درمان بيماري قند خون چيست

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی :

در این بخش از سایت شما را با دیابت، علائم دیابت و درمان آن آشنا میکنیم، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از : دیابت بر اثر قطع تولید انسولین و یا عدم کارکرد مناسب آن در بدن به وجود می آید. انسولین هورمونی است که مواد غذایی قندی و نشاسته و را در بدن به انرژی تبدیل می نماید. تاکنون علت بروز این بیماری کشف نشده است ولی گمان می رود که زمینه مساعد ژنتیکی و عوامل محیطی همچون چاقی و بی تحرکی در ابتلا به این بیماری نقش موثری داشته باشد.

دیابت

دیابت یا بیماری قند، یک اختلال متابولیک (سوخت و سازی) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید انسولین در بدن از بین می رود و یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط مکانیزم های مختلفی است. دیابت دو نوع اصلی دارد. در دیابت نوع یک تخریب سلولهای بتا در پانکراس منجر به نقص تولید انسولین می شود و در نوع دو مقاوت پیشرونده بدن به انسولین وجود دارد که در نهایت ممکن است به تخریب سلول های بتای پانکراس و نقص کامل تولید انسولین منجر شود. در دیابت نوع دو مشخص است که عوامل ژنتیکی، چاقی و کم تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد دارند.

در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می یابد از این رو میزان قند خون افزایش یافته که به آن هایپرگلیسمی می گویند. وقتی این افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد عوارض میکروواسکولار دیابت یا تخریب رگ های بسیار ریز در بدن ایجاد می شوند که می توانند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب را درگیر کنند. همچنین دیابت با افزایش ریسک بیماری های قلبی عروقی ارتباط مستقیمی دارد. لذا غربالگری و تشخیص زودرس این بیماری در افراد با ریسک بالا می تواند در پیشگیری از این عوارض موثر باشد. تشخیص و همچنین غربالگری دیابت با انجام آزمایش قند خون میسر است.

گیاهان مفید برای بیماران دیابتی

 مرض قند

امروزه دیابت یکی از شایع ترین بیماری ها در جهان است که نیمی از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. به گزارش سایت «Readers Digest» در بیماری دیابت به علت ترشح ناکافی انسولین که یکی از مهم ترین هورمون های بدن به حساب می آید، میزان قند خون از حد طبیعی خارج می شود.

این بیماری با ایجاد مشکلات و اختلالاتی مانند بیماری قلبی عروقی، حمله قلبی، آسیب به اعصاب و قانقاریا می تواند زندگی فرد را به خطر اندازد. بنابراین برای داشتن زندگی بهتر و سالم تر، باید از بدن خود خوب مراقبت و برای پیش گیری از این بیماری مهلک میزان متعادل قند خون را حفظ کنیم.از زمان قدیم، گیاهان متفاوتی برای درمان این بیماری به کار می رفت که از نظر علمی نیز تاثیر آن ها ثابت شده است. در این مطلب به تعدادی از این گیاهان اشاره خواهیم کرد.

● آلوئه ورا؛ آلوئه ورا به عنوان گیاه شفابخش شناخته شده است. شیره خشک شده و ژل که از قسمت داخل برگ ها به دست می آید در کاهش میزان گلوکز خون بسیار موثر است.

● دارچین؛ این ادویه دسترسی سلول های چربی را به انسولین آسان تر می کند و تبدیل گلوکز به انرژی را چند برابر افزایش می دهد. علاوه بر آن دارچین مانع ایجاد رادیکال های آزادخطرناک می شود.

● پیاز؛ این گیاه تاثیر قابل ملاحظه ای در کاهش قند خون دارد. پیاز روی سوخت و ساز گلوکز در کبد تاثیر می گذارد و باعث افزایش ترشح انسولین می شود.

● سیر؛ این گیاه بهترین درمان برای کاهش مستقیم قند خون، بازسازی سلول های لوزالمعده و تحرک آن برای تولید انسولین به حساب می آید.

● برگ های انبه؛ برگ های انبه درمان موثری برای بیماری دیابت است. کافی است برگ های انبه را به مدت ساعت در آب خیس کنید. سپس برگ ها را بفشارید و آب به دست آمده را بخورید یا برگ های انبه را خشک و سپس آسیاب کنید و روزی بار با آب مصرف کنید. این روش عوارض دیابت را از بین می برد.

● قره قاط؛ این میوه اختلالات پرخطر دیابت مانند آسیب های چشمی و آب مروارید را کاهش می دهد.

● جینکو بیلوبا؛ عصاره این گیاه برای پیش گیری و درمان مراحل اولیه ناراحتی عصبی ناشی از دیابت موثر است.

● شنبلیله؛ شنبلیله یکی از پرمصرف ترین گیاهان برای کنترل بیماری دیابت به حساب می آید. شنبلیله مقاومت انسولین را در بدن کاهش می دهد و با افزایش تعداد گیرنده های انسولین در گلبول های ق، میزان قند خون را کنترل می کند. این گیاه با به کارگیری گلوکز در بافت های پیرامونی، میزان گلوکز خون را کاهش می دهد. کافی است دانه های شنبلیله را یک شب کامل در یک لیوان آب خیس کنید و روز بعد آب آن را بخورید و دانه ها را بجوید.

● اسفرزه؛ این گیاه خاصیت کاهش دهنده کلسترول و قند خون را داراست. فیبر بالای موجود در آن، یبوست را از بین می برد و با کاهش کلسترول، خطر بیماری قلبی را نیز کاهش می دهد.

● ریحان؛ این گیاه، روند ترشح انسولین را آسان تر می کند. به طور عمومی هر گیاهی که لوزالمعده و کبد را تقویت کند، در درمان دیابت مفید است. اما اگر دیابتی هستید و دارویی برای کنترل میزان خون مصرف می کنید، بهتر است با پزشک مشورت و به طور منظم میزان قند خون خود را کنترل کنید تا با افت ناگهانی قند خون مواجه نشوید.

گردآوری: بخش سلامت

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید


دلایل پایین نبودن قند ناشتا در افراد دیابتی , نشانه های دیابت و روش طبیعی درمان قند خون , قند مخصوص بیماران دیابتی در دارو خانه ا , ایا دیابتی ها نیاز به دستگاه فشار دارند , ضربان نامنظم قلب و عدم جبران قلبی مهلک , نشانه های دیابت و درمان طبیعی قند خون , علایم دیابت نوع 3 و راههای درمان آن , قندهای مورد استفاده برای دیابتی ها , چه قندهایی برای قندخونیهاخیلی خوبه , راههای جلوگیری از ادرار بیماری قند , اضطراب دشمن دیابت و قند خون بالا , چگونه از دیابت خود با خبر شویم , افزایش قند خون با ناراحتی عصبی , انواع دیابت و راههای درمان آن , دیابتی ها و عوارض چشمی دیابت , تاثیر دیابت در چشم در کودکان , اطلاعاتی در مورد شکر بدن قند , گلوتن بخورید تا دیابت نگیرید , مراقبت دیابت در خانه بهداشت , انواع دیابت و راههای درمان , بیماری دیابت چیست؟ medpro , راه های جدید درمان دیابت , خوردنِ قند دیابت می آورد , بیماری دیابت واگیر دارد؟ , رابطه ی دیابت با آلزایمر , رابطه ی دیابت با آلزلیمر , سلنیوم و بیماری قند خون , راههای کنترل کردن دیابت , دیابت و دستگاه فشار خون , دیابت برا اثر فشار روحی , دیابت بیماری خانما سوز , عوارض دیررس دیابت برپا , انواع دیابت و علائم آن , دیابت بر اثر فشار روحی , عکس بیمار دیابت نوع یک , موضوعاتی راجع به دیابت , تاثیرات انسولين ضد قند , علائم بیماری قند چیست؟ , علائم ديابت در كودكان , درمان دیابت بدون دارو , اثر دیابت بر کاتاراکت , درمان دیابت با خوراکی , رژیم برای قند لب مرز , درمان قند خون و فشار , علایم مریضی قند چیست , درمان قند خون لب مرز , بیماری قند خون دیابت , قند بردار اله بقت نه , تحقیق در باره دیابت , بیماری قند یا دیابت , نشانه های پیش دیابت , اثر دیابت بر چشم ها , دیابت یادگیری ماشین , علائم ديابت عصانيت , علت بیماری قند خون , عوارض بیماری دیابت , علائم دیابت کودکان , تحقیق درباره دیابت , علائم بیماری دیابت , دیابت واگیر دارد؟ , آزمایش hba2c چیست , قندی بی ضرر دیابت , عکس در مورد دیابت , غذاهای دشمن دیابت , بیماری دیابت چیست , عگس ازبیماری حصبه , دوره درمان دیابت , لوزاور و قند خون , خوردن به و دیابت , قند خون و بینایی , علائم ديابت عصبي , علایم بیماری قند , انواع بیماری قند , درمان بیماری قند , علائم ديابت عصب , سه نسل طب دیابت , علایم مریضی شکر , دیابت بالای 300 , پیگیری از دیابت , علائم پیش دیابت , عسل دیابتی چیست , قند غذای نجویده , بیماری قند عصبی , بیماران دیابتیک , بیماری قند چیست , قند خون و دیابت , مبارزه با دیابت , شکلات دیابتی ها , پزشکی دیابت قرص , علامت های دیابت , علامت تست دیابت , قند اجیا کننده , قند طبیعینیشکر , علائم قند بالا , قهوه و مرض قند , آسفالت مرض قند , دیابت تاری دید , تاری دید دیابت , قند خرما دیابت , رانی قند دارد , پیشگیری دیابت , درباره بیماری , عکس مریضی شکر , درمان مرض قند , قند ناشتا 170 , خرید قند قلبی , قند عصبی چیست , علاج قند خون , مشکل قند خون , درباره دیابت , بیماری دیابت , گلاب مرض قند , قند خون عصبی , مشخصات دیابت , قند و دیابت , نعناع دیابت , کنترل دیابت , عوارض دیابت , دلایل دیابت , دیابت اطفال , علت قند خون , درمان ديابت , بیماری شکر , دیابت چیست , به و دیابت , علت دیابت , عوارض قند , علل دیابت , مرض دیابت , کلم دیابت

 

پیشنهاد شده برای شما :
0 حامد عکس نوامبر 27, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *