درمان اسهال مزمن بزرگسالان

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

اسهال یک نوع عفونت یا ناراحتی گوارشی شایع است و درمان اسهال با روش های مختلف طبیعی و شیمیایی امکان پذیر است. باعث تخلیه مکرر و فراوان مدفوع آبکی و دردهای شکمی می‌شود.اگر یکی از علائم فوق‌الذکر را دارید، به‌احتمال‌زیاد به اسهال شدید مبتلا شده‌اید.

که یک یا دو هفته به طول می‌انجامد و نیاز به اقدام برای درمان اسهال با روش های گفته شده است، گرچه یک بیماری گذار خواهد بود.

ممکن است به اسهال مزمن مبتلا شده باشید، این نوع مشکل بیشتر از چند هفته به طول می‌انجامد. در مواردی که فرد به اسهال دچار شده است، در یک بازه زمانی 24 ساعته، سه مرتبه یا بیشتر مدفوع آبکی و سبک دارد.

اگر شما یا یکی از کودکانتان اخیراً به آن دچار شده‌اید، نخستین سؤالی که به ذهنتان رسیده است، چگونگی درمان اسهال به طور سریع چیست؟

لیست تیتر محتوای این صفحه

 

اسهال حاد چیزی است که تقریبا همه افراد به احتمال زیاد در یک زمانی تجربه می کنند و معمولا فقط چند روز طول می کشد. اما اسهال مزمن عموما طولانی تر می شود و می تواند ناراحتی و ناراحتی در زندگی ما باشد.

علت این بیماری می تواند ناشی از غذاها و داروهایی که می خوریم باشد، همچنین علت اسهال می تواند ویروس ها، باکتری ها یا انگل ها، جراحی، یا اختلالات گوارشی مانند بیماری کرون، بیماری سلیاک، سندرم روده تحریک پذیر و یا کولیت اولسراتیو است.

 

 

گرچه این بیماری ناراحت‌کننده و عذاب‌آور است، اما علائم کوتاه‌مدت، قبل از اینکه به بیماری دیگر یا مشکلات بیشتر دچار شوید، به‌سرعت مواد مضر لوله گوارش را دفع می‌کند.

این فاکتورها عبارت‌اند از:

 

وضعیت سیستم ایمنی شما و سطح استرسی که با آن مواجه هستید.

تحقیق نشان می‌دهد که اسهال مزمن یا دائمی در حدود 3 درصد از افرادی که به کشورهای درحال‌توسعه سفر می‌کنند دیده می‌شود.

معمولاً درمان اسهال شدید بدون دارو یا مداخله جدی به‌راحتی انجام می‌گردد. بااین‌حال، اسهال مزمن، مشکل‌آفرین‌تر است.

 

 

خبر خوب اینکه، مراحل زیادی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای درمان اسهال در هر دو نوع استفاده کرد.

در اینجا، مراحلی را خواهید آموخت که می‌توان از آن‌ها برای تغلیظ مدفوع، هیدراته کردن مجدد و رویارویی با علائم اسهال کودک خود استفاده کنید.

این بیماری یک واکنش طبیعی به دهیدراسیون، عفونت یا توکسین هایی که باید از دستگاه گوارش دفع شوند، هست.ازجمله نمونه‌های آن می‌توان به انواعی از باکتری‌ها، انگل‌ها، آلرژی‌های غذایی یا سایر میکروب‌ها اشاره کرد.

یکی از خطرات مرتبط با این بیماری آن است می‌تواند آب بدن را دفع کند و درصورتی‌که بیماری دیگری وجود داشته باشد، آن را تشدید نماید.

علت آن است که این بیماری سبب می‌شود بدن آب و عناصر معدنی زیادی ازجمله الکترولیت‌های سدیم را به‌سرعت از دست دهد.

 

 

کلید یادگیری چگونگی توقف علائم اسهال و نیز پیشگیری از عود مجدد آن در آینده، عامل ایجادکننده بیماری بستگی دارد.

این بیماری می تواند در اثر عوامل ویروسی، مثل دهیدراسیون، بیماری یا مسمومیت غذایی به وجود آید. اسهال با هضم نادرست غذا، سندروم نشت روده، استرس عاطفی مرتبط با IBS یا عدم نوشیدن آب کافی، ارتباط دارد.

آنچه در بزرگسالان، اسهال آبکی ایجاد می‌کند، چیست؟ دلایل و فاکتورهای خطر آن عبارت‌اند از:

عفونت باکتریایی از فردی به فرد دیگر انتقال می‌یابد یا از سطوح آلوده جذب می‌شوند.

آلرژی‌های غذایی مثل عدم تحمل لاکتور (نوعی قند در رژیم غذایی):

متخصصان بر این باورند که عدم تحمل لاکتوز یکی از شایع‌ترین دلایل اسهال کودکان و بزرگسالان است، به‌ویژه زمانی که اسهال مزمن باشد.

 

 

 

 

با توجه به عوارض جانبی داروهای خاص، به‌ویژه ضد اسیدها، متخصصان بر این باورند که ضد اسیدها شایع‌ترین عامل اسهال مرتبط با دارو هستند، چون این داروها حاوی منیزیوم می‌باشند، منیزیوم می‌تواند اسهال را آبکی کند.

 

 

دیگر مکمل‌ها و داروها مثل آنتی‌بیوتیک‌ها، کوئینیدین، لاکتولوز و کولشی سین می‌توانند اسهال ایجاد کنند. مصرف بیش‌ازحد ویتامین C و منیزیوم موجود در مکمل‌ها نیز اثر مشابه دارد.

 

 

عفونت باکتریایی، مثلاً در اثر تماس با سطوح آلوده، اسباب‌بازی، یا افراد دیگر و سپس فروبردن دست در دهان.

نوزادانی که در مراکز نگهداری روزانه، می‌مانند، خطر بالاتری برای تماس با باکتری‌هایی دارند که می‌توانند عفونت‌های روده‌ای منتهی به این بیماری را به وجود آورند.

مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها که به تغییر در سیستم روده/هضم منتهی می‌شود، چون آنتی‌بیوتیک‌ها باکتری‌های سالم را نیز از بین می‌برند.

رنگ مدفوع آن‌ها هر بار متفاوت است و حرکات روده بیش از چند بار در روز (به‌ویژه در نوزادان) اتفاق می‌افتد، اما معمولاً جای نگرانی نیست.

 

 

پوشک خشک‌تر، چشم‌های خشک به هنگام گریه، دهان خشک، خشکی و برافروختگی چشم‌ها، بوی غیرعادی مدفوع یا دفعات زیاد، خونریزی مقعدی یا خون در مدفوع یا اسهال شدید هنگام مصرف آنتی‌بیوتیک، باید به پزشک خود مراجعه نمایید.

کودکان مبتلابه اسهال ممکن است تب داشته باشند، گیج به نظر برسند یا کم‌اشتها گردند.

گرچه ممکن است تابه‌حال این علائم را بیش از یک یا دو هفته داشته باشید، به‌ویژه اگر در مورد چرایی آن اطلاعی نداشته باشید و با درمان‌های فوق درمان‌نشده باشید، اما بااین‌حال نیازی به مراجعه به پزشک نیست.

اگر به دنبال یک نظر تخصصی هستید، بهتر است بدانید پزشک شما یکی از درمان‌های زیر را برای اسهال به شما ارائه می‌دهد:

این داروها می‌توانند به توقف سریع اسهال کمک کنند، اما این کار الزاماً خوب نیست.

 

 

 

به همین دلیل، بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند تا زمانی که می‌توانید اسهال حاد را تحمل‌کنید و از دارو استفاده نکنید، عدم مصرف دارو تا زمانی ادامه می‌یابد که خطر بیماری دیگر وجود نداشته باشد و امکان مقابله طبیعی با دهیدراسیون میسر باشد.

اگر از علائم اسهال مزمن رنج می‌برید، پزشک از شما می‌خواهد تا غذاهایی که برای شما مشکل‌آفرین هستند را نام ببرید و از رژیم حذفی استفاده نمایید.

رژیم حذفی بدان معناست که از بعضی غذاها پرهیز کنید، مثل محصولات لبنی برای یک دوره زمانی مشخص تا با این کار علائم بهتر شوند.

زمانی که یک غذا را به رژیم خود بازمی‌گردانید، می‌توانید بازگشت علائم را ردیابی کنید و در مورد مصرف دوباره آن تصمیم بگیرید.

شروع مصرف کافی آب و غذا، غذای ملایم تا زمانی که احساس بهتری پیدا کنید (درمان‌های بیشتر در زیر آمده است).

وقتی اسهال دارید، چه می‌خورید؟ در اینجا به برخی از غذاهایی مهمی که می‌توانند به توقف سریع اسهال کمک نمایند، اشاره می‌شود:

مصرف غذای سبک تا جایی که می‌توانید بخورید تا اندام‌های هضمی شما با نهایت توان کار کنند. ممکن است هنگام اشتهای شما کم شود، اما سعی کنید در طول روز چندین وعده‌غذایی سبک مصرف کنید.

غذاهای ساده که خوردن آن‌ها آسان است، رژیمی از غذاهای ساده مثل غلات کامل ساده، سیب، موز و برنج را در روزهای اول استفاده نمایید.

این غذاها به‌راحتی توسط سیستم گوارش هضم می‌گردند و می‌توانند فیبرها را در اختیار روده قرار دهند و به حجیم شدن مدفوع کمک نمایند.

میوه‌ها و سبزی‌ها، این مواد حاوی آب، فیبر و الکترولیت هستند. یک اسموتی یا شربت حاوی میوه درست کنید و برای هضم راحت‌تر به آن سبزی‌ها اضافه نمایید.

علائم خود را ردیابی نمایید تا از بدتر نشدن آن اطمینان حاصل کنید، بااین‌حال، بعضی از افراد به قند طبیعی زیاد، واکنش خوبی نشان نمی‌دهند.

عسل و زنجبیل طبیعی، بعضی افراد با افزودن اندکی عسل و ریشه گیاه زنجبیل به غذای خود (پایین را ببینید) به نرم کردن شکم و کاهش حساسیت کمک می‌کنند.

به‌عبارت‌دیگر، در زیر غذاهایی که هنگام باید از مصرف آن اجتناب کرد یا برای جلوگیری از عود علائم اسهال مزمن نباید آن‌ها را مصرف کرد، آمده است:

شیر سنتی، شیر فرآوری شده به‌راحتی هضم نمی‌شود و می‌تواند بیماری را بدتر کند. بااین‌حال، شیر کشت یافته خام، مثل ماست یا کفیر، غنی از پروبیوتیک است که می‌تواند به عملکرد روده کمک نماید.

غذاهای و روغن‌های فرآوری شده، چربی زیاد می‌تواند معده حساس شمارا آزرده سازد و اسهال را تشدید کند.

این چربی‌ها در محصولات بسته‌بندی‌شده با روغن‌های گیاهی تصفیه‌شده، فست فود ها، غذاهای پنیری، گوشت‌های فرآوری شده یا غذاهای سرخ‌شده یافت می‌شوند.

قند افزودنی یا شیرین‌کننده‌های مصنوعی، باکتری‌ها قند را دوست دارند و قند سیستم ایمنی و عملکرد هضمی را در بیشتر موارد تضعیف می‌کند.

کافئین، کافئین می‌تواند عضلات لوله گوارش را تحریک کند، حرکات روده و انقباضات آن را افزایش دهد.

غذاهایی که حاوی کربوهیدرات‌های FODMAP هستند، می‌توانند علائم بیماری را تشدید نمایند.

واکنش در افراد متفاوت است، اما غذاهای مشکل‌آفرین عبارت‌اند از: فلفل، جو دوسر، لوبیا/بقولات، گندم، ذرت، سویا، سیب‌زمینی و انواع سبوس .

آیا می‌خواهید روش توقف علائم اسهال مثل گیجی یا ضعف ناشی از دهیدراسیون را بدانید؟ مصرف آب کافی هنگامی‌که آب زیادی از طریق مدفوع دفع کرده‌اید، بسیار حائز اهمیت است.

برای توقف تشدید علائم دهیدراسیون به هنگام اسهال، 16 اونس مایعات در هر ساعت مصرف کنید.

می‌توانید از انواع خانگی استفاده کنید که حاوی میوه‌های موردنیاز است (مثل آمینواسیدها یا الکترولیت). چای‌های گیاهی عبارت‌اند از چای زنجبیل، نعناع، شیرین‌بیان، انار (بدون گاز) می‌توانند به تسکین معده کمک کنند.

 

 

بااین‌حال، در مصرف آبمیوه زیاده‌روی نکنید، یا به‌سرعت مقدار زیادی مایعات را وارد معده خود نکنید، چون این کار، اسهال را تشدید می‌کند.

می‌توانید با ارزیابی رنگ مدفوع و ادرار خود به میزان دفع آب پی ببرید. اگر دفع ادرار کافی ندارید، یا ادرار شما تیره و خیلی زرد است، آب بیشتری بنوشید. آن‌قدر آب بنوشید که رنگ ادرار طبیعی شود.

از ورزش یا کار بیش‌ازحد هنگام اسهال، بپرهیزید. بدن باید فرصت استراحت داشته باشد وگرنه اسهال پایدار می‌گردد.

به بدن خود فرصت دهید تا با خواب کافی، خود را بازیابی نماید (8 ساعت در شب یا بیشتر), با این کار سطح استرس خود را کم کنید.

بعضی مکمل‌ها به بهبود سلامت روده و دستگاه گوارش کمک می‌کنند، این مکمل‌ها به شما اجازه می‌دهند تا غذاها و مواد غذایی که مصرف آن‌ها ساده‌تر است و معده را تسکین می‌دهد، پردازش کنید.

مصرف یکی از موارد زیر را توصیه می‌کنیم:

 

 

 

این پودر به شکل مکمل وجود دارد و در مغز استخوان نیز یافت می‌شود.

 

مطالعات نشان داده‌اند که روغن ضروری نعناع می‌تواند التهاب روده را کم کند و لوله گوارش را تسکین دهد.

مطالعات نشان داده‌اند که روغن نعناع ترکیبات فعالی مثل منتل یا مونوترپین دارد که ویژگی ضد اسپاسم از خود نشان می‌دهند،

به این شکل که کانال‌های کلسیمی داخل عضلات صاف روده را مسدود می‌نماید. این کار به توقف انقباض، حذف مکرر و درد منتهی می‌شود.

یکی از مقالات مروری نشان داد که 8 مورد از 12 مطالعه شاهد-دارونما، تأثیرات آماری معنادار قوی برای روغن نعناع نسبت به دارونما-شاهد نشان می‌دهند.

 

 

یک مطالعه شاهد-دارونمای تصادفی دو سو کور شامل 74 بیمار مبتلابه IBS نشان داد که پس از 6 هفته استفاده از روغن نعناع، سه بار در روز، درد شکمی و کیفیت زندگی به شکل معناداری در مقایسه با گروه دارونمایی که از نعناع استفاده نمی‌کردند، بهبود یافت.

نوزادان بیشتر در معرض دهیدراسیون ناشی از اسهال قرار دارند.

به‌علاوه، بیشتر در معرض ابتلا به اسهال ناشی از آلرژی‌ها یا بیماری هستند، چون سیستم ایمنی آن‌ها به‌قدر کافی تکامل نیافته است و قوی نیست.

برآورد می‌گردد که 3 درصد از نوزادان به پروتئین‌های شیر حساس هستند. این حساسیت به محصولات شیر خشک، شیر گاو (در صورت مصرف مادر) نیز وجود دارد.

استفراغ و به وجود آمدن خارش پوستی و نیز اسهال. تجویز داروهای ضد اسهال برای کودکان توصیه نمی‌شود، در مقابل:

به نوزاد و کودکان، مایعات بیشتر از حد معمول بدهید. تعداد دفعات شیردهی و آب را افزایش دهید؛ بااین‌حال، به خاطر داشته باشید که نوشیدنی‌های قندی مثل آبمیوه می‌توانند علائم را تشدید کنند، از مصرف آن‌ها اجتناب کنید.

اکثر متخصصان کودک، منابع مملو از الکترولیت را هنگام اسهال کودکان/نوزاد، تجویز می کنند، به‌ویژه منابع غنی از سدیم.

به آن‌ها غذاهای پروبوتیک بدهید. غذاهای تخمیری یا کشت یافته مثل کفیر، سبزی‌ها کشت یافته یا مکمل‌ها و حتی قطره‌های خوراکی پروبیوتیک. این موارد به باکتری‌های سالم لوله گوارش کمک می‌کند تا ناراحتی‌های هضمی را کاهش دهند.

اگر التهاب پوستی در ناحیه کشاله ران وجود داشته باشد که خود درنتیجه تعویض مکرر پوشک نمود می‌یابد، از آب گرم برای تمیز کردن کودک استفاده کنید و از صابون‌های خشک‌کننده اجتناب ورزید.

اجازه دهید پوست با جریان هوا خشک شود. سپس از روغن بچه یا سد رطوبتی برای حفاظت پوست استفاده کنید، برای مثال ژله وازلین یا زینک اکسید.

 

 

طب سوزنی می تواند برای درمان اسهال و دیگر مسائل مربوط به سیستم گوارشی اقدامی موثر و سریع انجام دهد.

طب سوزنی و طب چینی (TCM) می تواند به خوبی و سریع به درمان اسهال کمک کند.

در طب چینی شش الگو وجود دارد که می تواند منجر به اسهال کودکان و بزرگسالان شود.

برای همه آنها علت اصلی اختلال عملکرد طبیعی در طحال و معده است که بر هضم غذای ما تاثیر می گذارد.

اسهال حاد اغلب توسط رژیم غذایی نامناسب به ارمغان می آید. همچنین در اثر سرما، گرما یا آب و هوای مرطوب یا شرایط زندگی نامناسب یا استرس عاطفی.

اسهال مزمن اغلب به علت کمبود یانگ از طحال و کلیه ها است که به نوبه خود توانایی طحال و شکم را برای تجزیه غذا به چیزی مفید می سازد و سپس بخش قابل توجهی را در سراسر بدن حمل می کند.

1- الگوی سرما-رطوبت همراه با درد شکمی، تب، نفرت از سرما، گرفتگی بینی، سردرد و دردهای عمومی خواهد بود.

2- الگوی گرما-رطوبت همراه با درد شکم، فوری، احساس سوزش، تحریک پذیری و تشنگی همراه است.

3- الگوی حاد که “حفظ غذا نامیده می شود، این زمانی شایع است که مردم غذایی ناچیز یا خوراکی بیش از حد غلیظ و یا مواد غذایی با کیفیت پایین خورده اند.

این امر باعث اسهال با درد شکمی، صداهای غریدن هضم غذا، سیری شکم، خارش، رفلاکس اسید معده و از دست دادن اشتها می شود.

1- الگوی اختلال در عملکرد کبد و طحال، همراه با انسداد و احتقان در قفسه سینه، ضعف، اشتها، درد شکمی، اسهال ناشی از افسردگی و خلق و خوی مضطرب و ناراحت کننده است.

2-الگوی نقص عملکرد طحال و معده، همراه با مدفوع مزمن مفرط، حرکات مکرر روده پس از خوردن غذاهای سنگین، چرب و چرب، از دست دادن اشتها، پس از خوردن غذا و خستگی پس از خوردن و در طول روز همراه است.

3- الگوی نقص عملکرد کلیه و طحال ناشی از کمبود یانگ یا گرم شدن انرژی چی است.

انرژی یانگ چیزی است که گرما و توانایی هضم غذا در معده و همچنین انتقال آن به موادی مفید در سراسر بدن را فراهم می کند.

وقتی که این عملکرد به علت نقص ایجاد می شود، اسهال در صبح زود، احساس سردی در شکم با درد، غُریدن درست قبل از حرکت روده، یک احساس همیشگی که از لحاظ جسمی سرد است، و درد کمر و زانو وجود دارد.

سبک معاینه طب چینی، توانایی تشخیص علت اسهال بزرگسالان و کودکان را دارد، بنابراین برای درمان اسهال به طور موثر و کامل با طب سوزنی اقدام می شود.

با کارکرد صحیح سیستم گوارشی، اسهال مزمن و حاد و سایر مشکلات گوارشی از بین می رود. همچنین باعث تقویت سیستم گوارش شده و عملکرد سالم به این معنی است که احتمال وقوع مجدد اسهال در آینده کمتر می شود.

شایعترین نشانه های آن عبارتند از:

 

دفع آبکی مکرر و شل به مدفوع آبی؛ درد شکم؛ گرفتگی گاهی اوقات تب، لرز و احساس عمومی بیمار؛ تشنگی و کاهش وزن همراه است.

علت اسهال فوری این است که غذا و مایعات به سرعت از طریق کولون روده عبور می کنند و بدن زمان کافی برای جذب مایعات ندارد.

 

 

از آنجا که کودکان و افراد سالخورده به راحتی دچار کم آبی بدن می شوند، باید قبل از آن پزشک خود را ببینند.

بهتر است اسهال شدید را به‌صورت خانگی درمان کنید، علائم را پیگیری نماید، برای این کار از توصیه‌های فوق بهره بگیرید.

بااین‌حال، درصورتی‌که اسهال نوزاد یا کودک بیش از چند روز به طول انجامید یا یکی از علائم زیر نمود یافت، به متخصص مراجعه نمایید:

 

 

اسهال درنتیجه فاکتورهایی مثل آلرژی غذایی، عفونت یا ویروس، دهیدراسیون، استرس و بیماری‌های خاص به وجود آید.

شما می‌توانید با نوشیدن مایعات کافی، مصرف غذاهای ساده، استراحت کافی، استفاده از رژیم حذفی در صورت عود علائم و استفاده از روغن ضروری نعناع، علائم را تخفیف دهید.

تعریف دهیدراسیون در ویکی پدیا

 

 

اسهال یکی از شایع‌ترین اختلالات گوارشی است که هر فردی در طول عمر خود به آن مبتلا شده و اغلب در تابستان شیوع بیشتری دارد. اسهال علل مختلفی دارد و می‌تواند خفیف یا حاد باشد و در برخی مواقع کشنده. کهنسالان و کودکانی که دچار این اختلال گوارشی می‌شوند، بیشتر در معرض خطر قرار دارند. در ادامه‌ی این مقاله راهکارهایی برای درمان اسهال به شما ارائه می دهیم. با ما همراه باشید.

همه‌ی ما در طول زندگی‌مان، حتما دچار اسهال شده‌ایم که علائم شایعی مثل مدفوع آبکی، دل‌پیچه و نفخ شکم دارد. اسهال اغلب راهی است که بدن با اختلالات دستگاه گوارشی برخورد می‌کند. اسهال حاد بیش از ۲ هفته طول می‌کشد و می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم:

اسهال عفونی در کودکان شایع‌تر است و معمولا عامل ویروسی دارد. همچنین اسهال مسافرتی نیز شایع است، مخصوصا زمانی که مسافری به مناطق توسعه‌نیافته با آب‌های آلوده می‌رود. باکتری‌ها نیز اغلب در غذاهایی که به‌ شکل صحیح نگهداری نمی‌شوند یا در غذاهای پخته‌شده، علت شایع مسمومیت‌ غذایی است.

در ادامه برخی از مؤثرترین راه‌ها را برای کنترل اسهال بیان می‌کنیم:

زمانی که اسهال می‌شوید، هیدراتاسیون یکی از مهم‌ترین روش‌هاست. کم شدن آب بدن در اثر اسهال می‌تواند در خردسالان و افراد مسن کشنده باشد. نوزادانی که دچار اسهال شده‌اند، باید به خوردن شیر مادر یا شیر خشک ادامه دهند. برای درمان اسهال کودکان، محلول‌های هیدراسیونی که می‌توان بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد، مانند شربت Pedialyte می‌تواند به بهبود وضعیت کمک کند. مقدار کمی از محلول‌های هیدراسیونی باید به‌طور مکرر مصرف شود. این فرمول‌ها می‌تواند در تهیه‌ی آب‌نبات‌ها نیز به‌کار گرفته شود.

مطالعات نشان داده‌اند که برای بزرگسالان دارای علائم خفیف اسهال، نوشیدنی‌های ورزشی و محلول‌های هیدراسیون (که بدون نسخه هم می‌توان تهیه کرد) به یک اندازه مؤثر است. شیر، نوشابه و دیگر نوشیدنی‌های گازدار یا کافئین‌دار نباید مصرف شود چون علائم و وضعیت بیمار را بدتر می‌کند.

 

پروبیوتیک‌ها منابع «باکتری‌های خوب» هستند که در روده‌ها فعالیت می‌کنند تا شرایط سالمی را برای روده‌ها و دستگاه گوارش ایجاد کنند. آنها میکروارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که در برخی از غذاها وجود دارند، مثل:

پروبیوتیک‌ها همچنین به شکل پودر و قرص نیز عرضه می‌شوند.

وجود باکتری‌های خوبی که در دستگاه گوارش شما زندگی می‌کنند، برای عملکرد طبیعی دستگاه گوارش ضروری است. این باکتری‌ها نقش مهمی در حفاظت از روده در برابر عفونت‌ها بازی می‌کنند. زمانی که سیستم گوارشی شما توسط آنتی‌بیوتیک‌ها تغییر کرده یا توسط باکتری‌های ناسالم و ویروس‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد، شما دچار اسهال می‌شوید. پروبیوتیک‌ها می‌توانند با بازگردانی تعادل باکتری‌ها در روده، به بهبودی شما کمک کنند.

ساکارومیسس بولاردی، پروبیوتیک مخمر است؛ این ماده باکتری نیست اما مثل باکتری‌ها عمل می‌کند. ساکارومیسس بولاردی می‌تواند در بهبود اسهال ناشی از آنتی‌بیوتیک‌ها مؤثر باشد. همچنین می‌تواند در درمان اسهال مسافرتی نیز کمک کند. مطالعات نشان می‌دهد ساکارومیسس بولاردی به روده در مقابله با عوامل بیماری‌زای ناخواسته و جذب مواد مغذی به‌طور صحیح کمک می‌کند. از آنجایی که این ماده مخمر است، کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، باید در استفاده از آن بیشتر احتیاط کنند.

البته ذکر این نکته ضروری است که در موارد اسهال حاد، دریافت مراقبت‌های پزشکی مناسب بسیار اهمیت دارد. قبل از استفاده از پروبیوتیک‌ها برای درمان اسهال، ابتدا با پزشک خود حتما مشورت کنید.

 

اگر علائم اسهال حاد ندارید، می‌توانید با مشورت و نظارت پزشک خود چند دارو مصرف کنید که بدون نسخه می‌توان خرید که به درمان خانگی اسهال کمک می‌کند. در ادامه فهرستی از داروهایی را ارائه می‌کنیم که می‌توان بدون نسخه‌ی پزشک برای درمان اسهال تهیه کرد:

این داروها فقط می‌توانند باعث کاهش علائم دردناک اسهال شوند نه این که علت اصلی را درمان کنند. کسانی که مبتلا به اسهال مزمن هستند، نباید بدون مشورت و نظر پزشک این داروها را مصرف کنند. منظور از اسهال مزمن، اسهالی است که بیش از ۱۴ روز طول بکشد. این نوع اسهال می‌تواند علل مختلفی داشته باشد.

اگر کودک شما دچار اسهال شد، باید بیشتر احتیاط کنید. کم شدن آب بدن ناشی از اسهال می‌تواند خطر زیادی به همراه داشته باشد و کودکان به‌سرعت به آن مبتلا می‌شوند. کم آبی شدید بدن می‌تواند زندگی انسان را تهدید کند. داروهای بدون نسخه‌ای که اینجا معرفی کردیم، برای درمان اسهال کودکان توصیه نمی‌شود، پس بهتر است در این موارد با پزشک خود مشورت کنید. کودکان زیر ۳ ماه را که دچار اسهال شده‌اند، باید فورا نزد پزشک برد.

اگر اسهال شما خونی باشد، و بیش از ۷ روز علائمی مثل تب، دل‌پیچه‌ی شدید یا اسهالی که روزبه‌روز بدتر می‌شود، داشته باشید باید حتما تحت مداوا قرار بگیرید.

 

شاید گفتن اینکه هنگام ابتلا به اسهال غذا بخورید، کمی عجیب به‌نظر برسد ولی خوردن برخی غذاهای خاص می‌تواند به کاهش علائم اسهال کمک کند و باعث می‌شود در اثر نخوردن غذا حال‌تان بدتر نشود. غذاهایی که فیبر کمتری دارند، می‌توانند به سفت‌تر کردن مدفوع کمک کنند:

غذاهای دیگری که معمولا در زمان اسهال مفید است عبارتند از:

پیشنهاد شده برای شما :
0 عاطفه عکس ژانویه 1, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *