درمان ام اس

درمان ام اس

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

درمان ام اس

درمان ام اسدر این مقاله در مورد مباحت مختلف مربوط به بیماری MS از جمله علایم، تشخیص، درمان، داروها و پژوهش های در حال انجام در حوزه‌ی این بیماری صحبت می‌کنیم.

در بیماری اسکلروز چندگانه یا همان MS که کوتاه‌شده‌ی عبارت (Multiple Sclerosis) است، سیستم ایمنی به میلین، ماده‌ای که در اطراف رشته‌های عصبی قرار گرفته و موجب عایق شدن آن‌ها می‌شود، حمله می‌کند و موجب تخریب میلین و آسیب عصبی می‌شود. به‌علت اینکه آنتی‌ژن دقیق یا هدف حمله مشخص نیست، بسیاری از کارشناسان به‌جای یک بیماری خودایمنی صرف، از آن به‌عنوان حمله‌ای به‌واسطه‌ی سیستم ایمنی، یاد می‌کنند. اسکلروز به معنای سخت‌شدن یا ضخیم‌شدن غیر طبیعی بافت است که اغلب ناشی از التهاب است. روند پیشرفت MS اغلب آهسته و طی چند سال (در حدود ۲۵ سال) است. شیوع MS در زنان دو تا سه برابر بیش از مردان است. اکثر افراد مبتلا به MS دارای امید به زندگی طبیعی هستند. کسانی که تحت درمان قرار نگیرند، ممکن است دچار اختلالات حرکتی شوند؛ این در حالی است که افرادی که دارای فرم‌های شدید پیشرونده از این بیماری هستند ممکن است دچار آسیب‌هایی نظیر ذات‌الریه شوند.

علایم اولیه‌ی بیماری MS در سنین بین ۲۰ تا ۴۰ سال بروز می‌کند. اگرچه ممکن است که بیماری MS در کودکان یا در افراد بالای ۴۰ سال نیز دیده شود، ولی به‌طور کلی شیوع آن در این گروه‌های سنی به مراتب کمتر است. فقط در حدود ۲ تا ۵ درصد تمام موارد تشخیص‌داده‌شده‌‌ی مبتلا به MS، دارای نشانه‌هایی قبل از ۱۸ سالگی هستند. به نظر نمی‌رسد که فاکتورهای ژنتیکی نقشی در این بیماری داشته باشند. اگرچه افرادی که دارای خویشاوند درجه یک مبتلا به MS هستند، اندکی خطر بالاتری در مورد مبتلا شدن دارند اما این خطر بسیار کم است.درمان ام اس

MS عود کننده-فروکش کننده (RRMS)


افراد مبتلا به این فرم از بیماری دارای علایمی هستند که به درمان پاسخ داده و سپس از بین می‌روند. تظاهر نشانه‌ها اغلب به‌عنوان تشدید بیماری تلقی می‌شود. قسمت‌هایی از روند بهبودی ممکن است برای هفته‌ها یا سال‌ها ادامه داشته باشد. این فرم از بیماری رایج‌ترین حالت بیماری است و حدود ۸۵ درصد افراد، در ابتدا مبتلا به این وضعیت تشخیص داده می‌شوند.

MS پیشرونده‌ی ثانویه ( SPMS)


این شکل از بیماری زمانی تشخیص داده می‌شود که مشکلات ناشی از یک حمله، طی دوران فروکش شدن کاملا از بین نمی‌روند. این حالت اغلب در بیمارانی که نخست مبتلا به فرم RRMS تشخیص داده شده بودند، اتفاق می‌افتد. با گذشت زمان ضعف پیشرونده در بیماران مشاهده می‌شود.

MS پیشرونده‌ی اولیه (PPMS)


این فرم از بیماری با گذشت زمان پیشرفت می‌کند و دارای وضعیت‌ فروکشی یا بهبود علایم نیست. ۱۰ درصد موارد MS از این نوع‌اند.

MS پیشرونده-عود کننده (PRMS)


در این فرم از بیماری، بیمار دارای علایم تشدید رو به افزایش طی زمان است و بین این دوره‌های تشدید، دوره‌های متناوب بهبودی نیز مشاهده می‌شود. این حالت نادرترین حالت بیماری است و شامل ۵ درصد موارد تشخیصی می‌شود.علت دقیق MS هنوز مشخص نشده‌ است. تئوری‌های زیادی در باره‌ی دلایل ابتلا به MS وجود دارد. در این تئوری‌ها از کمبود ویتامین D گرفته تا عفونت ویروسی صحبت شده‌است. حتی مصرف بیش از اندازه‌ی نمک هم به‌عنوان یکی از عوامل پیشنهاد شده است. با این حال تا کنون هیچ کدام از این تئوری‌ها به اثبات نرسیده و علت MS همچنان ناشناخته مانده است. این بیماری مسری نبوده و از فردی به فرد دیگر منتقل نمی‌شود.

به علت اینکه این التهاب خودایمنی ممکن است تقریبا در هرجای سیستم عصبی مرکزی، به غلاف میلین اکسون‌ها حمله کند، موقعیت و شدت هر حمله می‌تواند متفاوت باشد. در نتیجه علایم حمله MS نیز می‌تواند بین بیماران کاملا متفاوت باشد و در هر جای بدن پدیدار شود. اولین علامت معمول تغییر در ادراک حسی است. افراد مبتلا به MS اغلب از حملات متناوبی رنج می‌برند، به‌صورتی دوره‌ای علایم آن تخفیف می‌یابند. حمله‌های MS می‌تواند برای ماه‌ها طول بکشد و پس از آن یک دوره فروکش شدن مشاهده شود؛ اگرچه بیماری در برخی افراد ممکن است بدون وجود این دوره‌های فروکش، به‌طور مداوم بدتر شود.
مشکلات عضلانی، حرکت و اسپاسم


در بیماری MS، سلول‌های سیستم ایمنی بدن به سیستم عصبی حمله می‌کنند. این امر می‌تواند در مغز، نخاع یا اعصاب بینایی اتفاق افتد؛ در نتیجه بیماران MS دارای علایم مربوط به اختلالات ماهیچه‌ از جمله اسپاسم‌های عضلانی، بی‌حسی، مشکلات تعادل و عدم هماهنگی، دشواری در حرکت دادن بازوها و پاها، راه رفتن مشکل، ضعف یا لرزه در یک یا هر دو پا یا بازو خواهند شد.

مشکلات بینایی


ناراحتی‌های چشم، از دست دادن دید (که معمولا در یک چشم آغاز می‌شود)، دو بینی، حرکات غیر ارادی چشم، نوریت اپتیک (التهاب عصب بینایی)، ناراحتی‌های چشمی عمومی‌تر، تاری دید، درد در هنگام حرکت دادن چشم. همه‌ی این علایم ناشی از آسیب در بخشی از مغز است که مسئول کنترل و هماهنگی بینایی است.


بی حسی یا درد


احساس بی حسی، لرزش یا درد در بیماران مبتلا به MS رایج است. اغلب بیماران این علایم را در سرتاسر بدن یا در قسمت خاصی تجربه می‌کنند. بیمار ممکن است دچار حس مور مور (سوزن سوزن شدن) یا سوزش شود. بر اساس یک مطالعه، بیش از نیمی از افراد مبتلا به MS نوعی از درد را در طول بیماری خود تجربه می‌کنند. رایج‌ترین انواع دردی که مبتلایان به MS آن را تجربه می‌کنند عبارتند از سردرد، درد در ناحیه پشت و اسپاسم‌های عضلانی همراه با درد. به علت اینکه این دردها ناشی از اعصاب است، داروهای ضد درد رایج نظیر آسپیرین روی آن‌ها تاثیر چندانی ندارند. از دیگر علامت‌های این بیماری درد صورت و حرکات تکانشی ماهیچه‌های صورت است. در حالیکه برخی از انواع دردها دارای ارتباط مستقیمی با MS هستند، دیگر فرم‌های درد ممکن است در نتیجه‌ی نوع تاثیر بیماری روی بدن ایجاد شود. برای مثال عدم تعادلی که توسط اختلال در راه رفتن ایجاد می‌شود، می‌تواند موجب احساس درد ناشی از اعمال فشار روی مفاصل بدن شود.

مشکلات تکلم و بلع


سخن گفتن ناقص یا با عجله، عدم کنترل تن صدا، کاهش سرعت سخن گفتن، تغییر در کیفیت تکلم مانند صدای خشن یا صدای بی‌جان (از نفس افتاده) از مشکلات مرتبط با تلکمی است که این بیماری می‌تواند به‌وجود آورد.

MS موجب ایجاد مشکلاتی در ارتباط با عمل جویدن و بردن غذا به سمت انتهای دهان می‌شود. این آسیب‌ها همچنین توانایی بدن در حرکت غذا از مسیر مری و رساندن آن به معده را دچار مشکل می‌کنند.

تغییرات روده و مثانه


مشکلات عملکردی مثانه و روده به کرات در بیماری MS مشاهده می‌شود. اختلال در مسیرهای سیستم عصبی که کنترل‌کننده‌ی ماهیچه‌های مثانه و روده هستند، موجب ایجاد چنین مشکلاتی می‌شود. علایم احتمالی مربوط به مثانه و روده عبارتند از: دشواری در شروع ادرار، تکرر ادرار، عفونت‌های مثانه، ‌بی‌اختیاری ادرار یا مدفوع، یبوست، اسهال.

تاثیرات بیماری روی مغز و اعصاب


کاهش محدوده‌ی دقت، از دست دادن حافظه، قضاوت ضعیف، ضعف در پاسخ‌دهی یا توانایی حل مساله، افسردگی (هم در نتیجه‌ی آسیب به مناطقی از مغز که کنترل کننده‌ی احساسات هستند و هم در نتیجه‌ی استرسی که خود بیماری به بار می‌آورد)، نوسانات خلقی، مشکلات تعادل یا احساس سرگیجه و چرخش، ضعف شنوایی، ناتوانی در تمرکز، زوال عقل.

مشکلات جنسی


کاهش میل جنسی، کاهش حسایت اندام‌های تناسلی، کم شدن تعداد و شدت فرایند اوج جنسی، علاوه بر این زنان با خشکی اندام جنسی و درد هنگام مقاربت مواجه خواهند شد.

به نظر می‌رسد علایم MS که عمدتا زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مرتبط با سطوح هورمونی باشد. برخی پژوهشگران بر این باورند که داشتن سطوح پایین‌تر از هورمون تستوسترون مهم است. دیگران می‌گویند نوساناتی که در سطوح هورمونی زنان وجود دارد، بر علایم بیماری تاثیرگذار است. نشانه‌های اصلی که زنان را متاثر می‌سازد، شامل مشکلات قائدگی، علایم مرتبط با بارداری و مسئله‌ی یائسگی است.

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که در برخی زنان، در دوران قائدگی علایم MS تشدید می‌شود. این امر ممکن است ناشی از کاهش سطح استروژن طی آن دوران باشد. این علایم شامل ضعف، عدم تعادل، افسردگی و خستگی بوده‌اند.

به نظر نمی‌رسد که بارداری موجب تسریع یا تشدید اثرات MS شود. اگرچه در فردی که دارای MS تشخیص داده نشده باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که علایم بیماری طی بارداری آغاز شود. برخی مطالعات نشان می‌دهند که علایم MS طی بارداری کاهش یافته و پس از زایمان افزایش می‌یابد. تاثیرات ناتوان‌کننده‌ی بیماری، ممکن است از لحاظ جسمی تحمل بارداری را با دشواری رو‌به‌رو کند. ضعف عضلانی و مشکلات در هماهنگی می‌تواند موجب افزایش احتمال سقط جنین شود. حالت خستگی نیز ممکن است تشدید شود. شواهدی مبنی بر اینکه MS موجب ناباروری می‌شود، وجود ندارد.

مطالعاتی نیز نشان داده‌اند که بارداری، زایمان و میزان نقص‌های تولد در میان زنان مبتلا به MS و دیگر زنان تفاوت معنی‌داری ندارد. حین بارداری، لازم است که بر روند بیماری و سلامت جنین نظارت کامل وجود داشته باشد. درمان‌های حمایتی و توانبخشی برای MS طی دوران بارداری اهمیت زیادی دارند. در جریان زایمان بیمار ممکن است در ناحیه‌ی لگن دچار بی‌حسی باشد و هنگام انقباضات نیز دردی را احساس نکند. این موضوع در تعیین زمان آغاز زایمان مساله‌ساز است. اگر فردی مبتلا به MS باشد، زایمان مقداری دشوارتر می‌شود. MS می‌تواند روی ماهیچه‌ها و اعصابی که برای فشار آوردن نیاز هستند، تاثیرگذار باشد، به این دلیل فرد بیمار ممکن است نیاز به عمل سزارین یا ابزارهای کمکی داشته باشد.درمان ام اس

MS در دوران یائسگی


برخی پژوهش‌ها نشان داده‌اند که در برخی از زنان، نشانه‌های MS پس از یائسگی بدتر می‌شود. همانند علایم قاعدگی، این موضوع نیز ممکن است با کاهش سطح هورمون استروژن پس از یائسگی ارتباط داشته باشد. اگرچه درمان جایگزینی با هورمون (HRT) به کاهش این علایم در زنان یائسه کمک می‌کند ولی خود این روش درمان با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه، بیماری‌های قلبی و سکته همراه بوده‌ است.


در مورد تشخیص این بیماری، دانستن تاریخچه‌ی پزشکی بیمار مهم است. پس از گرفتن تاریخچه، لازم است یک آزمایش فیزیکی کامل انجام شود. پزشکان به‌دنبال علایم جراحت در سیستم عصبی مرکزی می‌گردند؛ نتایج این آزمایشات می‌تواند به پزشک کمک کند تا مشخص کند کدام منطقه از سیستم عصبی مرکزی درگیر بیماری شده‌است.

تکنولوژی تصویربرداری پزشکی نیز به تشخیص بیماری کمک می‌کند. معمول‌ترین تست، انجام یک MRI است. سی‌تی‌اسکن‌ها که در مشخص کردن برخی آسیب‌های مغزی مفید هستند، قادر به نشان دادن تغییرات مرتبط با MS به دقت MRI نیستند. همچنین ممکن است از مایع مغزی-نخاعی نیز نمونه‌برداری انجام شود (لومبار پانکچر). آزمایش‌هایی روی این مایع برای تایید حضور پروتئین و نشانگرهای التهابی انجام می‌شود. البته با استفاده‌ی معمول از MRI، انجام نمونه‌برداری از مایع مغزی-نخاعی اجباری نیست؛ مگر اینکه یافته‌های مشکوکی در MRI مشاهده شود که لازم باشد با تست‌های بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. همچنین آزمون‌های الکتریکی برای بررسی سرعت انتقال ایمپالس‌های عصبی نیز انجام می‌شود.

هنگامی که شک بیماری MS وجود داشته باشد، معمولا آزمایش‌هایی برای حذف سایر بیماری‌ها با علایم مشابه، نظیر بیماری‌های لایم، واسکولیت، لوپوس، ایدز و فرایندهایی که منجر به سکته‌های متعدد می‌شود، نیز انجام می‌شود.

اگرچه سازوکار آغازگر پشت صحنه‌ی MS و نیز بازگشت مجدد آن شناخته شده نیست، ولی تاثیر چند دارو در افراد مبتلا مشخص شده است.

داروهای اینترفرونی: داروهای اینترفرونی (آونکس، بتاسرون، اکستاویا، ربیف، پلگریدی)، باید طی یک تزریق به بیمار داده شوند. فراوانی تزریق دارای دامنه‌ای از یک روز در میان تا یک هفته در میان است. در برخی از بیماران، پس از هر تزریق ممکن است علایم شبه آنفلوآنزا یا برآمدگی‌های پوستی ایجاد شود؛ در برخی بیماران نیز ممکن است علایم افسردگی شدید پدید آید.

گلاتیرامراستات (کوپاکسون): مسیر عمل گلاتیرامراستات با اینترفرون‌ها فرق دارد؛ ولی تصور می‌شود که موجب تعدیل سیستم ایمنی شده و موارد حمله را کاهش می‌دهد.

ناتالیزوماب (تیسابری): ناتالیزوماب یک آنتی بادی مونوکلونال است و تاثیر آن روی بیماران مبتلا به فرم عودکننده-فروکش کننده تایید شده‌ است. به‌علت اثرات جانبی شدید از جمله خطر عفونت شدید مغزی، توصیه می‌شود در مورد بیمارانی که به دیگر محصولات اینترفرونی پاسخ نداده‌اند یا بیماری آن‌ها بسیار فعال است، تجویز شود.

میتوکسانترون (نوانترون): میتوکسانترون یک داروی شیمی درمانی برای سرطان خون یا سرطان پروستات است و نشان داده شده‌ که در درمان MS فرم پیشرونده‌ی ثانویه، پیشرونده-عودکننده و MS عود کننده-فروکش کننده‌ نیز مفید است.

فومارات دی‌متیل (تکفیدرا): داروی خوراکی فومارات دی متیل (تکفیدرا) در ممانعت از سلول‌های ایمنی در حمله به سلول‌های سیستم عصبی مرکزی کمک می‌کند و ویژگی‌های ضد التهابی دارد.

فینگولید (جیلنیا): این دارو می‌تواند موجب ایجاد مشکلات قلبی شود.

تریفلونومید (آباگیو): از اثرات جانبی این دارو جراحات کبدی شدید است.

ربیدوز


متيل پردنيزولون


ایمنوگلوبولین وریدی


به‌طور کلی این داروها اغلب دارای عوارض جانبی هستند و معمولا توسط پزشکان مجرب در زمینه‌ی درمان بیماران MS تجویز می‌شوند. پلاسمافرزیس (روشی برای حذف اتوآنتی‌بادی‌ها از خون بیمار) تکنیک دیگری است که برای کاهش مشکلات خود ایمنی در برخی افراد مبتلا به MS استفاده می‌شود. اخیرا سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) داروی اکرلیزوماب (اکرووس) را برای درمان بیماران بالغی که دارای فرم پیشرونده‌ی اولیه (PPMS) هستنند، تایید کرده‌ است. این نخستین دارویی است که FDA برای این نوع MS تایید کرده و روش استعمال آن تزریق داخل وریدی است.

مدیریت اختلال عملکرد جنسی در MS: سیلدنافیل (ویاگرا)، تادالافیل (سیالیس)، واردنافیل (لویترا)

مدیریت حالت کوفتگی و خستگی در MS: آمانتادین، فلوکستین (پروزاک)، مودافینیل (پروویجیل )، آرمودافینیل (نوویگیل)

مدیریت علایم تشنج، بینایی، ادراری، روده‌ای و عاطفی: داروهای ضد اسپاسم مانند باکلوفن (لیوریزال)، بنزودیازپینن‌ها، دانترولن (دانتریوم)، گاباپنتین، تیزانیدین (زانافلکس)، دالفامپريدين (آمپیرا)

درمان اختلالات چشمی: پردنیزون، متيل پردنيزولون

مدیریت مشکلات مثانه: داشتن برنامه تخلیه مثانه، مصرف محدود مایعات هنگام شب، کاهش یا توقف مصرف داروهای ادرار‌آور، تزریق بوتاکس درون مثانه، کاتتریزاسیون متناوب و آلفابلاکرها

مدیریت مشکلات روده‌ای: افزایش مصرف مایعات طی روز، افزایش فیبر خوراک، داروهای ملین و ضد یبوستی نظیر لاگزاتیو، متاموسيل و ترکیبات مشابه

مدیریت افسردگی: داروهای ضد افسردگی نظیر مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) یا ضد افسردگی‌های سه‌حلقه‌ای

درمان‌های توانبخشی


درمان‌های توانبخشی می‌تواند در کاهش علایم مربوط به تکلم، احتلالات ماهیچه‌ای مرتبط با بلع، راه رفتن و مهارت‌های حرکتی کمک‌کننده باشد.

بدون تعریف واضح در مورد علل MS، راه‌های پیشگیری از این بیماری نیز شناسایی نخواهد شد. ورزش منظم، داشتن خواب کافی، یا خوردن غذاهای سالم دارای مزایای طولانی مدت برای تمام افراد است؛ ولی تاکنون نشان داده نشده‌ است که در جلوگیری از توسعه‌ی این بیماری کمک‌کننده باشد.

متخصص گفتار درمانی، پزشک مراقبت‌های اولیه، رادیولوژیست، فیزیوتراپیست، کار درمانگر، روانشناس بالینی، متخصص مغز و اعصاب.
چند مطالعه نشان داده‌اند که تخریب سیستم ایمنی با استفاده از شیمی‌درمانی و سپس جایگزینی آن با سلول‌های بنیادی سیستم ایمنی که از خون خود بیمار گرفته شده‌است، می‌تواند از گسترش جراحت‌های جدید جلوگیری کند. به نظر می‌رسد که این روش درمانی موجب راه‌اندازی مجدد سیستم ایمنی شده است؛ به صورتی که دیگر به مغز حمله نکند. این استراتژی در حال آزمایش در مراحل کلینیکی است. دیگر پژوهش‌ها در حال بررسی امکان درمان MS با پیوند سلول‌های بنیادی مشتق‌شده از مغز استخوان هستند.

مطالعات دیگری به‌دنبال یافتن راه‌هایی برای توقف پیشرفت بیماری در بیماران مبتلا به فرم پیشرونده‌ی اولیه یا پیشرونده‌ی ثانویه و بازیابی مجدد عملکرد عصبی هستند. پژوهشگران در حال بررسی این موضوع هستند که آیا علایمی که به درمان‌های تعدیل سیستم ایمنی مورد تایید FDA، پاسخ نمی‌دهند ممکن است ناشی از اختلال در میتوکندری سلول باشند یا خیر. پژوهشگران همچنین در حال توسعه‌ی راه‌هایی برای کمک به سلول‌های مغزی در جهت تولید میلین جدید به منظور استحکام یا ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده‌ی مغز و نخاع هستند.

برخی از داروهای تجربی در محیط آزمایشگاه از سلول‌های مغز در برابر مردن محافظت می‌کنند یا به سلول‌های مغز برای تولید میلین جدید کمک می‌کنند. اگرچه پژوهشگران به‌منظور آزمون این داروها به‌عنوان درمان‌های انسانی نیاز به نشانگرهای زیستی دقیقی دارند که بتوانند مقدار مرگ و ترمیم سلول‌های عصبی و میلین‌دار شدن مجدد آن‌ها را اندازه‌گیری کنند. پژوهشگران همچنین در حال تلاش برای شناسایی نشانگرهای زیستی هستند که بتواند به پزشکان در تعیین پیش‌بینی پاسخ‌دهی یا عدم پاسخ‌دهی یک بیمار خاص به یک درمان کمک کند؛ یا به‌طور ایده‌ال انتخاب داروی بهینه برای هر فردی مبتلا به MS.

پژوهشگرانی نیز در حال مطالعه روی توسعه‌ی مدل‌های حیوانی پیشرفته هستند که در آن‌ها شرایط MS به میزان زیاد شبیه حالتی که در انسان بروز می‌کند، باشد. در مدل‌های حیوانی که هم‌اکنون در دسترس هستند، وضعیت MS کاملا شبیه‌سازی نمی‌شود و دارای مکانیسم‌های مشترک زیادی با نشانه‌های MS هستند. بر این اساس، داروهایی که در مدل حیوانی جواب می‌دهند، اغلب در آزمون‌های بالینی انسانی موفقیت چندانی حاصل نمی‌کنند. داشتن مدل حیوانی دقیق‌تر، هزینه و زمان آزمایش درمان‌هایی را که ممکن است روی بیماری انسانی موثر نباشند، کاهش می‌دهد.

پژوهش‌هایی نیز در حال بررسی ژن‌های مرتبط با این بیماری هستند؛ ژن‌هایی که با افزایش خطر MS همراه‌اند. چندین ژن کاندیدا شناسایی شده‌اند و پژوهشگران در حال بررسی عملکرد آن‌ها در سیستم عصبی و کشف اینکه آن‌ها چگونه ممکن است در توسعه‌ی MS نقش داشته باشند، هستند. این اطلاعات ممکن است برای طراحی داروهایی که به‌طور اختصاصی روی آن ژن‌ها عمل کند، کمک‌کننده باشد.

در حال حاضر چند مرکز جامع ارائه خدمات درمانی و توانبخشی به بیماران MS در کشور تعریف شده‌ است که چهار مرکز در تهران و در بیمارستان‌های سینا، امام‌ خمینی، فیروزگر و امام‌ حسین در حال تکمیل بوده و دیگر مراکز در شهرهای مشهد، اصفهان، شیراز و کرمانشاه به‌عنوان مرکز مراجعه بیماران MS، در حال فعالیت هستند و بسته خدمات MS را به‌طور کامل ارائه می‌دهند. همچنین  انجمن MS ایران از سال ۱۳۷۷ با هدف حمایت از بیماران MS در تمام زمینه‌ها تشکیل شده‌است و هم اکنون تعداد زیادی از بیماران MS در آن عضو هستند. طبق آمار ارائه شده در کنگره بین‌المللی نورولوژی و الکترو فیزیولوژی بالینی ایران در سال ۱۳۹۶، تعداد مبتلایان به MS در ایران بیش از ۸۰ هزار نفر ‌است.


لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.

در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.


کمی از تکنولوژی فاصله بگیرید


زومیت توسط سرورهای آسیاتک میزبانی و پشتیبانی می‌شود تولید و توسعه نرم‌افزار زومیت توسط شرکت آویژه انجام می‌شود.

نبض ما مرجع پزشکی و سلامت – دانستنیهای سلامت و مشاوره پزشکی

نبض ما– در بیماری ام اس سیستم ایمنی به میلین حمله می کند. ملین، همان لایه محافظ بافت های عصبی است. این کار، باعث التهاب بافت یا ایجاد ضایعات در آن بخش می شود. همین امر موجب اختلال در ارسال سیگنال از طرف مغز به اندام های بدن می شود.


افراد مبتلا به ام اس، دارای طیف گسترده ای از علائم هستند. البته این علائم ، با توجه به ماهیت بیماری، می تواند به طور گسترده ای از یک فرد به فرد دیگر متفاوت باشد. علائم بیماری ام اس ، می تواند از سال به سال، ماه به ماه، و حتی روز به روز، شدت پیدا کند.

– از شایع ترین نشانه های بیماری ام اس، خستگی و ضعف در هنگام راه رفتن است. حدود ۸۰ درصد از افراد مبتلا به ام اس ، از احساس ضعف و خستگی خود شکایت دارند. این موضوع می تواند برای فرد ناتوان کننده بوده و تأثیرزیادی بر توانایی های معمول و انجام کارهای روزمره بگذارد. مشکل در راه رفتن ، با توجه به بیماری ام اس می تواند به گونه های مختلفی باشد.درمان ام اس

–  بی حسی پاها یا ضعف عضلانی


– اسپاسم عضلانی


علاوه بر این احساس خستگی شدید می تواند مشکل بیمار را تشدیدکند. حتی می توان گفت که مشکل در راه رفتن می تواند منجر به آسیب های ناشی از سقوط شود. سایر علائم رایج مربوط به بیماری ام اس عبارتند از: اختلالات گفتاری ، مسائل شناختی شامل تمرکز، حافظه و مهارت های حل مسئله است.


RRMS ،شامل عود بیماری های ناشی از بیماری ام است. علائم در زمان بهبودی خفیف یا پنهان هستند و در دوره بهبودی، پیشرفت بیماری وجود ندارد . RRMS ،به طور کلی در آغاز بیماری ام اس رخ می دهد.

CIS شامل قسمتی از علائم است که در سیستم عصبی مرکزی رخ می دهد. این اختلال ممکن است  حداقل تا بیست و چهار ساعت،ظاهر شود. این سندروم ،به دو شکل صورت می گیرد. نوعی از آن به صورت یک ضایعه و علامت بوده و نوع دیگر نیز، ظهور چندین ضایعه و بیش از یک علامت است.

اگرچه این موارد مشخصه های بیماری ام اس هستند، اما برای تشخیص ام اس،این علائم کافی نبوده و بررسی های بالینی بیشتری مورد نیاز است. اگر ضایعات مشابه با علائم ام اس باشند، احتمال بیشتری برای تشخیص RRMS دارید. اگر این ضایعات وجود نداشته باشد، احتمالا به ام اس پیشرفته مبتلا نیستید.


عملکرد PPH در سیستم عصبی مغز از زمان شروع علائم شما بدتر می شود. با این حال، دوره های کوتاه مدت و بدون اختلالات هم می تواند رخ دهد. پیشرفت ام اس عود کننده اصطلاحا به صورت PPMS نامیده می شود.این نوع از ام اس به صورت فعال و غیر فعال است.

SPMS  زمانی رخ می دهد که RRMS ،به شکل پیشرفته ای خود را نشان دهد. در این نوع، بیمار شاهد عود بیماری است که علاوه بر تشدید بیماری، ناتوانی بیمار نیز تشدید می شود.

ام اس، می تواند در یک زمان کوتاه پیشرفت کند ، یا اینکه علائم می تواند بسیار خفیف بوده و بیمار به راحتی می تواند آنها را رد کند. هر علامت می تواند برای اولین بار رخ دهد.

سه مورد از شایعترین علائم اولیه  ام اس عبارتند از: · احساسات عجیب و غریب مانند بی حسی و سوزن شدن دست، پا یا یک طرف بدن یا صورت. این حس به صورت حالت سوزن سوزن شدن در هنگام خوابیدن در قسمت پا است، اما در ظاهر هیچ دلیل خاصی برای آن مشاهده نمی شود.


تعادل بیمار ممکن است کمی کاهش یافته، و ممکن است بیمارهفته ها این احساس را داشته باشد. در حین پیاده روی یا انجام فعالیت های جسمانی دیگر، ممکن است کمی حالت کند بودن حرکات داشته باشد.

دوگانگی در بینایی، تاری دید، و یا از دست دادن بخشی از دید، می تواند شاخص اولیه بیماری ام اس باشد.در برخی موارد نیز ممکن است درد در چشم احساس شود.

علائم سردرد های خطرناک را بشناسید


سردرد بالای سر نشانه چیست؟


راهکارهایی برای درمان علائم سردرد اولیه


تفاوت میگرن و سردرد چیست و علائم آن


پزشک شما احتمالا یک آزمون سیستم عصبی، تاریخ و سابقه بالینی و یک سری آزمایشات دیگر برای تعیین و تشخیص بیماری ام اس صورت می دهد. آزمایش های تشخیصی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

MRI (ام آر آی)، بهترین آزمایش تصویربرداری برای تشخیص بیماری ام اس است. MRIام آر آی به تشخیص ضایعات فعال و غیر فعال در مغز و نخاع می پردازد.

پتانسیل های تحریک شده نیاز به تحریک مسیرهای عصبی برای تحلیل فعالیت های الکتریکی در مغز دارند.پزشکان برای کمک به تشخیص بیماری ام اس، از سه نوع پتانسیل تحریک شده، بصری، مغز و حساسیت استفاده می کنند.


با سوراخ کردن کمر، پزشکان می توانند در تشخیص ناهنجاری ها در مایع نخاعی سریع تر عمل کنند. این کارمی تواند در جلوگیری از بیماری های عفونی کمک کند. پزشکان از آزمایش خون نیزبرای تشخیص بهتر و از بین بردن سایر شرایط  مشابه با علائم ام اس، استفاده می کنند.

تشخیص بیماری ام اس، نیاز به شواهدی بیش از یک منطقه از مغز، نخاع و یا اعصاب بینایی دارد. این آسیب باید در زمان های مختلف رخ داده باشد.

همچنین پزشک متخصص در مورد شرایط دیگری با نشانه های مشابه به ام اس ، بررسی های دیگری را صورت می دهد.

اگر به بیماری ام اس مبتلا هستید، به این معنا است که  میلین، در بدن شما آسیب دیده است. میلین، همان لایه محافظتی است که الیاف عصبی در سراسر سیستم عصبی مرکزی را پوشش می دهد.

تصور می شود که این آسیب، نتیجه نوعی حمله از طرف سیستم ایمنی بدن است. همانطور که سیستم ایمنی شما به میلین حمله می کند، باعث التهاب می شود. این آسیب، سبب ایجاد زخم در بافت یا دیگر ضایعات عصبی می شود. تمام این التهابات و بافت اسکار، سیگنال های بین مغز و سایر قسمت های بدن را مختل می کند.

روشن نیست که چه چیزی ممکن است سبب بروز حمله سیستم ایمنی به بدن می شود.

ضایعات بیماری ام اس، ممکن است در هر نقطه از سیستم عصبی مرکزی ظاهر شود. این بدان معنی است که می تواند در هر قسمت از بدن شما تاثیر گذارد. یکی از شایع ترین نشانه های بیماری ام اس، خستگی است.


احتمال بیماری ام اس، درزنان دو برابر بیشتر از مردان مشاهده می شود.بیماری ام اس ،معمولا در افراد بین ۲۰ تا ۵۰ ساله رخ می دهد و میانگین سن شروع بیماری، حدود ۳۴ سال است. بیماری ام اس، تاثیر متفاوتی بر افراد مختلف گذاشته و علائم می توانند به شدت متفاوت باشند. شیوع بیماری در طول زمان نیز بسیار متفاوت است.

علائم برخی افراد به سختی قابل توجه است و سالها طول می کشد تا پیشرفت کند، در حالی که دیگران از ابتدا پیشرفت سریع دارند. اما به طور کلی، ام اس،تقریبا از یک الگوی شناخته شده پیروی می کند.

ام اس خفیف چیزی است که بعضی از پزشکان به طور کلی ممکن است آن را رد کنند و معتقدند که علائم خفیف در اوایل به هیچ وجه چیزی را نشان نمی دهند و بیماری می تواند به آرامی پیشرفت کند و ممکن است به راحتی به RRMS یا SPMS  تبدیل شود.

همچنین ممکن است نشانه های فیزیکی به طور واضح در بیمار نباشد، اما این موضوع به این معنی نیست که بیماری غیرفعال است.درمان ام اس


در واقع، بر طبق تحقیقات انجام شده ، مشخص شد که تقریبا یک سوم از افراد مبتلا به ام اس خفیف ، در طول دوره پنج ساله، و در زمان تست های شناختی و اسکن مغز، دارای پیشرفت بیماری بودند.

به همین علت، برخی از کارشناسان معتقدند که حتی افراد مبتلا به ام اس  خفیف باید با درمان های تغییر دهنده بیماری برای جلوگیری از آسیب های برگشت ناپذیر، و پیشگیری از بیماری ، تحت درمان باشند.

ام اس ، درمان قطعی ندارد، اما گزینه های متعددی برای درمان وجود دارد. اگر به بیماری ام اس مبتلا هستید، می توانید از داروهای تعدیل کننده بیماری استفاده کنید.

این داروها برای جلوگیری از تسریع روند پیشرفت بیماری طراحی شده و میزان عود آن را کاهش می دهد. داروهای تعدیل کننده بیماری خود تزریقی شامل اینترفرون های بتا می باشد، مانند: بتاسرون، اکستاویا و غیره.

 نبض ما– مترجم: مهناز ضحاکیآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ همچنین لطفاً درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.سلام من الان دوروزع سردرد دارمو سرگیجه دستو پام تا حدودی بی حسه تبو لرز دارم سردردم با قرص برطرف میشع ولی بعد سرگیجه دارم چن ساعت دوبارع سرم درد میگیرع تا قرص نخورم خوب نمیشع احساس ضعف میکنم ولی دلم غذا نمیخواد حوصله هیچیو ندارم بدخلق شدم میخوام بدونم میتونع نشونه ام باشع

موانع رانندگی در سفر برای بیماران مغز و اعصاب

علائم و درمان آتاکسی


تشخیص بیماری ام اس با استفاده از نوار چشم


دکتر سلام


زیبایی و جوانسازی به کمک فیلرها یا ژل ها+ فیلم (دکتر صمیمی)

سزارین یا طبیعی ؟ عمل زایمان خانم های باردار+فیلم

تاثیر چاقی در فشار خون بالا


زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو


درمان شگفت انگیز زانو درد


عوارض و علل گذاشتن باطری قلب +ویدئو


ویدیو های سلامت


رفع سریع دندان درد به روش خانگی


کاشت مو به روش sut + ویدئو


اینگونه پیر نخواهید شد


فیستول مقعدی چگونه درمان می شود؟


دلیل رشد موهای زائد در خانم ها چیست؟+ویدئو


مطالب پیشنهادی


بهترین برنامه رژیم لاغری برای کاهش وزن


عمل لابیاپلاستی برای این زنان ممنوع است!


مزایا و عوارض لیزر موهای زائد چیست؟


هزینه اصلاح طرح لبخند چقدر است ؟


گردشگری سلامت یا توریسم درمانی چیست؟


آنچه را که باید درباره کاربرد اسکن استخوان بدانید

هزینه آزمایش ایدز چقدر است؟


چه زمانی تست پاپ اسمیر انجام شود؟


زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو


کاشت مو به روش sut + ویدئو


روش های خانگی رفع چین و چروک صورت +ویدیو


نبض ما، پایگاه اینترنتی نشاط و سلامتی و دارای مجوز فعالیت است که تیم تولید کننده محتوای آن از پزشکان متخصص، اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه، خبرنگاران و مترجمین و مشاورین مجرب تشکیل شده است .

نبض ما با ارائه جدیدترین مطالب علمی و کاربردی و با هدف بالا بردن سطح آگاهی و اطلاعات عامه مردم در حوزه پزشکی با هدف ارتقای سطح فرهنگ سلامت عمومی و بهبود سبک زندگی فارسی زبانان، می کوشد تا در جهت تندرستی، زیبایی، تغذیه سالم، تناسب اندام، مسائل مربوط به بهداشت مردان و زنان و مادر و نوزاد، مشاوره پزشکی، روان درمانی، بهداشت جنسی و زناشویی و سایر اطلاعات مفید در رابطه با سلامتی ، مخاطب را با ارائه مطالب صحیح و بروز رسانی شده یاری و راهنمایی نماید. لذا مطالب ارائه شده در سایت به هیچ عنوان جایگزین پزشک و تشخیص و تجویز آن نیست.

طب سنتی و مکمل, گیاهان دارویی ۴ دیدگاه 42,543 بازدید

یکی از بیماری هایی که در سالهای اخیر شنیدن اسمش هم مردم را به وحشت انداخته، ام اس یا اسکلروز چندگانه است. علت آن است که پزشکی جدید برای این بیماری هم مثل بسیاری بیماری های دیگر درمانی ندارد و فقط با کورتن اقدام به نابودسازی بدن بیمار و تشدید مشکلات او میکند. اما این بیماری در طب سنتی تعریف ساده ای دارد و به همین دلیل درمان هم دارد و حتی می توان گفت درمان ام اس بسیارساده است.


۱- انجیر؛ شبی هفت عدد انجیر خیس خورده دریک لیوان آب که آب انجیر هم خورده شود.

۲- زیتون؛ هفت عدد زیتون صبح ناشتا و هفت عدد زیتون شب دو ساعت بعد از شام (زیتون شور غیر کارخانه ای)درمان ام اس

۳- چرب کردن مواضعی که دچار ضعف حسی و حرکتی شده اند با روغن زیتون بودار

۴- پرهیز از بوهای سرد و بوهای صنعتی به همراه داشتن عطر گل محمدی و استشمام مداوم آن بسیار سودمند است.

۵- استفاده از ملین ها و هضم کننده ها برای سالم نگه داشتن دستگاه گوارش

۶- پژوهش های انجام شده در امریکا نشان میدهد که هفته ای یک قاشق مربا خوری زعفران می تواند به درمان ام اس کمک زیادی کند این، دانشمندان موفق به کشف ماده‌ای در زعفران شده‌اند که در درمان بیماریها، بویژه درمان ام اس و تصلب شرایین موثر است. ماده درمانگر زعفران که کروسین نام دارد در حفاظت از سلولهای مغزی نقش دارد و مانع آسیب به سلولهای مغزی می‌شود که چربی تولید می کنند. چربی تولیدی در سلولهای مغز، همانند عایق و روکش در اطراف اعصاب مغز عمل می کند. در بیماری ام اس، به دلیل تورم سلولهای مغزی این عایق محافظتی از بین می رود. بر‌ اساس یافته‌های محققان، مصرف زعفران که حاوی کروسین است، می‌تواند تورم و فشار سلولی را که منجر به از بین رفتن عایق و تصلب شرائین در مغز می‌شود را تا حد زیادی در بیماران مبتلا به ام اس را کاهش دهد. نتایج این پژوهش در نشریه ایمونولوژی امریکا به چاپ رسید، که امیدهای تازه ای را در جهت تولید داروهای جدید برای درمان بیماری ام اس به همراه داشته است.

۷-بر اساس مطالعات انجام شده توسط دانشمندان و متخصصان طب سنتی .سلامتی بیماران مبتلا به “ام اس” با گیاه جینسینگ .. قابل کاهش و درمان میباشد.

ترکیبات شیمیایی جینسینگ : این گیاه دارای گلوکوزیدهای استروئیدی به نام پاناکیلون، یک ساپونین به نام پاناکسوزید یا پاناکسین، مواد صابونی، یک اسانس روغنی فرار به نام پاناسین و یک هورمون و ویتامین B و ویتامین D، ترکیبات استیلنی، استرول ها و سرانجام یک گلوکوزید به نام جینسینگ می باشد. علاوه بر این جینسنگ سرشار از ویتامین‌های A ، B6 و فلز روی است. که این گیاه در درمان و کاهش بیماری ام اس کمک شایانی میکند.


۸-روزی یک مشت گیاه خرفه برای درمان ام اس:


یکی دیگر از این درمان ها “گیاه خرفه” است. این گیاه به دلیل داشتن منیزیم به تنهایی بیماری MS را درمان می کند. چون مقدار منیزیم آن بسیار بالا است که ۳۷۵ میلی گرم منیزیم دارد، این کمپلکس های ایمنی دستگاه ایمنی بدن را تحریک کرده تا به بدن حمله کند که منجر به آسیب رساندن به بافت ها می شود.

۹-یکی از گیاهان برای درمان “ام اس” که تا ۹۰ درصد بهبودی را ایجاد کرده است، یک مشت در روز گیاه گزنه می باشد. خوردن گیاه خشک گزنه میتواند در درمان ام اس بسیار موثر باشد و هروز یک قاشق چایخوری در اب میوه بریزید و میل کنید.

۱۰-بیماری ام اس با کندر قابل درمان است، براساس آخرین تحقیقات انجام شده برروی گیاه کندر مشخص شد که روزی ۵ عدد از این گیاه قابلیت درمان بیماری ناعلاج ام اس را دارد. هم اکنون در آلمان از این دارو برای درمان بیماری ام اس و همچنین درمان سرطان مغز و جلوگیری از خونریزی روده استفاده می کنند، با توجه به اینکه عوارض التهابی در سلول های مغز علت اصلی بیماری ام اس شناخته شد به گونه ای که باعث خونریزی و التهاب در مغز بیماران میشود، به همین دلیل از گیاه کندر برای مهار پروستو گرانیت ها لونکوترین التهابات مغز استفاده شود که به درمان بیماری ام اس کمک زیادی میکند، همانطور که میدانیم هم اکنون بیماران ام اس با داروهای اینترفرون درمان می شوند که به خاطر هزینه های سنگین آن با مشکلاتی مواجه شده اند. بنابراین میتوانیم از گیاه کندر در قالب کپسول برای این بیماران استفاده کنیم.

۱۱-یکی از میوه های موثر که در این زمینه توانسته درمان کننده خوبی باشد آناناس است. این میوه به خاطر داشتن آنزیم های پانکرناتین ملامین، مولکول های پروتئین را شکسته و علاوه برخاصیت ضدالتهابی، به کاهش میزان کمپلکس های ایمنی در گردش خون کمک می کند. بالا بودن میزان کمپلکس ها در گردش خون در بیماریهای خودایمنی چون MS دیده میشود. آنزیم های موجود در آناناس مانع حملات ناشی از بالا بودن کمپلکس ها می شود.

۱۲- استفاده روزانه مبتلایان به ام اس از گیاه شاهدانه موجب کاهش لرزش های ناشی از این بیماری می شود و اثرات درمانی نسبتا مفیدی دارد به بیماران توصیه میکنم ؛یک قاشق چایخوری از این گیاه را بو نداده با آب مخلوط کرده و مصرف کنند شاهدانه میتواند در کاهش لرزش های ناشی از این بیماری بسیار موثر باشد .

پرهیز از تخم مرغ ها، محصولات لبنی، بستنی، ترشی، تمر هندی، ماهی، فلفل، دارچین، زنجفیل، زیره، سرکه، چای، قهوه، سوسیس، کالباس، نسکافه، کاکائو، بادمجان، فست فود، برنج سفید، مواد غذایی کنسرو شده، گوشت گاو و شتر، غذاهای سرخ کرده. از غذاهای مزاج سرد استفاده نشود.

مصرف آلو خشک، آب زرشک، تمشک، انجیر، زیتون، بادام، کنجد، گردو، پسته، فندق، انگور، کشمش آفتابی، به، غذاهای آب پز و دیگر گیاهان دارای منیزیم چون دانه خشخاش، لوبیا چشم بلبلی، اسفناج، عسل، سبزی های تازه، نخود، چغندر، حبوبات و آجیل خام. این مواد غذایی میتواند در درمان این بیماری موثر باشند و برای تقویت مفاصل خوردن هفته ای ۳ بار پاچه گوسفند توصیه میشود.

نکته: افراد زیادی که مبتلا به این بیماری بودند، در حال حاضر به لطف خدا و با همین روش های گیاهی و توصیه های ذکر شده ،درمان شده و روی پای خودشان راه می روند و حتی از حالت فلجی نیز خارج شدند و بهبود پیدا کردند. با این حال، لطفا در مصرف موارد فوق زیاده روی نکنید و از مصرف خودسرانه اکیدا بپرهیزید، لازم است مقدار مصرف روزانه خود از این گیاهان را با پزشک مربوطه در میان بگذارید.


برچسبMS آترواسکلروز ام اس درمان ام اس درمان سردی درمان گیاهی سردی

۱۳۹۷-۰۲-۰۳


۱۳۹۴-۰۹-۲۱


۱۳۹۴-۰۹-۱۳


کسانی که شمارو مسخره می کنند هنوز به دانشی که شما از اون چیز رسیدید نرسیدند پس در زندگی به خودتون و راهتون ایمان داشته باشید زندگی یکباره پس با تمام وجود برای داشتن و لذت بردن ازش سعی کنید?☺?

سلام من هم ام اس گرفتم کلا دارم نابود می شوم همدردی و همنوایی در خانه ندارم اگر زیاد آز مواد طبیعی و طب سنتی استفاده کنم من را مسخره و میگن عطاری زده و الان هم بنوعی فلجم خدا خوش از غیب شفا بده

سلام، منم ۱۰ ساله ام اس دارم توصیه من به شما اینه که اصلا نظرات دیگران براتون مهم نباشه، پدر منم با درمانهای گیاهی مخالفه و مسخره میکنه ولی یاد گرفتم که فقط اون کاری رو انجام بدم که احساس خوبی بهم میده ☺️ از ته قلبم براتون آرزوی سلامتی دارم ??

خیلی دردسختیه.مادرشوهرمنم گرفته. خداشفاشون بده. چون واقعانمیتونن راه برن وزندگی براشون سخت میشه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه
وبسایت

“پارسی طب” یک وبگاه عمومی با موضوع سلامتی و پزشکی است. این وبگاه به شدت به طب سنتی و گیاهی اعتقاد داشته و از این موضوع حمایت میکنند. ما همواره در تلاشیم که اطلاعات مفیدی در اختیار بینندگان خود قرار داده و اسباب رضایت ایشان را جلب نماییم.

مولتیپل اسکلروزیس که با نام MS شناخه می‌شود یک بیماری خود ایمینی است که بر سیستم عصبی مرکزی مغز – نغاع تأثیر می‌گذارد, برای درمان ام اس با دکتر نیم همراه باشید.

در این بیماری میلین که سبب افزایش سرعت در پیام‌های عصبی می‌شود به مرور زمان از بین می‌رود.

بیماری‌ام اس معمولاً در افراد بینی 20 تا 40 سال تشخیص داده می‌شود ولی افراد در هر رده سنی ممکن است به این بیماری دچار شوند، همچنین زنان بیش‌تر از مردان در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

عواملی هستند که خطر ابتلا به ام اس را افزایش می‌دهند عبارت‌اند از: سابقه خانوادگی، عفونت‌های ویروسی، کمبود ویتامین D, سیگار کشیدن و برخی از بیماری‌های خود ایمنی مانند تیروئید، دیابت نوع 1 و بیماری التهابی روده

علائم متعدد ام از هر فرد به فرد دیگر متفاوت می‌باشد با این حال یک سری اعلائم وجود دارد مانند: بی حسی یا احساس سوزش در اندام‌ها، خستگی، اسپاسم عضلانی، دید تار، سرگیجه، مشکل کنتر روده و مثانه، عفونت‌های دستگاه ادراری، گفتار نادرست، عدم تمرکز و مشکلات تعادل می‌باشد.درمان ام اس

توجه: برای تشخیص درست بیماری حتماً به پزشک مراجعه کنید و از روش‌های درمان بیماری‌ ام اس که برای شما ذکر می‌کنیم به عنوان درمان کمکی بهره بگیرید.

 


 


لیست مطالب :


سرکه سیب برای سلامت شما مفید است و به درمان ام اس کمک می‌کند زیرا محتوای آن کمک می‌کند که ویتامین‌ها و مواد معدنی بیشتری از غذا جذب شود، همچنین به بدن کمک می‌کند که عفونت‌ها را کنترل کند و سالم بماند.

زنجبیل همچنین می‌تواند به درمان بیماری‌ ام اس و بسیاری از بیماری‌ها کمک کند.

زنجبیل نقش مهمی در حفاظت از استرس اکسیداتیو مغزی و بیماری‌های عصبی دارد، این به این معنی است که معرف منظم زنجبیل حتی ممکن است از ام اس جلو گیری کند.

بابونه یکی دیگر از داروهای محبوب برای درمان بیماری‌ ام اس می‌باشد زیرا دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و خواص تقویت ایمنی می‌باشد.

انگور فرنگی هندی برای درمان ام اس مفید است زیرا غنی از مواد مغذی ارزشمند است که شامل مقدار زیادی ویتامین C، عامل ضد التهابی و آنتی اکسیدان قوی است که به سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

زردچوبه یک ادویه معمولی با خواص عصبی و ضد التهابی است که می‌تواند با کاهش علائم به درمان ام اس و سایر بیماری های خود ایمنی کمک کند .

در سال 2011 در جمله اینترنشیونال ایمونوفارموکولوژی منتشر کرد، ترکیب کورکومین در زدچوبه می‌تواند به درمان بیماری‌ ام اس کمک کند.

گیلاس زمستانی یکی از گیاهان محوب برای درمان ms است، این گیاه موجب تحریک مغز و تقویت قدرت ایمنی می‌شود، علاوه بر این به کاهش علائم درد، خستگی، استرس و اضطراب نیز کمک می‌کند.

توجه: حتماً قبل از مصرف این گیاه با پزشک مشرورت کنید.

 


 


درخت کهن دار برای درمان ام اس و علائم آن مؤثر است و می‌تواند خستگی، درد عضلانی و مشکلات شناختی را بهبود بخشد.

توجه: بهتر از قبل مصرف ممکل جینکو برای درمان ام اس با پزشک خود مشورت کنید تا با سایر داروهای شما تداخل نداشته باشد.

یک نوع اسید چرب امگا 3 با نام DHA (اسید داکوساگزنئوئیک) به بهبود جریان خون، فعالیت عضلانی و عملکرد مغز کمک می‌کند، علاوه براین به حفاظت از سیستم عصلب مرکزی کمک می‌کند، بنابراین برای درمان ms مفید است.

سطح مناسب ویتامین D در بدن می‌توانید به درمان بیماری‌ ام اس و جلوگیری از آن کمک کند، کمبود ویتامین D سبب شروع ام اس می‌شود.

علاوه بر این، بدن به ویتامین D برای جذب کلسیم و مبارزه با پوکی استخوان که یک عارضه رایج ام اس است نیاز دارد.

ورزش منظم سبب کاهش استرس، آرامش بیشتر، افزایش انرژی، تعادل و انعطالف پزیری می‌شود، علاوه بر این ورزش با تقویت عضلات به درمان ام اس کمک می‌کند.

هنوز روش قطعی برای درمان ام اس وجود ندارد


داشتن انگیزه و امید به درمان ام اس کمک می‌کند


از رفتن به حمام داغ و خوردن چیزهای بسیار گرم خود دارید کنید

میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید


زهر زنبود عسل برای درمان ام اس نیز مفید است، قبل از این کار تست کنید که حساسیت نداشته باشید

یک چهارم فنجان آب نارگیل را با یک فنجان آب مخلوط کنید تا مشکل عفونت مثانه رفع شود

طب سوزنی، طب فشاری و ماساژ درمانی به کاهش درد و ایجاد آرامش کمک می‌کند

 


Comment
وبسایت
درمان ام اس


نشان‌گذاریعجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است [[رده:نمادهای نوشتار]]

“ام‌.اس” از بیماری‌هایی است که هنوز درمان شناخته‌شده‌ای ندارد اما پژوهشگران، هر ساله بررسی‌های گوناگونی را برای یافتن یک روش درمانی انجام می‌دهند.

به گزارش ایسنا، “ام‌.اس” یا “تصلب بافت چندگانه”(Multiple sclerosis)، یک بیماری التهابی است که در آن غلاف‌های میلین سلول‌های عصبی در مغز و نخاع آسیب می‌بینند. این آسیب دیدگی می‌تواند در توانایی بخش‌هایی از سیستم عصبی که مسئول ارتباط هستند، اختلال ایجاد ‌کند و باعث به وجود آمدن علائم و نشانه‌های زیاد جسمی شود.

با این که هنوز درمان قطعی و مشخصی برای این بیماری وجود ندارد، در سالی که گذشت مانند هر سال، پژوهش‌های بسیاری برای درمان ام‌.اس صورت گرفت که در اینجا به برخی از مهم‌ترین آنها اشاره می‌شود.

میکروب روده


دانشمندان در آمریکا نوعی میکروب روده را کشف کردند که می‌توان از آن برای درمان بیماری‌های خارج از دستگاه گوارش استفاده کرد. دانشمندان “کلینیک مایو”(Mayo Clinic) در آمریکا، سه گونه باکتری را بر روی موش‌های مبتلا به ام‌.اس‌ آزمایش کردند و دریافتند که یکی از آنها، بیماری‌های ایمنی را سرکوب می‌کند.درمان ام اس

میکروب مورد مطالعه در این تحقیق که “Prevotella histicola” نام دارد، از روده انسان کشت داده شد. این میکروب با اعمال به موش‌های مبتلا به ام‌.اس‌، عملکرد دو سلولی را که معمولا به التهاب می‌انجامد، کاهش داد. این میکروب در عین حال، باعث تقویت گروهی از سلول‌ها مانند “سلول‌های تی” (T cell) و “سلول‌های دندریتیک”(Dendritic cells) شد که با بیماری ام‌.اس مبارزه می‌کنند.

مطالعه میکرویبوم‌های ام‌.اس، فقدان این میکروب را در افراد مبتلا به این بیماری و همچنین افزایش حضور آن را در روده هنگام درمان بیماران با داروهای اصلاح‌کننده این بیماری نشان می‌دهد.

به گفته دانشمندان، این میکروب ممکن است تاثیرات مشابهی روی بیماری‌های دیگر سیستم عصبی و بیماری‌های خودایمنی داشته باشند.

سلول‌های پوست


دانشمندان “دانشگاه کمبریج”(University of Cambridge) در انگلستان، در بررسی اخیر خود، از سلول‌های پوست برای درمان ام‌.اس در موش‌ها استفاده کردند.

این دانشمندان، سلول‌های پوست موش‌های بزرگسال مبتلا به ام‌.اس را گرفتند و سپس آنها را دوباره به صورت “سلول‌های بنیادی عصبی”(NSCs)برنامه‌ریزی کردند.


این “سلول‌های بنیادی عصبی تحریک شده” (iNSCs) که به مایع مغزی نخاعی این جوندگان پیوند زده شدند، توانستند التهاب را کاهش دهند و آسیب وارد شده به “سیستم عصبی مرکزی” (CNS)را ترمیم کنند.

تاثیر نوعی پروتئین در بیماری ام‌اس


دانشمندان دانشگاه “آلبرتا”(University of Alberta) و دانشگاه “مک‌گیل” (McGill) کانادا بر روی یک پروتئین که می‌تواند یک هدف برای درمان بیماری ام.اس باشد، متمرکز شده‌اند.

محققان، آزمایش را با بررسی بافت مغزی اهداء شده شروع کردند، که برخی از این بافت‌ها متعلق به افراد مبتلا به بیماری ام‌.اس و برخی متعلق به افراد فاقد این بیماری بود.

آنچه که محققان کشف کردند این بود که سلول‌های “اندوتلیال”(endothelial) مغز افراد مبتلا به ام‌.اس سطوح بالاتری از پروتئین “کالنکسین”(calnexin)را دارا بودند.

این باعث شد که دانشمندان، حساسیت موش‌هایی را که از نظر ژنتیکی فاقد پروتئین کالنکسین بودند، نسبت به بیماری ام‌.اس انسانی، مورد آزمایش قرار دهند.

بر خلاف گروه کنترل شده که در بدن آنها پروتئین کالنکسین وجود داشت، این موش‌ها کاملا نسبت به آن مقاوم بودند.

 تستوسترون 


پژوهشگران “دانشگاه نورث‌وسترن”(NU)، در پژوهش جدید خود دریافتند احتمال بروز ام‌.اس در زنان، سه تا چهار برابر بیش از مردان است و با این که دانشمندان، مدت‌های طولانی با تردید می‌دانستند که تستوسترون عامل مهمی است، مکانیزم‌ این تاثیر را درک نکرده‌ بودند.

آنها دریافتند که تستوسترون چگونه از مردان در مقابل بیماری ام‌.اس محافظت می‌کند.

تستوسترون در موش‌های نر، به تولید مولکولی موسوم به “سیتوکین اینترلیکوئین 33 (cytokine IL-33) ”  منجر می‌شود که به نظر می‌رسد راهی برای جلوگیری از تولید “Th17” به وجود می‌آورد.  

هنگامی که پژوهشگران، موش‌های ماده را با “اینترلیکوئین 33” درمان کردند، تاثیر مخرب “Th17” بر غلاف میلین، به طور موثر برعکس شد.


همچنین، آزمایش‌های انسانی کوچک نشان داده‌اند که درمان تستوسترون در مردان، تا اندازه‌ای نشانه‌ها را تسکین می‌دهد اما عوارض قابل توجهی هم برای مردان و هم زنان وجود دارند؛ یعنی که این روش، هنوز درمان قابل اعتمادی نیست.

اکنون، پژوهشگران دانشگاه نورث‌وسترن امیدوارند که کشف این روش خاص، امکان گسترش درمان‌های مورد نظر را فراهم ‌کند.

این پژوهش نشان می‌دهد که امکان دارد روش حفاظتی مبتنی بر تستوسترون، دلیل بیماری‌های خودایمنی باشد که در زنان برجسته‌تر از مردان هستند.

 ژن‌درمانی


محققان “دانشگاه فلوریدا”(University of Florida)، یک روش ژن درمانی جدید را توسعه داده‌اند که می‌تواند با بیماری ام‌.اس مبارزه کند.

محققان، ژن خاصی را که سوار بر یک ویروس بی ضرر است، به کبد موش‌ها ارائه کرده و در آنجا آن ژن برای پروتئینی به نام “میلین الیگودندروسیت گلیکوپروتئین”(myelin oligodendrocyte glycoprotein) ” کدگذاری می‌شود.

از آنجایی که کبد، نقش کلیدی در تحریک تحمل ایمنی ایفا می‌کند، این پروتئین تولید سلول‌های تی را تشدید کرده و حمله سیستم ایمنی به بدن را سرکوب می‌کند.

محققان با آزمایش این روش جدید بر روی موش‌های مبتلا به ام‌.اس، دریافتند که این روش درمانی می‌تواند تمامی علائم بیماری را در این حیوانات معکوس کند و حتی با گذشت هفت ماه از انجام این آزمایش، باز هم علائمی از این بیماری در موش‌ها دیده نشد.

در دور دیگری از آزمایشات، مشخص شد که اگر این پروتئین با داروی به نام “راپامیسین”(rapamycin) ترکیب شود، درمان موثرتر خواهد بود. راپامیسین اغلب برای جلوگیری از رد اندام‌های پیوند زده شده به بدن بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتهای پیام


درمان ام اس

درمان ام اس

10
پیشنهاد شده برای شما :
0 sarah فواید،علائم،خواص نوامبر 14, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *