری کند.میزان شیوع فشار خون بالا در جوانان بیشتر از آن چیزی است که قبلا تصور می شود در حال حاضر تقریبا یک پنجم جوانانی به آن دچار هستند.فشار خون طبيعي براي افراد بالغ كمتر از 90/ 140 ميليمتر جيوه است. يعني هم فشار ماكزيمم بايد كمتر از 140 ميلي متر جيوه باشدو هم فشار مي نيمم بايد كمتر از 90 ميلي متر جيوه باشد. اگر فشار خون ماكزيمم 140 ميلي متر جيوه و بيشترويا فشارخون مي نيمم 90 ميليمتر جيوه و بيشتر باشد، بعنوان فشار خون بالا محسوب مي شود .

در مواردي كه فشارخون ماكزيمم در يك گروه و فشارخون مي نيمم در گروه ديگر قرار مي گيرد،فشارخون را در گروه بالاتر دسته بندي مي كنيم.به عنوان مثال اگر فشارخون ماكزيمم 145 ميلي متر جيوه و مي نيمم 86 ميلي متر جيوه باشد، فشارخون رادر گروه فشارخون بالا قرار مي دهيم.البته فشار خون بايد در چند نوبت و در چند موقعيت اندازه گيري شود و سپس بر اساس ميانگين اعداد بدست آمده قضاوت گردد .

——————————————————————————————–

1- فشار خون اصلی یا اولیه

2- فشار خون ثانویه

فشار خون اولیه علت مشخصی ندارد و 95 درصد افراد مبتلا دچار این نوع فشار خون هستند.فشار خون ثانویه در اثر علت مشخص مثل بیماری کلیوی، تومور و قرص های ضدبارداری رخ می دهد.فشار خون بالا باعث سختی و افزایش ضخامت سرخرگ های خونی می شود (آترواسکلروز) که این امر باعث حمله قلبی، سکته قلبی و سکته مغزی می شود.

——————————————————————————————–

1- کشیدن سیگار

2- چاقی و اضافه وزن

3- بیماری دیابت

4- کم تحرکی بدن مثل نشستن طولانی پشت میز کار

5- ورزش نکردن

6- مصرف زیاد نمک و غذاهای شور

7- مصرف کم کلسیم، پتاسیم و منیزیم در غذاها

8- کمبود ویتامین D در بدن

9- مصرف الکل

10- استرس

11- افزایش سن

12- برخی داروها مثل قرص های ضدبارداری

13- زمینه ارثی و ژنتیکی

14- سابقه خانوادگی ابتلا به فشار خون بالا

15- بیماری مزمن کلیوی

16- بیماری ها و یا تومور غدد فوق کلیه

17- بیماری ها و یا تومور غده تیروئید

18- نواقص مادرزادی موجود در رگ های خونی

6 بیماری ناشی از فشار خون بالا

——————————————————————————————–

1- حمله یا سکته قلبی

درمان فشار خون بالا در افراد جوان

فشار خون بالا باعث سختی و افزایش ضخامت سرخرگ های خونی می شود (آترواسکلروز) که این امر باعث حمله قلبی، سکته قلبی و سکته مغزی می شود.

2- آنوریسم

آنوریسم‌ عبارت است از اتساع (باد کردن) یا بیرون‌زدگی دیواره یک سرخرگ در اثر ضعف دیواره سرخرگ‌.

پمپ کردن خون در رگ ها علی رغم داشتن فشار خون بالا، باعث ضخیم شدن عضله قلب می شود. در نتیجه قلب به سختی خون را پمپ می کند و دچار نارسایی می شود.

3- تنگ و ضعیف شدن رگ های خونی در کلیه ها

در این حالت کلیه ها نمی توانند به درستی کار خود را انجام دهند.

4- ضخیم شدن، تنگی و یا پارگی رگ های خونی در چشم ها

در این حالت بینایی فرد کم می شود.

5- سندرم متابولیک

سندرم متابولیک یکی از اختلالات مربوط به متابولیسم بدن است که شامل افزایش اندازه دور کمر، تری گلسیرید خون بالا، کاهش کلسترول خوب یا HDL ، فشار خون بالا و افزایش هورمون انسولین است.

اگر فشار خون فرد بالا باشد، احتمال ابتلا به سایر اجزای این سندرم زیاداست. هر چقدر اجزای بیشتری از این سندرم را داشته باشید، بیشتر دچار دیابت، بیماری قلبی و سکته می شوید.

6- مشکل حافظه و یادگیری

فشار خون بالا روی توانایی فکر کردن، یادآوری و یادگیری فرد تأثیر می گذارد.

——————————————————————————————–

بیشتر فشارخون‌ها دلیل خاصی ندارند و فشارخون ضروری یا اولیه نامیده می‌شوند. درمواردی که علت فشارخون بالا شناخته شده باشد (که فشارخون ثانویه نامیده می‌شود)، معمولاً درنتیجه مشکل کلیوی، اختلالات هورمونی، ناهنجاری آئورت (رگ اصلی که خون اکسیژن‌دارشده را در بدن حمل می‌کند) و یا باریک شدن برخی رگ‌ها ایجاد می‌شود. دکترها نوجوانان مبتلا به فشارخون را معاینه می‌کنند تا دلایل ثانویه آن را تشخیص دهند.

برخی نوجوانان ممکن است زمینه ابتلا به فشارخون بالا را از یکی یا هر دو والدینشان ارث برده باشند. بااینکه فشارخون معمولاً ارثی است اما بعضی افراد که سابقه قوی خانوادگی این بیماری را دارند، هیچوقت به آن مبتلا نمی‌شوند.کودکان و نوجوانان چاق بیشتر در معرض ابتلا به فشارخون بالا هستند. ورزش نکردن چاق شدن را آسان‌تر می‌کند و احتمال ابتلا به فشارخون را هم بالا می‌برد. افرادیکه از نوشیدنی‌های الکلی یا موادمخدر استفاده می‌کنند نیز در معرض ابتلا به این مشکل هستند. در برخی موارد، داروهایی مثل استیروئیدها یا داروهای ضدبارداری هم می‌تواند علت فشارخون بالا باشد.فشارخون بالا ممکن است برای زنان باردار هم اتفاق بیفتد. این نوع فشارخون پره‌اکلامپسی نامیده می‌شود. بااین‌حال این مشکل نادر است: فقط 6 تا 8 درصد از زنان باردار به این وضعیت مبتلا می‌شوند.

——————————————————————————————–

فشارخون بالا حجم کار قلب و رگ‌‌ها را بیشتر می‌کند. قلب باید قوی‌تر پمپاژ کند و رگ‌ها هم باید خونی را که تحت فشار بیشتری حرکت می‌کنند را حمل کنند. اگر فشارخون بالا برای مدتی طولانی ادامه پیدا کند، قلب و رگ‌ها دیگر آنطور که باید فعالیت نمی‌کنند. سایر اندام‌های بدن، مثل کلیه‌ها، چشم‌ها و مغز هم دچار آسیب می‌شوند.افراد می‌توانند با فشارخون بالا به مدتی طولانی زندگی کنند بدون اینکه علائمی مشاهده کند.

به همین دلیل است که فشارخون بالا معمولاً “قاتل خاموش” نامیده می‌شود. اینکه فرد هیچ علائمی ندارد، به این معنی نیست که فشارخون بالا بر بدن او اثر نمی‌گذارد.ابتلا به فشارخون بالا فرد را بیشتر در معرض سکته، حملات قلبی، نارسایی کلیه، از دست رفتن بینایی و تصلب شریان قرار می‌دهد. در موارد نادر، فشارخون شدید می‌توانند ایجاد سردرد، تغییر بینایی، سرگیجه، خونریزی بینی و حالت‌تهوع شود.

——————————————————————————————–

برای بیشتر نوجوانان تنها راه تشخیص فشارخون بالا این است که فشارخونتان را اندازه ‌بگیرید. این روشی بدون درد و سریع است.اگر یکبار فشارخونتان بالا بودن لزوماً به این معنی نیست که فشارخون دارید، اما می‌تواند نشانه این باشد که باید مراقب فشارخونتان باشید.برای اینکه تشخیص داده شود که فردی فشارخونی است باید چندین مرتبه در روزها مختف فشارخون او اندازه‌گیری شود.

دکترها معمولاً در این مواقع در این زمینه‌ها از بیمار اطلاعات می‌گیرند:

دکتر احتمالاً قد و وزن فرد را هم اندازه‌گیری می‌کند و ممکن است آزمایش ادرار و خون نیز از او بگیرد تا وضعیت سلامت او مثل مشکلات کلیوی یا اختلالات تیروئید که گاهی‌اوقات می‌تواند علت بروز فشارخون باشد، را با دقت بیشتری بررسی کند. دکتر ممکن است کلسترول بالا یا مشکلات دیگری که می‌تواند خطر ایجاد بیماری قلبی یا سکته را بالا ببرد را نیز بررسی می‌کند.

——————————————————————————————–

فشارخون بالا می‌تواند مشکلی موقتی یا بیماری برای همه عمر باشد. صرفنظر از اینه چه چیز علت فشارخون بالا است، مسئله مهم این است که آن را تحت کنترل قرار دهید. کسانیکه فشارخونشان را با یک برنامه درمانی کنترل می‌کنند، خطر بروز مشکلات جدی را در خود پایین می‌آورند.بااینکه مصرف دارو برای کنترل فشارخون بالا الزامی است اما در بسیاری از موارد فشارخون را می‌توان با ایجاد اصلاحاتی در وضعیت زندگی مثل کاهش وزن و تغییرات غذایی کنترل کرد.

اگر برایتان تشخیص داده شده که فشارخون بالا دارید، شما به همراه دکترتان باید تصمیم بگیرید که بهترین روش درمان برای شما چه روشی است. دکتر احتمالاً توصیه می‌کند که با ایجاد تغییر در سبک زندگی مثل کاهش خوردن چربی‌ها و نمک، خودداری از مصرف الکل و سیگار و ورزش کردن مشکلتان را کنترل کنید.

ورزش یک درمان بسیار مهم برای فشارخون است. فقط افرادیکه فشارخون کنترل‌نشده جدی دارند، که بسیار نادر است، باید درمورد ورزش احتیاط کنند. آکادمی طب اطفال امریکا (AAP) توصیه می‌کند که نوجوانان مبتلا به فشارخون جدی فقط تا زمانیکه فشارخونشان کنترل شود، از انجام برخی ورزش‌ها خودداری کنند. ورزش‌هایی که باید از آن دوری شود شامل بدنسازی و بادی‌بیدینگ، مخصوصاً اگر به صورت حرفه‌ای انجام شود، نیز می‌باشد.

به عبارت دیگر، ورزش‌هایی که روی عضله‌سازی تمرکز دارد اما آن را با ورزش‌های هوازی متعادل نمی‌کند از جمله ورزش‌هایی است که باید از آن اجتناب شود. افرادیکه به فشارخون خفیف‌تر مبتلا هستند یا فشارخونشان تحت کنترل است باید به ورزش به عنوان راهی برای درمان مشکل خود نگاه کنند.

——————————————————————————————–

سلامت نگاه داشتن شما به طرق دیگر نیز کمک می‌کنند:

——————————————————————————————–

*BPA:

ماده شیمیایی «BPA» موجود در برخی قوطی ها و شیشه های پلاستیکی می تواند با راه یافتن به مواد غذایی و نوشیدنی، باعث افزایش فشارخون شود. نتایج بررسی ها نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی با بیماری قلبی و فشارخون ارتباط دارد. برای کاهش خطر از محصولات عاری از BPA استفاده کنید. مصرف غذاهای کنسروی را کاهش دهید، از ظروف غیرپلاستیکی مانند شیشه، استیل و چینی برای سرو غذاها و نوشیدنی های داغ استفاده کنید. از قرار دادن غذا در ظروف پلاستیکی ساخته شده با BPA برای گرم کردن آن بپرهیزید. زیرا با استفاده مکرر احتمال شکسته شدن و نفوذ این ماده شیمیایی به مواد غذایی بیشتر می شود.

*قند:

به گفته محققان مصرف قند می تواند بیشتر از نمک به قلب آسیب برساند. قندی که به غذاها و نوشیدنی های صنعتی افزوده می شود نقش عمده ای در افزایش فشارخون دارد. به نقل از Webmd ،محققان آمریکایی مصرف روزانه حداکثر ۶ قاشق چای خوری شکر را به زنان و ۹ قاشق چای خوری را به مردان توصیه می کنند و نه بیشتر.

*آپنه (ایست تنفسی) خواب:

این اختلال به خر و پف کردن، بی خوابی و احتمالاً فشارخون بالا منجر می شود. زیرا با ایجاد تداخل در عملکرد سیستم تنفسی، باعث کاهش اکسیژن در بدن می شود. در این شرایط مغز و سیستم اعصاب علایمی ارسال می کند تا روند اکسیژن رسانی به قلب و مغز افزایش پیدا کند و در نتیجه رگ های خونی تنگ می شود. افت مکرر میزان اکسیژن خون همراه با کاهش کیفیت خواب نیز می تواند ترشح هورمون های استرس زا را تحریک کند و ضربان قلب را افزایش دهد و خطر افزایش فشارخون را بیشتر کند. تغییر در شیوه زندگی مانند کاهش دادن وزن، می تواند به طور موفقیت آمیزی آپنه خواب را درمان کند.

*احساس تنهایی:

احساس تنهایی نه تنها بر اعتماد به نفس و میزان استرس تأثیر می گذارد بلکه باعث بالا رفتن فشارخون نیز می شود. بنابراین، منزوی نشوید و وقت بیشتری را با دوستان و نزدیکان بگذرانید.

*جکوزی و سونا:

رفتن به جکوزی و سونا به ویژه در هوای سرد یا زمانی که عضله و مفصل شما درد می کند، باعث آرامش می شود اما اگر فشارخون شما بالاست از رفتن به این دو مکان بپرهیزید زیرا حرارت ایجاد شده از جکوزی و سونا باعث باز شدن رگ ها می شود. همچنین اگر پزشک، شما را از انجام دادن ورزش های متعادل منع کرده است از استفاده از جکوزی و سونا بپرهیزید. کنترل دمای سونا سخت است اما می توانید دمای جکوزی را تنظیم کنید.

*دارو:

اگرچه دارو برای درمان و کمک به بهبودی فرد در نظر گرفته شده است اما مصرف برخی داروها باعث افزایش فشارخون می شود. محققان می گویند افرادی که به طور روزانه استامینوفن مصرف می کنند بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به فشارخون بالا قرار می گیرند. مصرف برخی مسکن ها و داروهای ضد التهابی مانند پروفن، ادویل، ناپروکسن سدیم و داروهای ضد افسردگی مانند نپرامین و… باعث افزایش فشارخون می شود. برخی مکمل های گیاهی مانند جینسینگ، شیرین بیان و… نیز می توانند باعث افزایش فشارخون شوند.

——————————————————————————————–

از آنجایی که بسیاری از افراد مبتلا به فشارخون، از بیماری خود آگاه نیستند، توصیه بر کنترل منظم آن وجود دارد، زیرا این بیماری مانند بالا بودن چربی‌های خون، می ‌تواند برای سال ها بی‌ سر و صدا وجود داشته باشد، بدون آن که هیچ گونه علائمی را در شخص مبتلا بروز دهد. از این رو مواردی به شکل توصیه ‌وار در زیر مطرح می ‌گردد و امید است با به کاربندی این موارد، به حل مشکل بالا بودن فشارخون بپردازید:

1 – مصرف آب سالم و گوارا را به میزان قابل توجهی در روز توصیه می ‌کنم. یک لیوان آب میوه ی رقیق شده با اندکی پودر ویتامین C ، موجب بهبود عملکرد دستگاه ایمنی و ترمیم سرخرگ‌ها می ‌شود.

2 – مصرف نان‌ها و مواد کربوهیدراتی تهیه شده از آردهای سفید و بدون سبوس (تصفیه شده) را به حداقل برسانید و از نان‌های سبوس‌دار به خصوص حاوی سبوس جو دو سر استفاده کنید.

3 – مصرف قند و شکر و سایر فرآورده‌های تهیه شده از آنها مثل نوشابه‌ها، مربا، ژله، شکلات، کیک‌ها و شیرینی‌ها را محدود یا حذف کنید.

4 – تحقیقات ثابت کرده است که کودکان پیش دبستانی که هر روز 4 وعده میوه و سبزی و دو وعده لبنیات مصرف می ‌کنند، در نوجوانی فشار خون پایین‌ تری نسبت به سایر افراد دارند و در اصل احتمال ابتلا به حمله ی قلبی، سکته و سایر بیماری های ناتوان ‌کننده در افرادی که زودتر به فشار خون مبتلا می ‌شوند، بیشتر است.

5 – سعی کنید غذا را کامل بجوید و حتماً غذای خود را در محیطی آرام و به دور از استرس و تشنج میل فرمایید.

6 – با اجتناب از مصرف غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد، اعمال هضمی را بهبود بخشید.

7 – نوشیدن هر نوع نوشیدنی را با غذا و در کنار غذای اصلی به دلیل تداخل در هضم محدود کنید.

8 – از مصرف غذاهای سرخ کرده یا غذاهایی که در درجه ی حرارت‌های بسیار بالا و یا با مدت زمان طولانی تهیه می ‌شوند، خودداری کنید و به خاطر داشته باشید، استفاده ی چند باره از روغن‌های آشپزی عاملی در بالا بردن فشار خون است.

9-از مصرف مواد حاوی افزودنی‌ها و غذاهای فرایند شده که حاوی مقدار زیادی نمک و ادویه‌ها هستند، مثل انواع سوسیس و کالباس، غذاهای کنسروی، شورها، ترشی‌ها و چاشنی‌های کارخانه ‌ای جداً خودداری کنید.

10 – چای، قهوه و شکلات را بسیار محدود کنید و تا 1 ساعت پس از صرف غذا چای ننوشید و به جای آنها از چای‌ها و دم‌کردنی‌های گیاهی (مثل گل گاو زبان) استفاده کنید.

11 – از مصرف نمک و غذاهای پُر نمک و ادویه بپرهیزید. به جای نمک می ‌توانید از سبزیجات تازه یا خشک، ادویه‌‌جات مفید (زردچوبه- دارچین و…)، پودر سیر و پیاز و آب لیموی تازه استفاده کنید.

12 – موادی مثل کره، خامه، مارگارین، دنبه، سس‌ها و روغن‌های جامد را از برنامه ی غذایی حذف کرده و به جای آنها از روغن زیتون- روغن‌های گیاهی مایع و روغن‌ ماهی استفاده کنید.

13 – مغز‌ها و دانه‌های گیاهی مثل گردو حاوی موادمغذی بی ‌شماری هستند. می ‌توانید از آنها در رژیم غذایی روزانه بهره ببرید. استفاده از آنها در سالادها به خوش طعم و مقوی کردن آنها کمک شایانی می ‌کند.

14 – حداقل 3 بار در هفته ماهی بخورید و به جای گوشت‌های قرمز سعی کنید از گوشت سفید استفاده کنید.

15 – از استرس بپرهیزید، زیرا یکی از عوامل بالا بردن فشار خون که بسیار سریع هم عمل می‌ کند، استرس و عصبانیت است.

16 – هر روز زمانی را برای استراحت در نظر بگیرید و به خاطر داشته باشید، کار کردن بی ‌وقفه بیشترین فشار را بر سلامتی شما وارد خواهد آورد. حتی اگر عادت به خوابیدن در میانه ی روز ندارید، برای دقایقی چشم‌ها را روی هم گذاشته و به استراحت بپردازید.

17 – ورزش‌هایی مثل: پیاده ‌روی، شنا، دوچرخه?سواری ورزش‌های مناسبی برای پایین آوردن فشار خون به شمار می ‌آیند. بنابراین حداقل 3 بار در هفته و هر بار حداقل 30 دقیقه ورزش کنید.

18 – از گلپر، آویشن، نعناع خشک، کنجد و… به جای نمک استفاده کنید.

19 – سیگار را به طور کامل از برنامه ی‌ زندگی خود حذف کنید.

امید است با راهکارهای تغذیه ‌ای ارائه شده گامی مؤثر در جهت کاهش فشار خون و از بین علل ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی بردارید و جاده ی زندگی را با همواری بیشتری طی کنید.

——————————————————————————————–

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

برای مطرح کردن سوالات پزشکی خود ، اینجا کلیک کنید

© تمامی حقوق این سایت برای مجله اینترنتی دلگرم محفوظ است / هر گونه کپی جزئی و کلی از مطالب دلگرم تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

آرشیو موضوعی وبسایت

شما در حال حاضر اینجا هستید :

تغذیه و سلامتی

سلامت زنان

سلامت مردان

درمان فشار خون بالا در افراد جوان

سلامت کودکان

سلامت میانسالان

سلامت روان

سلامت جنسی

اعتیاد و سیگار

پوست و مو

دهان و دندان

تناسب اندام

ویتامین و مکمل

انواع دارو ها

انواع بیماری

مطالعه ای جدید نشان میدهد، فشار خون بالا برای جوانان به اندازه ای که برای همتایان ۴۰ ساله و بزرگترشان نگرانی محسوب میشود، اهمیت ندارد.
به گفته نویسندگان این مطالعه، این مسئله به طور ویژه در مردان جوان دیده میشود و تنها ۴ نفر در ۱۰ جوان مبتلا به فشار خون بالا، فشار خون خود را کنترل میکنند.

دکتر اندرو موران، نویسنده ارشد این مطالعه گفت:”در حالی که آگاهی از فشار خون بالا، درمان و کنترل آن به طور کلی از اوایل سال ۲۰۰۰ بهبود یافته است، هر سه مورد در جوانان بالغ بین ۱۸-۳۹ ساله در وضعیت بدی باقی مانده است.

انجمن قلب، فشار خون بالا را ۱۴۰/۹۰ یا بالاتر تعریف می کند. فشار خون بالا می تواند به حمله قلبی و سکته مغزی منجر شود.

این مطالعه شامل اطلاعاتی از هشت نظرسنجی بود که بین سال های ۱۹۹۹-۲۰۱۴ تکمیل شده بودند. بیش از ۴۱۰۰۰ نفر در این نظرسنجی ها شرکت کردند. آنها در مورد آگاهی از فشار خون بالا و درمان آن پاسخ دادند.

این یافته ها نشان می دهند که تنها نیمی از ۶٫۷ میلیون بزرگسال جوان مبتلا به فشار خون بالا در سال ۲۰۱۳-۲۰۱۴ تحت درمان قرار گرفتند. براساس این نشست خبری، حتی تعداد کمتری – یعنی ۴۰ درصد از افراد- فشار خون خود را کنترل می کند.

محققان دریافته اند که فقط ۶۸ درصد مردان جوان در مقایسه با ۸۶ درصد زنان جوان، از فشار خون بالا آگاه بودند. این تفاوت در رابطه با درمان (۴۴ درصد برای مردان، ۶۱ درصد برای زنان) و کنترل (۳۴ درصد برای مردان، ۵۲ درصد برای زنان) نیز وجود داشت.

ییی ژانگ، سرپرست نویسندگان این مطالعه گفت: “مطالعه ما به شناسایی نقاط ضعف در بررسی و مدیریت فشار خون بالا در میان بزرگسالان جوان و به ویژه جوانان بالغ پرداخته است. ”

به گفته ژانگ، اولین مرحله برای جوانان این است که فشار خون خود را اندازه گیری کنند، چه در مطب پزشک، و داروخانه و چه در محل دیگری در جامعه خود. جوانان مبتلا به فشار خون مداوم، به مراقبت های بالینی برای تایید تشخیص و دریافت نظارت منظم و احتمالا درمان نیاز دارند.

 

این مطالعه همچنین گزارش داد که جوانان مبتلا به فشار خون بالا احتمال بیشتری دارد که چاق باشند. تقریبا ۷۵ درصد از جوانان مبتلا به فشار خون بالا در دسته افراد چاق هستند در مقایسه با ۵۷ درصد افراد میانسال با فشار خون بالا و ۴۲ درصد افراد مسن با فشار خون بالا.

محققان همچنین دریافتند که وضعیتی که به عنوان پیش فشار خون شناخته می شود که در آن افراد در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند، در مردان جوان (۳۴ درصد) بیشتر از زنان جوان (۱۳ درصد) بود.

به گفته محققان پیش فشار خون بالا زمانی است که فشار خون بین ۱۲۰ تا ۱۳۹ برای عدد بالا (سیستولیک) و ۸۰ تا ۸۹ برای عدد پایین (دیاستولی) باشد.

یافته های این مطالعه که توسط موسسه های ملی ایالات متحده تأمین مالی شده بود، در ۲۸ اوت در مجله فشارخون منتشر شد.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منبع تصاویر 

‏‫‬‬‬

 

تغذیه و سلامتی

اطلاعات دارویی

تغذیه و سلامتی

اطلاعات دارویی

درمان فشار خون بالا در افراد جوان

تغذیه و سلامتی

اطلاعات دارویی

اطلاعات دارویی

اطلاعات پزشکی

تغذیه و سلامتی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وبسایت
خانه

موبایل

18 دلیل فشار خون بالامقدار طبیعی فشار خون 120 روی 80 میلیمتر جیوه است. مقدار بین 120 روی 80 تا 139 بر روی 89 به عنوان مرحله پیش از فشار خون بالا در نظر گرفته می شود. فشار خون 140 روی 90 و بیشتر از آن نیز نشان دهنده ابتلا به فشار خون بالاست.دو نوع فشار خون بالا وجود دارد:1- فشار خون اصلی یا اولیه 2- فشار خون ثانویه فشار خون اولیه علت مشخصی ندارد و 95 درصد افراد مبتلا دچار این نوع فشار خون هستند.فشار خون ثانویه در اثر علت مشخص مثل بیماری کلیوی، تومور و قرص های ضدبارداری رخ می دهد.فشار خون بالا باعث سختی و افزایش ضخامت سرخرگ های خونی می شود (آترواسکلروز) که این امر باعث حمله قلبی، سکته قلبی و سکته مغزی می شودعلل بروز فشار خون بالا1- کشیدن سیگار2- چاقی و اضافه وزن3- بیماری دیابت4- کم تحرکی بدن مثل نشستن طولانی پشت میز کار5- ورزش نکردن6- مصرف زیاد نمک و غذاهای شور7- مصرف کم کلسیم، پتاسیم و منیزیم در غذاها8- کمبود ویتامین D در بدن9- مصرف الکل10- استرس11- افزایش سن12- برخی داروها مثل قرص های ضدبارداری13- زمینه ارثی و ژنتیکی14- سابقه خانوادگی ابتلا به فشار خون بالا15- بیماری مزمن کلیوی16- بیماری ها و یا تومور غدد فوق کلیه17- بیماری ها و یا تومور غده تیروئید18- نواقص مادرزادی موجود در رگ های خونی 6 بیماری ناشی از فشار خون بالاکنترل نکردن فشار خون بالا باعث بروز عوارض زیر در بدن می شود :1- حمله یا سکته قلبیفشار خون بالا باعث سختی و افزایش ضخامت سرخرگ های خونی می شود (آترواسکلروز) که این امر باعث حمله قلبی، سکته قلبی و سکته مغزی می شود.

درمان فشار خون بالا در افراد جوان

2- آنوریسمآنوریسم‌ عبارت است از اتساع (باد کردن) یا بیرون‌زدگی دیواره یک سرخرگ در اثر ضعف دیواره سرخرگ‌.پمپ کردن خون در رگ ها علی رغم داشتن فشار خون بالا، باعث ضخیم شدن عضله قلب می شود. در نتیجه قلب به سختی خون را پمپ می کند و دچار نارسایی می شود.3- تنگ و ضعیف شدن رگ های خونی در کلیه هادر این حالت کلیه ها نمی توانند به درستی کار خود را انجام دهند.4- ضخیم شدن، تنگی و یا پارگی رگ های خونی در چشم هادر این حالت بینایی فرد کم می شود.5- سندرم متابولیکسندرم متابولیک یکی از اختلالات مربوط به متابولیسم بدن است که شامل افزایش اندازه دور کمر، تری گلسیرید خون بالا، کاهش کلسترول خوب یا HDL ، فشار خون بالا و افزایش هورمون انسولین است.اگر فشار خون فرد بالا باشد، احتمال ابتلا به سایر اجزای این سندرم زیاداست. هر چقدر اجزای بیشتری از این سندرم را داشته باشید، بیشتر دچار دیابت، بیماری قلبی و سکته می شوید.6- مشکل حافظه و یادگیریفشار خون بالا روی توانایی فکر کردن، یادآوری و یادگیری فرد تأثیر می گذارد.

منبع:tebyan.net

 


بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

خمیر دندان ژله ایی + تخفیف

تور ویژه مشهد // قیمت مناسب-*-

جدیدترین جواهرات زنانه و مردانه-*-

شماره موبایلتان را نام خودتان بگذارید 0912sara

کامل یک خانه مدرن + تصاویر-*-

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

علت فشار خون بالا علت بالا رفتن ناگهانی فشار خون علت فشار خون بالا در جوانان علت نوسان شدید فشار خون علائم فشار خون بالا و پایین علائم فشار خون بالا در جوانان و چگونه فشار خون را پایین بیاوریم. پزشکان بروز فشار بالای غیر طبیعی در شریان ها را علت مرگ و میر افراد ذکر میکند دکتر Sharukh Golwala، متخصص قلب در بیمارستان  بمبئی علتهایی که منجر به  بالا رفتن فشار خون می شود بیان میکند . در این مطلب با برخی عوامل علت فشار خون بالا آشنا می شوید . با ما همراه باشید


 


 


دو نوع فشار خون بالا وجود دارد:

درمان فشار خون بالا در افراد جوان


1- فشار خون اصلی یا اولیه


2- فشار خون ثانویه


 

فشار خون اولیه علت مشخصی ندارد و 95 درصد افراد مبتلا دچار این نوع فشار خون هستند.فشار خون ثانویه در اثر علت مشخص مثل بیماری کلیوی، تومور و قرص های ضدبارداری رخ می دهد.فشار خون بالا باعث سختی و افزایش ضخامت سرخرگ های خونی می شود (آترواسکلروز) که این امر باعث حمله قلبی، سکته قلبی و سکته مغزی می شود


 


 


 


1- کشیدن سیگار


2- چاقی و اضافه وزن


3- بیماری دیابت


4- کم تحرکی بدن مثل نشستن طولانی پشت میز کار


5- ورزش نکردن


6- مصرف زیاد نمک و غذاهای شور


7- مصرف کم کلسیم، پتاسیم و منیزیم در غذاها


8- کمبود ویتامین D در بدن


9- مصرف الکل


10- استرس


11- افزایش سن


12- برخی داروها مثل قرص های ضدبارداری


13- زمینه ارثی و ژنتیکی


14- سابقه خانوادگی ابتلا به فشار خون بالا


15- بیماری مزمن کلیوی


16- بیماری ها و یا تومور غدد فوق کلیه


17- بیماری ها و یا تومور غده تیروئید


18- نواقص مادرزادی موجود در رگ های خونی


 


 

1- حمله یا سکته قلبی فشار خون بالا باعث سختی و افزایش ضخامت سرخرگ های خونی می شود (آترواسکلروز) که این امر باعث حمله قلبی، سکته قلبی و سکته مغزی می شود.


 

2- آنوریسم آنوریسم‌ عبارت است از اتساع (باد کردن) یا بیرون‌زدگی دیواره یک سرخرگ در اثر ضعف دیواره سرخرگ‌.پمپ کردن خون در رگ ها علی رغم داشتن فشار خون بالا، باعث ضخیم شدن عضله قلب می شود. در نتیجه قلب به سختی خون را پمپ می کند و دچار نارسایی می شود.


 

3- تنگ و ضعیف شدن رگ های خونی در کلیه ها در این حالت کلیه ها نمی توانند به درستی کار خود را انجام دهند.


 

درمان فشار خون بالا در افراد جوان

4- ضخیم شدن، تنگی و یا پارگی رگ های خونی در چشم ها در این حالت بینایی فرد کم می شود.


 

5- سندرم متابولیک سندرم متابولیک یکی از اختلالات مربوط به متابولیسم بدن است که شامل افزایش اندازه دور کمر، تری گلسیرید خون بالا، کاهش کلسترول خوب یا HDL ، فشار خون بالا و افزایش هورمون انسولین است.اگر فشار خون فرد بالا باشد، احتمال ابتلا به سایر اجزای این سندرم زیاداست. هر چقدر اجزای بیشتری از این سندرم را داشته باشید، بیشتر دچار دیابت، بیماری قلبی و سکته می شوید.


 

6- مشکل حافظه و یادگیری فشار خون بالا روی توانایی فکر کردن، یادآوری و یادگیری فرد تأثیر می گذارد. فشار خون‌ بالا گاهی‌ کشنده‌ بی‌سر و صدا نامیده‌ می‌شود، زیرا تا مراحل‌ انتهایی‌ اکثرا هیچ‌ علامتی‌ ندارد.فشارخون‌ به طور طبیعی‌ در اثر استرس و فعالیت بدنی بالا می‌رود، اما فردی‌ که‌ دچار بیماری‌ فشارخون‌ بالا است‌، به‌ هنگام‌ استراحت‌ نیز فشار خونش‌ بالاتر از حد طبیعی‌ است.


 


اندازه‌گیری فشار خون

اصولا فشارخون در بخش‌های مختلف سیستم گردش خون متفاوت است ولی در اندازه گیری، فشار خون به دو نوع فشارخون سیستولی و دیاستولی مجزا می شود.فشار خون سیستولی معمولاً به فشار خونی که در سرخرگ‌های است گفته می‌شود و فشارخون دیاستولی به فشارخون ورید گفته می شود. معمول‌ترین روش اندازه‌گیری فشار خون به‌ وسیله فشارسنج است که با استفاده از ارتفاع جیوه برای اندازه‌گیری فشار خون در حال چرخش در رگ‌ها استفاده می‌کند. فشارخون طبیعی براساس قرارداد برای فشارخون سیستولی پائین تراز 120 میلی متر جیوه و برای فشارخون دیاستولی پائین تراز 80 میلی ‌لیترجیوه است. شیوع فشارخون بالا در جوامع گوناگون متفاوت است.


 

فشار خون بالا خصوصا در افراد مسن بسیار شایع است. تقریبا در حدود یک نفر از هر چهار نفر از فشار خون بالا رنج می برند. در بیماران جوان‌تر در مردان شایعتر است ولی در سنین بالاتر در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود. به طور کلی با افزایش سن خطر ابتلا افزایش می‌یابد.


 


 


 

علل بروز این بیماری هنوز به طور کامل شناخته نشده است ولی برخی عوامل فرد را مستعد ابتلا به فشار خون می کنند از جمله:

1- سن‌ بالای‌ 60 سال با افزایش سن احتمال بروز فشار خون افزایش می یابد2- چاقی و اضافه وزن3- سیگار کشیدن4- مصرف الکل5- رژیم‌ غذایی‌ حاوی‌ نمک‌ زیاد یا چربی‌ اشباع‌ شده‌ و عدم مصرف میوه و سبزی6- کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی کافی7- استرس8- عوامل‌ ژنتیکی‌، اگر یکی از والدین و یا هر دو دچار فشار خون بالا باشند، خطر ابتلای فرد به فشار خون بیشتر است.9- مصرف‌ قرصهای‌ ضد حاملگی‌، استروییدها و بعضی‌ از انواع‌ داروهای‌ مهارکننده‌ اشتها10- پشت میزنشینی11- نژاد: سفید پوستان ونژاد هندواروپایی بیشتر دچار افزایش فشار خون می‌شوند.


 


 


پیشگیری از بیماری فشارخون

1- کنترل وزن ، کم کردن حتی یک کیلوگرم از وزن برای کنترل فشار خون مفید است2- انجام ورزش مرتب، 30 دقیقه ورزش در هر روز بهترین راه مبارزه با پرفشاری خون است3- کم کردن مصرف نمک و غذاهای پرچرب4- داشتن رژیم غذایی حاوی میوه و سبزیجات ، لبنیات کم‌چرب و غذاهای حاوی پتاسیم نظیر دانه‌های سبوس‌دار و خشکبار استفاده کنید.5- عدم مصرف سیگار و مشروبات الکلی6- اندازه گیری فشار خون حداقل هر 6 ماه یک بار7- زنان باردار باید مرتب برای معاینه پیش از زایمان به پایگاه‌های بهداشتی درمان و خانه بهداشت مراجعه کنند تا کارشناسان بهداشت بتواند به پرفشاری احتمالی خون پی ببرد و به ‌موقع کنترل کنند.8- در خانم‌هایی که قرص‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند باید فشار خون خود را مرتب کنترل نمایند9- پرهیز از مصرف سوسیس، کالباس، کنسرو گوشت، برگرها و سایر فرآورده‌های گوشتی به علت دارا بودن مقادیر بالای سدیم و همچنین پرهیز از سبزی‌های کنسروشده در آب نمک، زیتون شور، چیپس و سایر تنقلات شور.10- مواد حاوی کافئین از قبیل قهوه، چای، نوشابه‌های کولا و شکلات، سبب افزایش فشارخون می‌شوند و باید در حد اعتدال مصرف شوند.11- اجتناب از مصرف غذاهای سرخ کرده یا غذاهایی که در درجه‌ی حرارت‌های بسیار بالا و یا با مدت زمان طولانی تهیه می‌‌شوند، و عدم استفاده ی چند باره از روغن‌های آشپزی.12- استفاده از گوشت سفید به جای گوشت‌های قرمز.13- کنترل استرس ، زیرا یکی از عوامل بالا بردن فشار خون که بسیار سریع هم عمل می‌‌کند، استرس و عصبانیت است.14- استراحت به میزان کافی هر روز زیرا کار کردن بی‌‌وقفه بیشترین فشار را بر سلامتی فرد وارد خواهد کرد.15- انجام ورزش‌هایی مثل پیاده ‌روی، شنا، دوچرخه سواری برای پایین آوردن فشار خون مفید هستند بنابراین حداقل 3 بار در هفته و هر بار حداقل 30 دقیقه باید ورزش کرد


 


 


عوارض‌ فشار خون بالا

سکته مغزی، حمله قلبی، نارسایی احتقانی قلب و ورم‌ ریه، نارسایی‌ کلیه و آسیب چشمی و مشکل بینایی از عوارض اصلی فشار خون بالا هستند.براساس گزارش دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، هرچه فشار خون بالاتر باشد، میزان امید به زندگی پایین‌تر خواهد بود.


 


درمان‌

اهداف‌ درمان‌ با توجه‌ به‌ ویژگی‌های‌ هر فرد تعیین‌ خواهند شد و ممکن‌ است‌ شامل‌ کم ‌کردن‌ وزن‌، ترک‌ دخانیات‌ ،کنترل فشار خون‌ ‌ به‌صورت روزانه‌، استفاده‌ از داروهای‌ ضد فشار خون‌ تحت نظر پزشک، کاستن از استرس، برنامه‌ ورزش‌ مناسب‌ و تغییر شیوه‌ زندگی‌ برای‌ کاهش‌ استرس باشند.علت های بالا رفتن فشارخون – چطور می توان فشار خون را کاهش داد – روش های مفید برای کاهش فشار خون بالابسیاری از افراد بدون اینکه دلیل آن را بدانند مبتلا به بیماری پر فشاری خون می شوند و وقتی به پزشک مراجعه می کنند دکتر به آنها می گوید که فشار خون بالا دارید. در این مقاله علت بالا رفتن فشارخون را باهم مرور خواهیم کرد.


 

مصرف نمک، استرس و استعمال دخانیات تنها عوامل افزایش فشارخون نیست و علت های پنهانی نیز در این امر دخیل است. نتایج داده ها نشان می دهد، افزایش فشارخون با بالا رفتن سن به طور معمول اجتناب ناپذیر است. به گفته متخصصان با رسیدن به ۵۵ سالگی، احتمال افزایش فشارخون ۹۰درصد است. اما این موضوع به این معنا نیست که نمی توان از بروز آن پیشگیری کرد. در واقع قدم اول ایجاد تغییر در شیوه زندگی از جمله کاهش وزن، ورزش کردن و اتخاذ کردن برنامه غذایی سالم است.


 

*BPA:
ماده شیمیایی «BPA» موجود در برخی قوطی ها و شیشه های پلاستیکی می تواند با راه یافتن به مواد غذایی و نوشیدنی، باعث افزایش فشارخون شود. نتایج بررسی ها نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی با بیماری قلبی و فشارخون ارتباط دارد. برای کاهش خطر از محصولات عاری از BPA استفاده کنید. مصرف غذاهای کنسروی را کاهش دهید، از ظروف غیرپلاستیکی مانند شیشه، استیل و چینی برای سرو غذاها و نوشیدنی های داغ استفاده کنید. از قرار دادن غذا در ظروف پلاستیکی ساخته شده با BPA برای گرم کردن آن بپرهیزید. زیرا با استفاده مکرر احتمال شکسته شدن و نفوذ این ماده شیمیایی به مواد غذایی بیشتر می شود.


 


 

*قند:
به گفته محققان مصرف قند می تواند بیشتر از نمک به قلب آسیب برساند. قندی که به غذاها و نوشیدنی های صنعتی افزوده می شود نقش عمده ای در افزایش فشارخون دارد. به نقل از Webmd ،محققان آمریکایی مصرف روزانه حداکثر ۶ قاشق چای خوری شکر را به زنان و ۹ قاشق چای خوری را به مردان توصیه می کنند و نه بیشتر.


 

با افزایش سن، به دلیل کاهش خاصیت ارتجاعی شریان ها، احتمال ابتلا به فشار خون بالا بیشتر می شود. لذا سن افراد یک فاکتور اساسی برای تعیین بالا بودن فشار خون افراد محسوب می شود.به طور کلی افرادی که به طور مداوم فشار خون سیستولیک آنها بالای 140 میلی متر جیوه و یا فشار خون دیاستولیک آنها بالای 85 میلی متر جیوه باشد نیاز دارند که برای کاهش فشار خون خود تحت درمان قرار گیرند.افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی مانند سکته مغزی یا آنژین صدری قرار دارند ممکن است با فشار خون پایین تر (130 تا 140 میلی متر جیوه فشار سیستولیک و 80 تا 85 میلی متر جیوه فشار دیاستولیک) نیز تحت درمان قرار بگیرند.


 


 


علائم فشار خون بالا چیست؟

یکی از بزرگترین مشکلات فشار خون بالا این است که به ندرت باعث بروز علائم می شود.این قضیه به این معناست که ممکن است تا زمانی که یکی از عوارض آن مانند سکته قلبی یا مغزی بروز نکند، فرد از بیماری خود اطلاع پیدا نکند.با این وجود خون دماغ و قرمزی صورت می تواند نشانه ای از فشار خون بالا باشد.


 

دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای روزگار محفوظ است. هرگونه کپی از مطالب یا قسمتی از یک مطلب بدون ذكر منبع و لینک فعال به همان مطلب در روزگار پیگرد قانونی دارد

درمان فشار خون بالا در افراد جوان

درمان فشار خون بالا در افراد جوان

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 mojtaba طرز تهيه آوریل 18, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *