درمان ام اس ايران

درمان ام اس ايران

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

درمان ام اس ايران

درمان ام اس ايران

خط تولید داروی درمان بیماری «ام اس» روز دوشنبه با حضور مسئولان سازمان غذا و دارو و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران در تهران رونمایی شد.

«یعقوب حقیقت نیا» مدیرعامل شرکت داروسازی توفیق ایران روز دوشنبه در گفت وگو با خبرگزاری صدا وسیما گفت: نشان تجاری داروی درمان بیماری «ام اس»، پیش از این در انحصار یک شرکت صهیونیستی بود که در اقدامی غیرانسانی، اجازه استفاده آن، برای بیماران در ایران داده نمی شد و فروش آن به بیماران ایرانی منع شده بود.

حقیقت نیا افزود: متخصصان داروسازی ایران موفق شدند پس از سال ها کار پژوهشی و تحقیقاتی همه مراحل را از تحقیق تا تولید ماده موثر اولیه به ثمر برسانند و هم اکنون محصول نهایی داروی درمان بیماری «ام اس» به صورت انبوه تولید می شود.

مدیرعامل داروسازی توفیق ایران تصریح کرد: متخصصان داروسازی ایران با تولید داروی درمان بیماری «ام اس»، انحصار رژیم صهیونیستی را در بازراهای جهانی شکستند و در نخستین گام، این دارو به ترکیه صادر می شود.

بیماری «ام اس»Multiple sclerosis  یک بیماری ناتوان‌کننده است که مغز و نخاع را تحت‌تاثیر قرارمی‌دهد و باعث از دست‌دادن کنترل، دید، تعادل و حواس می‌شود. دربیماری «ام اس» سیستم ایمنی بدن شروع به حمله به مغز و نخاع می‌‌کند و باعث فلج شدن و از کارافتادگی آنها می‌شود.درمان ام اس ايران

 


© 2017 PARS TODAY. All Rights Reserved.خط تولید داروی بیماری مالتیپل اسکلروزیس یا «ام اس» روز دوشنبه در تهران رونمایی شد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان، یعقوب حقیقت نیا مدیرعامل شرکت داروسازی توفیق ایران روز دوشنبه در گفت وگو با خبرگزاری صدا و سیمای ایران گفت: نشان تجاری داروی درمان بیماری «ام اس» پیش از این در انحصار یک شرکت صهیونیستی بود که در اقدامی غیرانسانی، فروش آن را به بیماران ایرانی ممنوع کرده بود.

حقیقت نیا افزود: متخصصان داروسازی ایران موفق شدند پس از سال ها پژوهش، همه مراحل تولید دارو را به انجام برسانند و هم اکنون محصول نهایی داروی درمان بیماری «ام اس» به صورت انبوه تولید می شود.

مدیرعامل شرکت داروسازی توفیق ایران گفت: متخصصان داروسازی ایران با تولید داروی درمان بیماری «ام اس»، انحصار رژیم صهیونیستی را در بازارهای جهانی شکستند و در نخستین گام، این دارو از ایران به ترکیه صادر می شود.

بیماری «ام اس»Multiple sclerosis یک بیماری ناتوان‌کننده است که در آن، سیستم ایمنی بدن شروع به حمله به مغز و نخاع می‌‌کند و باعث فلج شدن و از کارافتادگی اندام ها می‌شود.درمان ام اس ايران

© 2017 PARS TODAY. All Rights Reserved.بیماری ام اس چیست؟


تصلب بافت چندگانه (Multiple sclerosis) که با نام اختصاریِ اِم‌اِس یا MS شناخته می‌شود، یک بیماری التهابی است که در آن غلاف‌های میلین سلول‌های عصبی در مغز و نخاع آسیب می‌بینند. این آسیب دیدگی در توانایی بخش‌هایی از سیستم عصبی که مسئول ارتباط هستند می‌تواند اختلال ایجاد می‌کند و باعث به وجود آمدنِ علائم و نشانه‌های زیادِ جسمی شود.

ام اس به چند شکل ظاهر می‌شود و علائم جدید آن یا به صورت عودِ مرحله‌ای (به شکل برگشتی) یا در طولِ زمان (به شکل متناوب) اتفاق می‌افتد. ممکن است در بین عود، نشانهٔ بیماری ام اس به کلی از بین برود؛ با این وجود مشکلاتِ عصبیِ دائمی به ویژه با پیشرفتِ بیماری در مراحلِ بعدی به‌طورِ مداوم اتفاق می‌افتد.

 


معمولاً ام اس بر اساس نشانه‌ها و علائم و نتایج آزمایش‌های پزشکی تشخیص داده می‌شود. پیشترها درمانِ مشخصی برای بیماری ام اس وجود نداشت تا اینکه محققانِ کانادایی موفق به درمانِ آن شدند. درمان‌های موجود به منظور بهبود عملکرد بدن پس از هر حمله و جلوگیری از حملات جدید صورت می‌گیرد.درمان ام اس ايران

 


 اگر چه داروهایی که برای درمان ام اس تجویز می‌شود اندکی موثرند اما دارای اثرات جانبی هستند و تحمل آن دشوار است. با وجود اینکه شواهدی در مورد اثربخشی درمان‌های جایگزین ام اس وجود ندارد، بسیاری از مردم به دنبال آن درمان‌ها هستند. پیش‌بینی نتیجه دراز مدت درمان بسیار دشوار است، اما نتیجه قابل قبول بیشتر در زنان، افرادی که در سنین پایین‌تر به این بیماری مبتلا شده‌اند، افرادی که در آن‌ها دوره‌های عود مشاهده می‌شود و افرادی که آن‌ها در مراحل اولیه حمله‌های کمی را تجربه کرده‌اند مشاهده می‌شود. امید به زندگی افراد دارای بیماری ام اس ۵ تا ۱۰ سال کمتر از دیگران است.

 


 از سال ۲۰۰۸، بین ۲ تا ۲٫۵ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا شده‌اند، این در حالی است که نرخ ابتلاء در بخش‌های مختلف جهان و در بین جوامع مختلف تفاوت آشکاری دارد. بیماری ام اس به‌طور معمول در سنین ۲۰ تا ۵۰ سالگی و در زنان دو برابر مردان اتفاق می‌افتد. نام «اسکلروز چندگانه» به زخم‌ها (سختینه یا به عبارت دیگری پلاک یا زخم) که در ماده سفید مغز یا ستون فقرات قرار دارد گفته می‌شود. ام‌اس در سال ۱۸۶۸ توسط ژان-مارتن شارکو توصیف شد. محققان در حال توسعه درمان‌ها و روش‌های تشخیص جدید هستند.

 


انواع بیماری ام اس


شاید بتوان گفت دو بیمار ام اس را نمی‌توان یافت که چگونگی شروع و ادامه بیماری شان شبیه هم باشد ولی در کل بیماری ام اس را می‌توان به چهار دسته‌ اصلی تقسیم کرد.

۱) نوع تشدید کننده


۲) نوع پیشرونده – اولیه


۳) نوع پیشرونده – ثانویه


۴) نوع حاد و مزمن


 


نوع تشدید کننده: یکی از شایع‌ترین انواع ام اس است که معمولاً ۶۵ تا ۸۰٪ از افراد را درگیر خود می‌کند. البته در مواردی نیز با حمله همراه است.

 


نوع پیشرونده  اولیه: نوع دیگری از بیماری ام اس است که فرد را با ناتوانی تدریجی رو به رو می‌کند. در این نوع وضعیت بیمار هر روز بدتر می‌شود که معمولاً در ۱۵٪ افراد و بعد از سن ۴۰ سالگی مشاهده می‌شود.

 


نوع پیشرونده  ثانویه: در این بیماران مبتلا به ام اس ابتدا با حالات تشدید کننده مواجهه می‌شوند و سپس نوع پیشرونده- ثانویه در آن‌ها بروز می‌کند. این حالت معمولاً در بیش از ۵۰٪ از افراد به چشم می‌خورد.

 


نوع حاد و مزمن: ابتلا به این نوع ام اس، معمولاً کمتر از سایر موارد است ولی بیماری در آن با سرعت گسترش می‌یابد.

 


 


علل بروز بیماری ام‌اس


علت بروز بیماری تاکنون شناخته نشده است، اما مطالعات حاکی از این است که نقص سیستم ایمنی و اختلال خودایمنی نقش اصلی را در بروز آن ایفا می‌کند. مطالعات جدید نشان می‌دهد نقش ژنتیک در بروز بیماری ام اس بسیار ناچیز است، اما عوامل محیطی شامل عفونت ویروسی، مسمومیت با فلزات سنگین، سیگار، چاقی دوران کودکی، کمبود ویتامین D، عادات غذایی و شیوه زندگی نادرست نقش اصلی را در بروز ام اس ایفا می‌کند.

 


علایم مهم و اولیه بیماری ام اس:


بی حس شدن و مور مور شدن انگشتان، کاهش حافظه، مشکل بینایی و دوبینی، سرگیجه، ضعف و گرفتگی عضلات، اختلالات جنسی، افسردگی و تغییر در خلق و خو، گوشه گیری و دوستدار تنهایی، سنگینی سر و بدن، بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع ، عدم تعادل هنگام راه رفتن، حساس و زودرنج شدن، قفل شدن ماهیچه های پا هنگام راه رفتن، تشنج های صرعی از جمله علایم شایع و اولیه بیماری ام اس می باشد.

 


در بیماری ام اس حمله چه زمانی آغاز می‌شود؟


در بیماری ام اس معمولا زمانی که سیستم ایمنی بدن دچار اختلال اعصاب شود حملات رخ می‌دهند که در این صورت پالس‌ها و داده‌های الکتریکی که در طول اعصاب ما وجود دارند از سرعتشان کاسته می‌شود. میلین ممکن است بعد از حمله به ترمیم خود بپردازد، اما تاثیرات آن باقی مانده و چون زخم در آن دیده می‌شود، هر چه بیشتر اعصاب تحت تاثیر قرار بگیرند مشکلات بیشتری را برای فرد به‌وجود می‌آورند. این اختلالات درسیستم عصبی بر روی چشم، کنترل گفتار، راه رفتن، نوشتن و حافظه تاثیر می‌گذارند.

 


 


روشهای تشخیص ام اس


انجام آزمایشات و معاینات فیزیکی و عصبی شامل:


۱) MRI


۲) تست مایع نخاعی


درمان ام اس ايران

۳)  آزمون الکتروفیزیولوژیک


این ۳ تست و تست‌های دیگر به پزشک در تشخیص بیماری ام اس کمک می‌کنند.

 


درمان ام اس (ms)


درمان بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروز میتواند شامل دارو جهت کنترل حملات، علائم یا هر دو باشد. بسیاری از داروها خطر برخی عوارض جانبی را نیز دارند بنابراین بیماران باید درمان خود را به کمک پزشک مدیریت کنند. کورتیکواستروئیدها داروهایی هستند که التهاب را در بدن کاهش می دهند و روی عملکرد سیستم ایمنی تاثیر می گزارند. این داروها اغلب جهت مدیریت حملات ام اس مصرف می شوند، اما ممکن است عوارض جانبی زیادی داشته باشند.

 


داروهای درمانی ام اس


در حال حاضر ۱۰ داروی تایید شده جهت تغییر و تعدیل بیماری ام اس وجود دارد:

اینترفرون ها برای مولتیپل اسکلروزیس عود کننده:

– اینترفرون بتا – ۱B (بتاسرون و اکستاویا)


– اینترفرون بتا – ۱a (ربیف)


– اینترفرون بتا – ۱a (آوونکس)


 


سایر داروهای تایید شده برای کاهش دادن علائم بیماری مولتیپل اسکلروز :

• گالتیرامراستات (کوباکسون)


• ناتالیزومب (تیسابری)


• میتوکسانترون (نووانترون)


• فینگولیمود (جیانیا)


• تری فیلومید (اباجیو)


• دی متیل فومارات (تکفیدرا)


 


بیماری ام اس در ایران و جهان


شیوع بیماری ام اس در جهان به ۳ دسته بالا، متوسط و پائین تقسیم می‌شود: کانادا یکی از کشورهایی است که شیوع بیماری در آن بالا است، جنوب اروپا و بخش‌هایی از خاورمیانه نیز از نظر شیوع وضعیت متوسط دارند و این اختلال در چین و ژاپن کمتر شایع است.

بنا بر تحقیقات انجام شده شیوع ام‌اس در پنج سال اخیر در ایران رو به افزایش است به طوری‌که از هر ۱۰۰هزار نفر ۱۰۰ نفر به این اختلال مبتلا هستند.

همچنین آمارها نشان می‌دهد در تهران از هر ۱۰۰ هزار نفر ۷۰ نفر ام‌اس دارند. در حال حاضر بالاترین شیوع این اختلال در آسیا و اقیانوسیه مربوط به شهر اصفهان است.

 


ام اس و بارداری


پزشکان عموما توافق دارند که بارداری برای زنان مبتلا به ام اس بی‌خطر است. پژوهش‌ها هیچ افزایشی در خطر عوارض در حین بارداری را نشان نداده‌اند. در واقع در بسیاری از زنان در حین بارداری علائم ام اس کاهش پیدا می‌کند.

میزان بالای هورمون‌ها و پروتئین‌ها در طول بارداری ممکن است باعث مهار دستگاه ایمنی شود و احتمال حمله جدید ام اس را کاهش دهد. بهتر است پیش از باردار شدن در این باره با پزشکتان مشورت کنید، چرا که برخی از داروهای ام اس را نباید در حین بارداری یا شیردهی مصرف کرد. در ماه‌های اول پس از زایمان احتمال عود بیماری ام اس  ممکن است افزایش یابد.

 


ورزش‌ها برای درمان ام اس


به بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس، ورزش‌های زیادی توصیه می‌شود که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

 


حوضچه آب خنک


ورزش در آب خنک برای بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس مفید است. آب مانع از گرم شدن بدن می‌شود و این امکان را به آن‌ها می‌دهد تا یک سری از فعالیت‌هایی را که در محیط خشکی قادر به انجام آن‌ها نیستند، انجام دهند. به کار بردن جلیقه نجات و تخته شنا می‌تواند گزینه‌های کمکی مناسبی برای بیماران باشد.

 


تمرین با وزنه


تمرین با وزنه و دستگاه‌های بدنسازی از گزینه‌های پیشنهادی است. توصیه می‌شود در ابتدا تمرین را با وزنه‌های سبک‌تر یا حتی بدون وزنه شروع کنند. همچنین تمرین سنگین که امکان انجام آن در یک روز نیست، تقسیم شود مثلاً روز اول فقط تمرین عضلات بالاتنه و روز بعد تمرین عضلات پایین‌تنه انجام شود.

 


حرکات کششی


ورزش یوگا که ترکیبی از نفس کشیدن و حرکات آرام کششی است، می‌تواند بدن را آرام کند. بسیاری از بیماران که دچار سفتی عضلانی یا کاهش دامنه حرکاتی بودند، با انجام یوگا بهبودی خوبی را تجربه کردند.

 


پیلاتس


این ورزش نیز مانند یوگا دارای تمریناتی است که سبب تقویت جسمانی و روانی می‌شود و به تازگی در بین بیماران مبتلا به ام اس رواج پیدا کرده‌ است.

 


ایروبیک یا ورزش‌های هوازی


در گذشته عقیده بر این بود که ورزش سبب تشدید خستگی و ضعف عضلات در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس می‌شود اما تحقیقات اخیر نشان داده‌است که انجام ورزش‌های هوازی، سبب بهبود کیفیت زندگی بیماران ام اس و کاهش علایمی مانند خستگی و ضعف می‌شود.

تمام حرکات یا ورزش‌هایی که سبب افزایش ضربان قلب و سرعت تنفس شود هوازی محسوب می‌شود. انجام ۱۵ دقیقه ورزش هوازی در روز مطلوب است. اگر با انجام ورزش‌های هوازی زود خسته می‌شوید می‌توانید حرکات را به سه بخش پنج دقیقه‌ای در طول روز تقسیم کنید.

 


دورنمای ام اس


اغلب بیماران ام اس طول عمر طبیعی یا نزدیک به طبیعی خواهند داشت. با اینکه این بیماری ممکن است راه رفتن یا انجام برخی از کارها را مشکل کند، همیشه به معلولیت شدید منتهی نمی‌شود.

بسیاری از مبتلایان به ام اس با وجود درمان‌های موثر، شیوه‌های توانبخشی، وسائل کمکی فعال باقی می‌مانند، به شغل‌شان ادامه می‌دهند و می‌توانند از زندگی خانوادگی و فعالیت‌های محبوب‌شان لذت ببرند.

 


 گردآوری: بخش سلامت سرپوش


ارزو


۱۳۹۷/۶/۱۰ – ۱۵:۵۵


Permalink


رویا رضاخانی


۱۳۹۷/۵/۳۱ – ۲۲:۵۶


Permalink


۸۸۸۸۸


۱۳۹۷/۸/۱۲ – ۷:۵۰


Permalink


نام : خواکین ناوارو پرونا


لقب: ناوارو – فیفو


متولد ۲-۸-۱۹۲۸ در خاوا اسپانیا


تاریخ فوت: ۰۶-۱۱-۲۰۰۲


تیم: رئال مادرید


پست:  مدافع راست


نام اصلی: جمشید مشایخی


زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون


تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳


جاجرود، استان تهران


ملیت: ایرانی


سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون


نام کامل: علیرضا فغانی


زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷


محل تولد: کاشمر، ایران


پیشه: داور فوتبال


قد: ۱۷۶ سانتیمتر


میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی


نام اصلی: لعیا زنگنه


زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران


محل زندگی: تهران


مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون


نام کامل: سید مجید حسینی


زمینه فعالیت: فوتبالیست


تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵


زادگاه: کرج


پست: مدافع هافبک دفاعی


قد: ۱٫۸۳ متر


زمینه فعالیت: فوتبالیست


تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱


زادگاه: بابل، ایران


پست: مدافع میانی


قد: ۱٫۸۴ متر


ملیت: ایرانی


نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو


عضو تیم ملی پرتغال


تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸


زادگاه: Marrazes, پرتغال


قد: ۱٫۹۰ متر 


پست: دروازه‌بان


نام کامل: برناردو موتا ویگا د کاروالیو سیلوا


عضو تیم ملی پرتغال


تولد: ۱۰ اوت ۱۹۹۴ 


زادگاه: لیسبون، پرتغال


قد: ۱٫۷۳ متر


پست: هافبک / وینگر


نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا


بازیکن تیم ملی اسپانیا


تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸


زادگاه: لاگارتو، برزیل


قد: ۱٫۸۸ متر


پست: مهاجم


نام اصلی: کپلر لاوران لیما فریرا


تیم ملی: پرتغال (از ۲۰۰۷)


تولد: ۲۶ فوریهٔ ۱۹۸۳


زادگاه: ماسیو، برزیل


قد: ۱٫۸۸ متر


پست: مدافع میانی


نام کامل: میلاد محمدی کشمرزی


زمینه فعالیت: فوتبالیست


تولد: ۷ مهر ۱۳۷۲


زادگاه: تهران، ایران


قد: ۱٫۷۴ متر 


پست: مدافع کناری، هافبک


نام کامل: تیاگو آلکانتارا دو ناسیمنتو


عضو تیم ملی اسپانیا


تولد: ۱۱ آوریل ۱۹۹۱


زادگاه: سن پیترو ورنوتیکو، ایتالیا


قد: ۱۷۲ سانتی‌متر


پُست: هافبک میانی


نام کامل: آندره میگل والنته دا سیلوا


تیم: عضو تیم ملی پرتغال


تولد: ۶ نوامبر ۱۹۹۵


زادگاه: دو مونته، پرتغال


قد: ۱٫۸۵ متر


پست: هافبک


واقعا که تا دیروز احمدی نژاد مسیول بود حالا دلواپسان این آخرین کامنت من است شاید فردا من مقصر بشوم

نظر من موفقعت امیزه تیم پرسپولیس


همش مردم سرکارند! مسئولین خواب‌ عمیق!


اقای هاشمیطبا اگردرسخنان وشعارهای مخالفان دقت کرده باشید راهکار زیادداده وتکرارمیکنندانهم این است اق

آقای ابیانه ما قرار است انقلاب خود را به آمریکا صادر کنیم با ورزش و مردم آمریکا دشمنی نداریم اما سیا

درمان ام اس ايران

درمان ام اس ايران

9
پیشنهاد شده برای شما :
0 سامان حبیبی نحوه مصرف ژانویه 12, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *