درمان دل پيچه و حالت تهوع

درمان دل پيچه و حالت تهوع

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

درمان دل پيچه و حالت تهوع

درمان دل پيچه و حالت تهوع

اسهال و درد معده به دلیل اختلال در دستگاه گوارش و یا مسمومیت های عفونی رخ می دهد و ممکن است این ویروس ها و عفونت های معده به بیماری جدی تبدیل شود و سیستم دفاعی بدن را با مشکل رو به رو کند.

دل پیچه و اسهال که به طور همزمان رخ می دهد به دلایل مختلف اتفاق می افتد. این دلایل عبارتند از سوء هاضمه، عفونت ویروسی مانند آنفولانزای معده، یا بیماری گوارشی. باید ابتدا دلیل بیماری خود را بدانید. در این صورت می توانید قرص، روش های خانگی و نکات درمان اسهال و دل پیچه را دریابید. دل پیچه دردی است که بین قفسه سینه و لگن اتفاق می افتد. دل پیچه می تواند مانند گرفتگی و درد خفیف یا تیز باشد. این درد اغلب به نام معده درد معروف می باشد. اسهال توسط شل بودن، خونی بودن یا حاوی چربی بودن مدفوع مشخص می شود. نیاز به رفتن به دستشویی افزایش می یابد. اسهال اغلب با دل پیچه همراه است.

دل‌پیچه یکی از آن مشکلاتی است که شاید در ظاهر ساده به نظر برسد، اما بشدت آزاردهنده است. احتمالا برخی از شما، همین چند شب پیش دل‌پیچه را تجربه کرده‌اید؛ داستان همیشگی شب یلدا و پرخوری‌ها و عوارض ناشی از این عادت غذایی اشتباه! معمولا در این شرایط یکی از توصیه‌های بزرگ‌ترها برای درمان دل‌پیچه، مصرف سیب البته با قوانین ویژه است یعنی پوست یک سیب را کامل بکنید، آن را رنده کرده و صبر کنید رنگش قهوه‌ای شود. مصرف این سیب مثل آب روی آتش عمل می‌کند و باعث می‌شود از شر دل‌پیچه خلاص شوید.

آیا چنین موضوعی ریشه علمی دارد یا باید در گروه باورهای اشتباه قرار بگیرد؟ برای پاسخ به این پرسش باید کمی به عقب برگردیم و به علت دل‌پیچه برسیم. ریفلاکس یا همان برگشت اسید معده به مری علاوه بر سوزش معده، دل‌پیچه و دل درد ایجاد می‌کند و می‌تواند یک بیماری مجزا یا به دلایلی مثل پرخوری و مصرف انواع خوراکی‌ها در مدت زمانی کوتاه باشد.درمان دل پيچه و حالت تهوع

در چنین شرایطی طب سنتی مصرف سیب را توصیه می‌کند؛ سیب پوست کنده و رنده شده. پوست کنده به این دلیل که ایجاد نفخ و سنگینی نکند و رنده شده چون زودتر هضم و جذب می‌شود و در مدت زمان کوتاه‌تری دل‌پیچه‌تان بهبود می‌یابد. البته افراد مسن، افرادی که دستگاه گوارش آسیب‌پذیری دارند و بچه‌ها برای رفع دل‌پیچه و نفخ بهتر است بعد از غذا مقداری عرق نعناع بنوشند. همچنین مسمومیت غذایی بسرعت روی دستگاه گوارش تاثیر می‌گذارد و علائمی مثل دل‌درد، دل‌پیچه، نفخ، گاز، حالت تهوع، اسهال و استفراغ ایجاد می‌کند. مسمومیت بین سالمندان، بچه‌های کم‌سن‌ و سال و افرادی که دستگاه ایمنی ضعیفی دارند، بشدت خطرناک است و این افراد باید هرچه سریع‌تر تحت درمان قرار بگیرند. بنابراین خوردن سیب یا هر ماده غذایی دیگری نمی‌تواند با مسمومیت مقابله کند و تنها روش درمان، مصرف داروهای مناسب است. بد نیست بدانید در گوجه فرنگی‌های سبز و نارس، ماده‌ای به نام سولانین وجود دارد که سمی است و باعث ایجاد مسمومیت و دل‌پیچه می‌شود در حالی که متاسفانه خیلی از خانم‌ها با گوجه فرنگی سبز (کال) ترشی درست می‌کنند و سلامت خود و خانواده‌شان را به خطر می‌اندازند.

پس اگر در صورت مصرف ترشی گوجه فرنگی دچار دل‌پیچه شدید، فراموش نکنید کاری از دست سیب برنمی‌آید. اگر دل‌پیچه ازجمله علائم بیماری‌های گوارشی مثل عدم‌تحمل لاکتوز، عدم‌تحمل گلوتن، التهاب پانکراس، آندومتریوز، زخم‌های گوارشی، سنگ کیسه صفرا یا کلیه، سندرم روده تحریک‌پذیر و… باشد باز هم با خوردن سیب بهتر نمی‌شوید و نیاز به مداخلات درمانی جدی دارید.

بیشتر افراد به مدت کوتاهی دل پیچه و اسهال را تجربه می کنند. تغییر رژیم غذایی مانند مصرف الکل به مقدار زیاد و سوء هاضمه از دلایل دل پیچه و اسهال است. دل پیچه شدید، مداوم و مکرر و اسهال نشانه بیماری جدی است. اسهال که به طور پیوسته بدتر می شود و خونی است نشانه بیماری جدی تری است. دلایل ممکن برای اسهال و دل پیچه عبارتند از:

سوء هاضمه، آنفولانزای معده، و مسمومیت غذایی دلایل اصلی اسهال شدید و دل پیچه است. در این موارد، علائم به مدت چهار روز طول می کشد و معمولا بدون درمان با قرص برطرف می شود.
سایر علت های اسهال و دل پیچه عفونت و بیماری ها که بر اندام های داخل شکم تاثیر می گذارد باعث درد و اسهال می شود. اندام های داخل شکم عبارتند از:

اسهال و دل پیچه ای که بیش از یک هفته طول بکشد دلیل بیماری یا ناهنجاری روده است. در این صورت حتما باید به پزشک مراجعه کنید. بیماری های گفته شده باعث تورم قسمت های مختلف دستگاه گوارش مانند معده و روده می شود. التهاب دستگاه گوارش باعث گرفتگی و اختلال دستگاه گوارش می شود. این مسئله باعث اسهال و دل پیچه می شود.

مانند بزرگسالان، دل پیچه و اسهال در کودکان به دلیل آنفولانزای معده، عفونت، حساسیت غذایی، عدم تحمل لاکتوز و استرس رخ می دهد. اما زیاد غذا خوردن نیز می تواند موجب بروز علائم شود. بعضی از کودکان در تمایز بین گرسنگی و سیری مشکل دارند. این مسئله باعث می شود بیش از حد غذا بخورند. بیش از حد خوردن باعث افزایش استرس بر سیستم گوارشی و دل پیچه و اسهال می شود.

زنان باردار نیز مستعد به دل پیچه و اسهال هستند. یکی از دلایل دل پیچه و اسهال در بارداری تغییر رژیم غذایی است. این مسئله باعث افزایش تنش وارده بر سیستم گوارش می شود. بعضی از خانم ها به برخی غذاها حساس هستند. این مسئله باعث اسهال و دل پیچه می شود. همچنین تغییرات هورمونی در سیستم تولید مثل باعث بروز این علائم می شود.

هنگامی که علائم اسهال و دل پیچه بیش از سه روز طول کشید و علائم در طول 24 ساعت افزایش داشت یا علائم زیر را داشتید به پزشک مراجعه کنید:

اسهال برای نوزادان، افراد مسن و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بسیار خطرناک تر است. در این موارد، در خصوص علائم با پزشک خود صحبت کنید.

برای تعیین دلایل دل پیچه و اسهال، پزشک ابتدا شما را معاینه می کند. همچنین چند سوال در خصوص سابقه بیماری و شیوه زندگی شما می پرسد. مسافرت به برخی کشورها احتمال بیماری گوارشی را افزایش می دهد. پزشک سوالاتی در خصوص تغییر رژیم غذایی شما می پرسد. ممکن است پزشک کاشت مدفوع انجام دهد که در آن نمونه از مدفوع شما را به آزمایشگاه می فرستد تا باکتری، ویروس و قارچ های آن بررسی شود. اگر نتیجه منفی باشد آزمایشات بیشتری برای بیماری های گوارشی انجام می شود. سایر تست های تشخیصی رایج عبارتند از:

آندوسکوپی: در این آزمایش، پزشک دوربینی را از طریق گلوی شما به معده وارد می کند و مشکلات را از جمله زخم معده و علائم بیماری سلیاک را بررسی می کند.
کولونوسکوپی: این آزمایش شامل فرستادن یک دوربین به رکتوم و روده ها برای بررسی علائم آسیب و علائم بیماری هایی از جمله زخم معده و پولیپ می باشد.
رادیوگرافی دستگاه گوارش پایین: در این آزمایش، تکنسین آزمایش اشعه ایکس بر روی شکم انجام می دهد. این آزمایش پس از این انجام می شود که پزشک یک ماده پایه باریم را به داخل رکتوم وارد می کند تا بیماری های روده را بررسی کند.

درمان دارویی برای درمان اسهال و دل پیچه ایجاد شده در اثر بیماری می باشد. اگر علائم شما به خاطر استرس باشد درمان خانگی نیز مناسب است.

پیش از مصرف این مکمل ها با پزشک مشورت کنید. برای کنار آمدن با استرس و نگرانی از مدیتیشن استفاده کنید. یوگا، نفس عمیق و سایر روش های آرام شدن نیز مناسب می باشند. همچنین می توانید با مشاور صحبت کنید.

از تمام علل ایجاد دل پیچه و اسهال نمی توان جلوگیری کرد. اما نکات زیر را رعایت کنید تا از دل پیچه و اسهال ناشی از سوءهاضمه و مشکلات معده جلوگیری شود:

منبع : سلام دکتر | اقتصادنیوز

جامعه سلامت پایگاهی از مطالب مفید است که با نگاه به نیاز مخاطبین تولید و یا از منابع معتبر گردآوری شده‌اند. جامعه سلامت با هدف ارتقا دانش عمومی و با تمرکز بر مواردی که به سلامت جسم و روح افراد مرتبط است می‌کوشد تا به سهم خود و به عنوان یک رسانه در مسیر ارتقا جامعه حرکت نماید. افزایش آگاهی، راهنمایی و سنجش چرخه‌ایست که با کمک شما مخاطبین تکمیل خواهد شد.استفاده از مطالب سایر منابع با ذکر منبع به آنان صورت می‌پذیرد.

ارسال نظرات: [email protected]

شما می‌توانید برای درج آگهی و تبلیغات در سایت از طریق راه‌های زیر با ما در ارتباط باشید.

تلگرام

@jameesalamat_a
d

نبض ما مرجع پزشکی و سلامت – دانستنیهای سلامت و مشاوره پزشکی

نبض ما– دل پیچه بسیار شایع است به طوری که هرکسی یک یا چندبار آن را تجربه کرده است. دلایل متعددی وجود دارد که شما ممکن است دچار دل درد شوید. اکثر این علت ها جدی نیستند و زودگذر می باشند. از این رو احتمالا برای درمان دل پیچه و دل درد می توانید از راه حل های خانگی استفاده نمایید. در ادامه با ما همراه باشید.

برای درمان دل درد می توانید از پد حرارتی استفاده نمایید و یا این که چای بابونه و نعناع را امتحان نمایید. در هر صورت باید اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی مایعات شفاف بنوشید تا بدن شما آب کافی داشته باشد.

موارد زیر به عنوان توصیه هایی کلی برای درمان دل پیچه به شما کمک می نماید:

هنگامی که احساس دل پیچه می کنید، یک پد حرارتی یا بطری آب گرم را می توانید پیدا کنید که شما را آرام کند. همچنین می توانید پتوی الکتریکی خود را دربربگیرید تا آرام بمانید تا زمانی که علائم دل درد بگذرند.درمان دل پيچه و حالت تهوع

گرما بر روی معده، گرفتگی و درد را از شما رد می کند و همچنین می تواند ماهیچه های شما را آرام کند و حالت تهوع شما را کاهش دهد. با این حال، استفاده بیش از حد طولانی از آن می تواند به پوست شما آسیب بزند.

آب برنج دقیقا همان آبی است که پس از پختن برنج اضافه می آید و می تواند به عنوان تسکین دهنده عمل کند. به این معنی که با ایجاد پوششی آرام کننده، ماده ای ضدالتهاب بر روی معده شما شکل می گیرد که درد را تسکین می دهد.

اگر مشکل شما سوء هاضمه باشد، آب لیمو به دل دردتان کمک می کند. سطح اسیدیته بالا باعث تولید اسید هیدروکلریک می شود که مواد غذایی را تجزیه می کند. افزایش تولید مقدار HCL به شما کمک می کند تا هضم همراه با سرعتی طبیعی انجام شود. علاوه بر این شما مزیت هیدراسیون را هم دریافت می کنید که باعث می شود، دفع و ادرار بهتر انجام گیرد.

برخی از گیاهان هم به صورت چای و یا غیرچای به درمان دل درد کودکان می تواند کمک کند.

از زمان های قدیم، زنجبیل را به عنوان درمانی برای هرچیزی از درد گرفته تا تهوع می دانستند. مطالعات نشان داده اند که زنجبیل می تواند یک درمان بسیار موثر برای برخی از ناراحتی معده باشد.

زنجبیل یک ضد التهاب طبیعی است که در بسیاری از فرم ها موجود است و می تواند به همه کمک کند. جویدن آن و استفاده از مکمل آن آسان است. با این وجود افرادی ترجیح می دهند از آن به شکل نوشیدنی استفاده کنند. برای درمان دل پیچه یک زنجبیل طبیعی را امتحان کنید یا این که ریشه تازه آن را ریز ریز کرده و با چای بنوشید.

یک فنجان از چای بابونه می تواند به به عنوان یک ضد التهاب به کاهش درد ناشی از ناراحتی معده کمک کند. این خواص ضد التهابی به ماهیچه های شکم کمک می کند که آرام باشند،  و در نتیجه می تواند درد، گرفتگی و اسپاسم را کاهش دهد و در درمان دل پیچه در کوتاه ترین زمان کمک کننده است.

لکه های کبدی خطرناک است؟

چرا معده عصبی می شود؟ 

پنج راه برای خوابیدن بهتر افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو

مراقبت های بعد از آزمایش ERCP

اگر دل درد شما ناشی از سوهاضمه باشد، جویدن دانه های رازیانه می تواند به شما کمک کند. این دانه ها حاوی آنتول هستند، یک روغن فرار که می تواند ترشح مایع گوارشی را تحریک کند تا مواد غذایی بتواند در کنار هم در مسیر گوارشی حرکت کنند.

همچنین می تواند باعث التهاب و کاهش درد ناشی از آن شود. اگر از گاستریت، التهاب معده، رنج می برید استفاده از رازیانه ممکن است برخی از ناراحتی ها را تسکین دهد. دانه ها رازیانه به نوعی در بهبود و درمان دل پیچه شما موثر است.

چای نعنا تازه می تواند به آرام شدن عضلات شکم کمک کند. همچنین به بهبود ترشح صفرا نیز کمک می کند، که باعث هضم بهتر می شود. استفاده از نعنا به خصوص در صورتی که از سوء هاضمه یا نفخ رنج می برید می تواند مفید باشد.

برای درمان دل پیچه در کودکان علاوه بر استفاده از مواردی که در قبل بیان شد، می توانید از موارد زیر نیز استفاده نمایید.

ماست یک خنثی کننده خوب برای گرفتگی های معده و اسهال است. اگر درد معده کودک شما با اسهال همراه است، باکتری های خوبی که باعث می شود میزان مصرف مواد مغذی در معده متعادل شود با دفع روده ای از دست می روند. این ماده در درمان دل پیچه و اسهال در کودکان موثر است.

ماست شامل باکتری های مفید و سالمی است که می تواند جایگزین باکتری های از دست رفته شود. این باکتری ها به بدن کمک می کند تا به جای از دست دادن مواد مغذی، آن ها را استفاده نماید.

عسل یک ترکیب ملایم از آنتی اکسیدان ها، قندها و کربوهیدرات ها است. با این حال برای کودکان زیر ۱ سال به دلیل خطر بوتولیسم توصیه نمی شود. می توانید عسل را به همراه کمی چای و یا آب گرم به کودک خود دهید و یا این که یک قاشق از عسلی که در دمای اتاق قرار دارد به او بدهید، این ترکیب ملایم می تواند در درمان دل پیچه موثر واقع شود.

موارد زیر نیز به عنوان توصیه هایی کلی به شما کمک می کند

– برای درد ناشی از نفخ، داروهایی که سیتریکون آنها را تشکیل می دهد مثل (Mylanta، Gas-X) می توانند کمک کند.

– برای سوزش سر دل ناشی از بیماری ریفلاکس معده، آنتی اسیدهایی مثل (Pepcid AC، Zantac 75) را امتحان کنید.

– برای یبوست، یک نرم کننده یا ملین کننده مدفوع خفیف ممکن است به شما کمک کند.

– برای انواع دیگر درد، استامینوفن (Liquiprin، Panadol، Tylenol) ممکن است مفید باشد. اما از ضد التهاب غیر استروئیدی مانند آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Midol، Motrin)، یا ناپروکسن (Naprosyn، Aleve، Anaprox، Naprelan) اجتناب کنید چرا که می توانند معده شما را تحریک کنند.

ممکن است دل درد شما به دلیل وجود کولیت روده باشد!

نشانه های کولیت روده چیست؟

شما می توانید سوالات خود را از طریق لینک پرسش از دکتر با پزشکان ما مطرح نمایید.

نبض ما– ترجمه:حسین مقدس زاده

منابع:

Webmd- healthline– everydayroots- newkidscenter

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ همچنین لطفاً درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

درمان دل پيچه و حالت تهوع

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

باسلام دختر بیست ساله من ازکودکی معده ای حساس داشت مدتها بود بطور نامنظم دچار دل پیچه واسهال میشد (ازیکسال پیش ) الان حدود یک ماه است مرتب دچار دل پیچه و اسهال نه چندان شدید میشود لطفاً دکتری معرفی نمایید تا به ایشان مراجعه کنیم

سلام برای درمان دل پیچه چ چیزی خوب است ممنون میشم کمکم کنید

دکتر سلام

زیبایی و جوانسازی به کمک فیلرها یا ژل ها+ فیلم (دکتر صمیمی)

سزارین یا طبیعی ؟ عمل زایمان خانم های باردار+فیلم

تاثیر چاقی در فشار خون بالا

زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو

درمان شگفت انگیز زانو درد

عوارض و علل گذاشتن باطری قلب +ویدئو

ویدیو های سلامت

علل و درمان انواع جوش صورت/ویدئو

بهترین روش کاشت مو sut است یا fut + ویدئو

عوامل موثر در افزایش قد بعد از بلوغ

ریتم نامنظم قلبی یا آریتمی چیست؟

رفع سریع دندان درد به روش خانگی

مطالب پیشنهادی

بهترین برنامه رژیم لاغری برای کاهش وزن

عمل لابیاپلاستی برای این زنان ممنوع است!

مزایا و عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

هزینه اصلاح طرح لبخند چقدر است ؟

گردشگری سلامت یا توریسم درمانی چیست؟

آنچه را که باید درباره کاربرد اسکن استخوان بدانید

هزینه آزمایش ایدز چقدر است؟

چه زمانی تست پاپ اسمیر انجام شود؟

زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو

بهترین روش کاشت مو sut است یا fut + ویدئو

روش های خانگی رفع چین و چروک صورت +ویدیو

نبض ما، پایگاه اینترنتی نشاط و سلامتی و دارای مجوز فعالیت است که تیم تولید کننده محتوای آن از پزشکان متخصص، اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه، خبرنگاران و مترجمین و مشاورین مجرب تشکیل شده است .

نبض ما با ارائه جدیدترین مطالب علمی و کاربردی و با هدف بالا بردن سطح آگاهی و اطلاعات عامه مردم در حوزه پزشکی با هدف ارتقای سطح فرهنگ سلامت عمومی و بهبود سبک زندگی فارسی زبانان، می کوشد تا در جهت تندرستی، زیبایی، تغذیه سالم، تناسب اندام، مسائل مربوط به بهداشت مردان و زنان و مادر و نوزاد، مشاوره پزشکی، روان درمانی، بهداشت جنسی و زناشویی و سایر اطلاعات مفید در رابطه با سلامتی ، مخاطب را با ارائه مطالب صحیح و بروز رسانی شده یاری و راهنمایی نماید. لذا مطالب ارائه شده در سایت به هیچ عنوان جایگزین پزشک و تشخیص و تجویز آن نیست.

درمان دل پيچه و حالت تهوع

درمان دل پيچه و حالت تهوع

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 deniz deniz عکس نوامبر 22, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *