درمان ام اس با سلولهاي بنيادي در ايران

درمان ام اس با سلولهاي بنيادي در ايران

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

درمان ام اس با سلولهاي بنيادي در ايران

درمان ام اس با سلولهاي بنيادي در ايران


همرسانی در


ایمیل


فیسبوک


Messenger


درمان ام اس با سلولهاي بنيادي در ايران

Messenger


توییتر


گوگل +


بالاترین


واتس‌اپ


لینک را کپی کنید


این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود

متخصصان در انگلستان می‌گویند درمان بیماری مالتیپل اسکلروزیس (ام اس) در آینده نزدیک در این کشور تغییر خواهد کرد و درمان با سلول‌های بنیادی خونساز جای درمان با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی را خواهد گرفت.

تحقیق در مورد استفاده از سلول‌های بنیادی برای درمان ام اس در چند سال گذشته نشان از موثر بودن این روش داشته است و اکنون نتایج یک تحقیق بین‌المللی و بزرگتر هم نتیجه تحقیقات قبلی را تایید می کند که روش جدید پیشرفت بیماری را متوقف و علائم را سبک‌تر می‌کند.

با این حال متخصصان تاکید می‌کنند که این روش درمانی برای تمام بیماران مناسب نیست.

رشته‌های اعصاب مثل سیم برق هستند، در وسط سیم برق یک رشته نازک فلزی قرار دارد که کار هدایت الکتریسیته را انجام می‌دهد و روی آن پوششی لاستیکی قرار دارد که از رشته هادی برق محافظت می‌کند.

در بدن هم همین طور است، روی رشته عصبی را لایه‌ای محافظ به نام میلین می‌پوشاند. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به دلایل ناشناخته، ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی، به این غلاف میلین حمله کرده و آن را تخریب می‌کند.

این تخریب علاوه بر اینکه خود عصب را در معرض آسیب قرار می‌دهد هدایت جریان الکتریکی در عصب را هم مختل می‌کند، انگار سیم برقی که عایقش کنده شده دچار اتصالی شود.

این باعث می‌شود اعصاب نخاعی و مغزی که دیگر لایه محافظ ندارند بتدریج دچار تحلیل و تخریب شوند که نتیجه آن معلولیت‌ و ناتوانی‌های مختلف است.

تا به حال اساس درمان استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بوده است که فقط جلوی فعالیت نابجای سیستم ایمنی را می‌گرفت اما روش جدید امکان ترمیم نسبی اعصاب را هم فراهم می‌کند.

تحقیق جدید روی صد بیمار در شیکاگو (آمریکا)، شفیلد (انگلستان)، اپسالا (سوئد) و سائوپائولو (برزیل) که همگی مبتلا به نوع عود و فروکش (relapsing remitting) ام اس بودند. در این نوع بیماری مدتی عود می کند بعد مدتی در حالت فروکش است تا اینکه دوباره عود کند.

نتایج اولیه این تحقیق در نشست سالانه انجمن پیوند مغز استخوان اروپا ارائه شد که در لیسبون پرتغال برگزار شد.

در این تحقیق بیماران دو گروه شدند، برای یک گروه پیوند سلول های بنیادی خونساز (haematopoietic stem cell transplantation) انجام شد و گروه دیگر با دارو تحت درمان قرار گرفتند.

پس از یک سال، در بین کسانی که با سلول‌های بنیادی درمان می‌شدند بیماری یک نفر عود کرد در حالی که در گروهی که با دارو درمان می‌شدند بیماری ۳۹ نفر عود کرد.

پس از سه سال پیوند سلول بنیادی در درمان سه نفر ناموفق بود (شش درصد) در حالی که درمان دارویی به سی نفر (شصت درصد) جواب نداده بود.

علاوه بر این، آنها که با پیوند سلول بنیادی درمان شده بودند ناتوانی‌هایشان نیز کاهش یافته بود در حالی که در گروه دیگر کاملا برعکس بود.

پیش از درمان با سلول بنیادی، ابتدا باید با شیمی درمانی سنگین سیستم ایمنی معیوب بیمار را از کار انداخت که می‌تواند تجربه ناخوشایندی باشد. پس از ان است که سلول‌های بنیادی را که از خون و مغز استخوان خود بیمار گرفته شده به او تزریق می‌کنند.

این سلول‌های بنیادی چون در مراحل اولیه هستند فاقد نقصی هستند که بیماری را ایجاد می‌کند.

پروفسور بزیل شاراک، متخصص نورولوژی در بیمارستان رویال هلامشر، می‌گوید این نتایج اولیه هستند با این حال بهترین نتیجه‌ای است که تا به حال در کارآزمایی‌های ام اس دیده است.

دکتر سوزان کولهاس، مدیر تحقیقات انجمن ام اس بریتانیا، می‌گوید پیوند سلول‌های بنیادی خونساز (HSCT) بزودی درمان تثبیت شده و فراگیر ام اس در انگلستان خواهد شد.

تخمین زده شده این روش به اندازه درمان قدیمی هزینه دارد، حدود سی هزار پوند.“آینده در دستان شماست


زیبایی هایی که هنوز ندیده اید


میکس فوق العاده زیبا از آهنگ دل را ببین با صدای علیرضا افتخاری و سفر های مقام معظم رهبری به شهر های مخطلف کشور (زاهدان-زنجان-بم) که چیز پر مغز و قشنگی از آب در آمده حتماً ببینید…درمان ام اس با سلولهاي بنيادي در ايران

موسسه تدوین آثار و نشر اخلاقیات شهدای شهرستان زرند

مداحی مهدی اکبری کاش بودی کرببلا برادر بی حرمم حسن جان


در آپارات شما قادر خواهید بود ویدئوهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و از اخبار رویدادها اطلاع پیدا کنید.

آرشیو هزاران فیلم وسریال ایرانی و خارجی


آرشیو انیمیشن و فیلم های مناسب برای کودکان


مسئولیت محتوای ویدئوها و هرگونه پاسخگویی به ادعاهای مطروحه توسط اشخاص حقیقی و حقوقی با منتشر کننده است و آپارات هیچگونه مسئولیتی نسبت به آن ندارد.

درمان بیماری «مالتیپل اسکلروزیس» یا همان ام‌اس، در آینده نزدیک تغییر خواهد کرد و درمان با سلول‌های بنیادی خون‌ساز، جای درمان با داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی را خواهد گرفت.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از سیناپرس، متخصصان انگلیسی می‌گویند که درمان بیماری «مالتیپل اسکلروزیس» یا همان ام‌اس، در آینده نزدیک تغییر خواهد کرد و درمان با سلول‌های بنیادی خون‌ساز، جای درمان با داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی را خواهد گرفت.

تحقیقات پیشین حول استفاده از سلول‌های بنیادی برای درمان ام‌اس طی چند سال گذشته نشان از موثر بودن این روش داشته است و اکنون نتایج یک تحقیق بین‌المللی و بزرگ‌تر هم با تایید نتایج تحقیقات قبلی، نشان داده است که روش جدید، پیشرفت بیماری را متوقف و علائم را سبک‌تر می‌کند.

ام‌اس چیست؟


رشته‌های عصبی را می‌توان مثل سیم برق در نظر گرفت. در وسط سیم برق، رشته فلزی نازکی قرار دارد که کار هدایت جریان الکتریکی را انجام می‌دهد و روی آن، پوشش عایق لاستیکی قرار دارد که از رشته رسانای برق محافظت می‌کند.درمان ام اس با سلولهاي بنيادي در ايران

رشته‌های عصبی، سیگنال‌های الکتریکی را منتقل می‌کنند و روی آن‌ها را لایه‌ای محافظ به نام میلین می‌پوشاند. در بیماری ام‌اس، سیستم ایمنی به دلایل ناشناخته و ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی، به غلاف میلین حمله کرده و آن را تخریب می‌کند.

سیم برقی را تصور کنید که عایقش آسیب دیده و دچار اتصالی شده است. این تخریب علاوه بر اینکه خود عصب را در معرض آسیب قرار می‌دهد، هدایت جریان الکتریکی را در عصب هم مختل می‌کند. این باعث می‌شود اعصاب نخاعی و مغزی که دیگر لایه محافظی ندارند، به تدریج دچار تحلیل و تخریب شوند و معلولیت‌ها و ناتوانی‌های مختلفی به بار بیاورند.

روش درمانی جدید


تابه‌حال برای درمان ام‌اس از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی استفاده می‌شد که فقط جلوی فعالیت نابه‌جای سیستم ایمنی را می‌گرفت؛ اما روش جدید که نتایج اولیه آن در نشست سالانه انجمن پیوند مغز استخوان اروپا واقع در لیسبون پرتغال برگزار شد؛ امکان ترمیم نسبی اعصاب را هم فراهم می‌کند.

این تحقیق روی ۱۰۰ بیمار در شیکاگو (آمریکا)، شفیلد (انگلستان)، اپسالا (سوئد) و سائوپائولو (برزیل) انجام شد که همگی مبتلا «اسکلروز چندگانه عودت‌کننده-بهبودیابنده» (RRMS) بودند. در این نوع از ام‌اس، بیماری مدتی عود می‌کند و سپس، مدتی فروکش می‌کند تا اینکه دوباره عود کند.

در این تحقیق بیماران دو گروه شدند، برای یک گروه پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز انجام شد و گروه دیگر با دارو تحت درمان قرار گرفتند. با گذشت یک سال، در بین کسانی که با سلول‌های بنیادی درمان شده بودند بیماری یک نفر عود کرد، درحالی‌که در گروهی که با دارو درمان می‌شدند بیماری ۳۹ نفر عود کرد.

پس از سه سال پیوند سلول بنیادی در درمان سه نفر ناموفق بود (۶ درصد) درحالی‌که درمان دارویی به ۳۰ نفر (۶۰ درصد) جواب نداد. علاوه بر این، آن‌ها که با پیوند سلول بنیادی درمان شده بودند، ناتوانی‌هایشان نیز کاهش یافته بود؛ درحالی‌که در گروه دیگر اوضاع کاملا برعکس بود.

 


جزئیات درمان با سلول‌های بنیادی


پیش از درمان با سلول بنیادی، ابتدا باید با شیمی‌درمانی سنگین، سیستم ایمنی معیوب بیمار را از کار انداخت. این مرحله معمولا تجربه بسیار ناخوشایندی است. پس از آن، سلول‌های بنیادی را که از خون و مغز استخوان خود بیمار گرفته‌اند، به او تزریق می‌کنند. این سلول‌های بنیادی چون در مراحل اولیه هستند، فاقد آن نقص ایمنی هستند که بیماری را ایجاد می‌کند.

«بزیل شاراک»، استاد نورولوژی در بیمارستان رویال هلامشر می‌گوید: «این‌ها نتایج اولیه است؛ با این حال بهترین نتیجه‌ای است که تابه‌حال در کارآزمایی‌های ام‌اس مشاهده شده است.»

دکتر «سوزان کولهاس»، مدیر تحقیقات انجمن ام‌اس بریتانیا نیز می‌گوید: «پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز (HSCT) به زودی به درمان تثبیت شده و فراگیر ام‌اس در انگلستان تبدیل خواهد شد.»

البته در حال حاضر چنین تخمین زده می‌شود که این روش حدود ۳۰ هزار پوند هزینه دارد و به اندازه درمان قدیمی خرج برمی‌دارد.

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.


ما را دنبال کنید.


درمان ام اس با سلولهاي بنيادي در ايران

درمان ام اس با سلولهاي بنيادي در ايران

9
پیشنهاد شده برای شما :
0 پروانه نحوه مصرف ژانویه 12, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *