درمان سرطان ثانويه کبد

درمان سرطان ثانويه کبد

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

درمان سرطان ثانويه کبد

درمان سرطان ثانويه کبد

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

سرطان کبد یک بیماری خاموش و خطرناک است که در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد. اولین علائم سرطان کبد معمولا با گسترش بیماری ظاهر می‌شوند اما علائمی مبهم و عمومی مانند خستگی، کم‌اشتهایی، حالت تهوع و… وجود دارد که در اکثر مواقع فرد به آنها توجهی نمی‌کند و وقتی متوجه‌ بیماری‌اش می‌شود که دیگر نمی‌توان کار زیادی برای درمان انجام داد. در مطلب زیر به این می‌پردازیم که سرطان کبد چیست و راه‌های پیشگیری و درمان سرطان کبد چگونه است.

درمان سرطان ثانويه کبد

سرطان کبد چیست؟ نوعی از سرطان است که در کبد آغاز می‌شود. برخی از سرطان‌ها در خارج از کبد به‌وجود می‌آیند و سپس به این ناحیه گسترش می‌یابند. با این حال فقط سرطان‌هایی که از خود کبد آغاز می‌شوند، به‌عنوان سرطان کبد شناخته می‌شوند.

کبد که در پایین ریه‌ی راست و در زیر قفسه‌ی سینه قرار دارد، یکی از بزرگ‌ترین ارگان‌های بدن انسان است. کبد وظایف متعددی همچون حذف سموم از بدن دارد و برای ادامه‌ی حیات ضروری است.

سرطان کبد عبارت است از وجود تومورهای کبدی بدخیم در داخل یا روی کبد.

هر سال در ایالات‌متحده حدود ۲۲ هزار مرد و ۹ هزار زن مبتلا به سرطان کبد شناسایی می‌شوند که از این تعداد، حدود ۱۷ هزار مورد آن در مردان و ۸ هزار مورد آن در زنان خطرناک است.

علائم و نشانه‌ های سرطان کبد معمولا هنگامی آشکار می‌شوند که سرطان به مرحله‌ی پیشرفته رسیده باشد.

سرطان کبد ممکن است باعث بروز علائم زیر شود:

مرحله‌بندی سرطان به پزشک امکان می‌دهد تا در مورد دوره‌ی درمان تصمیم‌گیری کند.

سرطان کبد به چهار مرحله طبقه‌بندی می‌شود:

هنگامی که مرحله‌ی سرطان تشخیص داده شد، یک دوره‌ی درمان می‌تواند آغاز شود.

برای افرادی که سرطان کبدشان در مرحله‌ی اولیه قرار دارد و درمان می‌شود، فقط عمل جراحی و برداشتن تومور به‌طور کامل، به بهبودی منجر خواهد شد.

گزینه‌های جراحی عبارت‌اند از:

وقتی تومور کوچک است و قسمت کوچکی از کبد را اشغال می‌کند، آن بخش از کبد را می‌توان از طریق عمل جراحی برداشت.

با این حال بسیاری از افراد مبتلا به سرطان کبد در ایالات‌متحده، سیروز دارند. این بدان معناست که هپاتکتومی باید بافت سالم کافی در کبد باقی بگذارد تا کبد بتواند پس از این روند درمان، وظایف ضروری‌اش را انجام دهد.

ممکن است پزشک در حین جراحی به این نتیجه برسد که این روش برای درمان بیمار مناسب نیست یا ریسک جراحی برای بیمار، بیش‌ از حد بالاست؛ در این صورت هپاتکتومی در وسط کار متوقف می‌شود.

هپاتکتومی جزئی فقط برای افرادی درنظر گرفته می‌شود که به‌جز سرطان کبد، مشکل کبدی دیگری ندارند. اگر سرطان به سایر بخش‌های کبد یا سایر اندام‌های بدن گسترش یابد، دیگر از این روش استفاده نمی‌شود.

جراحی کبد در این مقیاس ممکن است به خون‌ریزی بیش‌ از حد و مشکلات انعقاد خون و همچنین عفونت و پنومونی (ذات‌الریه) منجر شود.

کاندیدهای پیوند کبد نباید یک تومور بزرگ‌تر از ۵ سانتی‌متر یا چندین تومور بزرگ‌تر از ۳ سانتی‌متر داشته باشند. اگر تومورها بزرگ‌تر از این اندازه‌ها باشند، خطر بازگشت سرطان بسیار بالاست و درنتیجه روش پرخطری مانند پیوند کبد توصیه نمی‌شود.

خطر بازگشت سرطان با یک پیوند موفقیت‌آمیز تا حد زیادی کاهش می‌یابد و عملکرد طبیعی کبد از سرگرفته می‌شود.

با وجود این ممکن است سیستم ایمنی بدن، عضو جدید را پس‌ بزند و به‌عنوان یک جسم بیگانه (خارجی) به آن حمله کند. به‌علاوه فرصت‌های محدودی برای انجام پیوند کبد وجود دارد. هر سال فقط حدود ۶۵۰۰ کبد اهدایی موجود است و بسیاری از آنها برای درمان بیماری‌هایی به‌غیر از سرطان کبد استفاده می‌شوند.

داروهایی که سیستم ایمنی را برای پذیرفتن کبد جدید سرکوب می‌کنند نیز می‌توانند به عفونت‌های جدی و گاهی‌اوقات حتی به گسترش تومورهایی منجر شوند که از قبل متاستاز (گسترش و مهاجرت سلول‌های سرطانی از یک بافت به بافت‌های دیگر) شده‌اند.

از سوی دیگر شانس زنده ماندن در سرطان کبد پیشرفته، بسیار پایین است. با این حال اقداماتی وجود دارد که یک تیم پزشکی می‌تواند برای درمان علائم سرطان و کُند کردن روند رشد تومور انجام دهد.

گزینه‌های درمانی ممکن است براساس نوع سرطان کبد، متفاوت باشند.

علت دقیق سرطان کبد مشخص نیست. با این حال اکثر موارد آن با زخم شدن کبد – که به سیروز کبدی معروف است – مرتبط هستند. با توجه به انجمن سرطان ایالات‌متحده، هپاتیت C، شایع‌ترین علت سرطان کبد است.

افراد مبتلا به هپاتیت B یا C در مقایسه با سایر افراد سالم، در معرض خطر بسیار بالاتری برای ابتلا به سرطان کبد قرار دارند، چون هر دو نوعِ این بیماری می‌تواند به سیروز کبدی منجر شود.

برخی از بیماری‌های ارثی کبد مانند هموکروماتوز (زیادیِ آهن در خون) باعث سیروز می‌شوند و همچنین خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می‌دهند.

سایر عوامل خطر برای ابتلا به سرطان کبد عبارت‌اند از:

کسانی که در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان کبد قرار دارند، باید به‌طور منظم غربالگری و آزمایش‌های سرطان کبد را انجام بدهند. درمان سرطان کبد در صورتی که در مرحله‌ی اولیه تشخیص داده نشود، بسیار سخت‌تر خواهد بود. تنها راه برای تشخیص سرطان کبد در مراحل ابتدایی، از طریق غربالگری است، چون علائم این سرطان در مراحل اولیه بسیار خفیف بوده یا اصلا وجود ندارند.

این شامل افراد مبتلا به هپاتیت B و C، بیماران مبتلا به سیروز کبدی ناشی از الکل و آنهایی می‌شود که در نتیجه‌ی هموکروماتوز دچار سیروز شده‌اند.

چشم‌انداز سرطان کبد، چندان جالب نیست، چون این بیماری اغلب در مرحله‌ی پایانی تشخیص داده می‌شود؛ یعنی در مرحله‌ای که سرطان قبلا به سایر ارگان‌ها یا بخش‌های دیگر کبد گسترش یافته است.

هرچه مرحله‌بندی سرطان کبد به مرحله‌ی ۴ نزدیک‌تر شود، شانس زنده ماندن (نرخ بقا) کاهش می‌یابد. نرخ بقای ۵ ساله در افرادی که بیماری‌شان در مرحله‌ی اولیه تشخیص داده شود، ۳۱ درصد است. با گسترش سرطان و پیشرفت آن به مراحل بعد، این نرخ بقا می‌تواند به ۳ درصد برسد. درمان سرطان کبد اغلب شامل جراحی‌های خطرناک است و احتمال بروز عوارض بسیار بالاست. این مورد نیز می‌تواند بر چشم‌انداز این بیماری تأثیر بگذارد.

تشخیص سرطان کبد در مرحله‌ی اولیه، شانس زنده ماندن را به‌طور چشمگیری بهبود می‌بخشد.

درمان سرطان ثانويه کبد

پزشک شما اول از همه برای رد هرگونه عوامل خطر بالقوه برای سرطان، سؤالاتی درباره‌ی سابقه‌ی پزشکی‌تان از شما خواهد کرد. سپس شما را معاینه می‌کند تا ببیند جایی از شکم‌تان ورم کرده یا سفیدی‌ چشم‌هایتان زرد شده است یا نه. هر دوی اینها از نشانگرهای قوی مشکلات کبدی هستند.

پس از دیدن این نشانه‌ها اگر پزشک به سرطان کبد مشکوک باشد، آزمایشات دیگری انجام خواهد داد، ازجمله:

هنگامی که پزشک، مرحله، محل و نوع سرطان را تعیین کرد، قادر خواهد بود در مورد احتمال درمان مؤثر و مطمئن (بی‌خطر) آن تصمیم بگیرد. این، دوره‌ی درمان را مشخص می‌کند.

سرطان کبد یک بیماری جدی است و نرخ بقا (شانس زنده ماندن) پایینی دارد. به همین دلیل باید تمام اقدامات لازم برای کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد و افزایش شانس تشخیص آن در مراحل اولیه انجام شود.

هیچ راهی برای پیشگیری از سرطان کبد به‌طور کامل وجود ندارد. با این حال اقدامات زیر ممکن است به کاهش خطر ابتلا به آن کمک کنند:

مصرف محدود الکل: مصرف مقادیر زیاد الکل به‌طور منظم می‌تواند در درازمدت، احتمال ابتلا به سیروز کبدی را افزایش دهد. این به نوبه‌ی خود احتمال بروز سرطان کبد را افزایش می‌دهد.

محدود کردن مصرف الکل یا ترک کردن آن به‌طور کامل می‌تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را به‌طور چشمگیری کاهش دهد.

محدود کردن مصرف تنباکو نیز می‌تواند به پیشگیری از سرطان‌های کبد و سایر اعضای بدن کمک کند.

واکسیناسیون هپاتیت B: افراد زیر باید واکسن هپاتیت B دریافت کنند:

هیچ راه قطعی برای پیشگیری از هپاتیت C و هیچ‌گونه واکسیناسیون برای آن وجود ندارد. با این حال ممکن است استفاده از کاندوم در طول رابطه‌ی جنسی بتواند به کاهش خطر ابتلا به عفونت کمک کند.

حفظ وزن سالم: از آنجا که چاقی عاملی خطرساز است و بیماری کبد چرب می‌تواند به سرطان کبد و دیابت منجر شود، مراقبت از سلامت جسمی و توجه به وزن‌تان می‌تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش دهد.

درمان بیماری‌های زمینه‌ای: برخی بیماری‌ها در ابتلا به سرطان کبد نقش دارند، مانند دیابت و هموکروماتوز. درمان این بیماری‌ها قبل از آنکه به سرطان کبد تبدیل شوند، می‌تواند خطر عوارض را کاهش دهد.

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است

15000تومان

15000تومان

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

کارشناس نرم‌افزار ، عاشق زبان انگلیسی. ترجمه واقعا برام لذت‌بخشه.

خدا مبتلاهاشو شفا بده.

آمین. با آرزوی سلامتی برای همه‌ی عزیزان.

سلام من متادون میخورم ،مصرفم بسیار بالاست ،روزانه ۸۰سی سی پنج ساله میخورم ،سیروز کبدی چیه ،احتمالش زیاده من کبدم خراب شه ،خیلی میترسم.

سلام بر شما
اطلاعات موردنیاز درباره‌ی سیروز کبد رو می‌تونید در مقاله‌ی زیر مطالعه کنید:
علائم سیروز کبد، شیوه‌های تشخیص و درمان آن منبع

جواب سوالم نگرفتم،متادون کبد رو خراب میکنه؟راسته مصرف طولانی مدت کبد ازکار میندازه

درود بر شما
متاسفانه اطلاع دقیقی ندارم. انشاالله در آینده مقاله‌ای در ارتباط با این مسئله خواهیم داشت.

سرطان کبد ازان بیماریهای بسیارخطرناکه.رعایت مسایل گفته شده خیلی به دردمامیخوره.ممنون.

از توجه‌تون سپاسگزارم.

ممنون بابت اطلاعاتتون ک راجب بیماری ها بهمون اطلاعات مفید و ب روزی میده

لطف داری فاطیمای عزیز.

خواص خوراکی ها

ژل رویال چیست؛ خواص آن برای لاغری، جوان ماندن و سلامتی

خواص سیر برای مو و طرز تهیه ماسک موی سیر برای تقویت مو

۵ نوع چای لاغری برای چربی سوزی و لاغری شکم

خواص بادرنجبویه؛ ۹ دلیل قانع‌کننده برای مصرف دمنوش بادرنجبویه

خواص انجیر تازه و انجیر خشک برای سلامتی و زیبایی

آخرین مطالب

بیماری های سگ؛ ۶ بیماری رایج، علائم و درمان آن‌ها

چگونه یک برنامه عملیاتی کاربردی بنویسیم؟

۷ دروغ بزرگ در مورد موفقیت که نباید باور کنید

آنژیوگرافی قلب چیست؛ مراحل انجام و عوارض آنژیوگرافی

۱۵ غذای مفید که هنگام سرماخوردگی باید بخورید

ترین های جهان

خاص ترین سواحل دنیا که زیبایی آن‌ها شما را خیره می‌کند

بهترین فیلم های ترسناک دنیا که دلهره و ترس را به جان‌تان می‌اندازند

عجایب هفتگانه جهان؛ ۷ بنای حیرت‌انگیز تمدن‌های کهن


ثروتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۸

۱۰ عبارتی که بهتر است هرگز در گوگل جستجو نکنید

عجیب ترین مکان های دنیا که شما را شگفت‌زده خواهند کرد

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز

The online version of the Iranian daily Hamshahri

همشهری آنلاین – زهره بانی:
کبد بزرگ‌ترین غده بدن است که زیر پرده دیافراگم قرار دارد و علاوه بر ساخت صفرا، چربی‌ها، قندها و پروتئین‌ها را برای استفاده سلول‌ها آماده می‌کند. سرطان کبد در مردان شیوع بیشتری دارد

سرطان کبد می‌تواند تومور بدخیمی از خود کبد باشد یا سرطان دیگر اعضای بدن مانند دهان، ریه، معده، پانکراس، روده بزرگ و حتی مثانه باشد که به کبد منتقل شده و نوعی سرطان ثانویه ایجاد کرده باشد.

این بیماری علاوه بر اینکه موجب نارسایی کبدی می‌شود، امکان سرایت آن به سایر اعضا به خصوص ریه‌ها، غدد فوق کلیوی و استخوان‌ها هم وجود دارد.

  سرطان دهان / سرطان مری / سرطان معده / سرطان روده / سرطان لوزالمعده

درمان سرطان ثانويه کبد

علل

اگر کسی سابقه ابتلا به هپاتیت یا سیروز کبدی داشته باشد، احتمال ابتلا به سرطان کبد در وی افزایش می‌یابد.

استفاده طولانی مدت از قرص‌های ضد بارداری یا استروییدهای آنابولیک که برخی ورزشکاران برای حجیم کردن عضلات مصرف می‌کنند نیز از عوامل مساعد کننده زمینه ابتلا به سرطان کبد محسوب می‌شوند.

کرم‌های نواری پهن دستگاه گوارش هم از عوامل ایجاد سرطان کبد هستند.

علایم

– ایجاد توده سفت و دردناک در قسمت بالایی سمت راست شکم- تب خفیف و خواب آلودگی- افت قند خون همراه با تعریق، ضعف، لرزش و سردرد- بزرگ شدن طحال- بی اشتهایی و کاهش وزن- خونریزی گوارشی

درمان

سرطان کبد در حال حاضر جزء بیماری‌های لاعلاج محسوب می‌شود. در صورت انجام عمل جراحی فقط 25 درصد از تومور کبد را می‌توان خارج کرد.

پیوند کبد هم در اندک بیمارانی موفقیت آمیز است ضمن اینکه عود سرطان هم بسیار شایع است.

پیشگیری

همیشه پیشگیری بهتر و کارآمدتر از درمان است به خصوص کبد که عضوی حساس است و نیاز به مراقبت و توجه بیشتر دارد. توجه و رعایت نکات زیر تا حد زیادی می‌تواند ضامن سلامت این عضو باشد.

کنگر فرنگی محافظ قوی برای کبد محسوب می‌شود.

کاسنی علاوه بر تقویت فعالیت قلب و کلیه‌ها، محرک صفرا بوده و بیماری‌های کبدی را برطرف می‌کند. عرق کاسنی خنک است و گرمای کبد را رفع می‌کند. ریشه کاسنی هم خاصیت ضد یرقان دارد.

زرشک صفرابر است و درمان زردی و یرقان است به علاوه خوردن آن باعث تقویت قلب و کبد می‌شود.

زردچوبه گیاهی موثر در پیشگیری انواع سرطان به خصوص سرطان‌های روده بزرگ، پوست، معده، کبد، ریه و پستان است.

خربزه که خاصیت دفع اسید اوریک و سموم خون دارد، در درمان بسیاری از بیماری‌های تغذیه‌ای مانند نقرس و نارسایی کبد مفید است.

سیلی مارین (عصاره بذر خار مریم) به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی برای درمان هپاتیت ویروسی و التهابات مجرای صفرا مفید است.

از آنجا که قهوه حاوی ترکیبات بیواکتیو است، افرادی که مبتلا به هپاتیت هستتد، با نوشیدن متعادل قهوه می‌توانند حرکت بیماری را کند کنند.

مراقبت

و در نهایت کسانی که به سرطان کبد مبتلا شدند باید از مصرف مشروبات الکلی یا داروهایی که تخریب کننده کبد هستند جدا اجتناب کنند.

حفظ فعالیت بدنی تا حدی که توان بدنی بیمار اجازه می‌دهد و رعایت رژیم غذایی پرانرژی و کم پروتئین هم از دیگر نکات مهم است.

webmd.com    nhs.uk    طب سنتی ایران

همشهری آنلاین:
ویلیام گلدمن که بیش از همه با نوشتن دو فیلمنامه برنده اسکار «بوچ کسیدی و ساندنس کید» و «همه مردان رئیس‌جمهوری» شناخته می‌شد، در ۸۷ سالگی از دنیا رفت.

همشهری آنلاین:
مجمسه اتحاد، بلندترین مجسمه جهان در هند که قهرمان استقلال این کشور سردار والابای پاتل را به تصویر می‌کشد.

همشهری آنلاین:
برخی از کشورهای جهان، برای پیشگیری از چاقی و اضافه وزن، برنامه‌هایی را اجرا کرده اند.

همشهری آنلاین:
یک نامه ۸۳ ساله که ارنست همینگوی در آن جزئیات شکار یک نیزه‌ماهی ۲۲۰ کیلویی را شرح داده، به قیمت ۲۸ هزار دلار فروخته شد.

همشهری آنلاین:
هزاران نفر از معترضان به افزایش قیمت سوخت خودرو روز شنبه بزرگراه‌های فرانسه را مسدود کردند.

همشهری آنلاین:
سرانجام زیردریایی “ای‌آرای سن خوان” متعلق به نیروی دریایی آرژانتین که سال گذشته با ۴۴ سرنشین در اعماق آب‌های اقیانوس اطلس جنوبی ناپدید شده بود پیدا شد.

همشهری آنلاین::
پیاده‌روی سریع و طولانی‌مدت ورزشی عالی است اما هنگام راه رفتن در خیابان‌های شلوغ باید توجه بیشتری به اطراف داشته باشید.

همشهری آنلاین:
اتحادیه اروپا و فرانسه خواستار اعمال اصلاحات زیربنایی در ساختار سازمان تجارت جهانی شدند.

همشهری آنلاین:
پولدارترین مرد تاریخ و مالک نخستین و تنها شرکت هزار میلیارد دلاری دنیا معتقد است آمازون هم روزی سقوط را تجربه می‌کند و ورشکست می‌شود.

همشهری آنلاین:
خالق مجموعه «روزنوشت‌های یک بی‌عرضه» معتقد است والدین و معلم‌ها باید بچه‌ها را به خواندن کتاب‌هایی تشویق کنند که آنها دوست دارند و از خواندن‌شان لذت می‌برند.

همشهری آنلاین:
سونی رسما اعلام کرده است که این شرکت و برند پلی‌استیشن حضوری در رویداد E۳ سال آینده نخواهند داشت.

حقوق همشهری‌آنلاین متعلق به موسسه همشهری است

درمان سرطان ثانويه کبد

Copyright © 2018 HamshahriOnline, All rights reserved

کبد یک عضو به اندازه توپ فوتبال است که در قسمت فوقانی راست شکم , زیر دیافراگم و بالای معده قرار دارد . سرطان کبد در سلول های کبد شروع می شود و یکی از شایع ترین انواع سرطان در جهان است.

همه سرطان هایی که کبد را تحت تاثیر قرار دهد سرطان کبد نیست. سرطانی که در ناحیه دیگری از بدن شروع می شود از جمله روده بزرگ، ریه و یا سینه،و سپس تا کبد گسترش می یابد سرطان متاستاتیک نامیده می شود.  این نوع از سرطان پس از شناختن عضوی که در آن آغاز شده نامگذاری  می گردد. مانند متاستاز سرطان روده بزرگ که در روده بزرگ آغاز می شودو تا کبد گسترش می یابد.


علائم

دراکثرموارد هیچ علائم و نشانه ای در مرحله اولیه سرطان کبد وجود ندارد . هنگامی که علائم و نشانه ها ظاهر می شوند، ممکن است شامل موارد زیر باشند:

درمان سرطان ثانويه کبد


عوامل بروز سرطان کبد

هنوز مشخص نیست که چه عواملی باعث بروز این سرطان می شود اما در برخی از موارد عللی چون عفونت مزمن با ویروس هپاتیت خاص می تواند به سرطان کبد منجر شود.

سرطان کبد زمانی رخ می دهد که DNA سلول های کبد دچار تغییر (جهش) شده و باعث انجام یک فرایند شیمیایی در بدن می شود. جهش در DNA  باعث تغییر در دستورالعمل های بدن میگردد.در نتیجه سلول ها شروع به رشد خارج ازکنترل  کرده و در نهایت تشکیل یک تومور می دهند.


انواع سرطان کبد

سرطان اولیه کبد، در سلول های کبد آغاز می شود و به انواع مختلف و بر اساس نوع سلول سرطانی تقسیم می شوند.که عبارتند از:


عوامل افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد

عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد اولیه می شوندعبارتند از:


آنچه شما می توانید انجام دهید

تشخیص سرطان کبد

آزمایش ها و روش های مورد استفاده برای تشخیص سرطان کبد عبارتند از:

تعیین مرحله سرطان کبد

هنگامی که سرطان کبد تشخیص داده می شود، پزشک  به تعیین حد (مرحله) سرطان می پردازد. آزمایش مرحله بندی به تعیین اندازه و محل سرطان و اینکه چقدر گسترش یافته , کمک می کند. آزمایش های تصویربرداری جهت مرحله بندی سرطان کبد شامل   CT اسکن، MRI، اشعه X-قفسه سینه و اسکن استخوان می باشد. روش های مختلف برای مرحله بندی سرطان کبد وجود دارد. یکی از این روش ها از اعداد رومی I  تا IV، و حروف A تا D استفاده می کند. پزشک با استفاده از مرحله بندی سرطان, گزینه های درمان و پیش آگاهی را تعیین می کند. مرحله IV و مرحله   ,D  پیشرفته ترین سرطان کبد را با بدترین پیش آگهی نشان می دهد.

درمان و دارو

درمان سرطان کبد، به مرحله بیماری و همچنین به سن, سلامت کلی و تنظیمات شخصی بدن بستگی دارد. هدف از هر نوع درمان از بین بردن سرطان به طور کامل است . هنگامی که  درمان کامل امکان پذیر نمی باشد، تمرکز ممکن است در جلوگیری از رشد و گسترش تومور باشد. در برخی موارد تنها مراقبت در حفظ آرامش مناسب است. در این وضعیت، هدف از درمان نتها حذف و یا کاهش سرعت این بیماری است بلکه کمک به تسکین بیمار تا حد امکان نیز می باشد.

گزینه های درمان سرطان کبد ممکن است شامل موارد زیر باشد:


طب جایگزین

درمان های جایگزین ممکن است به کنترل درد در افراد مبتلا به سرطان پیشرفته کبد کمک  کند. پزشک با درمان و داروها, درد را کنترل می کند . اما گاهی اوقات ممکن است درد  باقی بماند و یا نیاز به جلوگیری از عوارض جانبی داروهای ضد درد باشد. از دکتر خود درباره درمان های جایگزین که ممکن است به شما برای کنار آمدن با درد کمک کند سوال کنید، مانند:

پشتیبانی و مقابله با استرس

یادگیری اینکه هر گونه بیماری تهدید کننده حیات می تواند ویرانگر باشد. هر فرد راهی را برای مقابله با سرطان کبد می یابد. اگرچه هیچ پاسخی برای بیمار در مقابله با سرطان کبد وجود ندارد، برخی از پیشنهادات زیر ممکن است کمک کند:


پیش گیری

کاهش خطر ابتلا به سیروز. سیروز زخم شدن کبد، وخطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد. شما می توانید خطربروز  سیروز را با عملگردهای زیر تا حدود زیادی کاهش  دهید:

واکسینه شدن در برابر هپاتیت B:  شما می توانید خطر ابتلا به هپاتیت  B  را با واکسن هپاتیت B  کاهش دهید. که بیش از 90 درصد  بزرگسالان و کودکان را از ابتلا مصون می دارد. این واکسن را می توان به هر کسی ، از جمله نوزادان، افراد مسن و کسانی که با سیستم ایمنی ضعیف ,تزریق کرد.

اقدامات برای جلوگیری از هپاتیت C:  هیچ واکسنی برای هپاتیت C وجود ندارد، اما شما می توانید خطر ابتلا به عفونت را کاهش  دهید.

از دکتر خود در مورد غربالگری سرطان کبد سوال کنید. بطور عمومی، غربالگری برای سرطان کبد به منظور کاهش خطر مرگ در سرطان کبد به اثبات نرسیده است, بنابراین به طور کلی توصیه نمی شود. انجمن آمریکایی برای بررسی بیماریهای کبدی، برای کسانی که در معرض خطر بالایی هستند , غربالگری سرطان کبد توصیه میشود. از جمله افرادی که:

به استحضار متقاضاین درمان در بیمارستان بیکن میرسانیم که بخش فارسی زبان بیمارستان بیکن مالزی از تاریخ 10 تیر ماه سال 1393 غیر فعال گردیده ودر صورت تمایل میتوانید با بخش انگلیسی زبان بیمارستان فوق تخصصی بیکن ارتباط برقرار نمایید.

عزیزان می توانند از طریق ایمیل و یا تماس مستقیم تلفنی با بخش انگلیسی زبان ارتباط برقرار نمایند.


شماره تماس: 0060376207979

ایمیل: [email protected]

با آرزوی سلامتی و تندرستی

مدیریت بخش فارسی بیمارستان بیکن

10 تیر ماه 1393

درمان سرطان ثانويه کبد

درمان سرطان ثانويه کبد

9

پیشنهاد شده برای شما :
0 عاطفه طرز تهيه مارس 22, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *