درمان روماتيسم قلب

درمان روماتيسم قلب

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

درمان روماتيسم قلب

درمان روماتيسم قلب

نبض ما مرجع پزشکی و سلامت – دانستنیهای سلامت و مشاوره پزشکی

روماتیسم قلبی معمولا در دوران کودکی آغاز شده و درمان مناسب عفونت های مربوط به روماتیسم قلبی باید از همان ابتدا صورت بگیرد و این پیشگیری، بهترین راه برای جلوگیری از بیماری های روماتیسم قلبی است.

نبض ما – بیماری روماتیسم قلبی را می توان در مراحل تشخیص اولیه به وسیله دارو مهار کرد اما در صورتی که درمان به دارو پاسخ نداده و دریچه های قلبی دچار آسیب روماتیسمی شود، ممکن است نیاز به جراحی باشد. روماتیسم قلبی ، از دسته بیماری هایی است که بر اثر آن، ممکن است دریچه های قلبی بر اثر تب روماتیسمی دچارآسیب شوند.

روند مبتلا شدن به بیماری رماتیسم قلبی چگونه است؟ این بیماری در ابتدا ممکن است با یک گلودرد ساده شروع می شود که با این گلودرد، نوعی باکتری موسوم به استرپتوکوک، وارد بدن شده و در نهایت تب روماتیسمی ایجاد می شود. بعد از بروز تب روماتیسمی، دریچه قلب در بیمار ، آسیب پذیر شده و بیماری روماتیسم قلبی شکل می گیرد.از نظر شیوع این بیماری، کودکان در سنین 5 تا 15 سال بیشتر در معرض خطر روماتیسم قلبی قرار دارند، به ویژه اگر دچار عفونت های شدید گلو شوند که در این صورت، بیشتر در معرض ابتلا به تب روماتیسمی هستند.درمان روماتيسم قلب

بافت های همبند در بدن ما ، در مفاصل، پوست، مغز و به ویژه در قلب، وجود دارد که این عفونت ممکن است به آن ها سرایت کرده و در موارد شدید، سبب آسیب به قلب می شود و بر اثر این آسیب، پمپاژ قلب هم سخت تر می شود. این آسیب ممکن است خفیف بوده و با دارو درمان شود اما درصورتی که مشکل عفونت، دائمی باشد، در نهایت منجر به نارسایی احتقانی قلب می شود که با این مشکل، قلب نمی تواند تمام خونی را که وارد آن می شود، پمپ کرده و در نتیجه منجر به انباشت خون در عروق می شود.

زمانی که فردی به بیماری روماتیسم قلبی مبتلا می‌شود، علائم و نشانه هایی مانند ضعف و خستگی در او ایجاد می شود. دلیل ضعف این است که بر اثر آسیب به دریچه قلب ، گردش خون به خوبی صورت نمی گیرد و همین مشکل باعث ایجاد تنگی نفس و بی حالی زیاد می شود. البته بیماری روماتیسم قلبی همیشه با علائم همراه نیست اما در صورت ایجاد علائم، ممکن است به شکل زیر باشد:

علائم تب روماتیسمی معمولا حدود یک تا پنج هفته پس از ابتلا ممکن است ظاهر شود. با این حال ،بروز علائم در هر فردی ممکن است متفاوت باشد. در صورت بروز علائم حادی مانند التهاب ، تورم، حساسیت و قرمزی بیش از حد مفاصل ، این موارد باید تحت نظر پزشک پیگیری شود. همچنین، در برخی موارد با بروز بیماری روماتیسم قلبی،  معمولا مفاصل زانو یا مچ پا، ورم می کنند و خستگی، درد معده، از جمله علائم احتمالی روماتیسم قلبی هستند. علائم تب روماتیسمی ممکن است شبیه سایر شرایط یا مشکلات پزشکی باشد. بنابراین برای تشخیص قطعی، باید به پزشک مراجعه کنید.

برخی از افراد معتقدند که ورزش ممکن است برای درد مفاصل و یا بیماری روماتیسم قلبی مضر باشد. اما این درست نیست و ورزش سبک، هیچ خطری برای بیماری روماتیسم قلبی ندارد، مگر اینکه ورزش سنگین باشد و ورزش سنگین می تواند وضعیت بیماری را تشدید کند و یا به قلب فشار، وارد کند.

در واقع، عدم تحرک، سبب تشدید علائم ورم مفصلی شده و بهتر است تحت نظر پزشک، انجام حرکت های ورزشی را شروع کنید و نگران وخیم شدن حال خود نباشید. انجام حرکت های ورزشی برای درد مفاصل در بیماری روماتیسم مفید است و سبب نرم شدن و انعطاف پذیری مفاصل می شود.همچنین با انجام حرکات بدنی، سفتی عضلات شما کاهش پیدا کرده و حرکت مفاصل بهبود پیدا می کند.

آیا نبض همان ضربان قلب است؟

روش های تشخیص تاکی کاردی و انواع آن

درمان خانگی واریس پا و تخمدان

آیا تاکی کاردی خطرناک است؟

به طور قطع این سوال برای شما پیش آمده است که بیماری روماتیسم قلبی در زنان باردار چگونه است و چه تاثیراتی بر روند بارداری می گذارد. برای فهم بیشتر این موضوع، باید در مورد نحوه تاثیر گذاری این بیماری بر بارداری و یا تاثیر بارداری بر روماتیسم قلبی، اطلاعاتی داشته باشید. در عصر حاضر و با تمام پیشرفت هایی که در حوزه پزشکی صورت گرفته است، باز هم مشکلات و بیماری های قلبی از جمله بیماری های خطرناک محسوب شده که یکی از عوامل مرگ و میر افراد در سراسر جهان است. بیماری روماتیسم قلبی در زنان باردار ممکن است مشکلاتی ایجاد کند و بنابراین باید مراقبت های ویژه در این دوره ،انجام شود. بیماری روماتیسم قلبی ممکن است در دوران بارداری، بر سلامت جنین تاثیر گذار باشد.

در موارد خیلی حاد هم این بیماری می تواند سبب عوارض وخیمی مانند زایمان زودرس، فشار خون بالا، وزن کم نوزاد و حتی مرگ مادر شود. این نکته را فراموش نکنید که در مادرانی که بیماری روماتیسم قلبی دارند و کودک آن ها دچار آسیب ها و ناهنجاری می شود، این آسیب ها ، می تواند با بیماری قلبی عروقی مادر مرتبط باشد.

بنابراین، روماتیسم قلبی در زنان باردار باید تحت نظارت مستقیم پزشک متخصص پیگیری شده و با بررسی مداوم، روند درمان انجام شود. در صورتی که بیماری روماتیسم قلبی در زنان باردار، در مراحل اولیه تشخیص داده شود، با تجویز دارو تحت کنترل خواهد بود و روند درمان به طور موفقی، طی می شود زیرا مصرف هر دارویی در دوران بارداری برای سلامت جنین مناسب نیست و درمان و تجویز به موقع دارو، مهم است. در حقیقت، با تشخیص به موقع دیگر نیازی به تجویز داروهای سنگین نیست.

بهترین درمان برای بیماری های قلبی روماتیسمی، پیشگیری است. در پیشگیری روماتیسم قلبی، هنگام گلودرد شدید، تجویز آنتی بیوتیک در مراحل اولیه می تواند از عفونت باکتریایی استرپتوکوک، جلوگیری کرده و از شروع بیماری تب روماتیسمی حاد جلوگیری کند.

درمان با آنتی بیوتیک ها، به شدت میزان بروز مرگ و میر ناشی از تب روماتیسمی و بیماری های قلبی روماتیسمی را کاهش می دهد. در کودکان مبتلا به تب روماتیسمی با تجویز آنتی بیوتیک به صورت مداوم، حملات بعدی روماتیسم و خطر ابتلا به آسیب قلبی را کنترل می کنند.

اگر کودک دچار التهاب قلبی پیشرفته است، داروهایی برای کاهش التهاب و همچنین آنتی بیوتیک، برای درمان عفونت، تجویز می شود. در موارد  دیگر، با نارسایی احتقانی قلب، ممکن است در صورت نیاز، داروهای دیگری تجویز شود و با آسیب شدید دریچه های قلبی، جراحی و یا تعویض دریچه بر روی بیمار انجام می شود. در مراحل اولیه و پس از درمان با آنتی بیوتیک، داروهای ضد التهاب تجویز شده و به منظور جلوگیری از بازگشت بیماری، موارد درمانی لازم به کار گرفته می شود.

با در نظر گرفتن شدت بیماری، دوره استراحت مطلق توسط پزشک، تعیین می شود و چنانچه کودک دچار تب روماتیسمی باشد، دوره استراحت مطلق طولانی تر شده و بررسی های لازم در مورد آسیب احتمالی قلب، صورت می گیرد و با توجه به علائم و نشانه ها، روند درمان طی می شود. در بزرگسالان هم گاهی بدون جراحی وبا آنژیوگرافی، دریچه قلبی را ترمیم می کنند. در موارد حاد هم در صورت عدم درمان موفق با آنژیو، عمل جراحی باز انجام شده و در مواردی هم دریچه قلب مصنوعی، کار گذاشته می شود.

تیم ترجمه نبض ما

منبع:chw.org

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ همچنین لطفاً درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

دکتر سلام

زیبایی و جوانسازی به کمک فیلرها یا ژل ها+ فیلم (دکتر صمیمی)

سزارین یا طبیعی ؟ عمل زایمان خانم های باردار+فیلم درمان روماتيسم قلب

تاثیر چاقی در فشار خون بالا

زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو

درمان شگفت انگیز زانو درد

عوارض و علل گذاشتن باطری قلب +ویدئو

ویدیو های سلامت

رفع سریع دندان درد به روش خانگی

علل و درمان انواع جوش صورت/ویدئو

بهترین روش کاشت مو sut است یا fut + ویدئو

عوامل موثر در افزایش قد بعد از بلوغ

ریتم نامنظم قلبی یا آریتمی چیست؟

مطالب پیشنهادی

بهترین برنامه رژیم لاغری برای کاهش وزن

عمل لابیاپلاستی برای این زنان ممنوع است!

مزایا و عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

هزینه اصلاح طرح لبخند چقدر است ؟

گردشگری سلامت یا توریسم درمانی چیست؟

آنچه را که باید درباره کاربرد اسکن استخوان بدانید

هزینه آزمایش ایدز چقدر است؟

چه زمانی تست پاپ اسمیر انجام شود؟

زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو

بهترین روش کاشت مو sut است یا fut + ویدئو

روش های خانگی رفع چین و چروک صورت +ویدیو

نبض ما، پایگاه اینترنتی نشاط و سلامتی و دارای مجوز فعالیت است که تیم تولید کننده محتوای آن از پزشکان متخصص، اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه، خبرنگاران و مترجمین و مشاورین مجرب تشکیل شده است .

نبض ما با ارائه جدیدترین مطالب علمی و کاربردی و با هدف بالا بردن سطح آگاهی و اطلاعات عامه مردم در حوزه پزشکی با هدف ارتقای سطح فرهنگ سلامت عمومی و بهبود سبک زندگی فارسی زبانان، می کوشد تا در جهت تندرستی، زیبایی، تغذیه سالم، تناسب اندام، مسائل مربوط به بهداشت مردان و زنان و مادر و نوزاد، مشاوره پزشکی، روان درمانی، بهداشت جنسی و زناشویی و سایر اطلاعات مفید در رابطه با سلامتی ، مخاطب را با ارائه مطالب صحیح و بروز رسانی شده یاری و راهنمایی نماید. لذا مطالب ارائه شده در سایت به هیچ عنوان جایگزین پزشک و تشخیص و تجویز آن نیست.

عفونت های بدن کودک باعث تب روماتیسمی و این تب زمینه ساز بروز بیماری روماتیسم قلبی می شود. بهترین راه پیشگیری و درمان بیماری روماتیسم قلبی، جلوگیری از بروز و گسترش تب روماتیسمی است. در این مطلب با علائم روماتیسم قلبی و راههای درمان آن آشنا می شوید.

باکتری استرپتوکوکوس باعث گلو درد، تب مخملک، عفونت و تب روماتیسمی می شود. در اثر این بیماری باکتری ها به بافت های بدن آسیب می رسانند و دریچه قلب نیز مورد حمله این باکتری ها قرار می گیرد. در ادامه بیشتر با علائم روماتیسم قلبی و درمان آن آشنا می شوید.

اگر عفونت های تب روماتیسمی درمان نشود بعد از چند هفته علائم روماتیسم قلبی ظاهر می شود. اولین نشانه این بیماری تب و گلو درد شدید است.  همچنین درد و التهاب مفاصل، تپش قلب، تنگی نفس، خارش بدن، اختلالات خواب، اختلالات حرکتی، ضعف بدن، بی هوشی و تورم بدن از دیگر نشانه های این بیماری است. گاهی مفاصل جابجا شده و در این حالت درد شدیدی به وجود می آید.

بعد از مشاهده علائم گفته شده فرد باید به پزشک مراجعه کند تا مورد معاینه دقیق قرار گیرد. مهمترین روش برای تشخیص روماتیسم قلبی، عکس برداری از قفسه سینه با استفاده از اشعه ایکس است. در این روش میزان افزایش سایز قلب و مایعات اضافی موجود در آن مشخص می شود. گاهی ممکن است این مایعات در ریه ها جمع شوند که در این حالت تنگی نفس شدت پیدا می کند که با استفاده از روش عکس برداری مایعات موجود در ریه نیز مشاهده می شود.

درمان روماتيسم قلب

برای پیشگیری از بروز بیماری روماتیسم قلبی باید از عفونت و تب جلوگیری شود. توصیه می شود که در زمان بروز تب روماتیسمی درمان های لازم مانند مصرف آنتی بیوتیک صورت گیرد تا بیماری گسترش پیدا نکند. همچنین در صورت وجود سابقه بیماری، فرد باید تحت مراقبت قرار گرفته و اقدامات لازم برای پیشگیری انجام شود. رعایت بهداشت و دوری از محیط های آلوده، شستن مداوم دست ها، بانداژ زخم، رژیم غذایی سالم، کنترل وزن، عدم استعمال دخانیات نیز به پیشگیری از این بیماری کمک می کند. با جدی گرفتن علائم تب روماتیسمی مانند گلو درد  می توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

درمان آنتی بیوتیکی علاوه بر تب روماتیسمی برای روماتیسم قلبی نیز تجویز می شود. علاوه بر آنتی بیوتیک ها از آسپرین نیز برای کاهش التهاب قلب و مفاصل باید استفاده شود. گفتنی است که دوره درمان روماتیسم قلبی طولانی بوده و گاهی بیمار باید تا چندین سال داروهای آنتی بیوتیک را مصرف کند تا از گسترش و شدت یافتن بیماری جلوگیری شود. در نتیجه مهمترین قدم برای کنترل و درمان بیماری روماتیسم قلبی، کنترل و کاهش تب روماتیسمی است. اگر این تب درمان شود بیماری روماتیسم قلبی نیز درمان می شود.

وقتی در فردی علائم روماتیسم قلبی مشاهده شود به این معنی است که شرایط بروز سایر بیماری ها خصوصا ناراحتی های قلبی افزایش پیدا می کند. مهمترین تاثیر منفی این بیماری آسیب به قلب، مفاصل و سیستم عصبی است.  ممکن است باعث آسیب دیدن دریچه های آئورت و میترال شود که در این حالت تنگی دریچه میترال که از خطرناکترین عوارض این بیماری است، بوجود می آید. همچنین ممکن است گرفتگی دریچه قلب سبب بزرگ شدن قلب شود که در این حالت فرد باید تحت جراحی قرار بگیرد تا دریچه قلب باز شود. گاهی آسیب به دریچه زیاد بوده و منجر به پیوند دریچه قلب می شود. فلج دریچه قلب، نارسایی قلب، از بین رفتن ماهیچه های قلب و خطر مرگ از عوارض خطرناک بیماری روماتیسم قلبی می باشد.

توصیه ها

احتمال بروز بیماری روماتیسم قلبی در کودکان بین سنین 5 تا 15 سال بسیار زیاد است و اگر موارد پیشگیری گفته شده رعایت نشود و کودکان به تب روماتیسمی مبتلا شوند، احتمال بیماری روماتیسم قلبی نیز افزایش پیدا می کند. بنابراین به والدین توصیه می شود در صورت مشاهده گلو درد، تنگی نفس و سایر علائم روماتیسم قلبی سریعا کودک را نزد پزشک متخصص برده تا اقدامات درمانی لازم صورت گیرد.

افرادی که سابقه خانوادگی بیماری روماتیسم قلبی دارند احتمال ابتلا شدنشان بیشتر است در نتیجه باید مرتب چکاب شوند و مراقبت های لازم را داشته باشند. با تغییر سبک زندگی، مصرف آنتی بیوتیک ها و رعایت رژیم غذایی می توان تا حد زیادی از بروز این بیماری جلوگیری کرد. بنابراین در قدم اول به والدین توصیه می شود که کودکان را از آسیب های احتمالی عفونت های باکتریایی حفظ کرده و در صورت مشاهده هر گونه نشانه بیماری تب روماتیسمی سریعا کودک را نزد پزشک برده تا تحت معاینه دقیق قرار گیرد.

طول دوره درمان این بیماری باید طی شود و از قطع خودسرانه داروها خودداری کنید. دوز ها و نوع داروی مصرفی دقیقا مطابق با تجویز پزشک صورت گیرد.

منبع : آرگاچه عواملی به زیبایی پوست شما صدمه می زنند


تجربه یک تور خوب، هم تفریح، هم خرید با تور استانبول آژانس مسافرتی زیما سفر پارسجشنواره های پاییزی چینچطور جراحی زیبایی موفقی داشته باشیم؟کرم نرم کننده دست و صورت جوجوبا مای


چگونه سفری ارزان به استانبول ترکیه داشته باشیم؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه

نام

ایمیل

وبسایتدکتر عطا حیدری فوق تخصص جراحی پلاستیکخاصیت، بررسی رایگان خواص و مضرات مواد غذایی!

نشان‌گذاری

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است
[[رده:نمادهای
نوشتار]]

درمان روماتيسم قلب

درمان روماتيسم قلب

9

پیشنهاد شده برای شما :
0 حامد طرز تهيه آوریل 11, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *