درمان اسهال استفراغ ويروسي

درمان اسهال استفراغ ويروسي

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

درمان اسهال استفراغ ويروسي

درمان اسهال استفراغ ويروسي

صفحه درخواستی شما وجود ندارد!در سایت دکتر همه تلاش می شود تا با فراهم نمودن اطلاعات به روز، صحیح و کارشناسانه در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان بیماریها و برطرف کردن تصورات نادرست به بالا بردن سطح سلامت کشور کمک کنیم.

تمامی حقوق این وب سایت برای دکترهمه مرجع بهداشت درمان، سلامت و تغذیه محفوظ است.

Powered and Protected by FIP-CO


درمان اسهال استفراغ ويروسي

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید


عفونت ویروسی دستگاه گوارش چیست؟


ویروس های متفاوتی ممکن است باعث التهاب پوشش داخلی معده، روده کوچک و روده بزرگ شوند. عفونت ویروسی دستگاه گوارش شدیداً مسری و بسیار شایع است به طوری که باعث میلیون ها مورد ابتلا به اسهال در هر سال می شود. هر فردی ممکن است مبتلا به عفونت ویروسی گوارشی شود. در بیشتر موارد هیچ گونه عارضه ای به جز کاهش آب بدن، ایجاد نمی شود.

شایع ترین علائم عفونت ویروسی گوارشی عبارتند از:

علائم دیگر که به میزان کمتری مشاهده می شوند، عبارتند از:

علائم معمولا  12 تا 48 ساعت پس از مواجه شدن با ویروس بروز می نمایند و 1 تا 3 روز و یا در برخی عفونت های ویروسی  بیش از 3 روز ادامه می یابند.درمان اسهال استفراغ ويروسي

عوارض


شایعترین عارضه عفونت های گوارشی ویروسی از دست دادن مایعات بدن است. آب بدن از طریق اسهال و استفراغ دفع می شود. در صورتی که فردی برای جبران آب از دست رفته، مایعات کافی مصرف نکند، گرفتار کم آبی بدن می شود و تعادل آب و املاح بدن به هم می خورد. شیرخواران، کودکان و سالمندان و افراد دارای ضعف سیستم ایمنی در بیشترین خطر کم آبی بدن قرار دارند.

علائم کم آبی بدن در بزرگسالان


علائم کم آبی بدن در شیرخواران و کودکان کم سن


 بر اثر کاهش آب بدن، پوست پس از وارد کردن فشار به راحتی به حالت اول باز نمی گردد.

 


در صورت وجود علائم زیر به پزشک مراجعه نمایید:


در کم آبی شدید بدن ممکن است بستری شدن و دریافت مایعات داخل وریدی ضرورت یابد چون در صورت عدم درمان، ممکن است مشکلات جدی برای سلامتی بدن ایجاد شود. مانند: آسیب به ارگان های بدن، شوک یا کما.

 


ویروس های گوارشی


روتاویروس عامل عفونت گوارشی در شیرخواران و کودکان کم سن و سال است. عفونت روتاویروسی در شیرخواران 3 تا 15 ماهه شایع تر است. علائم معمولاً 1 تا 3 روز پس از ورود ویروس ایجاد می شوند. استفراغ و اسهال آبکی  3 تا 7 روز ادامه می یابند. تب و درد شکمی نیز از علائم عفونت روتاویروسی هستند. بزرگسالانی  که در ارتباط نزدیک با کودکان مبتلا هستند نیز ممکن است مبتلا شوند اما علائم بیماری در بزرگسالان خفیف تر است.

کالیسی ویروس ها قابلیت بیماری زایی در هر سنی را دارند. شایع ترین نوع آن ها  نوروویروس norovirus  است. نوروویروس شایعترین علت  عفونت های گوارشی در بزرگسالان است و معمولاً در عفونت های گوارشی همه گیر دیده می شوند. عفونت های نوروویروسی در پاییز و زمستان شایع تر هستند اما در هر زمانی از سال مکن است رخ دهند. تهوع، استفراغ، اسهال، دل پیچه، خستگی، سردرد و درد عضلانی از علائم این نوع عفونت ها هستند. معمولاً 1 تا 2 روز پس از ورود ویروس به بدن، علائم شروع می شوند و 1 تا 3 روز ادامه می یابند.

 


عمدتاً در سن زیر 2 سال عفونت زا هستند. از 49 نوع آدنوویروس شناخته شده، یکی باعث عفونت گوارشی می شود. 8 تا 10 روز پس از ورود ویروس به بدن اسهال و استفراغ  شروع می شود و 5 تا 12 روز ادامه می یابد. این نوع عفونت در هر فصلی از سال ممکن است رخ دهد.

آستروویروس ها بیشتر باعث ابتلای شیرخواران و کودکان کم سن می شوند اما بزرگسالان نیز ممکن است مبتلا شوند. 3 تا 4 روز پس از ورود ویروس به بدن استفراغ و اسهال آبکی شروع می شوند. علائم به مدت 2 تا 7 روز ادامه می یابند. شدت علائم نسبت به علائم عفونت های نوروویروسی یا روتاویروسی کم تر است. عفونت آستروویروسی در تمام طول سال ممکن است رخ دهد اما در ماه های زمستان شایع تر است.

ویروس ها تنها عوامل ابتلا به عفونت های روده ای  نیستند گاهی  باکتری ها یا انگل ها باعث ایجاد عفونت های روده ای می شوند.

 


راه های انتقال   


عفونت های روده ای ویروسی معمولاً از فرد به فرد انتقال می یابند. ویروس در مدفوع و استفراغ افراد مبتلا وجود دارد. افراد مبتلا در صورتی که بهداشت دست هایشان را رعایت نکنند ممکن است باعث آلودگی سطوح، اشیا، غذا و آب شوند. زمانی که فرد مبتلا با دست های نشسته با کسی دست بدهد ویروس را انتقال می دهد. زمانی که فرد مبتلا استفراغ می کند ویروس از طریق هوا منتشر می شود. در موارد زیر احتمال ابتلا افزایش می یابد:

 


 در سطوحی که با مواد ضد عفونی کننده به طور کامل سترون نشده باشند، نوروویروس ها می توانند تا ماه ها باقی بمانند. سطوح سخت باید با مخلوط 2 پیمانه مواد سفید کننده در 4 لیتر آب ضد عفونی شوند.

گاهی افراد مبتلا به ویروس می شوند بدون این که علائم بیماری را داشته باشند و گاهی در مبتلایان تا 2 هفته پس از بهبودی، با وجود رفع علائم، هنوز ویروس در مدفوع وجود دارد. این افراد می توانند ویروس را به دیگران انتقال دهند.

شیوع عفونت روده ای در مدارس، مهد کودک ها، خانه های سالمندان، کشتی، اردوگاه ها، خوابگاه ها، رستوران ها و هر مکانی با تجمع جمعیت ، بیشتر است.

 


تشخیص


تشخیص تنها از روی علائم داده می شود. در صورت ادامه یافتن علائم به بیش از چند روز یا در صورت شدید بودن علائم، مراجعه به پزشک توصیه می شود. پزشک ممکن است برای تشخیص نوع عفونت، ویروسی، باکتریایی یا انگلی، آزمایش مدفوع درخواست کند.

 


درمان


اکثر عفونت های ویروسی گوارشی با گذشت زمان به خودی خود بهبود می یابند. آنتی بیوتیک ها تأثیری در درمان ندارند. هدف درمان کاهش علائم و پیشگیری از بروز عوارض است.

 


رژیم غذایی


 


کودکان نیاز به توجه ویژه دارند چون احتمال کم آبی بدن پس از اسهال و استفراغ در کودکان بیش از بزرگسالان است.

درمان در کودکان:


سالمندان یا بزرگسالان دارای ضعف سیستم ایمنی بدن نیز برای پیشگیری از کم آبی بدن باید او. آر. اس مصرف کنند.درمان اسهال استفراغ ويروسي

 


پیشگیری


اداره دارو و غذای آمریکا FDAدو واکسن را برای حفاظت کودکان در برابر عفونت ها ی روتاویروسی تایید کرده است: روتا تک RotaTeqو روتاریکس  Rotarix. روتاتک در 2، 4 و 6 ماهگی تجویز می شود. روتاریکس در 2 نوبت داده می شود، یکی در 6 هفتگی و دیگری حداقل 4 هفته بعد به شرط آن که پیش از 24 هفتگی باشد.

در گذشته عفونت روتاویروسی در آمریکا از ماه آبان تا فروردین ماه سال بعد بیشترین شیوع را داشت. اما با وجود واکسیناسیون میزان ابتلا کاهش یافته و شیوع آن تا بیش از اوایل اسفند ادامه نمی یابد.

 


نکات مهماسهال و استفراغ شایع ترین بیماری های تابستان و ماه های گرم سال هستند و پیامدهای ناشی از آن ها به قدری جدی است که می تواند سلامتی ما را به خطر بیندازد. به همین دلیل لازم است خطر ابتلا به این بیماری ها را جدی بگیریم. برای در امان ماندن از این مشکلات باید از عوامل بروز اسهال و استفراغ در تابستان و راه های پیشگیری از آن ها آگاه باشیم.

اسهال در تابستاناسهال از جمله مشکلاتی است که گهگاه برای همه ی ما پیش می آید اما با بالا رفتن دمای هوا در تابستان و ماه های گرم سال، خطر ابتلا به آن بیشتر می شود. این مسأله به دلیل التهابات معده ای و روده ای شدید ناشی از عفونت های باکتریایی در معده و روده ها است. شایع ترین علل بروز اسهال در تابستان ها عفونت های ناشی از انگل های میکروسکوپی است که از شخصی به شخص دیگر یا از طریق حیوانات منتقل می شوند. اسهال می تواند با مشکلات دیگری مثل دردهای شکمی، بی اشتهایی، حالت تهوع، تب خفیف، کاهش وزن و استفراغ همراه باشد. این بیماری ها به ویژه از طریق آب آلوده یا آب مراکز تفریحی (مثل استخرها) منتقل می شوند. در خصوص انتقال بیماری از حیوان به انسان، این اتفاق از طریق مدفوع یا دهان حیوان رخ دهد و می تواند باعث آلودگی آب و مواد غذایی شود.درمان اسهال استفراغ ويروسي

راه های پیشگیری از اسهال در تابستان


اسهال می تواند از طریق تماس نزدیک با ارگانیسم های عفونی مثل ویروس ها، باکتری ها و انگل ها رخ دهد. برای اطمینان از در امان ماندن از آلودگی، از شستن منظم دست ها غافل نشوید و این کار را دست کم به مدت ۲۰ ثانیه انجام دهید.

آنتی بیوتیک ها می توانند تعادل میکروبی نرمال و استاندارد در روده ها به هم زنند و باعث بروز عفونت های شدیدی شوند که منجر به اسهال می شود. به ویژه در تابستان ها باید سعی کنید از مصرف آنتی بیوتیک ها را برای عفونت های جزئی خودداری کرده و به جای آن از دیگر روش های درمانی استفاده کنید.

موادغذایی ای مثل گوشت و تخم مرغ را پیش از مصرف به طور کامل بپزید چون ممکن است حاوی انگل ها و باکتری هایی باشند که باعث بروز اسهال می شوند.

یکی از عوامل شایع بروز اسهال در تابستان ها، انتقال عفونت از طریق ویروس ها و باکتری های موجود در آب آلوده ی استخرها است. این ویروس ها می توانند از طریق مقعد یک شخص به آب استخر و در نتیجه دیگران منتقل شوند. عفونت اسهالی می تواند تا ۲ هفته حتی بعد از بهبودی به دیگران انتقال یابد. برای احتیاط، بعد از شنا در استخر فورا دوش بگیرید و از بلعیدن آب استخر خودداری کنید.

مواد غذایی جدید را با احتیاط و به تدریج به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا از ایجاد اختلال در میزان سوخت و ساز بدن و سیستم گوارش جلوگیری شود، چرا که این مسأله می تواند باعث عفونت های باکتریایی شدیدی شود که منجر به التهابات معده ای و روده ای و بروز اسهال خواهند شد.

در تابستان بدن ما در برابر بیماری ها آسیب پذیرتر می شود و خطر ابتلا به بیماری های عفونی بالاتر می رود. به همین دلیل باید از خوردن میوه های اسیدی مثل انگور و پرتقال و مواد غذایی ای که باعث روان شدن مدفوع و در نتیجه اسهال می شوند پرهیز کرد. بدن هر شخصی واکنش متفاوتی به مواد غذایی مختلف دارد. بنابراین مواد غذایی ای که با بدن تان سازگار نیستند (مثل لاکتوز موجود در شیر) را به خاطر بسپارید و از مصرف آن ها خودداری کنید. همچنین میزان مصرف کافئین را کاهش دهید چون باعث روان شدن مدفوع می شود.

مواد غذایی خام مثل میوه ها و سبزیجات را پیش از مصرف کاملا بشویید چرا که محل مناسبی برای رشد باکتری هایی هستند که باعث عفونت شدید و در نتیجه اسهال می شوند.

در طول تابستان مایعات زیاد مصرف کنید تا بدن تان به طور طبیعی پاک سازی شود. اما مراقب آب های آلوده باشید چون اسهال یکی از شایع ترین بیماری های ناشی از آب آلوده است.

استفراغ و تهوع در تابستانحالت تهوع احساس ناخوشایندی در معده ی ما ایجاد می کند که با میل به استفراغ همراه است. این مسأله دلایل مختلفی دارد. در تابستان و ماه های گرم سال، خطر بروز تهوع و استفراغ به میزان چشمگیری بالاتر می رود چون در معرض گرمای شدید و میکرو ارگانیسم هایی قرار می گیریم که در هوای گرم رشد می کنند.

حالت تهوع و میل به استفراغ یکی از نشانه های شایع بیماری های تابستانی است و می تواند نشان دهنده ی مشکل جدی تری هم باشد.

شایع ترین عوامل بروز حالت تهوع در تابستان چه هستند؟

مصرف غذاهای سنگین و مواد غذایی نامناسب (مواد غذایی چرب و تند و دیر غذا خوردن در شب ها)، ناکافی بودن آب مصرفی، قرار گرفتن در معرض آفتاب و دمای بالا یا سفر زیاد می تواند باعث حالت تهوع شود. به علاوه حالت تهوع می تواند از علائم اولیه ی مسمومیت غذایی یا بروز عفونت در معده و روده بر اثر میکرو ارگانیسم ها (ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها) باشد.

چرا حالت تهوع در تابستان شایع است؟


نامناسب بودن تغذیه مهم ترین علت این مسأله است. اگر از طرفداران غذاهای چرب، پر نمک و تند هستید یا شب ها دیر غذا می خورید، احتمال آنکه در تابستان دچار حالت تهوع شوید بیشتر از کسانی است که میوه و سبزیجات، غذاهای سبک و گوشت های زود هضم مثل ماهی مصرف می کنند. در تابستان و ماه های گرم سال، بالا بودن دمای هوا قدرت تحمل بدن را کاهش می دهد. در این حالت، وقتی به معده ی خود فشار می آورید و معده تلاش می کند غذای زیاد یا نامناسبی را هضم کند، بدیهی است که در گوارش خود دچار مشکل می شوید. در صورتی که تحت فشار جسمانی زیادی قرار بگیرید این مشکلات تشدید می شود. حالت تهوع به همراه استفراغ، سوزش معده، نفخ و گاز معده از پیامدهای تغذیه ی نامناسب در تابستان است.

مسمومیت غذایی در تابستان ها امر شایعی است


تابستان و ماه های گرم سال به دلیل بالا رفتن دمای هوا، زمان مناسبی برای رشد میکرو ارگانیسم ها هستند. اگر مواد غذایی در شرایط نامناسب و غیر بهداشتی تهیه و نگهداری شوند آلوده خواهند شد. در هنگام مسمومیت، تعداد میکرو ارگانیسم های موجود در بدن افزایش می یابد، این مسأله بر سیستم گوارش تأثیر می گذارد و منجر به حالت تهوع می شود.

معمولا سه گروه از باکتری ها عامل مسمومیت های غذایی هستند: سالمونلا (عمدتا در گوشت و تخم مرغ)، استافیلوکوک (عمدتا در بستنی و سس مایونز) و کلستریدیوم (عمدتا در مواد غذایی کنسرو شده).

برای جلوگیری از مسمومیت غذایی در هنگام آماده سازی و ذخیره ی مواد غذایی در آشپزخانه نکات بهداشتی را رعایت کنید، دست هایتان را بشویید و از مواد غذایی ای که ریسک بالایی دارند پرهیز کنید (مثل بستنی های خانگی و گوشت کم پخته یا نپخته).

حالت تهوع و استفراغ ناشی از گرما زدگی و آفتاب زدگی

قرار گیری طولانی مدت در معرض آفتاب موجب می شود بدن مکانیزمی دفاعی برای خنک کردن مغز اتخاذ کند. در این حالت بدن خون «سرد» بیشتری به سمت مغز که دمای آن بالا رفته می فرستند و این مسأله باعث انبساط عروق خونی و در نتیجه سردردهای شدید، افزایش دمای بدن، حالت تهوع و احساس ناراحتی در معده، احساس گیجی، زنگ زدن گوش ها، اختلال دیداری و سرگیجه می شود.

گرما زدگی لزوما در نتیجه ی قرار گرفتن در معرض آفتاب نیست و می تواند در نتیجه ی بالا بودن دمای هوا در داخل خودرو یا در نزدیکی بعضی دستگاه ها باشد. در این حالت، علائم مشابه آفتاب زدگی خواهد بود با این تفاوت که دمای بدن به ۴۰ درجه ی سانتیگراد می رسد و سیستم عصبی مرکزی بدن دچار اختلال می شود.

بنابراین در ساعات گرم تر روز از آفتاب دوری کنید و در سایه بمانید، از کارهای بدنی سنگین پرهیز کنید و آب زیادی بنوشید.

بیماری حرکت یا سفر باعث حالت تهوع می شود


تابستان فصل سفر است. به همین دلیل ممکن است در هنگام سفر با هر وسیله ای نشانه های ماشین گرفتگی یا بیماری سفر/حرکت به سراغ تان بیاید. این نشانه ها عبارتند از حالت تهوع، سرگیجه، استفراغ و در اغلب موارد، افت فشار خون و خستگی. علت اصلی این مسأله کاملا طبیعی است و ناشی از عدم توانایی مغز در پردازش اطلاعات بسیار زیادی است که دریافت می کند و باعث ایجاد فاصله میان محرک ها و واکنش بدن می شود.

حالت تهوع مسأله ای طبیعی اما استفراغ خطرناک است

بسیاری از بیماری های تابستانی به خودی خود خطرناک نیستند و از آفتاب زدگی و گرما زدگی گرفته تا مسمومیت غذایی، با انجام درمان به موقع و مناسب پس از چند روز برطرف خواهند شد. با این حال، از آنجایی که معمولا حالت تهوع به استفراغ منتهی می شود، نباید به آن بی اعتنا بود. استفراغ مکرر، به ویژه در روزهای گرم تر، می تواند باعث کم آب شدن بدن و وارد شدن شوک به آن شود که مسأله ی بسیار خطرناکی است. در این صورت مصرف مایعات یا استفاده از روش های تزریقی (مثل سرم ها) اهمیت زیادی دارد.
۱۳۹۵. تمامی حقوق برای وبسایت Rooziato (روزیاتو) محفوظ است.

درمان اسهال استفراغ ويروسي

درمان اسهال استفراغ ويروسي

10
پیشنهاد شده برای شما :
0 شقایق عکس اکتبر 25, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *