درمان فتق ديسک کمر با طب سنتي

درمان فتق ديسک کمر با طب سنتي

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

درمان فتق ديسک کمر با طب سنتي

درمان فتق ديسک کمر با طب سنتي

در سلامت ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ۲ نظر 124,702 بازدید

سیدجلال حسینی متخصص طب سنتی با اشاره به درمان دیسک کمر به وسیله داروهای گیاهی اظهار داشت: ترکیب روغن سقز و بادام تلخ را به روی کمر باید به آرامی ماساژ داد تا فشار ناشی از آن از روی رگ‌های سیاتیک برداشته شود.

برای بهبود دیسک کمر و درد ناشی از آن می‌توان هفته‌ای یک بار زالو در اطراف محل درد انداخت تا درد ناشی از آن ساکت شود.

انجام حرکات ورزشی مناسب می‌تواند گودی کمر را از بین ببرد و یک آرامش خاصی را برای فرد بیمار به همراه آورد.درمان فتق ديسک کمر با طب سنتي

افراد مبتلا به دیسک کمر باید شب‌ها از پتو به جای تشک استفاده کنند تا گودی کمر آنها به حالت عادی برگردد.

همچنین ۱۰ گرم دنبه گوسفندی به اضافه ۲ قاشق مرباخوری زردچوبه و چهار عدد خرما به همراه ۲۰ گرم آرد گندم و ۲۰ گرم قرص ضد درد کمر را با هم مخلوط کنید، آن را به پارچه‌ای آغشته کنید و بر روی کمر قرار دهید و تا صبح به همان حالت قرار دهید.

با حوصله و استمرار در مصرف داروهای مربوطه و خصوصاً حفظ آرامش و پرهیز از اضطراب و ناراحتی های روحی قابل درمان است. درد عصب سیاتیک می تواند به صورت دردهای ملایم یا شدید در نواحی مفصل کمر، باسن، پا و ساق پا ظاهر شود. شما همچنین ممکن است با احساس ضعف وبی حسی در این نواحی مواجه شوید. برخی از مهمترین نسخه های درمان سیاتیک به روش طب سنتی علاوه بر طب سوزنی دیسک کمر عبارتند از :

۱- استفاده از جوشانده سیاهدانه یا پودر شده آن که با عسل مخلوط شده باشد به صورت خوراکی طی دوره ای دو ماهه بسیار مفید است.

۲- خوردن روزانه یک قاشق مرباخوری اسفند تمیز در دو نوبت صبح و عصر در بهبود دردهای سیاتیکی اثر زیادی دارد.

۳- توصیه می شود افراد مبتلا به دردهای سیاتیکی، روزانه ۳۰ گرم گل بابونه خشک را در ۱ لیتر آب دم کرده و طی ۳ وعده، میل نمایند.

۴- یکصد گرم سورنجان خشک را نرم کرده، داخل کپسول های پانصد گرمی ریخته، روزی دوکپسول میل شود.

۵- مصرف سیر پخته یا بو داده همراه کمی انجیر و مغز گردوی تازه، دردهای سیاتیکی و کمردردهای ناشی از غلبه سردی را بهبود می بخشد.

۶- خوردن روزانه چند عدد خرما و همچنین مالیدن مخلوطی از خرمای بدون هسته و دنبه و زنجبیل، و کمی روغن کنجد به موضع درد و بستن آن روی ناحیه کمر، در تسکین درد بسیار مؤثر است.

۷- یکی از بهترین گیاهان داروی کمر درد که به سرعت دردهای سیاتیکی را آرام می کند، اکلیل کوهی است. طرز استفاده از این گیاه دارویی به این شکل است که دویست گرم برگهای خشک اکلیل کوهی را پودر کرده، در عسل خمیر نموده و روزانه ۱ قاشق مرباخوری میل شود. 

همچنین می توان از حمام دارویی اکلیل استفاده کرد به این صورت که یکصد گرم از این گیاه را در یک لیتر آب جوشانده و داخل آب وان حمام ریخته، به مدت نیم ساعت در آن دراز بکشید.

۸- از دیگر نسخه های شفابخش در درمان کمر درد و دردهای سیاتیکی، مرهم گندگن می باشد. طرز تهیه این مرهم به قرار ذیل است:

 بیست گرم پوست گندگن را پودر کرده در پنج گرم جوهر این گیاه مخلوط می نماییم و در پارچه نمناکی ریخته، سپس یکصد گرم مغز بادام تلخ رنده شده را به آن اضافه کرده و پارچه را فشار دهید تا روغن خارج شود، حال روغن صاف شده را به محل درد مالیده، تفاله را هم با کمی پودر زنجبیل روی موضع درد ببندید.

۹- استفاده از مرهم لاله سرنگون نیز در درمان دردهای سیاتیکی مؤثر است. برای تهیه این مرهم، ابتدا ۵۰ گرم دنبه گوسفند که به ملایمت با حرارت ذوب شده را به آن افزوده و خوب به هم می زنیم و سپس کمی روغن کنجد به آن اضافه کرده، هر بار کمی از این مرهم را روی کمر گذاشته با پارچه نازکی ببندید.

۱۰- از دیگر داروهای مؤثر در درمان درد سیاتیک، ترب سیاه است که می توان آب آن را میل نمود و تفاله اش را روی موضع درد بست.

۱۱- استفاده از قرص سورنجان با ترکیب و فرمول خاص که شامل ۲۰ گرم سورنجان، ۱۰ گرم بوزیدان، ۱۰ گرم میخک، ۱۰ گرم زنجبیل و ۱۰ گرم گل زوفا می باشد و در عسل خمیر شده به صورت قرص مصرف می شود، از قویترین راه های درمان کمردرد و پادرد های سیاتیکی است.

۱۲- به عنوان آخرین تجویز و شاید مهمترین درمان دردهای کمر، سیاتیک و دیسک کمر، مجدداً تأکید می شود پرهیز از استرسهای روحی و مصرف آرام بخشهای گیاهی مثل بادرنجبویه، اسطخدوس و بابونه در تسکین این نوع دردها و کوتاه نمودن طول درمان بسیار مؤثر و مفید است.

برای رفع کمر درد راههای مختلفی وجود دارد.تجویز دارو برای درمان کمر درد باید زیر نظر پزشک انجام شود با این حال بسیاری از مواد گیاهی در رفع درد کمر موثر هستند.

ریشه تازه و خشک شده زنجیبل خواص دارویی دارد.

اختلال کار معده، تهوع و یا نفخ با چکاندن یک یا دو قطره از روغن زنجبیل روی یک حبّه قند و یا یک قاشق عسل برطرف خواهد شد.

 از جوشانده یک و یا دو بُرش از ریشه تازه زنجبیل می توان برای درمان سرماخوردگی همراه با لرز و آبریزش بینی استفاده نمود.

 کارشناسان ریشه تازه زنجبیل را محرّک خوبی برای گردش خون می دانند.

روغن زنجبیل را می توان به روغن ماساژ برای دردهای رُماتیسمی و صدمات استخوانی اضافه کرد.

 از جوشانده ریشه خشک شده زنجبیل نیز می توان برای رفع احساس پُری شکم و خلط بیش از حد نیز بهره بُرد

روغن ماساژ تهیه شده از ۵ تا ۱۰ قطره روغن زنجبیل همراه با ۲۵ میلی لیتر روغن بادام برای درمان گیاهی کمر درد مناسب است.

دیسک‌های بین‌مهره‌ای در کل یک چهارم طول ستون فقرات را تشکیل می‌دهند. دیسک‌ها در ناحیه‌ی گردن و کمر که حرکت بیشتری دارند، ضخیم‌تر هستند.

ساختمان کمر عبارت است از: مهره ها، دیسک بین مهره ها، رباط های اطراف ستون فقرات و دیسک، نخاع، اعصاب، عضلات کمر، لگن و پوست پوشاننده کمر. کمردرد ستون فقرات از چندین مهره تشکیل شده است. این مهره ها باعث حرکت می شوند. همچنین حفاظت از نخاع را بر عهده دارند.

نخاع شامل مجموعه ای از اعصاب است. این اعصاب از مغز تا پایین ستون فقرات کشیده شده اند. دیسک ها مانند بالش در بین مهره ها می باشند. این دیسک ها، فشار را به حداقل ممکن می رسانند. قسمت مرکزی دیسک قابل پاره شدن می باشد و به همین دلیل می تواند موجب ناراحتی بافت عصب سیاتیک و بروز درد سیاتیک گردد. رباط ها یکی از قوی ترین بافت های نرم فیبری می باشند که استخوان ها را به هم می چسبانند. رباط ها باعث چسبندگی و ارتباط مهره ها به همدیگر و دیسک ها می شوند. بسیاری از عضلات مربوط به خم شدن و چرخاندن کمر و حرکت دادن انتهای بدن، از طریق تاندون ها به ستون فقرات متصل می شوند. کمر دارای وظایف متعددی می باشد، از جمله: حرکت بدن، حفاظت از بافت های بدن و حمایت از ساختمان بدن. هنگامی که ایستاده ایم، پایین کمر، وزن بدن را تحمل می کند. هنگامی که خم میشویم و یا کمر را می چرخانیم، پایین کمر در حال حرکت می باشد.بنابراین اضافه وزن و حرکات نادرست موجب درد پایین کمر می شود. پس صدمه به ساختار بدن (مانند ستون فقرات، عضلات، تاندون ها و رباط ها) را می توان از طرز ایستادن و حرکت فرد تشخیص داد حفاظت از بافت نرم سیستم عصبی و نخاع و لگن و شکم یکی از عملکردهای اساسی کمر می باشد.

۱- فشار به کمر یا دررفتگی کمر

صدمه به رباط ها، تاندون ها و یا عضلات کمر موجب وارد آمدن فشار و یا دررفتگی کمر می گردد. دررفتگی کمر در اثر استفاده زیاد یا نادرست از کمر و یا حادثه اتفاق می افتد. اگر درد کمر تا مدت سه ماه ادامه داشته باشد، مزمن نامیده می شود. این درد کمر غالبا در افراد ۴۰ ساله دیده می شود، اما ممکن است در هر سنی واقع شود. فشار کمر در اثر استرس و گرفتگی عضلات پایین کمر بوجود می آید. تشخیص دررفتگی و فشار کمر توسط بررسی تاریخچه صدمه، محل درد و صدمه به سیستم عصبی مشخص می گردد. معمولا عکسبرداری با اشعه ایکس ، استخوان نابهنجار را مشخص می کند. درمان این دررفتگی و فشار عبارت است از: استراحت کردن، درمان دارویی برای تخفیف درد و گرفتگی عضلات کمر، گرم کردن محل درد و ماساژ. هنگامی که از شدت درد کاسته شد، می توان ورزش هایی برای تقویت عضلات کمر و شکم انجام داد. استراحت طولانی در بستر و عدم فعالیت بدنی، خوب نیست، زیرا در این صورت کمردرد دیرتر بهبود می یابد.

۲- تحریک عصبی اعصاب ناحیه کمر، توسط برخی بیماری ها و یا تحمیل فشار به استخوان و یا بافت کمر آسیب می بینند. این ناراحتی اعصاب تا سطح پوست نیز کشیده می شود. دیسک کمری (radiculopathy)، دست اندازی (تجاوز) استخوان و تورم اعصاب در نتیجه آلوده شدن به ویروس زونا بوجود می آیند. دیسک کمر، کمر درد.

۳- دیسک های کمر ( radiculopathy) این درد باعث تخریب دیسک های بین مهره ها می گردد. به علت خراب شدن حلقه دور دیسک ها و جراحت ها و یا هر دوی این ها، تخریب دیسک اتفاق می افتد. پارگی حلقه دور دیسک ها به نام سیاتیک خوانده می شود. درد سیاتیک در ناحیه کمر و باسن و پایین ساق پا است. سیاتیک با سوزن سوزن شدن و بی حسی همراه است. درد معمولا با حرکت کمر و حتی سرفه و عطسه کردن زیاد می شود. در موارد شدید، سیاتیک با بی اختیاری ادرار و مدفوع همراه است. درد سیاتیک معمولا یک طرف بدن می باشد (طرف راست یا چپ). آسیب عصب را می توان از طریق الکترومیوگرام و NCV تشخیص داد. فتق و پارگی دیسک ها را به کمک MRI می توان تشخیص داد. درمان شامل مصرف دارو برای کاهش درد و گرفتگی عضلات، تزریق کورتیزون اطراف نخاع، گرما دادن، ماساژ درمانی کمردرد و دیسک کمر، صوت درمانی و استراحت کردن می باشد. اگر با این روش ها، بیمار بهبود نیافت، جراحی لازم است.

۴- تجاوز استخوان هر گونه شرایطی که منجر به حرکت یا رشد مهره های ستون فقرات شود، می تواند به نخاع و اعصاب فشار وارد کند. علل تجاوز استخوانی عصب نخاع عبارت است از: لغزش مهره ها روی هم، تنگی مجرای نخاع (فشار ریشه عصب یا نخاع توسط خار مهره یا بافت نرم در کانال نخاع) و باریک شدن مدخل نخاع که در اثر ورم مفاصل می باشد (عصب نخاع از این مدخل می گذرد و به تمامی بدن می رود). این دلایل باعث به وجود آمدن درد سیاتیک، درد در هنگام راه رفتن و درد در هنگام استراحت کردن می شود. درمان این دردها نیز بسیار متفاوت می باشد و از استراحت کردن تا عمل جراحی برای برداشتن استخوانی که به بافت عصبی فشار وارد می کند، فرق می کند.درمان فتق ديسک کمر با طب سنتي

۵- موقعیت استخوان و مفاصل کمردرد در این حالت می تواند از زمان تولد یا در اثر فرسایش یا جراحت و یا ورم مفاصل (آرتریت) به وجود می آید. خمیدگی غیر طبیعی ستون فقرات به یک طرف (اسکولیوز) و اسپینا بیفیدا در اثر وراثت و یا در اثر نقصان تولد ایجاد می شوند. همانطور که بزرگ می شویم، مقدار آب و پروتئین موجود در غضروف تغییر می کنند. این تغییرات باعث ضعف و شکنندگی غضروف می گردد. دیسک ها و مفاصل دارای غضروف می باشند. این قسمت ها نیز در معرض فرسایش قرار دارند. یکی از درمان‌های مناسب پیشنهادی درمان درد پایین کمر با لیزر است .

در اشخاص مسن، شکستگی کمر و استخوان خاجی به نام استئوپروز خوانده می شود. در افراد جوان نیز امکان استئوپروز وجود دارد، مانند موتور سوارانی که تصادف می کنند و یا بیماران مصروع.

روغن کوهان شتر از بهترین داروهای طبیعی است که به روش سنتی تهیه می شود. این روغن برای انواع بیماریهای پادرد ، کمردرد، رماتیسم ، سیاتیک ، ترمیم شکستگی استخوان به کار می رود .

این روغن جهت درمان قطعی درد موثر می باشد.

روغن کوهان شتر ترکیبی از کوهان شتر و روغن های گرم مثل گزنه ،سقز، دارچین زنجبیل می باشد.

۶ آذر ۱۳۹۷

۲۳ آبان ۱۳۹۷

۲۱ آبان ۱۳۹۷

درمان گیاهی و موثر دیسک کمر و رگ سیاتیک برای کسانی که از این این بیماری رنج میبرید

سلام آفرین مقاله خوبی بود خدا قوت پدر من نزدیک به سه ساله که بهش شوک وارد شد وبعد از اون کمردرد شدیدی گرفت اما هیچ استراحت ی نکرد تا اینکه کمر ایشان خم شد وخیلی از خم بودن کمرش ناراحت است واقعا افسرده شده وقتی شب راحت میخوابد صبح ها برای ۳۰ثانیه صاف می شود ایشان۷۰ساله می باشد ‘

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

دیدگاهdocument.getElementById(“comment”).setAttribute( “id”, “aad54da882b6b939b99e0167e2d76732” );document.getElementById(“a938c4be24”).setAttribute( “id”, “comment” );

نام *

ایمیل *

وب سایت

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت ساتین محفوظ است، استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع با لینک مستقیم بلامانع است.

© Copyright 2018, All Rights Reserved. | Powered by saten

در آپارات شما قادر خواهید بود ویدئوهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و از اخبار رویدادها اطلاع پیدا کنید.

آرشیو هزاران فیلم وسریال ایرانی و خارجی

آرشیو انیمیشن و فیلم های مناسب برای کودکان

مسئولیت محتوای ویدئوها و هرگونه پاسخگویی به ادعاهای مطروحه توسط اشخاص حقیقی
و حقوقی با منتشر کننده است و آپارات هیچگونه مسئولیتی نسبت به آن ندارد.
خانه

موبایل

 شایع ترین علت کمردرد در جوامع مختلف فتق دیسک است

 

درمان فتق ديسک کمر با طب سنتي

 کمردرد مشکلی است که هم دلایل داخلی دارد و هم عوامل خارجی باعث بروز آن می شوند. ایستادن طولانی مدت، بارداری، بلند  کردن چیزهای سنگین یا مشکلات ریوی می توانند باعث کمردردهای شدید شوند.

 

 شایع ترین علت کمردرد در جوامع مختلف فتق دیسک است که بیش از ۹۰ درصد علل کمردردها را تشکیل می دهد. فتق دیسک عمدتاً در سنین ۳۵ تا ۵۵ سالگی رخ می دهد که البته در سنین بالاتر نیز ممکن است دیده شود.

دیسک های بین مهره ای در کل یک چهارم طول ستون فقرات را تشکیل می دهند. دیسک ها در ناحیه ی گردن و کمر که حرکت بیشتری دارند، ضخیم تر هستند.

 

چه كنیم كه مبتلا به كمر درد نشویم؟

براى جلو گیرى از ابتلاء به كمر دردهاى عادى باید اقدامات زیر را انجام دهیم:1- از دولا دولا راه رفتن و در حال قوز نشتن پرهیز كنیم و سعى نمائیم همیشه مستقیم راه برویم و نفسهاى عمیق بكشیم تا قلب و معده درست كار كند و خون به طرز صحیح در بدن جریان یابد.2- باید از پوشیدن لباس تنگ و كفش تنگ بپرهیزیم، مخصوصا خانمها باید به این نكته بیشتر توجه كنند و تندرستى خود را به خاطر كفشهاى پاشنه بلند و سوتین و كمربند تنگ به خطر نیندازند.3 – در موقع نشستن پشت میز، سعى كنیم همیشه با مستقیم نشستن، شانه و كمر خود را در حال استراحت نگاه بداریم و گاه گاهى وضع نشستن خود را تغییر بدهیم تا از فشار عضلات جلو گیرى نموده باشیم. اطمینان حاصل كنیم میز و یا صندلى بیش از اندازه بلند و یا كوتاه نیست و مىتوانیم روى آن راحت بنشینیم.4 – هر روز بطور منظم، به اندازه كافى ورزش كنیم. مخصوصا اطفال را وادار كنیم به اندازه كافى ورزش كنند تا عضلات پشت كمر شان نیرومند شود.5- در موقع خواب اطمینان حاصل كنیم كه در بستر صاف و فرو نرفته می خوابیم. وجود هر نوع فرو رفتگى در بستر خواب موجب وارد آمدن فشار بر كمر است. افرادى كه نسبت به كمر درد حساسیت دارند بهترست روى تخت خواب صاف چوبى و یا روى زمین بخوابند.6-  اگر نسبت به كمر درد حساسیت داریم باید از برداشتن بارهاى سنگین به كلى بپرهیزیم و اگر سالم هستیم در موقع برداشتن بار سنگین، زانوها را خم كنیم و در حالى كه پشتمان را مستقیم نگاه داشته‌ایم، بار را طورى بر داریم كه فشار بیشتر روى زانو و بازو وارد آید نه بر كمر. خم كردن گردن در موقع برداشتن بار سنگین موجب می شود كه فشار فوق العاده بر كمر وارد آید و احیانا به آن صدمه برسد. 

مصرف بابونه به رفع دردهای سیاتیکی کمک می کند

 گیاهان دارویی مفید برای کمردرد عبارتند از:

 

بابونه توصیه می شود افراد مبتلا به دردهای سیاتیکی، روزانه 30 گرم گل بابونه خشک را در 1 لیتر آب دم کرده و طی 3 وعده، میل نمایند

 

اکلیل کوهی یکی از بهترین گیاهان دارویی که به سرعت دردهای سیاتیکی را آرام می کند، اکلیل کوهی است. طرز استفاده از این گیاه دارویی به این شکل است که دویست گرم برگهای خشک اکلیل کوهی را پودر کرده، در عسل خمیر نموده و روزانه 1 قاشق مرباخوری میل شود. 

خرما خوردن روزانه چند عدد خرما و همچنین مالیدن مخلوطی از خرمای بدون هسته و دنبه و زنجبیل و کمی روغن کنجد به موضع درد و بستن آن روی ناحیه کمر، در تسکین درد بسیار مؤثر است.گیاه خارخسک

یا شاخ و برگ تازه خارخسک را در روغن کنجد بجوشانید تا آب آن بخار شود و روغن بماند و این روغن را به مفاصل و کمر بمالید تا درد مفاصل و کمر رفع شود .پسته 

برای رفع سستی کمر مغز پسته را برشته کرده تا قهوه ای شود و با انگشت شست دست محکم گودی کمر را با این مغز های برشته مالش دهید تا روغن پسته وارد پوست کمر شود .

ترب سیاهاز دیگر داروهای مؤثر در درمان دردهای سیاتیکی و دیسک کمر، ترب سیاه است که می توان آب آن را میل نمود و تفاله اش را روی موضع درد بست. 

 

بیدبیش از ۲ هزار و ۴۰۰ سال پیش یونانیان باستان از بید برای درمان درد استفاده می کردند. امروزه نیز از این گیاه که مسکن قوی است برای رفع کمردرد، آرتریت، سردرد و بیماری های التهابی مانند التهاب تاندون (زردپی) استفاده می شود. سالیسین نوعی ماده تسکین دهنده درد در این گیاه، باعث کشف آسپرین شد. 

عصاره زنجبیل می تواند در تسکین درد عضله و مفصل مؤثر باشد

 

 زنجبیلدر طب قدیم آسیا، از زنجبیل برای درمان انواع درد استفاده می شد. عصاره زنجبیل می تواند در تسکین درد عضله و مفصل مؤثر باشد زیرا حاوی فیتوکمیکال است که مانع از بروز التهاب می شود. دمنوش زنجبیل درد شما را تسکین می دهد و فوراً حال شما را بهتر می کند. این چای برای کم خونی، ضعف، بی اشتهایی و سردرد نیز مفید است. با این حال، برای آنکه دچار مشکلات دیگری نشوید، در مصرف آن زیاده روی نکنید و همیشه در هنگام آماده کردن این جوشانده، میزان کمی از این گیاه را اضافه کنید. در غیر این صورت، ممکن است پس از خوردن غذاها و نوشیدنی های اسیدی، دچار مشکل شوید.

 

لاله سرنگوناستفاده از مرهم لاله سرنگون نیز در درمان دردهای سیاتیکی مؤثر است. برای تهیه این مرهم، ابتدا 50 گرم دنبه گوسفند که به ملایمت با حرارت ذوب شده را به آن افزوده و خوب به هم می زنیم و سپس کمی روغن کنجد به آن اضافه کرده، هر بار کمی از این مرهم را روی کمر گذاشته با پارچه نازکی ببندید.به عنوان آخرین تجویز و شاید مهمترین درمان دردهای کمر و سیاتیک، مجدداً تأکید می شود پرهیز از استرسهای روحی و مصرف آرام بخشهای گیاهی مثل بادرنجبویه، اسطخدوس و بابونه در تسکین این نوع دردها و کوتاه نمودن طول درمان بسیار مؤثر و مفید است.گردآوری:بخش سلامت بیتوته

 

منابع:

tebyan.net

drheidarian.blogfa.com


باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

درمان کمر درد و فتق دیسک بین مهره ای در طب سنتی

دکتر محسن شریفیمتخصص  طب سنتی و مکملجانشین سلامتکده 

مقدمه:کمر درد پس از سرماخوردگی شایع‌ترین بیماری در جهان به شمار می‌آید. در اکثر کشورهای دنیا ۶۵ تا ۸۰ درصد مردم در طول زندگی مبتلا به کمر درد می‌شوند به عبارت دیگر تمام مردم حداقل یکبار کمردرد را در طول عمر خود تجربه می‌کنند.شیوع این بیماری در جوامع مختلف متفاوت بوده و از ۷ تا ۳۷ درصد متغیر است.شایع‌ترین علت کمردرد در جوامع مختلف فتق دیسک است که بیش از ۹۰ درصد علل کمردردها را تشکیل می‌دهد. فتق دیسک عمدتاً در سنین ۳۵ تا ۵۵ سالگی رخ می‌دهد که البته در سنین بالاتر نیز ممکن است دیده شود.دیسک‌های بین‌مهره‌ای در کل یک چهارم طول ستون فقرات را تشکیل می‌دهند. دیسک‌ها در ناحیه‌ی گردن و کمر که حرکت بیشتری دارند، ضخیم‌تر هستند،دیسک‌ها در افراد جوان حرکت آسان مهره‌های استخوانی را بر روی یکدیگر امکان‌پذیر می‌کنند.بیماران مبتلا به فتق دیسک معمولاً با شکایت کمردرد ناگهانی که به سمت باسن و ران و ساق یک پا تیر می‌کشد، مراجعه می‌کنند. شایع‌ترین سطوح درگیری دیسک بین مهره‌های ۴L و۵ L و بین مهره‌های۵ L و۱ S است که وقتی فتق دیسک به نواحی مرکزی کشیده شود، ممکن است بیش از یک ریشه‌ی عصبی گرفتار شود. با فتق‌های بزرگ، ناحیه‌ی دم اسبی نیز درگیر شده و در این حالت، ضعف حرکتی هر دو اندام تحتانی به وجود می‌آید که در این صورت احتمال می‌رود مثانه و روده نیز فلج شوند. درد ناشی از درگیری۵ L از ناحیه‌ی کمر به سرین،‌ ناحیه خلفی خارجی ران و خلفی خارجی ساق انتشار یافته، از روی قوزک خارجی پا به انگشت اوّل و گاهی انگشت‌های اوّل و دوّم امتداد می‌یابد و باعث ایجاد ضعف در خم شدن پا به سمت بالا می‌شودبرای بررسی بیشتر علت کمردرد، بیمار را در وضعیت طاقباز خوابانیده، سپس با بلندکردن مستقیم پای بیمار، خم‌کردن مفصل ران اغلب محدود به ۲۰ تا ۳۰ درجه نشان می‌دهد در حالی که مقدار طبیعی در حد ۸۰ یا ۹۰ درجه است. در بیماران مبتلا به درد حاد کمری معاینه‌ی عصبی اندام تحتانی طبیعی است زیرا در این بیماران درگیری ریشه‌های عصبی وجود ندارد.

علل ایجاد کننده‌ی سیاتیک‌های ثانویه عبارتند از: درد سیاتیکی و کمردردهای ناشی از تومورها، عفونت‌ها، بیماری‌های متابولیک و درگیری مفاصل. در نهایت می‌توان برای تشخیص از آزمایشات تکمیلی شامل CBC، ESR و گرافی‌های ستون فقرات، CT اسکن، MRI و EMGاستفاده کرد. در طب نوین جهت درمان کمردرد از انواع و اقسام روش‌های زیر استفاده می‌شود: استراحت مطلق و نسبی، داروها، تزریقات موضعی، سرما درمانی، گرما درمانی، ماساژ، کایروپراتیک و درمان‌های امروزی مثل مدرسه کمردرد، سایکوتراپی و جراحی.در مجموع در کمتر از دو درصد موارد فتق دیسک، انجام عمل جراحی ضروری تشخیص داده می‌شود. بهبود بیشتر بیماران با درمان غیرجراحی، در حد بازگشت به فعالیت اولیه است ولی گاهی امکان عود علائم با فشار یا کار سنگین وجود دارد.طب سنتی:در طب سنتی اسلامی از این بیماری با عنوان عرق‌النساء یاد می‌شود. از قول شیخ‌الرئیس ابوعلی‌سینا آمده است: عرق‌النساء قسمتی از درد مفاصل است که از مفصل باسن شروع و از پشت ران به پایین انتشار می‌یابد و هرچه مدت زمان درگیری بیشتر باشد، انتشار بیشتری به سمت پایین را دارد. حتی ممکن است انگشتان پا را در بر گیرد و باعث لاغری پای درگیر شده شود که این امر بستگی به کم و زیادی ماده نیز داردآنچه که در تشخیص و درمان بیماری عرق‌النساء مهم است، شناخت مزاج بیمار است اگر عرق‌النساء از ماده خلط خونی به وجود آمده باشد، ممکن است جای درد سرخ رنگ باشد که درد مفاصل در طول انتشار می‌یابد. همچنین تپش و احساس سنگینی از علائم این خلط است که با «فصد» فوراً تسکین پیدا می‌کند. چنانچه در لمس کردن جای درد، حرارت شدید حس شد و درد به طرف سطح پوست انتشار داشت و با سرد شدن تسکین یافت، ماده تولیدکننده عرق‌النساء ماده صفرایی است

اگر ماده به وجود آورنده درد، خلط بلغمی باشد، رنگ جای به درد آمده تغییر نمی‌کند و یا طوسی رنگ می‌شود. حالت التهابی کم و همیشگی و درد در پهنا شدت می‌یابد. اگر ماده سبب درد، خلط سودایی باشد، درد مخفی است و کمتر انتشار می‌یابدجای درد سفت و خشک است و رنگ جای به درد آمده روشن نیست… در درمان بیماران در صورتی که پیوست داشته باشند، باید پیوست آنان برطرف شود به همین خاطر می‌توان از زیتون، انجیر، خاکشیر با آب گرم، بادکش گرم وسیع شکم و یا در نهایت از سنا و گل سرخ استفاده کرددر تمام بیماران جهت تسکین درد و نرم کردن و رفع اسپاسم می‌توان از ترکیب روغن بادام تلخ و اسانس نعناع برای ماساژ دادن کمر استفاده کرد.در بیماران گرم مزاج به خصوص صفراوی‌ها و همچنین در سودایی مزاج‌ها بعد از قراردادن منضج برای بیمار (که معمولاً از ترکیب عسل، سرکه و عرق نعناع استفاده می‌شود)، درمان به وسیله‌ی حجامت عام و ساکرال به فواصل ۳ تا ۷ روز انجام می‌شود و همچنین می‌توان از بادکش گرم سیاتیک نیز استفاده کرد و در مراحل انتهایی از «فصد» نیز بهره گرفت. در ضمن بیماران بلغمی و سودایی باید از مصرف سردی‌ها پرهیز کنند. در بیماران بلغمی ماساژ با روغن بادام تلخ و اسانس نعناع مؤثر بوده است.رفع کمردرد و دردهای سیاتیکی در طب سنتی:برخی از مهمترین نسخه های درمانی این بیماری به روش طب سنتی عبارتند از :۱- استفاده از جوشانده سیاهدانه یا پودر شده آن که با عسل مخلوط شده باشد به صورت خوراکی طی دوره ای دو ماهه بسیار مفید است.۲- خوردن روزانه یک قاشق مرباخوری اسفند تمیز در دو نوبت صبح و عصر در بهبود دردهای سیاتیکی اثر زیادی دارد.۳- توصیه می شود افراد مبتلا به دردهای سیاتیکی، روزانه ۳۰ گرم گل بابونه خشک را در ۱ لیتر آب دم کرده و طی ۳ وعده، میل نمایند.۴- یکصد گرم سورنجان خشک را نرم کرده، داخل کپسول های پانصد گرمی ریخته، روزی دوکپسول میل شود.۵- مصرف سیر پخته یا بو داده همراه کمی انجیر و مغز گردوی تازه، دردهای سیاتیکی و کمردردهای ناشی از غلبه سردی را بهبود می بخشد.۶- خوردن روزانه چند عدد خرما و همچنین مالیدن مخلوطی از خرمای بدون هسته و دنبه و زنجبیل، و کمی روغن کنجد به موضع درد و بستن آن روی ناحیه کمر، در تسکین درد بسیار مؤثر است.۷- یکی از بهترین گیاهان دارویی که به سرعت دردهای سیاتیکی را آرام می کند، اکلیل کوهی است. طرز استفاده از این گیاه دارویی به این شکل است که دویست گرم برگهای خشک اکلیل کوهی را پودر کرده، در عسل خمیر نموده و روزانه ۱ قاشق مرباخوری میل شود.همچنین می توان از حمام دارویی اکلیل استفاده کرد به این صورت که یکصد گرم از این گیاه را در یک لیتر آب جوشانده و داخل آب وان حمام ریخته، به مدت نیم ساعت در آن دراز بکشید.۸- از دیگر نسخه های شفابخش در درمان کمر درد و دردهای سیاتیکی، مرهم گندگن می باشد. طرز تهیه این مرهم به قرار ذیل است:بیست گرم پوست گندگن را پودر کرده در پنج گرم جوهر این گیاه مخلوط می نماییم و در پارچه نمناکی ریخته، سپس یکصد گرم مغز بادام تلخ رنده شده را به آن اضافه کرده و پارچه را فشار دهید تا روغن خارج شود، حال روغن صاف شده را به محل درد مالیده، تفاله را هم با کمی پودر زنجبیل روی موضع درد ببندید.۹- استفاده از مرهم لاله سرنگون نیز در درمان دردهای سیاتیکی مؤثر است. برای تهیه این مرهم، ابتدا ۵۰ گرم دنبه گوسفند که به ملایمت با حرارت ذوب شده را به آن افزوده و خوب به هم می زنیم و سپس کمی روغن کنجد به آن اضافه کرده، هر بار کمی از این مرهم را روی کمر گذاشته با پارچه نازکی ببندید.۱۰- از دیگر داروهای مؤثر در درمان دردهای سیاتیکی، ترب سیاه است که می توان آب آن را میل نمود و تفاله اش را روی موضع درد بست.۱۱- استفاده از قرص سورنجان با ترکیب و فرمول خاص که شامل ۲۰ گرم سورنجان، ۱۰ گرم بوزیدان، ۱۰ گرم میخک، ۱۰ گرم زنجبیل و ۱۰ گرم گل زوفا می باشد و در عسل خمیر شده به صورت قرص مصرف می شود، از قویترین راه های درمان کمردرد و پادرد های سیاتیکی است.۱۲- به عنوان آخرین تجویز و شاید مهمترین درمان دردهای کمر و سیاتیک، مجدداً تأکید می شود پرهیز از استرسهای روحی و مصرف آرام بخشهای گیاهی مثل بادرنجبویه، اسطخدوس و بابونه در تسکین این نوع دردها و کوتاه نمودن طول درمان بسیار مؤثر و مفید استدرمان فتق ديسک کمر با طب سنتي

درمان های جانبی در طب سنتی :در تمام بیماران جهت تسکین درد و نرم کردن و رفع اسپاسم می‌توان از ترکیب روغن بادام تلخ و اسانس نعناع برای ماساژ دادن کمر استفاده کرد.مصرف ۴۰ شب پیاپی سرکه انگبین ( ۲ قاشق عسل + ۲ قاشق غذاخوری عرق نعناع + یک قاشق غذاخوری سرکه را در یک لیوان اب هم زده ) یک لیوان نیم ساعت قبل از خواب به مدت ۱۲۰ شب.هر بار روی هر پا ۱۰ عدد زالو روی محل سیاتیک یا روی کعب پا می اندازیم و ۳بار به فاصله هر ۲۵ روز یکبار تکرار می کنیم و نوبت سوم پشت زانو و در نوبت چهارم اطراف چهاربند هر بار ۱۰ عدد زالو بیاندازید .کسانی که کمر درد و آرتروز دارند و دیسک (از نوع حاد) هفته ای سه بار سوپ جو با فرمول زیر را بخورند:(سوپ جو + یک عدد پاچه گوسفند + یک قاشق چایخوری زنجبیل ساییده)، هویج، سبزیجات، لیمو ترش و روغن زیتون.کاهش درد: به جای روباکسین، هفته ای دو بار گوشت تازه گوسفند (راسته) را کباب کنید و با لیمو ترش، روغن زیتون و سبزی (سبزیجات گرم: ریحان، ترخون،نعناع و مرزه) بخورید.ضماد: این ضماد را سه بار و هر بار ۴۸ ساعت بر روی کمر ببندید، از پله بالا و پایین نروید و استراحت کنید.به اندازه کف دست دنبه گوسفند را به ضخامت ۱ سانتیمتر بریده و خمیر حاصل از مخلوط کردن ۱۰ خرمای رطب بدون هسته و یک قاشق مربا خوری زنجبیل ساییده را روی آن پهن کنید. گودی کمر را تمییز کرده و پس از خشک شدن، ضماد را روی آن گذاشته (طرف خرمای آن به کمر بچسبد) و یک کیسه فریزر روی آن قرار داده و با شال ببندید.از مصرف ماست , دوغ , سرکه و سردی جات حتما پرهیز شود و در صبحانه به جای استفاده از چای و پنیر از ارده شیره همراه نصف استکان کاسنی و سایر گرمی جات استفاده شود.و هر روز یک قاشق چای خوری سیاه دانه همراه صبحانه میل شود و از دم کردنی هایی مانند گل گاو زبان , بادرنجویه , زنجبیل در عصرها و میان وعده ها استفاده شود.هر هفته ۲ بار اطراف ستون فقرات را زیر نظر یک متخصص بادکش گرم کنید به مدت ۴ هفته یا ۸ جلسه .با ورزش و نرمش روزانه سعی شود اضافه وزن کاهش داده شود و در صورت ابتلا به یبوست آن را باید رفع کرد .

درمان خوراکی در طب سنتی:زرده تخم مرغ – عسل- خورشت فسنجان – خورشت کرفس – کلم پلو با زیره – چای زنجبیل – خرما – انجیر – نخود – کشمش – مغز گرردو – سیر – اسفناج – گوشت جوجه آبپز – آب اسفناج – آب تره

درمان گیاهی در طب سنتی:ده گرم زعفران را دریک لیتر آب دم کرده و روزانه ۲ یا ۳ فنجان از ان را میل نمایید – مخلوط مشک زمینی و روغن بنه درد کمر را تسکین می دهد – مالیدن روغن کهنه ی نارگیل درد کمر را تسکین می دهد – دم کرده ی گل شاه پسند درد کمر را تسکین می دهد – مخلوط از برگ له شده آناناس با نمک برای مالش درد کمر را تسکین می دهد

درمان با عرقیات در طب سنتی:عرق سیر و عرق کرفس

درمان با اب میوه جات در طب سنتی:آب شاه توت انجیر وآب لیمو شیرین

موارد پرهیز:خیار – اب گوشت – خوراک قارچ – خورشت بادمجان – خورشت بامیه – خورشت قورمه سبزی – خورشت قیمه – خورشت کدوسبز – خورشت هویج – خیارشور – رب گوجه فرنگی – سوپ رشته – سوپ گندم – طاس کباب

لیست محتوای صفحه-انتخاب سریع

اگر دچار درد سیاتیک و درد کمر هستید، می‌توان انتظار داشت که تا کنون با یک پزشک متخصص یا یک کایراپراکتور در مورد آن صحبت کرده‌اید. اگر هنوز نتیجه نگرفته اید بهتر است استفاده از درمان سنتی سیاتیک را هم در نظر داشته باشید

احتمالاً تنها کاری آن‌ها که برایتان انجام داده‌اند تجویز چند داروی مسکن و پیشنهاد انجام چند حرکت کششی و نرمش بوده است. اگر شما هم، همان مشکلی را داشته باشید که بیشتر مردم به آن مبتلا هستند،

متأسفانه باید بگوییم که بر خلاف انتظار، دردتان هیچ گاه از بین نخواهد رفت و با مصرف قرص به جایی نخواهید رسید.

عصب سیاتیک در معنای حقیقی کلمه می‌تواند یک درد زیاد در ناحیه انتهایی بدن باشد و. عصب سیاتیک بزرگ‌ترین عصب بدن می‌باشد که شامل دسته‌های بسیار بزرگ از عصب‌های کوچک است که از ستون فقرات شروع می‌شود از داخل باسن عبور می‌کند و به سمت پاها می‌رود.درمان فتق ديسک کمر با طب سنتي

از نظر فنی سیاتیک یک بیماری نیست بلکه مجموعه‌ای از علائم است که ناحیه سیاتیک را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

یکی از رایج‌ترین و شدیدترین علائم سیاتیک درد پخش شونده آن است که هم چنین می‌تواند حالت کرخت کننده و سوزن شدن هم باشد که از کمر شروع می‌شود و در پاها پخش می‌شود.

هنگامی که چیزی بر عصب سیاتیک فشار وارد می‌کند سیاتیک بروز پیدا می‌کند که این عامل فشار می‌تواند اسپاسم های ماهیچه‌ای، دیسک‌های ستون فقرات و گاهی اوقات حتی خود ستون فقرات باشد.

در اغلب موارد این درد به دلیل اسپاسم های ماهیچه‌ای یا یک دیسک بیرون زده می‌باشد اما می‌تواند علامتی از وجود بیماری جدی باشد و رفتن به نزد دکتر برای تشخیص را الزامی نماید.


در بعضی موارد شدیدتر تنگ شدگی مجرای نخاعی یا به عبارت دیگر باریک شدن مجرای نخاعی می‌تواند به عصب فشار وارد کند و موجب بروز درد گردد. دلیل دیگر سیاتیک تومورهای نخاعی هستند که به توجه فوری ناز دارد.

هم چنین اسپاسم های ماهیچه‌ای دلیل دیگر بروز سیاتیک می‌باشند. اغلب اوقات اسپاسم ماهیچه پریرفوریس می‌باشد اما می‌تواند ماهیچه‌های کمر و ناحیه لگن خاصره را هم درگیر نماید.

عصب سیاتیک در زیر ماهیچه پریرفورمیس و در بعضی از افراد در داخل این ماهیچه قرار دارد. این ماهیچه در قسمت لگن خاصره قرار دارد و به انتهای نخاع و بالای ران وصل می‌گردد.

اگر این ماهیچه دچار اسپاسم و گرفتگی گردد می‌تواند به عصب سیاتیک فشار وارد کرده و موجب بروز درد و هم چنین علائم پخش شونده گردد

این اسپاسم های مداوم ماهیچه را سندروم پریرفورمیس می‌نامند که به وسیله آسیب دیدگی و یا زندگی پشت میز نشینی در افرادی که ورزش نمی‌کنند می‌تواند ایجاد گردد.

علی‌الخصوص اگر تمام طول روز در پشت میز یا کامپیوتر می‌نشینید این مشکل می‌تواند بروز یابد.


برطرف کردن این عدم تعادل و توازن تنها علائم بیماری را درمان کرده و یا اینکه شرایط را می‌پوشاند اما با تشویق بدن به خود درمانگری ریشه مشکلات را برطرف می‌کند.

رایج‌ترین عدم تعادل سیاتیک حاد توقف جریان خون و چی در کانال‌های پشتی می‌باشد. اما درمان عدم تعادل‌های نهفته که ممکن است موجب می‌شود جریان خون و چی متوقف گردد.

توقف جریان خون و چی در کانال‌ها اغلی بافت نرم لگن، کفل و باسن را تحت تأثیر قرار می‌دهد و این همان چیزی است که موجب گرفتگی و انقباض ماهیچه می‌گردد که عامل درد شدید در سیاتیک حاد می‌گردد.

بعضی از عدم تعادل‌های نهفته رایج عبارت‌اند از اتمام چی در کلیه، طحال باتری طبع و توقف جریان چی در کبد. با درمان این عدم تعادل‌های نهفته می‌توانید مانع از عود مجدد سیاتیک گردید

اگر در کمرتان احساس ضعف و درد دارید و حتی با استراحت طولانی هم خوب نمی‌شوید عدم تعادل نهفته شاید ضعف جریان چی در کلیه می‌باشد. دیگر علائم شامل ضعف زانوها، خستگی زیاد، زنگ زدن گوش‌ها، گیجی، ضعیف بودن نبض می‌باشد.


زمانی که عصبی یا درمانده می‌گردید توقف جریان چی کبدی موجب گرفتگی ماهیچه‌ها و اسپاسم می‌گردد. هم چنین امکان دارد از سردرد رنج برده و زنان هم قاعدگی‌های دردناکی را تجربه خواهند نمود.

بهتر است با ترکیبی از روش‌های درمانی به سیاتیک نزدیک شوید. یک درمان مؤثر شامل طب سوزنی، توی نا (ماساژ چینی)، باد کش کردن، شوک الکتریکی و … می‌باشد.

احتمالاً نام طب سوزنی پیش از این به گوشتان خورده است.

البته اگر هم چنین باشد باز احتمال آن که همانند بیشتر مردم با شنیدن نام طب سوزنی به یاد لحاف دوزی بیفتید بیشتر از آن است که آن را به عنوان یک روش درمانی به یاد آورید.

اگر نمی‌دانید باید بگوییم که انجام طب سوزنی به شکل درست و صحیح آن نیازمند داشتن دانش و اطلاعات بسیار است.

این‌طور نیست که یک متخصص طب سوزنی به همین سادگی به مشت سوزن بر دارد و در بدن بیمار فرو کند، به امید این که بیماری‌اش درمان گردد!

دکتر طب سوزنی با قرار دادن سوزن‌هایی مخصوص در مسیر مریدین های انرژی، قادر است انرژی مسدود شده را باز کرده و به تحریک و ایجاد حرکت دوباره انرژی راکد شده کمک کند.

زمانی که انرژی دوباره بتواند به صورت عادی در بدن جریان پیدا کند، درد سیاتیک به‌طور طبیعی کاهش یافته و بدن می‌تواند خودش را ترمیم کند.

طب غربی ولی توضیحی دیگر برای تأثیر گذاری طب سوزنی یافته است.

در طب غربی گفته می‌شود طب سوزنی به علت آن می‌تواند در کاهش درد مؤثر باشد که فرو کردن سوزن در بدن باعث تحریک سیستم عصبی شده

و به بدن کمک می‌کند تا مواد شیمیایی و هورمون‌های خاصی ترشح کند که باعث تسکین درد می‌گردد.

برخی نیز بر این عقیده‌اند که طب سوزنی با تحریک گردش خون در بدن می‌تواند به کاهش درد کمک کند چرا که اختلال در گردش خون گاهی باعث می‌شود عصب‌ها خون مورد نیاز و کافی دریافت نکرده و درد مخابره کنند.

طب سوزنی را به‌طور کلی می‌توان روشی درمانی ایمن در نظر گرفت. بیشتر مردم در طب انجام طب سوزنی هیچ گونه دردی را احساس نمی‌کنند

و تنها ممکن است مقداری درد بسیار جزئی که بیشتر شبیه به سوزش است، توسط بیمار احساس گردد.درمان فتق ديسک کمر با طب سنتي

بنابراین اگر از نظر شما طب سوزنی یک روش غیرمعمول و غیرمنطقی برای درمان کمر درد و سیاتیک است،

ولی هم چنان با امتحان کردن تمام روش‌های مختلف باز هم نتوانسته‌اید پاسخی برای خاموش کردن درد کمرتان را پیدا کنید،

شاید بهتر باشد حداقل برای امتحان هم که شده طب سوزنی را امتحان کنید، بسیاری از مردم طب سوزنی را امتحان کرده‌اند و توانسته‌اند با بهره بردن از تأثیرات خارق‌العاده آن دردها، حساسیت‌ها و دیگر مشکلات دیگر خود را برطرف کنند.

درد عضله ویکی پدیا

خیلی خوب بود ،، خیلی اتفاقی از گوگل پیداش کردم

با اجازتون من این صفحه برای دوتا از دوستام تلگرام کردم ،، ممنون

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه

نام

ایمیل

وبسایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

در اکانت تلگرام خود نام (کلینیک ها) یا clinichaweb را جستجو کنید و برای دریافت پیشنهادات ویژه دمات پزشکی جوانی پوست، کنترل وزن و دندانپزشکی زیبایی در تهران عضو شوید.

 

 

سلام میشه دکتری کهبرای شما انجام داده را برایم معرفی کنید یا…

بسیار عالی ، من این مشکل رو چند سالی هست دارم مرد و ۴۷ سال س…

شخصی هست که با روش های تو این صفحه سولولیت بدنشو از بین برده…

من با لیزر دندانپزشکی برا خونریزی لثه اقدام کردم.خوب شد دیگه…

سلام و وقت بخیر آیا در شهر بابل هم مرکزی برای این روش درمان…

درمان فتق ديسک کمر با طب سنتي

درمان فتق ديسک کمر با طب سنتي

9

پیشنهاد شده برای شما :
0 عاطفه فواید،علائم،خواص جولای 23, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *