درمان حساسيت هاي پوستي نوزادان

درمان حساسيت هاي پوستي نوزادان

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

درمان حساسيت هاي پوستي نوزادان

درمان حساسيت هاي پوستي نوزادان
خانه

موبایل

  خوراندن زودهنگام غذاهای متنوع به نوزادان، باعث بروز حساسیت‌های غذایی در آنها می‌شود

 

درمان حساسيت هاي پوستي نوزادان

  يكي از وظايف دستگاه گوارش انتخاب مواد‌غذايي اصلي براي رشد سلولي و همزمان دفاع در برابر ميكروب‌ها و پاسخ مناسب ايمني در مقابل پروتئين‌هاي غذايي است كه مي‌توانند تظاهرات آلرژي غذايي ايجاد كند. در آلرژي غذايي پاسخ ايمني به دلايل مختلف ژنتيك و محيط درست عمل نمي‌كند و كودك در تماس یا مصرف مواد‌غذايي واكنش نشان مي‌دهد. ثابت شده است، وقتی یكی از والدین آلرژی دارد، كودك حدود 25 تا 30درصد و اگر هر 2 والد مبتلا به آلرژی باشند، كودك بین 60 تا65 درصد به آلرژی مبتلا می‌شود. بنابراين یكی از علل اولیه آلرژی، وجود این سابقه در خانواده است اما عوامل متعددی مي‌تواند آلرژي ایجاد كنند.

 

آغاز حساسیت غذایی از دوران جنینی خوراندن زودهنگام غذاهای متنوع و مختلف به نوزادان، پیش از شش ماهگی و حتی یکسالگی از عوامل بسیار مهم در بروز حساسیت‌های غذایی محسوب می‌شود، چرا که در این سنین، هنوز مخاط روده‌ای تکامل پیدا نکرده و به انواع مواد غذایی واکنش نشان می‌دهد.حساسیت غذایی نوزاد حتی ممکن است از دوران جنینی نیز به دلیل وجود ریشه‌های حساسیتی در مادر وجود داشته باشد. خانم‌های بارداری که زمینه ابتلا به آلرژی را دارند، باید طی بارداری، مصرف مواد غذایی حساسیت‌زا چون تخم‌مرغ، بادمجان، گوجه‌فرنگی و بادام زمینی را به حداقل برسانند. همچنین دوری از اضطراب و هیجان برای مادران، در زمان بارداری ضروری است، چراکه استرس امکان بروز حساسیت را بیشتر می‌کند.

 

اغلب علائم رایج آلرژی غذایی عبارت هستند از:* سوزش دهان* کهیر، خارش یا اگزما* ورم لب ها، صورت، زبان و گلو یا بخش های دیگر بدن* خس خس و گرفتگی بینی یا تنفس سخت* درد شکمی، اسهال، حالت تهوع یا استفراغ* سرگیجه، گیجی و یا غش

برخی غذاها 1 یا 2 ساعت بعد از خوردن، سبب بروز حساسیت غذایی می شوند

  آنافیلاکسی:در برخی از افراد، ممکن است یک حساسیت غذایی، واکنش آلرژیک شدیدی به نام آنافیلاکسی ایجاد کند. این حالت می تواند باعث بروزعلائم تهدید کننده حیات شامل موارد زیر شود:* گرفتگی و تنگی راه های تنفسی* ورم گلو به طوری که تنفس به سختی امکان پذیر باشد* شوک و افت شدید فشار خون* ضربان تند قلب* سرگیجه، گیجی و عدم هوشیاریدرمان های فوری و اضطراری برای آنافیلاکسی، حیاتی است. عدم درمان می تواند به کما و مرگ منجر شود.

 

راه های موثر برای شناخت حساسیت غذایی کودک1- وقتی یک غذای جدید را به کودک می دهید، حداقل تا سه روز بعد از آن غذای جدید دیگری به او ندهید تا واکنش بدن کودک را به همان نوع جدید بسنجید؛ مثلا اگر برای اولین بار در روز دوشنبه به کودک خود هلو دادید، این کار را در روزهای سه شنبه و چهارشنبه تکرار کنید و میوه جدید دیگری در این روزها به او ندهید تا ببینید آیا کودکتان به هلو حساسیت دارد یا نه. 2- برای اولین بار که ماده غذایی جدیدی را به کودک می دهید توجه داشته باشید که حساسیت غذایی ممکن است در دو زمان رخ دهد:- برخی غذاها بلافاصله پس از خوردن، سبب بروز حساسیت غذایی می شوند.- برخی غذاها 1 یا 2 ساعت بعد از خوردن، سبب بروز حساسیت غذایی می شوند.3- به علائمی مانند سرفه، عطسه، زدن کهیر، تهوع، گازهای دفع شده، ورم پوست و اگزما در کودک توجه کنید. این موارد از علایم شایع حساسیت غذایی می باشند.

 4- پوشک کودک را پس از دادن هر نوع ماده غذایی جدید، بررسی کنید. اسهال از دیگر علایم بروز حساسیت غذایی در کودک می باشد. 5- به محض بروز یکی از علایم بالا، به پزشک متخصص کودک خود مراجعه کنید. به کمترین علایم هم توجه کنید و آن را جدی بگیرید. 6- اگر کودکتان با مشکل تنفسی مواجه شد، حتماً با اورژانس تماس بگیرید. اگر علایم دیگری مانند ورم و قرمزی صورت و لب دارد و یا تهوع و اسهال بعد از صرف غذا پیدا کرد، حتماً با اورژانس تماس بگیرید، زیرا در برخی موارد، این علایم در مدت زمان کوتاهی، راه تنفس کودک را مسدود می کنند و ممکن است منجر به مرگ کودک شوند.

 

 در برخورد با حساسيت چه بايد كرد؟پزشك ابتدا بايد شرح حال دقيق از كودك بگيرد تا فهرستي از غذاهايي كه مصرف كرده داشته باشد تا بتواند ارتباط اين علائم را با ماده غذايي مورد نظر پيدا كند. تست‌هاي تشخيصي كه به‌صورت تست پوستي و تست‌های خونی انجام مي‌شود هم مي‌تواند راه تشخيص را ساده‌تر كند. به‌عنوان مثال براي شيرخواري كه در حال خوردن شير خشك است در صورتي كه قبلا شير مادر مصرف مي‌كرده و دچار ضايعات پوستي مانند اگزماي پوستي شده است اگر شير خشكش بر پايه سويا باشد، مي‌تواند كمك كند كه حساسيت به سويا تشخيص داده شود. ضمن آن‌كه تعداد زيادي از كودكاني كه حساسيت به شير گاو دارند، حساسيت به سويا نيز دارند. اين واكنش متقاطعي است كه بين شير و سويا وجود دارد و مي‌تواند بين مواد‌غذايي مختلف وجود داشته باشد. براي هر بيماري بسته به شرح حال خانوادگي علائم و تست‌هايي كه انجام مي‌شود تشخيص آلرژي داده مي‌شود. به‌طور كلي و بدون انجام اقدامات تشخيصی نمي‌توان گفت كودك اين مواد‌غذايي را نبايد استفاده كند. در كل رژيم‌هايي كه داده مي‌شود كه در آن چند ماده غذايي حذف مي‌شود، درست نيست.  

اگر کودکتان به برخی مواد غذایی حساسیت دارد، حتماً به پزشک اطلاع دهید

  نکته- تخم مرغ، شیر، بادام زمینی، سویا، آجیل، ماهی، میگو و توت فرنگی بسیار حساسیت زا هستند. حتماً از پزشک کودک خود بپرسید که در زمان خوراندن این مواد برای اولین بار به کودک، چه مواردی را باید رعایت کنید. – کودکانی که والدین آنها حساسیت غذایی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. لذا در موقع خوراندن موادی که به آنها آلرژی دارید، به کودک خود، موارد احتیاط را رعایت کنید. – اگر کودکتان به برخی مواد غذایی حساسیت دارد، حتماً به پزشک اطلاع دهید. پزشک اطفال ممکن است تست آلرژی تجویز کند. این تست مشخص می کند که چه نوع مواد غذایی منجر به بروز حساسیت در کودک شما می شوند. – بعضی علایم حساسیت غذایی (ذکر شده در شماره 6) تهدید کننده حیات کودک می باشند. حتماً علایم مذکور را در نظر داشته و جوانب احتیاط را رعایت کنید.

 

گردآوری:بخش کودکان بیتوته

 

منابع:tebyan.netbartarinha.irjamejamonline.ir

خمیر دندان ژله ایی + تخفیف

تور ویژه مشهد // قیمت مناسب-*-

جدیدترین جواهرات زنانه و مردانه-*-

شماره موبایلتان را نام خودتان بگذارید 0912sara

کامل یک خانه مدرن + تصاویر-*-

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

برای نوزادی که 9 ماه در یک محیط پر از آب (مایع آمنیوتیک) و ایمن به دور از مواد آسیب رسان زندگی کرده است و حالا با یک پوست بسیار ظریف و حساس متولد شده است، مواجهه ی یکباره با این همه ذرات و مواد گوناگون و گاهاً آسیب رسان، پیامد هایی را در پی خواهد داشت. حال اگر خود نوزاد زمینه ی آلرژی را نیز داشته باشد، شرایط بدتر خواهد شد. از آنجا که مدت زمانی طول می کشد تا پوست حساس نوزاد خود را با محیط خارج از رحم تطابق دهد، بسیاری از بثورات پوستی می تواند در همان روز اول تولد ظاهر شود. بیشتر این عوارض پوستی بی ضرر هستند و بدون انجام درمان خاصی، خود به خود برطرف می شوند.

برخی از شایع ترین بیماری های پوستی نوزادان در این مطلب ذکر شده است. برای کسب اطلاعات کافی با ما همراه باشید.

 

درمان حساسيت هاي پوستي نوزادان

در ماه های اول تولد ممکن است که جوش های بسیار ریزی بر روی نقاط مختلف بدن نوزاد، به ویژه بر روی صورت ظاهر شوند. علت بروز آنها تماس پوست نوزاد با موادی نظیر لوازم آرایش، بوسیدن و … است. وسعت این جوش ها ممکن است که در هفته های اول به اوج خود رسیده و تمام صورت نوزاد را پر کنند.

برای از بین بردن این ضایعات، صورت نوزاد را بوسیله ی آب و بدون صابون بشویید و به وسیله ی مرطوب کننده های مخصوص دوران نوزادی که پزشک تأیید می کند، پوست او را مرطوب نمایید.

لازم به ذکر است که از مصرف پمادهای ضد آکنه مخصوص کودکان و بزرگسالان برای نوزادان پرهیز کنید.

جوش های سر سیاه، معمولاً پس از سه ماهگی پدیدار می شوند و آکنه های نوزادی نام دارند در اغلب اوقات به مرور بدتر شده و به درمان دارویی نیاز دارند.

 

کلاه گهواره ای پوسته هایی به رنگ سفید و یا زرد هستند که به صورت فلس مانند و چرب بوده و بر روی پوست سر نوزاد و گاهاً روی پوست صورت، گوش ها و گردن او مشاهده می شوند. نکته ی مهم این است که این عارضه هیچ گونه خارش و آزاری ندارد.

اگر نوزادتان دائماً دست خود را به سمت ناحیه ی مبتلا می برد و یا نشانه های آزار دهنده بودن پوسته ها را در او می بینید، احتمالاً به اگزما مبتلا شده است، نه کلاهک گهواره ای! گرچه ممکن است که ظاهر آن به این عارضه شبیه باشد.

کلاه گهواره ای در میان نوزادان 2 تا 3 ماه بسیار شایع است و معمولاً بدون هیچ درمانی پس از چند هفته از بین می رود.

در هنگام حمام کردن، پوست سر نوزاد را با شامپو بچه به خوبی بشویید، این کار به از بین بردن پوسته ها کمک شایانی خواهد کرد.

 

اگزما بیماری است که برای مدت طولانی بر روی پوست می ماند و سبب قرمزی، خشکی، ترک خوردگی و خارش پوست می شود. اگزما انواع گوناگونی دارد، شایع ترین نوع آن اگزمای آتوپیک است. اگزمای آتوپیک عارضه ای است که فرد در آن زمینه ی حساسیت های پوستی و تنفسی مانند آسم را دارد. این نوع از اگزما بیشتر در نوزادان و کودکان رخ می دهد و شیوع آن در بزرگسالان کمتر است.

بروز این اگزما در نوزادان زیر 6 ماه معمولاً با حساسیت به شیر و تخم مرغ همراه است. اغلب نشانه های شروع اگزما در نوزادان بالای 6 ماه به صورت نقاط قرمز خارش دار در سر و صورت و بدن است. هر قدر که کودک بزرگتر می شود احتمال بروز آن درچین های پوستی نظیر آرنج و زانو بیشتر خواهد شد.

برای درمان اگزما می توانید از پماد ها و کرم های گوناگونی که پزشک متخصص اطفال تجویز می کند، بهره ببرید.

 

 

واکنش های پوستی لکه لکه و قرمز که معمولاً در روز دوم و یا سوم پس از تولد آشکار می شوند، اریتما توکسیکوم نام دارند که یک عارضه ی نرمال و بی درد سر در نوزادان است و بعد از چند روز ناپدید می شوند.

 

Hand, foot and mouth disease

این عارضه یک بیماری ویروسی بوده که عامل آن ویروس کوکساکی و انتروویروس V1 است. این ویروس ها سب ایجاد جوش های تاولی در ناحیه ی دهان، دست و پا می شوند. شیوع آن در میان نوزادان و کودکان زیاد است و به ندرت در بزرگسالان رخ می دهد. تاول های دهانی سسب ایجاد زخم در دهان می شوند. تب و درد ناشی از زخم ها از دیگر علائم های آن هستند.

معمولاً نیازی به درمان نیست و سیستم ایمنی خود فرد در عرض 7 تا 10 روز با آن مقابله خواهد کرد.

 

بیماری اورتیکاریا نوعی کهیر است که علائم آن لکه های پوستی قرمز، خارش دار و گاهاً کمی برجسته است. این لکه ها معمولاً در هنگام تماس های آلرژی زا بروز می کند. این تماس ها ممکن است پوستی بوده و یا ناشی از مصرف یک ماده ی خوراکی باشد. در هنگام بروز واکنش های آلرژیک، مقادیر فراوانی هیستامین در بدن آزاد می شود. هیستامین سبب بروز این کهیرها در پوست فرد می شود.

تخم مرغ و شیر موادی هستند که در بین سنین 6 ماه تا یک سال با احتمال زیادی سبب بروز آلرژی و یا حساسیت پوستی در افراد می شوند.

اگر فرزند شما در مواجهه با مواد غذایی متفاوتی این علائم را نشان می دهد، لازم است که او را نزد یک متخصص اطفال ببرید.

 

زرد زخم یک عفونت باکتریایی و به شدت واگیر دار پوستی بوده که لایه های سطحی پوست را درگیر می کند و سبب ایجاد زخم در آن می شود.

اگر فرزندتان به این عارضه مبتلا شده است. او را نزد متخصص اطفال ببرید، با مصرف آنتی بیوتیک های لازم، در عرض 7 تا 10 روز علائم برطرف خواهند شد.

 

حدود نیمی از نوزادان چند روز پس از تولد دچار دانه های سفید کوچک بر روی پوست صورت خود می شوند که میلیا نامیده می شود. این ذرات علائم آزاد دهنده ای ندارند و معمولا در پایان ماه اول ناپدید خواهند شد.

درمان حساسيت هاي پوستي نوزادان

 

 

راش پوشک به هرگونه التهابات پوستی گفته می شود که در ناحیه ی پوشک نوزادان و شیرخواران ایجاد می شود. معمولاً علت آن سوختگی در اثر تماس طولانی مدت با ادرار و آنزیم های موجود در مدفوع است. به ندرت ممکن است که عامل آن عفونت قارچی باشد.

برای جلوگیری از ایجاد این عارضه، در هر بار تعویض پوشک، نوزاد و یا شیر خوار را با آب بشویید، خشک کنید و از روغن های مخصوص بر روی پوست این ناحیه بمالید تا در تماس مستقیم با ادرار و مدفوع قرار نگیرد. اگر التهابات ایجاد شده در اثر قارچ باشد، باید تحت نظر پزشک از پماد های ضد قارچ استفاده کنید.

 

 

رینگ ورم یک عفونت قارچی متداول است که سبب ضایعات حلقوی قرمز رنگ بر روی سر، صورت و بدن می شود. این بیماری پوستی را می توان با کمک پماد های ضد قارچ، تحت نظر پزشک متخصص درمان کرد.

 

این بیماری در اثر یک انگل پوستی ایجاد می شود و افراد در تمام سنین را درگیر می کند. این انگل از پوست تغذیه کرده و سبب ایجاد بثوراتی بر روی آن می شود که به شدت خارش دارند. این انگل از طریق تماس پوستی به راحتی منتقل می شود. بثورات حاصل از آن بر روی تمام بدن خصوصاً پاها، آرنج و نواحی تناسلی دیده می شوند.

خود فرد مبتلا و تمام افراد خانواده به طور همزمان باید توسط پماد های ضد انگل تحت درمان قرار گیرند.

 

سندروم گونه سرخ یک بیماری پوستی ویروسی است که در تمام سنین خصوصاً در کودکان ایجاد می شود. این سندروم علاوه بر تب، سبب ایجاد بثورات قرمز روشن روی پوست گونه می شود.

این عارضه معمولاً نیازی به درمان خاصی ندارد و پس از چند روز به صورت خود به خود برطرف می شود.

 

این عارضه در هنگام عرق کردن شدید نوزاد و یا شیرخوار رخ می دهد. در این زمان عرق ترشح شده بر روی پوست سبب مسدود شدن انتهای مجاری غدد پوستی می شود و در نتیجه ترشحات این غدد خارج نشده و متورم می شوند و به صورت بثورات پوستی قرمز رنگ خود را نشان می دهند. این ضایعات معمولاً بدون درمان خاصی از بین می روند. برای جلوگیری از عرق سوز شدن نوزاد از پوشاندن بیش از حد لباس و گرم کردن بیش از اندازه ی او پرهیز کنید.

 

مطالب بیشتر: 

چطور می توانم خطر ابتلاء به آسم را در فرزندم کاهش دهم؟

 

 

نویسنده :
تیم تالیف و ترجمه نی نی پلاس

منبع: نی نی پلاس

بیماری ها

بیماری ها

بیماری ها

بیماری ها

بیماری ها

بیماری ها

بیماری ها

این بخش در حال طراحی می باشد

درمان حساسيت هاي پوستي نوزادان

درمان حساسيت هاي پوستي نوزادان

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 پروانه فواید،علائم،خواص دسامبر 24, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *