درمان تيروييد پرکار در نوزادان

درمان تيروييد پرکار در نوزادان

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

درمان تيروييد پرکار در نوزادان

درمان تيروييد پرکار در نوزادان

یکی از نادر ترین اختلالات تیروئیدی در نوزادان پرکاری تیروئید می باشد. این شرایط در نوزادانی که مادران آنها در طول بارداری به این عارضه دچار بوده اند دیده می شود. پرکاری تیروئید در نوزادان اگر خفیف باشد نیازی به درمان دارد و اگر علایم آن شدید باشد نیاز به درمان و گاه مصرف داروهای ضد تیروئیدی می باشد.

جهت تشخیص پرکاری تیروئید در نوزادان اندازه گیری سطح سرمی TSH و تیروکسین آزاد خون بند ناف توصیه می گردد. بعد از تشخیص، درمان را با متی‌ مازول با دوز 0/5 تا 1 میلی‌ گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن یا پروپیل تیوراسیل، 5 تا 10 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، آغاز می کنند.

از جمله علائم پرکاری تیروئید در نوزادان می توان به تغییرات رنگ پوست، آرام بودن بیش از اندازه نوزاد پایین بودن طلب شیر از سمت نوزاد، بزرگی غده تیروئید، تب، تولد زودرس و تپش قلب اشاره کرد.

درمان تيروييد پرکار در نوزادان

رشد مغز نوزاد از سه ماهگی جنینی تا سه سالگی ادامه دارد که کم بودن هورمون تیروئید سبب کاهش رشد مغز می شود.

اگر پرکاری تیروئید خفیف باشد نیازی به درمان ندارد و به خودی خود برطرف می شود. اما اگر نوزاد یا کودک علایمی همچون لرزش دست و ضعف عضلات شانه و ران داشته باشد باید بیماری را جدی گرفت و هر چه سریعتر برای درمان نزد متخصص رفت.

دوز پروپرانولول 2 تا 4 میلی‌ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، در کنترل تاکی‌ کادری و هایپراکتیویتی نوزاد به کار گرفته می‌شود. اسید ایوپانوییک با دوز 100 تا 200 میلی‌ گرم در روز، و محلول لوگل یا یدید پتاسیم و گلوکوکورتیکوئید در موارد شدید لازم است برای نوزاد تجویز شود.

کودکان و نوزادانی که تحت درمان قرار گرفته اند در کم کاری و پرکاری تیروئید باید به صورت مداوم و منظم داروهای خود را استفاده کنند. در ضمن مادرانی که به علایم پرکاری تیروئید در بارداری دچار هستند باید در حین بارداری تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرند و آزمایش های لازم را انجام دهند و داروهای مورد نیاز را برای حفظ سلامت نوزاد خود مصرف کنند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که درمان به موقع از بروز عقب ماندگی ذهنی پیشگیری می کند و در کشور ما تنها تشخیص پرکاری تیروئید از تولد هر هزار نوزاد زنده، تنها یک نفر با غربالگری قابل تشخیص است.

منبع : آرگا


تور چین ، بازدید از بینظیرترین نمایشگاه های ماشین آلات ساختمانی واتومکانیکاچگونگی بزرگ کردن باسن با تزریق چربیچطور جراحی زیبایی موفقی داشته باشیم؟


چگونه سفری ارزان به استانبول ترکیه داشته باشیم؟چه لباس عروس هایی در سال 2019 مد می شوندآشنایی با کلیسای جامع گوا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه

نام

ایمیل

وبسایتدکتر عطا حیدری فوق تخصص جراحی پلاستیک


دکتر علی کربلایی خانی جراح پلاستیک و فوق تخصص جراحی ترمیمیخاصیت، بررسی رایگان خواص و مضرات مواد غذایی!

درمان تيروييد پرکار در نوزادان

درمان تيروييد پرکار در نوزادان

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 شقایق نحوه مصرف ژانویه 11, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *