درمان رماتيسم قلب

درمان رماتيسم قلب

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

درمان رماتيسم قلب

درمان رماتيسم قلب

نبض ما مرجع پزشکی و سلامت – دانستنیهای سلامت و مشاوره پزشکی

روماتیسم قلبی معمولا در دوران کودکی آغاز شده و درمان مناسب عفونت های مربوط به روماتیسم قلبی باید از همان ابتدا صورت بگیرد و این پیشگیری، بهترین راه برای جلوگیری از بیماری های روماتیسم قلبی است.

نبض ما – بیماری روماتیسم قلبی را می توان در مراحل تشخیص اولیه به وسیله دارو مهار کرد اما در صورتی که درمان به دارو پاسخ نداده و دریچه های قلبی دچار آسیب روماتیسمی شود، ممکن است نیاز به جراحی باشد. روماتیسم قلبی ، از دسته بیماری هایی است که بر اثر آن، ممکن است دریچه های قلبی بر اثر تب روماتیسمی دچارآسیب شوند.

روند مبتلا شدن به بیماری رماتیسم قلبی چگونه است؟ این بیماری در ابتدا ممکن است با یک گلودرد ساده شروع می شود که با این گلودرد، نوعی باکتری موسوم به استرپتوکوک، وارد بدن شده و در نهایت تب روماتیسمی ایجاد می شود. بعد از بروز تب روماتیسمی، دریچه قلب در بیمار ، آسیب پذیر شده و بیماری روماتیسم قلبی شکل می گیرد.از نظر شیوع این بیماری، کودکان در سنین 5 تا 15 سال بیشتر در معرض خطر روماتیسم قلبی قرار دارند، به ویژه اگر دچار عفونت های شدید گلو شوند که در این صورت، بیشتر در معرض ابتلا به تب روماتیسمی هستند.

درمان رماتيسم قلب

بافت های همبند در بدن ما ، در مفاصل، پوست، مغز و به ویژه در قلب، وجود دارد که این عفونت ممکن است به آن ها سرایت کرده و در موارد شدید، سبب آسیب به قلب می شود و بر اثر این آسیب، پمپاژ قلب هم سخت تر می شود. این آسیب ممکن است خفیف بوده و با دارو درمان شود اما درصورتی که مشکل عفونت، دائمی باشد، در نهایت منجر به نارسایی احتقانی قلب می شود که با این مشکل، قلب نمی تواند تمام خونی را که وارد آن می شود، پمپ کرده و در نتیجه منجر به انباشت خون در عروق می شود.

زمانی که فردی به بیماری روماتیسم قلبی مبتلا می‌شود، علائم و نشانه هایی مانند ضعف و خستگی در او ایجاد می شود. دلیل ضعف این است که بر اثر آسیب به دریچه قلب ، گردش خون به خوبی صورت نمی گیرد و همین مشکل باعث ایجاد تنگی نفس و بی حالی زیاد می شود. البته بیماری روماتیسم قلبی همیشه با علائم همراه نیست اما در صورت ایجاد علائم، ممکن است به شکل زیر باشد:

علائم تب روماتیسمی معمولا حدود یک تا پنج هفته پس از ابتلا ممکن است ظاهر شود. با این حال ،بروز علائم در هر فردی ممکن است متفاوت باشد. در صورت بروز علائم حادی مانند التهاب ، تورم، حساسیت و قرمزی بیش از حد مفاصل ، این موارد باید تحت نظر پزشک پیگیری شود. همچنین، در برخی موارد با بروز بیماری روماتیسم قلبی،  معمولا مفاصل زانو یا مچ پا، ورم می کنند و خستگی، درد معده، از جمله علائم احتمالی روماتیسم قلبی هستند. علائم تب روماتیسمی ممکن است شبیه سایر شرایط یا مشکلات پزشکی باشد. بنابراین برای تشخیص قطعی، باید به پزشک مراجعه کنید.

برخی از افراد معتقدند که ورزش ممکن است برای درد مفاصل و یا بیماری روماتیسم قلبی مضر باشد. اما این درست نیست و ورزش سبک، هیچ خطری برای بیماری روماتیسم قلبی ندارد، مگر اینکه ورزش سنگین باشد و ورزش سنگین می تواند وضعیت بیماری را تشدید کند و یا به قلب فشار، وارد کند.

در واقع، عدم تحرک، سبب تشدید علائم ورم مفصلی شده و بهتر است تحت نظر پزشک، انجام حرکت های ورزشی را شروع کنید و نگران وخیم شدن حال خود نباشید. انجام حرکت های ورزشی برای درد مفاصل در بیماری روماتیسم مفید است و سبب نرم شدن و انعطاف پذیری مفاصل می شود.همچنین با انجام حرکات بدنی، سفتی عضلات شما کاهش پیدا کرده و حرکت مفاصل بهبود پیدا می کند.

آیا نبض همان ضربان قلب است؟

روش های تشخیص تاکی کاردی و انواع آن

درمان خانگی واریس پا و تخمدان

آیا تاکی کاردی خطرناک است؟

به طور قطع این سوال برای شما پیش آمده است که بیماری روماتیسم قلبی در زنان باردار چگونه است و چه تاثیراتی بر روند بارداری می گذارد. برای فهم بیشتر این موضوع، باید در مورد نحوه تاثیر گذاری این بیماری بر بارداری و یا تاثیر بارداری بر روماتیسم قلبی، اطلاعاتی داشته باشید. در عصر حاضر و با تمام پیشرفت هایی که در حوزه پزشکی صورت گرفته است، باز هم مشکلات و بیماری های قلبی از جمله بیماری های خطرناک محسوب شده که یکی از عوامل مرگ و میر افراد در سراسر جهان است. بیماری روماتیسم قلبی در زنان باردار ممکن است مشکلاتی ایجاد کند و بنابراین باید مراقبت های ویژه در این دوره ،انجام شود. بیماری روماتیسم قلبی ممکن است در دوران بارداری، بر سلامت جنین تاثیر گذار باشد.

در موارد خیلی حاد هم این بیماری می تواند سبب عوارض وخیمی مانند زایمان زودرس، فشار خون بالا، وزن کم نوزاد و حتی مرگ مادر شود. این نکته را فراموش نکنید که در مادرانی که بیماری روماتیسم قلبی دارند و کودک آن ها دچار آسیب ها و ناهنجاری می شود، این آسیب ها ، می تواند با بیماری قلبی عروقی مادر مرتبط باشد.

بنابراین، روماتیسم قلبی در زنان باردار باید تحت نظارت مستقیم پزشک متخصص پیگیری شده و با بررسی مداوم، روند درمان انجام شود. در صورتی که بیماری روماتیسم قلبی در زنان باردار، در مراحل اولیه تشخیص داده شود، با تجویز دارو تحت کنترل خواهد بود و روند درمان به طور موفقی، طی می شود زیرا مصرف هر دارویی در دوران بارداری برای سلامت جنین مناسب نیست و درمان و تجویز به موقع دارو، مهم است. در حقیقت، با تشخیص به موقع دیگر نیازی به تجویز داروهای سنگین نیست.

بهترین درمان برای بیماری های قلبی روماتیسمی، پیشگیری است. در پیشگیری روماتیسم قلبی، هنگام گلودرد شدید، تجویز آنتی بیوتیک در مراحل اولیه می تواند از عفونت باکتریایی استرپتوکوک، جلوگیری کرده و از شروع بیماری تب روماتیسمی حاد جلوگیری کند.

درمان با آنتی بیوتیک ها، به شدت میزان بروز مرگ و میر ناشی از تب روماتیسمی و بیماری های قلبی روماتیسمی را کاهش می دهد. در کودکان مبتلا به تب روماتیسمی با تجویز آنتی بیوتیک به صورت مداوم، حملات بعدی روماتیسم و خطر ابتلا به آسیب قلبی را کنترل می کنند.

اگر کودک دچار التهاب قلبی پیشرفته است، داروهایی برای کاهش التهاب و همچنین آنتی بیوتیک، برای درمان عفونت، تجویز می شود. در موارد  دیگر، با نارسایی احتقانی قلب، ممکن است در صورت نیاز، داروهای دیگری تجویز شود و با آسیب شدید دریچه های قلبی، جراحی و یا تعویض دریچه بر روی بیمار انجام می شود. در مراحل اولیه و پس از درمان با آنتی بیوتیک، داروهای ضد التهاب تجویز شده و به منظور جلوگیری از بازگشت بیماری، موارد درمانی لازم به کار گرفته می شود.

با در نظر گرفتن شدت بیماری، دوره استراحت مطلق توسط پزشک، تعیین می شود و چنانچه کودک دچار تب روماتیسمی باشد، دوره استراحت مطلق طولانی تر شده و بررسی های لازم در مورد آسیب احتمالی قلب، صورت می گیرد و با توجه به علائم و نشانه ها، روند درمان طی می شود. در بزرگسالان هم گاهی بدون جراحی وبا آنژیوگرافی، دریچه قلبی را ترمیم می کنند. در موارد حاد هم در صورت عدم درمان موفق با آنژیو، عمل جراحی باز انجام شده و در مواردی هم دریچه قلب مصنوعی، کار گذاشته می شود.

تیم ترجمه نبض ما

منبع:chw.org

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ همچنین لطفاً درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

دکتر سلام

زیبایی و جوانسازی به کمک فیلرها یا ژل ها+ فیلم (دکتر صمیمی)

سزارین یا طبیعی ؟ عمل زایمان خانم های باردار+فیلم

درمان رماتيسم قلب

تاثیر چاقی در فشار خون بالا

زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو

درمان شگفت انگیز زانو درد

عوارض و علل گذاشتن باطری قلب +ویدئو

ویدیو های سلامت

رفع سریع دندان درد به روش خانگی

علل و درمان انواع جوش صورت/ویدئو

بهترین روش کاشت مو sut است یا fut + ویدئو

عوامل موثر در افزایش قد بعد از بلوغ

ریتم نامنظم قلبی یا آریتمی چیست؟

مطالب پیشنهادی

بهترین برنامه رژیم لاغری برای کاهش وزن

عمل لابیاپلاستی برای این زنان ممنوع است!

مزایا و عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

هزینه اصلاح طرح لبخند چقدر است ؟

گردشگری سلامت یا توریسم درمانی چیست؟

آنچه را که باید درباره کاربرد اسکن استخوان بدانید

هزینه آزمایش ایدز چقدر است؟

چه زمانی تست پاپ اسمیر انجام شود؟

زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو

بهترین روش کاشت مو sut است یا fut + ویدئو

روش های خانگی رفع چین و چروک صورت +ویدیو

نبض ما، پایگاه اینترنتی نشاط و سلامتی و دارای مجوز فعالیت است که تیم تولید کننده محتوای آن از پزشکان متخصص، اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه، خبرنگاران و مترجمین و مشاورین مجرب تشکیل شده است .

نبض ما با ارائه جدیدترین مطالب علمی و کاربردی و با هدف بالا بردن سطح آگاهی و اطلاعات عامه مردم در حوزه پزشکی با هدف ارتقای سطح فرهنگ سلامت عمومی و بهبود سبک زندگی فارسی زبانان، می کوشد تا در جهت تندرستی، زیبایی، تغذیه سالم، تناسب اندام، مسائل مربوط به بهداشت مردان و زنان و مادر و نوزاد، مشاوره پزشکی، روان درمانی، بهداشت جنسی و زناشویی و سایر اطلاعات مفید در رابطه با سلامتی ، مخاطب را با ارائه مطالب صحیح و بروز رسانی شده یاری و راهنمایی نماید. لذا مطالب ارائه شده در سایت به هیچ عنوان جایگزین پزشک و تشخیص و تجویز آن نیست.

شاید بیش از39% از بیمارانی که دارایتب روماتیسمی حاد هستند به درجات متفاوتی از بی کفایتی قلبی،تنگی دریچه های قلبی،نارساییقلبی،پریکاردیت وحتی مرگ دچار شوند.دربیماران روماتیسم مزمن قلبی نارسایی دریچههای قلبی توسعه مییابد ودچاردرجات متفاوتی از واپس زنی خون می شوند،دهلیزمتسع،اریتمی وبطن نیز عملکرد طبیعی خود را از دست می دهد. بیماری روماتیسم مزمنقلبی علت اصلی تنگی دریچه میترال وتعویض بطنی در بزرگسالان دربسیاری ازگشورها  میباشد.

 

علایم روماتیسم قلبیچیست؟

درمان رماتيسم قلب

علایم روماتیسم قلبی متفاوت است واغلبتا زمان صدمه در روی قلب مورد توجه قرار نمی گیرد.شاید ظاهر شدن علایم بستگی بهمحل واندازه اسیب قلبی باشد.

تب – کاهش وزن – خستگی – دردمعده –التهاب مفاصل شامل تورم،حساسیت وقرمزی درمفاصل متعدد.مفاصلی که مبتلا هستند اغلبمفاصل بزرگ در زانوهاویامچ پاها میباشد.التهاب درعرض چندروزازمفاصل به قسمت هایدیگرحرکت میکند – نودلهای کوچک وسخت اطراف برجستگی های زیر پوست – یک تغییردرحرکات اعصاب ماهیچه های بچه های شما (این اغلب بوسیله تغییر در دست نوشته هایفرزند شما مورد توجه قرار می گیرد)وهمچنین می تواند شامل حرکات تشنجی شود –کهیر(راشهای عجیب وغریب که اغلب در روی تنه بدن ویا در بازوها وساق پاها دیدهمیشود.

 

چگونگی درمان روماتیسمقلبی:

درمان پزشکی متوجه حذف فارنژیت(عفونتگلو)استرپتو کوکال گروه Aمیباشد(اگر وجود داشته بیاشد)،ازبینبردن التهاب ازاتو ایمنی فرد وفراهم کردن و ارائه درمان حمایتی برای نارساییاحتقانی قلب می باشد.

درمان اصلی با تصمیم پزشک وبراساسموارد زیر خواهد بود :

1-         تاریخچه سلامتی وپزشکی 

2-         وسعت بیماری 

3-         تحمل  به داروهای خاص،مراحل ویادرمان

4-         انتظارات از این دوره از بیماری

5-         نظر و طرز تفکر 

ازانجایی که تب روماتیسمی علت اصلیروماتیسم قلبی میباشد درمان بهتر تب روماتیسمی از ایجاد این بیماری جلوگیری میکند.

 

ایا میتوان ازروماتیسمقلبی جلو گیری کرد؟

بهترین روش برای جلوگیری ازبیماریروماتیسم قلبی توجه فوری وکافی به درمان عفونت های گلو میباشد که ازایجاد تبروماتیسمی جلو گیری مکند،پرستاران هم گروه مهمی درپیشگیری، درغربالگری بچه هایدرسن دبستانی ازعفونت های گلو که ممکن است ازاسترپتوکوک گروهA ایجاد شده باشد هستند.

افرادی که دارای تبروماتیسمی هستند اغلب(روزهاوماهها)تحت درمان انتی بیوتیک قرار میگیرند که برایجلوگیری ازآسیب های بعدی تب روماتیسمی وکاهش ریسک فاکتورهای اسیب قلبی مناسب میباشد.

درمان رماتيسم قلب

  ملیحه شکرانی _ کارشناس پرستاری

ساختمان مرکزی شرکت ارتباطات زیرساخت
آدرس: تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سید خندان
ایمیل: [email protected]

۱۳۹۵ © کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت ارتباطات زیرساخت می باشد.

نشان‌گذاری

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است
[[رده:نمادهای
نوشتار]]

درمان رماتيسم قلب

درمان رماتيسم قلب

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 کاظمی نحوه مصرف ژانویه 18, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *