درمان رودل کودکان

درمان رودل کودکان

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

درمان رودل کودکان

درمان رودل کودکان

وقتی کودکی تب می کند و دستگاه گوارش او نیز کار نمی کند، اولین حدس درباره این مشکل بنا برتشخیص مادرها و مادربزرگ ها، رودل کردن است؛ – البته گاهی نیز کودک به دنبال مصرف غذای سنگین و چرب دچار دل درد های مکرر می شود که ممکن است همراه با ترش کردن نیز باشد.

اما مسأله اینجاست که تشخیص رودل کردن در ظاهر ساده به نظر می رسد؛ یعنی در برخی موارد چنین تشخیص های تجربی درباره آن درست نیست و مانع از توجه والدین به احتمال بروز دیگر بیماری ها می شود، به طوری که دکتر فریبا شیروانی، فوق تخصص بیماری های اطفال می گوید: رودل کردن کودک می تواند نشانه ای از برخی بیماری ها یا از عوارض مصرف برخی داروها باشد؛ یعنی ممکن است کم کاری تیرویید باعث یبوست و دل درد شود.

وی تاکید می کند: بسیاری دیگر از بیماری های گوارشی و غیرگوارشی نیز می تواند با علائم دل دردهای مکرر و مزمن خود را نشان دهد.

در این موارد گرفتن شرح حال صحیح و معاینه دقیق و بررسی های آزمایشگاهی، آندوسکوپی و حتی بیوپسی (نمونه گیری از بافت) می تواند به تشخیص درست کمک کند.

*دل دردهای همراه با استفراغمتخصصان گوارش تاکید می کنند که بیماری های دیگری نیز چه در کودکان و چه در بزرگسالان باعث دل درد می شود که می تواند شامل سندرم روده تحریک پذی، زخم معده و اثنی عشر به دنبال عفونت معده و مسمومیت های غذای

وقتی کودکان دچار دل درد و یبوست به همراه تب می شوند اصطلاحا گفته می شود که رودل کرده اند. این عارضه در ودکان بسیار بیشتر است و برای درمان سریع رودل راه حل های خانگی زیادی وجود دارد.

رودل در حقیقت یک سوءهاضمه گوارشی محسوب می شود که با علائمی همانند سنگینی سر معده، دل درد، درد معده و نفخ خود را نشان می دهد. این اتفاق به علت پرخوری و خوردن مواد غذایی متعدد با هم و یا نجویدن صحیح غذاها  بیشتر در کودکان رخ می دهد. ما در ادامه این مقاله به معرفی روش های خانگی درمان سریع رودل پرداخته ایم. همراه مان باشید.

از علت بروز رودل می توان به پرخوری، خوردن تنقلاتی مانند کاکائو، شکلات، آجیل، تخمه و میوه به همراه پوست، نجویدن صحیح غذاها، مصرف غذاهای سنگین و رعایت نکردن نظم غذایی اشاره کرد.

از علایم رودل نیز می توان دل درد، درد معده، سنگینی معده، استفراغ و یبوست گاها به همراه تب را نام برد.درمان رودل کودکان

اگر علت بروز رودل بخاطر پرخوری باشد با پرهیز از پرخوری و مصرف مایعات سبک و تحرک داشتن می توان آن را  طی چند ساعت و حداکثر ۲۴ تا ۴۸ ساعت درمان کرد و اگر رودل با یبوست همراه است مصرف زیاد مایعات و مواد غذایی و گیاهی ملین مثل روغن بادام و زیتون، شربت انجیر و خاکشیر مصرف کنید.

جهت درمان نفخ شکم ناشی از رودل می توان از خواص داروهای گیاهی مثل خواص عرق نعناع، خواص گشنیز، خواص زیره و  خواص بادرنجبویه استفاده نمود. اگر علایم رودل شدید یا مکرر باشد یا پس از گذشت چند ساعت از بین نرفت باید برای درمان رودل به پزشک مراجعه کرد زیرا بسیاری از بیماری‌های گوارشی و غیر گوارشی وجود خود را با نشانه های دل درد مکرر و مزمن آشکار می کنند.

از خوردن غذاهای چرب و فست فود و انواع و اقسام تنقلات، مخصوصا از خوردن تخمه و میوه به همراه هم و با پوست اجتناب نمایید تا دچار رودل نشوید. خوب است بدانید که مصرف تخمه با پوست به علت وجود جوهر لیمو روی آن معده را تحریک می کند و یا خوردن بیش از اندازه خیار با پوست هم سبب ایجاد رودل می گردد.

برای درمان رودل از موارد دارویی و درمانی گیاهی و خانگی ذکر شده در این مقاله استفاده نمایید و برای خالی شدن معده به آن زمان بدهید.

منبع : آرگاچه عواملی به زیبایی پوست شما صدمه می زنند


تجربه یک تور خوب، هم تفریح، هم خرید با تور استانبول آژانس مسافرتی زیما سفر پارسجشنواره های پاییزی چینچطور جراحی زیبایی موفقی داشته باشیم؟کرم نرم کننده دست و صورت جوجوبا مای


چگونه سفری ارزان به استانبول ترکیه داشته باشیم؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه

نام

ایمیل

وبسایتدکتر عطا حیدری فوق تخصص جراحی پلاستیکخاصیت، بررسی رایگان خواص و مضرات مواد غذایی!

پاسخ به سوالات پزشکی و جنسی شما ، در مجله دلگرم کلیک کنید…

© تمامی حقوق این سایت برای مجله اینترنتی دلگرم محفوظ است / هر گونه کپی جزئی و کلی از مطالب دلگرم تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.


رودل کردن چیست؟
رودل کردن اصطلاح عامیانه ای است که مردم درباره سوءهاضمه های موقت و خفیف به کار می برند و معادل علمی آن دردهای کولیکی یا قولنج گوارشی است. خیلی ها در توصیف این دردها می گویند: «دلم درد می گیرد و ول می کند.» پرخوری یکی از مهم ترین علل دردهای کولیکی است، اما می تواند علل جدی تری هم داشته باشند.
مثلا چه عللی؟
دردهای گوارشی می توانند بی سابقه و ناگهانی باشند یا مزمن، طولانی و تکرارشونده. اگر کودک علایم تب، لاغرشدن در مدتی کوتاه و اسهال خونی ندارد و و دل دردش کم نمی شود، احتمال دارد دچار التهاب معده یا همان گاستریت ناشی از فعالیت باکتری هلیکوباکترپیلوری و زخم های ناشی از آن شده باشد.
نشانگان روده تحریک پذیر ناشی از اضطراب و نرفتن به دستشویی خارج از خانه به دلیل وسواس و اکراه هم می توانند از علل این دردها باشند. والدین باید به فرزندشان آموزش دهند که ادرار و مدفوع خود را زود تخلیه کنند، زیرا نگه داشتن ادرار و مدفوع در بزرگسالی مشکل ساز می شود.
آیا برای درمان دل درد کودک باید حتما به متخصص مراجعه کرد؟
اگر درد شکمی بعد از چند ساعت بهبود نیافت یا با علایم دیگر گوارشی مانند تهوع، استفراغ، یبوست و اسهال، همراه بود، باید به متخصص مراجعه کنیم تا مطمئن شویم کودک به بیماری جدی تری مثل آپاندیسیت، التهاب روده و معده و مسمومیت غذایی مبتلا نشده است.
در این موارد نباید به کودک نبات داغ یا مسکن داد و فورا باید به بیمارستان مراجعه کرد.
آیا رودل باعث استفراغ هم می شود؟
استفراغ معمولا نشانه مسمومیت غذایی است اما پرخوری هم می تواند باعث استفراغ شود و بعد از یک بار استفراغ، معده خالی و راحت می شود، اما تکرار استفراغ مشکلی است که متخصص باید بررسی کند.
مصرف سیب و خیار با پوست باعث رودل می شود؟
نبودن روش های دقیق تشخیصی مانند اندوسکوپی در گذشته، باعث می شد طبیبان برخی بیماری های گوارشی مثل سوءهاضمه، زخم معده و روده تحریک پذیر را در یک گروه قرار دهند. بنابراین به بیمار رژیم های غذایی سختی می دادند که باعث یبوست و فقر ویتامینی و ضعف عمومی او می شد. اما میوه و سبزی برای سلامت دستگاه گوارش بسیار مفیدند و پزشکان فقط برای برخی بیماران مثلا مبتلایان به ریفلاکس پرهیز از خوردن مرکبات و میوه های اسیدی را توصیه می کنند.
نوع و حجم غذا هم در ایجاد رودل موثر است؟
بله، کودکی که روده تحریک پذیر دارد، نباید انواع غذاها را در یک وعده بخورد. والدین باید به فرزندشان یاد دهند تنوع غذا در سفره برای احترام به ذائقه های مختلف است و لازم نیست همه از تمام خوراکی ها بخورند. والدین خودشان هم باید این الگوی تغذیه ای را رعایت کنند. مصرف انواع غذاها در یک وعده باعث کشش خون به معده می شود و در نتیجه فرد احساس خمودگی، خستگی و کم حوصلگی می کند.
مگر معده با آنزیم های گوارشی نمی تواند این مواد را به راحتی هضم کند؟
تجزیه هر نوع ماده غذایی در معده و روده زمان مشخصی دارد، مثلا تجزیه چربی و پروتئین به ترتیب 5 و 3 ساعت زمان می برد. بنابراین تا ساعت ها احساس راحتی را از فرد می گیرد. درست این است که تعداد وعده های غذایی افزایش و حجم آنها کاهش یابد.
این درست است که می گویند مصرف تخمه با پوست باعث رودل می شود؟
بله و دلیلش هم این است که برای طعم دادن به تخمه از موادی مثل جوهرلیمو استفاده می شود که معده را تحریک می کند. علاوه بر این، پوست تخمه در بدن هضم نمی شود و اگر خوردن تخمه با پوست تداوم یابد، به مرور پوست ها در دستگاه گوارش جمع و باعث انسداد روده می شود.
 

برای دیدن پربازدیدترین های نی نی نما لطفاً کلیک کنید…


لطفاً روی بخش مورد نظر کلیک کنید…

 دنیای زنانه، آشپزی، نوزاد و کودک، ناباروری، بارداری، زایمان، تغذیه و پرسش و پاسخ درمان رودل کودکان

تمامي حقوق مادي و معنوي سايت براي ني ني نما محفوظ مي باشد و استفاده از مطالب فقط بادرج نام و لينک سايت مجاز است.

درمان رودل کودکان

درمان رودل کودکان

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 کاظمی فواید،علائم،خواص نوامبر 25, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *