درمان ريزش موي سر سکه اي

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی :


در صورت وجود مشکل از طریق فرم زیر خود راارسال کرده تا از طریق مدیر ، مورد بررسی گردد


این مرکز افتخار دارد هم اینک با این تکنیکهای جدید و انحصاری در ایران کاشت و ترمیم مو را به بالاترین سطح خود رسانده , که دیگر نیازی به روشهای FU -FI که برش و بخیه و یا بیهوشی در آنها شاهد بودیم نمیباشد

 

 

ریزش موی سکه ای( آلوپسی آره آتا )

 

اگر موهای سر شخصی در یک یا چند نقطه به طور ناگهانی بریزد آن فرد به ریزش موی سکه ای ( آلوپسی آره آتا ) مبتلا شده است. اندازه نقاط گرد بدون مو 1- 5 سانتی متر است. ریزش موی سکه ای در هر سنی دیده می شود ولی اکثر بیماران جوان هستند و کمتر از 40 سال دارند. مردان و زنان به یک نسبت مبتلا می شوند. شیوع بیماری 1-2 در هزار نفر است. معمولا ناحیه طاسی با موهای اطراف پوشیده و مخفی می شود و بیماران به طور اتفاقی مثلا در گاه متوجه آن می شوند. پوست ناحیه طاسی صاف و طبیعی است و تنها قطعات کوتاهی از مو در آن دیده می شود.

ممکن است ریزش مو در سایر قسمت های بدن هم دیده شود . موهای ابرو ها، مژه ها و ریش و سبیل هم در معرض ریزش هستند. حتی به ندرت ممکن است کل موهای سر ( آلوپسی توتالیس ) و یا کل موهای بدن ( آلوپسی یونیورسالیس ) بریزد. البته ریزش موی کل سر یا ریزش موهای سراسر بدن خیلی نادر است.

 

ریزش موی سکه ای در چند نفطه از سر

 

ریزش موی سکه ای در ریش

 

ریزش موی توتالیس
کل موهای سر ، ابروها ، مژه ها ، ریش و سبیل ریخته است

اگر موهای بالای گردن و دور سر به صورت نواری بریزد در اصطلاح پزشکی آن را افیازیس ophiasis می نامند. این شکل از ریزش موی سکه ای بسیار مقاوم به درمان است.

 

افیازیس
این نوع ریزش مو بسیار مقاوم به درمان است

در بعضی از مبتلایان به ریزش موی سکه ای ، تغییراتی در سطح ناخن ها هم دیده می شود. مثلا ممکن است فرورفتگی های کوچک و یا خطوط طولی در یک ناخن یا همه ناخن ها مشاهده شود.

 

فرورفتگی نقطه ای در سطح ناخن ها در ریزش موی سکه ای

علت ریزش موی سکه ای

هنوز علت دقیق بیماری مشخص نیست .احتمالا یک عامل ناشناخته باعث تحریک سیستم ایمنی می شود. به نظر می رسد که سلول هدف سیستم ایمنی ، ملانوسیت های فولیکول های مو هستند زیرا در این بیماری موهای سفید نمی ریزد.

اگر از پوست ناحیه بدون مو نمونه برداری کنیم و در زیر میکروسکوپ بررسی کنیم ،تجمع گلبول های سفید لنفوسیتی (لنفوسیت های ) در اطراف پیاز موها دیده می شود. گاها در خون و در فولیکول ها ی مو آنتی بادی یافت می شود.

 

تجمع سلول های التهابی در اطراف فولیکول های مو در زیر میکروسکوپ

اغلب مبتلایان به ریزش موی سکه ای از هر لحاظ سالم هستند ولی همراهی با سایر بیماری های سیستم ایمنی مانند التهاب تیرویید، لوپوس ، ویتیلیگو ، آدیسون، آنمی بدخیم ،کولیت اولسرو، دیابت نوع 1، آتوپی( اگزمای سرشتی یا درماتیت آتوپیک ، آسم ، رینیت آلرژیک ) ، لیکن پلان و میاستنی گراو گزارش شده است. ریزش موی سکه ای در مبتلایان به سندرم داون بیشتر از افراد دیگر است.

خیلی از بیماران احساس می کنند که به دنبال یک شوک روانی یا استرس شدید دچار ریزش موی سکه ای شده اند ولی از لحاظ علمی این موضوع اثبات نشده است.

در ریزش موی سکه ای پیاز یا همان ماتریکس مو در اثر التهاب آسیب می بیند و فولیکول ها ی در حال رشد (فاز آناژن) به طور زودرس وارد فاز تلوژن می شوند. این واقعه ساقه مو را نازک و ضعیف می کند در نتیجه موها هنگامی که به سطح پوست می رسند می شکنند. موهای مبتلا که در حاشیه ناحیه طاس باقی مانده اند قاعده باریک و ساقه طبیعی دارند(شبیه علامت تعجب).

درمان ریزش موی سکه ای

طاسی های کوچک نیاز به درمان ندارند زیرا رشد مجدد موها ظرف 3-12 ماه معمول است. البته اگر طاسی در معرض دید باشد بیماران ترجیح می دهند زودتر معالجه شوند . برای درمان از محلول های حاوی کورتون یا تزریق کورتون در پوست استفاده می شود. تزریق کورتون ( آمپول تریامسینولون ) درون پوست ناحیه بدون مو هر 4-6 هفته تکرار می شود. پماد های حاوی آنترالین نیز تاثیر خوبی دارد. اخیرا از تابش لیزر اگزایمر هم برای تحریک رویش موها استفاده می شود. می توان درکنار درمان های اصلی از محلول ماینوکسیدیل استفاده کرد. موهای جدید در ابتدا نازک و سفیدرنگ هستند ولی به تدریج رنگ و جنس اولیه را پیدا می کنند.

سیر بیماری غیرقابل پیش بینی است. ممکن است ریزش مو فقط به همان یک بار ختم شود و یا بعد از بهبود یک ناحیه موهای ناحیه دیگری بریزد و این مساله چندین بار تکرار شود و سال ها طول بکشد.

در طاسی های کوچک اگر علی رغم درمان ، موها بعد از 1-2 سال رشد نکند می توان کاشت مو انجام داد.

برای درمان طاسی های بزرگ تر روش های درمانی زیر وجود دارد:

1-حساس سازی تماسی پوست سر با دیفن سیپرون (ایمونو تراپی موضعی)

2-بستری کردن بیمار و تزریق کورتون با دوز بالا (پالس کورتون)

3-شیمی درمانی

4-نوردرمانی

متاسفانه در طاسی های خیلی وسیع پاسخ افراد به درمان خوب نبوده و یا موها چند ماه بعد از درمان دوباره می ریزند. این افراد تحت استرس شدید بوده و مجبورند سال ها از روش های ی مانند کلاه گیس یا تاتو استفاده کنند. البته بیماران نباید هیچ وقت ناامید شوند زیرا ممکن است روزی موها خودبخود یا با درمان های جدیدتر دوباره رشد کند.

 

 

ریزش موی سکه ای

بیمارى ریزش موی سکه ای به دار الثعلب مشهور است و ریزش موی سکه ای بیشتر دامن‏گیر موهاى سر و ریش مى‏گردد و گاهى ابروها را نیز فرامى‏گیرد. علت اصلى این ریزش ناگهانى مو، مربوط به عوامل چندى است، ریزش مو به علت دخالت ویروس‏ها و کم شدن تغذیه ناگهانى قسمتى از بدن اما علل اصلى آن هنوز مجهول است.

درمان ریزش موی سکه ای:
جهت درمان ریزش مو سکه ای باید پاکسازى بدن از مواد بلغمى با دستورات زیر صورت پذیرد

تربد گرم، غاریقون گرم هر دو را نرم کوبیده چهار روز صبح ناشتا کفلمه نمایند. بعد از این دستور درمان زیر را به کار برند تخم ترب گرم، تخم شبت گرم، ریشه ایرسا گرم همه را نرم کوبیده، روز صبح ناشتا با عسل میل نمایند و در خلال آن ماء الاصول و گل قند خورند.

براى درمان موضعى ریزش موی سکه ای اول بایستى محل ریزش مو را با یک پارچه خشن خوب ماساژ داده یا به وسیله یک قطعه پیاز عنصل یا سیر محل ریزش موى را ماساژ داده تا سرخ شود بعدا از نسخه زیر استفاده نمایند.

نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه ای:
صمغ عربى گرم‏
سداب گرم‏
خردل گرم‏
نرم کوبیده در یک استکان زهره (صفراى گاو) ریخته بمالند.

نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه ای:
محل ریزش مو را با جوشانده آب گل زوفا و آب خرفه ماساژ دهند، سپس از داروى زیر بمالند.
پیاز عنصل گرم‏
خردل / گرم‏
نرم کوبیده در نصف لیوان سرکه حل کرده روزى سه مرتبه بمالند.

نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه ای:
سیر گرم، عاقرقرحا گرم، نرم کوبیده با زهره گاو بمالند.

نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه ای:
فرفیون و سیر از هرکدام گرم نرم کوبیده با زهره گاو به کار برند.

نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه ای:
حبه الخضرا (بن) و پوست فندق از هرکدام گرم به‏سوزانند و با گرم پودر پیاز عنصل و نصف استکان روغن بادام تلخ آمیخته بمالند.
موهاى نازکى که روییده مى‏شود، چون قدرت و توانایى زیستن را ندارند بایستى تراشیده تا موهاى بعدى که مى‏روید قوى‏تر شود.

اگر مزاج صفراوى باشد محل ریزش مو مثل مرغ پوست کنده نمایان مى‏شود این حالت را مى‏توان به وسیله ترکیبات هلیله زرد پاکسازى نمود.

شربت لیمو، شربت سیب، شربت انار جهت درمان ریزش موی سکه ای مفید است و باید محل ریزش مو را با سرکه بشویند.
جهت درمان ریزش موی سکه ای روغن گل و سرکه مخلوط کرده بمالند.
براى از بین بردن عاملى که باعث ریزش موی سکه ای شده است گرم گوگرد زرد را در نصف استکان روغن زیتون ریخته روزى دو سه مرتبه محل ریزش مو را ماساژ دهند، یا فندق را سوزانده در سرکه کهنه حل کرده بمالند.
جهت درمان ریزش موی سکه ای بادام را با پوست سوزانده چنین کنند، اگر بعد از مدتى موها نروییدند، لادن را در روغن کنجد حل کرده بمالند. و یا درمنه را سوزانده با کف دریا و مازو با روغن مورد آمیخته بمالند
جهت درمان ریزش موی سکه ای سر را روزانه با سبوس گندم یا برنج و گل خطمى جوشانده شده بشویند.

جهت درمان ریزش موی سکه ای با جوشانده برگ بید محل را شستشو دهند و یا اینکه از جوشانده آب برگ چغندر و سبوس استفاده شود یا سیر را کوبیده در سرکه ریخته مثل خمیر به محل ریزش مو ضماد نمایند.

جهت درمان ریزش موی سکه ای اگر مزاج بیمار سوداوى باشد:
اگر مزاج بیمار سوداوى باشد به پاکسازى بدن از سودا کوشند سپس جهت درمان ریزش موی سکه ای از جوشانده اسطوخودوس و افتیمون روز صبح ناشتا استفاده نمایند (به صورت خوراکى) روزانه گرم اسطوخودوس را در یک لیوان آب جوشانده با یک گرم افتیمون نرم ساییده شده اضافه کرده و پس از ساعتى میل نمایند (افتیمون را کوبیده روى جوشانده بپاشند).

دستورات گفته شده چه مالیدنى‏ها و چه داروهایى که براى شستشو به کار مى‏رود در اینجا مورد مصرف دارد.

جهت درمان ریزش موی سکه ای اگر مزاج بیمار مزاج دموی داشته باشد:
اگر طبع بیمار دموى باشد پس از فصد و خون‏گیرى، شربت عناب، شربت‏ انار و آب لیمو دهند، یکى از دانشمندان معتقد است که در مزاج‏هاى دموى اول خون‏گیرى و بعد جوشانده خیار چنبر و سپس ایارج فیقرا مفیدتر است.
در مزاج‏هاى صفراوى اول جوشانده هلیله و بعد از آن ایارج فیقرا و در سوداوى، اول دم کرده افتیمون و پس از آن ایارج فیقرا و در بلغمى مزاج اول پاکسازى بعد ایارج فیقرا مصرف شود.

گفتار محمد زکریاى رازى‏ جهت درمان ریزش موی سکه ای:
مالیدن پیاز عنصل به محل ریزش مو و پوشاندن سر و محل ریزش مو لازم است. او معتقد است که براى روییدن موها پر سیاوشان بهترین دارو است، با توجه به گفتار فوق شستشوى محل ریزش مو با پر سیاوشان بهترین دستور است. او معتقد است که براى روئیدن ابروها فندق سوخته را در روغن ترب حل کرده بمالند.

یکى از دانشمندان بنام لارزوربیر جهت درمان ریزش موی سکه ای ، معتقد است که براى روییدن موها، سرکه، پیاز عنصل عجیب الفعل است، طرز تهیه آن به قرار زیر است:

پیاز عنصل را نرم کوبیده در سرکه حل کرده بمالند ( گرم پیاز عنصل در یک استکان سرکه) هم‏چنان‏که مکرر گفته شده است، روغن زرده تخم‏مرغ و نشادر بسیار مفید است ( گرم نشادر در روغن ده عدد روغن تخم‏مرغ) براى تغذیه بهتر و جریان خون بیشتر در محل ریزش مو، بایستى آن محل را ماساژ دهند براى این کار از آب جوشانده گل زوفا یا گل اروانه و پر سیاوشان استفاده مى‏شود و نیز از آب مورد و گل خطمى مى‏توان استفاده نمود.

روغن های گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه ای:
روغن آمله، روغن بابونه یا جوشانده ابهل و روغن کنجد یا کف دریا و خاکستر برنجاسف و روغن گل یا کوبیده لادن در روغن زیتون، همه براى رفع ریزش مو مؤثرند.

 

پیشنهاد شده برای شما :
0 بهار رحیمی پروفایل مخصوص نام دسامبر 8, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *