درمان استفراغ بارداري در طب سنتي

درمان استفراغ بارداري در طب سنتي

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

درمان استفراغ بارداري در طب سنتي

درمان استفراغ بارداري در طب سنتي

عفت جعفری دهکردی
گروه طب سنتي، دانشکده طب سنتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران. ایران

فرناز سهراب‏وند
دانشیار گروه زنان و زایمان، دانشكده پزشكي، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران. ایران

درمان استفراغ بارداري در طب سنتي

اسماعیل ناظم
گروه طب سنتي، دانشکده طب سنتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران. ایران

باقر مینایی
گروه طب سنتي، دانشکده طب سنتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
دانشيار گروه بافت شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران،تهران. ایران

فتانه هاشم دباغیان
مؤسسه مطالعات تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران. ایران

امید صادقپور
مؤسسه مطالعات تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران. ایران

ژاله علی‏ اصل
گروه طب سنتي، دانشکده پزشکی دانشگاه شاهد، تهران، ایران. ایران

روشنک مکبّری‌نژاد
گروه طب سنتي، دانشکده طب سنتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران. (نویسنده مسؤول) ایران

تهوع و استفراغ بارداری یکی از شایع‌ترین عوارض بارداری است به طوری‌که بیش از نیمی از زنان باردار را مبتلا می‌کند.

در طب نوین مهم‌ترین علت تهوع و استفراغ بارداری تغييرات هورموني در طول بارداري و فشار به معده ناشی از بزرگی رحم مي‌باشد.به طور کلی در طب نوین درمان‌ها شامل درمان‌های غیردارویی (ازجمله رژیم‌های غذایی) و درمان‏های دارویی مانند پیریدوکسین و كورتيكوستروئيدها مي‌باشند.

از آن‌جاکه علت این عارضه در طب نوین کاملاً شناخته شده نیست درمان آن مشکل و تأثیر آن بر روی سلامتی جنین نامشخص است.

طب سنّتی ایران که یک مکتب طبی کل‌نگر است، دیدگاه‌های ویژه‌ای در تشخیص و درمان بیماری‌ها داشته و در این میان، بیماری‌های زنان و زایمان همواره مورد توجه حکما بوده است و در بسیاری موارد روش‌های درمانی متعدد و کم خطری برای هر بیماری مطرح شده است.

روش‌ها: مطالعه حاضر مطالعه‌ای مروری است که در آن مطالب مربوط به تهوع واستفراغ بارداری از کتب معتبر طب سنتی مورد بررسی قرار گرفته است و پس از تجزیه و تحلیل، جمع‌بندی و دسته‌بندی صورت پذیرفت.

یافته‌ها:در این تحقیق در ابتدا به تعریف «قی» و «غثیان»از دیدگاه طب سنتی پرداخته شده و سپس اسباب و علل و درمان‌های تهوع و استفراغ بارداری از دید حکمامطرح شده است.

به طور كلي دلایل عمده بیان شده در رابطه با تهوع و استفراغ بارداری از دیدگاه طب سنتی ایران شامل:افزایش مواد زاید در بدن به دلیل قطع خون قاعدگی در طی بارداری و ریختن این مواد به معده (به دلیل مشارکت بین معده و رحم) و نیاز کم جنین به دم طمثی (خون قاعدگی) در سه ماهه اول بارداری می‌باشد.

درمان‌های ذکر شده در این رابطه به طور کلی شامل کاهش تولید فضول و مواد اضافی دربدن، اخراج مواد زاید از معده،تقویت معده واستفاده از مسکنات قی و غثیان می‌باشد.

بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به این که درمان‌های طب سنتی مبتنی بر اصول پیش‌گیری و اصلاح تغذیه و تصحیح سبک زندگی می‏باشد و روش‌های درمانی آن مؤثر و کم عارضه بوده به نظر می‌رسد طب سنتی بتواند پاسخگوی مناسبی برای درمان و کاهش عوارض بارداری باشد. این تحقیق بر آن است که مروری بر دیدگاه طب سنّتی در علل و اسباب به وجودآورنده این بیماری و درمان‌های آن داشته و بتواند راهگشایی برای زنان باردار در رابطه با تهوع و استفراغ آن‌ها باشد.

– Clark SM, Constantine MM, Hankins GD. Review of NVP and HG and Early Pharmacotherapeutic Intervention, Obstet Gynecol Int. 2012; 2012:252676. Epub 2011 Nov 24.

– Schorge J, et al. Williams Gynecology, 2008(1).p210

– NiebylJR.Clinical practice. Nausea and vomiting in pregnancy. NEngl J Med. 2010 Oct 14; 363(16):1544-50.

– سلطانی، اعظم.کجورید، مهوش. صفوی، شراره. فراوانی تهوع و استفراغ بارداری و عوامل مرتبط باآن و شدت آن در زنان باردار. نشريه پرستاري ايران. 2007، 19(48): 95-102.

– Firoz T, Maltepe C, Einarson A. Nausea and vomiting in pregnancy is not always nausea and vomiting of pregnancy. J ObstetGynaecol Can. 2010 Oct;32(10):970-2.

– Lee NM, Saha S. Nausea and Vomiting of Pregnancy. Gastroenterol Clin North Am 2011; 40: 309

– محمد، احمد: تدبیر الحبالی و الاطفال و الصبیان. تهران: مؤسسه تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی تهران، صص 151-135، اول 1387.

– الاهوازي‌الجرجاني، علي‌بن‌عباس: كامل الصناعه الطبيه. معالجات، مؤسسه تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه ايران. ج اول، چ اول، ص 360، اول 1387.

– ارزانی، محمد اکبر: طب اکبری. ج 2، قم: جلال الدین، ص 947، اول 1387.

– عقیلی خراسانی شیرازی، محمد حسین: معالجات. تهران: مؤسسه تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه ايران، ص 795، اول 1387.

– عقیلی خراسانی شیرازی، محمد حسین: خلاصه الحکمه. ج 2، قم: اسماعیلیان، اول صص 937-936، 1385.درمان استفراغ بارداري در طب سنتي

– ابو علی سینا، حسین: قانون فی الطب. ج3، بیروت: الاعلمی للمطبوعات، صص 426-425، 2005،

– ارزانی، محمد اکبر: مفرح القلوب. لاهور، ص 358، 356، 1333.

– اعظم خان چشتی، محمد: اکسیر اعظم. ج 3، تهران: مؤسسه تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی ایران، ص 765، اول 1387.

– Schorge, J.et al.Williams, Obstetrics and Gynecology, 2008(3). P 1051.

– اعظم خان چشتی، محمد: اکسیر اعظم. ج 2، تهران: مؤسسه تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی ایران، ص 526، اول 1387.

– اعظم خان چشتی، محمد. رموز اعظم. ج 1، تهران: مؤسسه تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی ایران، صص 394-395، اول 1387.

– دیسیلودون، خیری. مجربات فرنگی. ج 2، تهران: مؤسسه تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه ايران، ص 522، اول 1386.

– زهراوی، ابوالقاسم: التصریف لمن عجز عن التالیف. تهران: مؤسسه تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه ايران، صص 874-875، اول 1388.

– Yang H, Zhou B, Prinz M, Siegel D. Proteomic analysis of menstrual blood .Mol Cell Proteomics.2012 Oct;11(10):1024-35. Epub 2012 Jul 20.

مجله تاریخ پزشکی تحت لیسانس CC BY-NC 4.0 منتشر می شود. حق چاپ © 1395 مجله تاریخ پزشکی. تمامی حقوق این اثر محفوظ می باشد. این مجله توسط مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی منتشر می شود و کلیه افتخارات مربوط به سیستم مدیریت الکترونیکی مجله متعلق به شرکت PKP به خاطر طراحی نرم افزار OJS می باشد.

 برای نویسندگان | ارسال مقاله | درباره | تماس با ما

 
 

در یک فرد باردار، رطوبت‌های بدن افزایش می‌یابد که یک نشانه آن چاقی و اضافه‌وزن است. اختلاف در میزان اضافه‌وزن به دلیل اختلاف در مزاج‌ها می‌باشد. از آنجا که فضای داخل لگن و شکم شخص باردار محدودتر می‌شود (به دلیل اشغال فضا توسط رحم بزرگ‌شونده)، جای معده و روده نیز کم می‌شود و لذا فرد نمی‌تواند با همان حجم قبل غذا بخورد، بنابراین دچار تهوع می‌شود.درمان استفراغ بارداري در طب سنتي

 

در زمان بارداری، بدن درگیر رشد و پرورش جنین است و نباید خیلی مشغول امورات دیگر از جمله گوارش شود. پس نیازهای بدن شخص و جنین چگونه باید تامین شود که از یک طرف هیچ‌یک ضعیف نشوند و از طرف دیگر هم مشکلات هضمی برای فرد ایجاد نگردد.

 

* یکی از توصیه‌های مهم برای بارداری، کاهش حجم وعده‌های غذایی و افزایش تعداد وعده‌ها (تا حتی 10 تا 15 وعده) در روز می‌باشد. هرچه بارداری به آخر نزدیک شود، محدودیت بیشتری در داخل شکم ایجاد می‌شود که به این ترتیب باید حجم هر وعده غذایی بیشتر کاهش یابد. برای مثال در اوایل بارداری، حجم غذا در هر وعده به 60 تا 70 درصد، در اواسط بارداری به 40 تا 50 درصد و در اواخر بارداری، به 15 تا 20 درصد کاهش یابد.

 

* همچنین افراد باردار باید بدانند علاوه بر تغییر تعداد و حجم وعده‌های غذایی، نوع غذا نیز باید تغییر کند و به دلیل ضعیف شدن قوای هضم در بارداری، نباید در این دوران، غذاهای با هضم سخت خورده شود. از جمله غذاهای با هضم راحت می‌توان به گوشت پرندگان مانند بلدرچین و مرغ جوان، گوشت بره و بزغاله و کباب‌های تهیه‌شده با این گوشت‌ها، نان‌های سبک و بدون سبوس (البته مصرف سبوس برای رفع یبوست مناسب است)، بادام، حریره بادام، فرنی‌ها، شیربرنج تهیه‌شده با شیر خوب و مربای خانگی یا عسل، آش‌های سبک (بدون رشته و لعاب) مانند آش شله قلمکار، حلیم خانگی (با لعاب کم و به مقدار کم) و تخم‌مرغ آب پز (که خیلی سفت نشود) اشاره نمود.

 

* مصرف میوه‌هایی مانند توت خشک، انجیر، کشمش و مویز هم مناسب است، زیرا هم رطوبت زیادی ندارند و هم ملین هستند. مصرف این میوه‌ها برای مشکلاتی مانند تهوع، استفراغ و ویار شدید و مشکل بی‌اشتهایی (که یک مشکل شایع در دوران بارداری است و علت آن می‌تواند یبوست، پرخوری و بدخوری باشد) نیز مناسب می‌باشد.


* مصرف ملین‌های ضعیف مانند روغن زیتون، انجیر تازه و انجیر خشک (که می‌تواند از شب تا صبح در گلاب خیس خورده باشد)، خوردن و بوییدن به شیرین، گلابی و سیب نیز توصیه می‌شود؛ اما مصرف ملین‌های شدید و مسهل‌ها در بارداری ممنوع است و حتی می‌تواند منجر به سقط شود.

 

* در صورتی که فرد باردار به ویار شدید مبتلا می‌باشد، استفاده از برخی میوه‌ها با طعم ملس (نه شیرین و نه ترش) مانند انار ملس، سیب و به ملس به کاهش تهوع و استفراغ کمک می‌کند. توصیه می‌شود انار حتماً با قسمت‌های سفید داخلی آن (اصطلاحاً پیه انار) خورده شود، به ویژه در افرادی که به ویار شدید مبتلا می‌باشند و یا تمایل به خوردن خاک، مهر و برنج خام دارند. نگاه داشتن دانه انار همراه قسمت سفید آن در دهان به ویژه اگر معده به سردی‌جات حساس باشد، برای کاهش تهوع و ویار مفید است.

 

* مصرف سنجد کمی نارس و یا خرمای کمی نارس، خرمالوی خیلی کامل نرسیده، به یا سیب خوب نرسیده و کمی ترش نیز می‌توانند برای کاهش ویار مفید باشند. توصیه می‌شود صبح ناشتا یک تکه کوچک از این موارد (سیب، به، انار، خرما یا سنجد) خورده شود.


* نوعی دیگر از تهیه مواد غذایی در این دوران، برشته کردن است. توصیه می‌شود میوه به را رنده کرده، تفت داده و شخص باردار چند دقیقه در دهان نگاه دارد یا بجود. همچنین می‌توان آن را دم کرد و به صورت چای (چای به) میل نمود.

 

* استفاده از مربای گل قند (گل انگبین) که از گل محمدی و قند تهیه شده نیز مفید می‌باشد.

 

* توصیه می‌شود در این دوران قدری از موادی که رو به ترشی هستند استفاده شود (به ویژه افراد دارای مزاج گرم). مسلماً این دستور برای افراد سردمزاج یا با معده‌های سرد و رطوبتی مصداق ندارد.

 

* استفاده از رب برخی از میوه‌ها مانند انار یا غوره که خیلی ترش نباشد (همراه با عسل) به ویژه برای کسانی که به ویار مبتلا می‌باشند، مفید است.

 

* در افرادی که مشکلات معده و نفخ دارند، می‌توانند از این دستور بهره ببرند. مقداری (حدود 1 قاشق غذاخوری) زیره سیاه یا سبز را بگذارند در یک لیوان سرکه حدود یک شبانه‌روز بماند (خیس بخورد) و بعد زیره خارج و خشک شود. سپس با مقدار کمی (به اندازه یک نخود) کندور همراه با سبزی‌های معطر مانند مرزه در هاون کوچک نیم‌کوب کرده و از این پودر 1 ربع تا 20 دقیقه بعد از وعده‌های غذایی به مقدار 1 قاشق چای‌خوری تا 1 قاشق مرباخوری میل نمایند. رعایت این دستور به ویژه بعد از مصرف غذاهای سرد می‌تواند به کاهش نفخ و سنگینی معده کمک نماید.


* روش دیگر این است که 2 قاشق غذاخوری زیره سبز را با 3 تا 4 قاشق غذاخوری شکر پودر نموده (این پودر به اندازه مصرف چند روز می‌باشد) و 15 تا 20 دقیقه بعد از غذا، به میزان 1 قاشق چای‌خوری از این پودر را با آب دهان آرام‌آرام میل کنند. استفاده از این پودر در کاهش نفخ و مشکلات گوارشی مفید است. همچنین می‌توان در تهیه آن از تخم گشنیز هم استفاده کرد. مصرف آن برای افرادی که بعد از غذا خوردن احساس سنگینی و بخار و گاز و سنگینی در مغز و سرشان می‌کنند (حالت منگی بعد غذا)، مفید است.

 

* توصیه می‌شود خانم‌های باردار از مصرف غذاهای چرب و سرخ‌کرده اجتناب نمایند چون هضم آن‌ها سخت است.

 

* توصیه می‌شود خانم‌های باردار به هنگام تشنگی، آب را ناگهان و به مقدار زیاد سر نکشند، بلکه یک فنجان آب (سرد نباشد) را جرعه‌جرعه بنوشند.

 

* ویار و تهوع حاملگی یکی از مسائلی است که زنان باردار با آن مواجه هستند. ویار حاملگی به عملکرد دریچه تحتانی مری یا دهانه معده مربوط می‌شود. مصرف میوه‌ی «به» برای تقویت دریچه تحتانی مری یا دهانه معده مۆثر بوده و موجب کاهش تهوع در دوران بارداری می‌شود. عادت ماهانه زنان در دوران حاملگی قطع می‌شود و برخی اخلاط کثیف که در حالت طبیعی از طریق آن از بدن خارج می‌شد، در بدن باقی می‌ماند و تجمع پیدا می‌کند، این موضوع باعث تحریک دریچه تحتانی مری یا دهانه معده می‌شود و این دریچه به خوبی کار نمی‌کند، در نتیجه موجب بروز ناراحتی گوارشی و تهوع می‌شود. استفاده از مواد غذایی که دریچه تحتانی مری یا دهانه (فم) معده را تقویت کند، موجب کاهش تهوع دوران بارداری می‌شود. در گذشته به زنان باردار توصیه می‌شد برای این که کودکشان زیبا شود، روزانه یک عدد میوه «به» مصرف کنند علاوه بر آن «به» موجب تقویت دریچه تحتانی مری می‌شود و از این طریق دستگاه گوارش خوب کار می‌کند.
فرآوری: مریم مرادیان نیری


بخش تغذیه و آشپزی تبیان


درمان استفراغ بارداري در طب سنتي

منابع:

دنیای تغذیه – دکتر سید مهدی میرغضنفری، پزشک و دکترای تخصصی فیزیولوژی

فارس – محمود خدادوست، کارشناس طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

طب سنتی و ناباروری

تغذیه دوران بارداری در آموزه‌های دینی

تغذیه در آموزه‌های دینی؛ شیر مادر

نسخه سنتی برای کاهش درد قاعدگی

باید و نبایدهای طب سنتی در زنان باردار

بخور نخورهای طب سنتی

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نمی باشد.

منبع:velayattv.com -نکته مهم اینه که فکر نکنید با وجود طب سنتی طب جدید بدرد نخوره هر دو شون ضعف ها و نقاط مثبت خودشون رو دارن-درمان ویار و تهوع بانوان باردار(طب اسلامی)-شبکه ولایت-آیت الله دکتر سید حسن ضیا آبادی-طب اسلامی – طب سنتی-

برای ارسال نظر لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.

بارداری تا بلوغ ۸ دیدگاه 27,416 بازدید

تهوع یکی از اختلالات گوارشی است که می تواند برای فرد آزاردهنده باشد، به خصوص وقتی که هر روزه تکرار شود، مثل تهوع دوران بارداری.

در این مقاله ۱۶ ماده مفید را که در رفع حالت تهوع و جلوگیری از آن موثرند، برای شما آورده ایم:

۱- پودر سماق در درمان اختلالات گوارشی و مشکلات روده بزرگ، برطرف کردن حالت تهوع و بی اشتهایی موثر است.

 2- گوجه فرنگی برای برطرف کردن تهوع صبحگاهی در زنان باردار مفید است.درمان استفراغ بارداري در طب سنتي

 3- زنجبیل می‌تواند باعث جلوگیری از تهوع ناشی از عمل جراحی و شیمی درمانی و نیز  تهوع دوران بارداری شود. مطالعات نشان می دهد مصرف یک گرم پودر زنجبیل در جلوگیری از حالت تهوع بعد از عمل جراحی، به اندازه داروهای آرام‌بخش موثر است.

 4- هندوانه خواص بسیاری دارد، از جمله ضد استفراغ و ضد تهوع، مخصوصا برای افرادی که در تابستان دچار گرمازدگی می شوند، نوشیدن آب هندوانه با کمی گلاب می تواند مفید باشد.

۵- شاتوت یکی از انواع توت ها است. استفاده از جوشانده برگ های این میوه برای برطرف کردن حالت تهوع از قدیم معمول بوده است.

۶- نعناع، دارای خاصیت خنک کنندگی، رفع گرفتگی عضلات و مسکن درد می باشد. پیشگیری از درد معده و روده ، ضد اسهال ، ضد تهوع ، ضد درد عادت ماهیانه و ضد سرفه از اثرات عصاره این گیاه ذکر شده است.

 7- زرشک، منقبض کننده طحال بوده و اثر ضد تهوع دارد، اما استفاده مقدار زیاد آن باعث اسهال و حتی فلج مرکز تنفسی می شود. مصرف زرشک به مقدار ۲ گرم در طول روز و به مدت سه بار توصیه می شود و مصرف بیش از اندازه آن می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند.

 8- پونه برای مقابله با حالت تهوع و استفراغ، مشکلات و ناراحتی های گوارشی موثر است، به طوری که از ترش کردن معده جلوگیری می کند و برای هضم غذا و برطرف کردن سکسکه مفید است.

 9- آب لیمو خاصیت ضد تهوع دارد و در درمان اسهال و یبوست به کار می رود.

۱۰- آلبالو ، ضد عفونی کننده قوی روده ها است. به درمان کم خونی ، تصلب شرایین ، خستگی، دیابت، نارسایی کبد، آرتریت (درد و التهاب مفاصل) ، نقرس و حالت تهوع کمک می کند.

گوجه فرنگی برای برطرف کردن تهوع صبحگاهی در زنان باردار مفید است.

۱۱- تمبرهندی مثل یک ملین عمل می کند. این میوه، یک اشتها آور بوده و منبعی از آنتی اکسیدان ها نیز به حساب می آید. خوردنش به همراه غذا به هضم آن کمک می کند. به علاوه برای کاهش تهوع مفید است، بنابراین اضافه کردن آن به غذا به خصوص در وعده غذایی افرادی که مشکل گوارشی دارند، توصیه می شود.

۱۲- در طب سنتی چین از دارچین برای درمان سرماخوردگی، تهوع، اسهال و دردهای عادت ماهانه استفاده می شود.

 13- دم کرده پوست پرتقال اشتها را افزایش می دهد. باعث تقویت سیستم هاضمه شده و نفخ و حالت تهوع را از بین می برد. سیستم گردش خون را بهبود می بخشد. برای تهیه این دم کرده، حدود یک قاشق غذاخوری پوست خرد شده پرتقال را درون آب جوش بریزید و پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن را میل کنید.

 14- رب انار برای بهبود کم اشتهایی ، تهوع ، ضعف عمومی ، تصفیه خون و میگرن بسیار مفید است.

 15- میوه سنجد از نظر طب سنتی، طبیعت سرد و خشک دارد و ضد تهوع و صفرا بر است.

۱۶- ویتامین B6 از جمله ویتامین های محلول در آب است که در رفع تهوع موثر است. این ویتامین در مواد غذایی زیر وجود دارد: گردو، بادام زمینی، لوبیا سفید، نخودفرنگی، سویا، اسفناج، گوجه فرنگی، ذرت، گندم کامل، سبوس گندم، جگر، قلوه، گوشت گاو، میگو، بوقلمون، تخم مرغ ، شیر، انگور، طالبی، آناناس، سیب، پرتقال، گلابی و هلو.

مسمومیت با ۵ ماده که موجب تهوع می شود

۱- مصرف سه گرم زعفران در ماه برای هر فرد مناسب است و استفاده بیش از پنج گرم زعفران در یک وعده غذایی، عوارضی همچون سرگیجه، کاهش تعداد ضربان قلب و احساس تهوع در پی دارد. همچنین، این میزان زعفران در دوران بارداری احتمال سقط جنین را افزایش می دهد.

 2- پروتئین موجود در تخم مرغ می تواند در برخی افراد ایجاد حساسیت کرده و منجر به بروز علائم آلرژی غذایی شود. سردرد، کهیر، خارش پوست، حالت تهوع و استفراغ و درد معده از علائم شایع آلرژی به تخم مرغ است.

 3- اگر ظروف مسی با لایه ای از یک فلز دیگر مثل قلع یا فولاد ضدزنگ یا نیکل پوشانده شوند، از ورود مس به غذا جلوگیری می شود و از عوارض افزایش غلظت مس در خون مثل تهوع، استفراغ واسهال کاسته خواهد شد.

 4- خاصیت چای سبز بسیار بیشتر از عوارض جانبی آن است. از آن جایی که چای سبز نیز حاوی کافئین است، مصرف زیاد آن بدخلقی، بی خوابی، تپش قلب و سرگیجه، حالت تهوع، اسهال، سردرد و بی اشتهایی ایجاد می کند.

 5- رازیانه، نوعی گیاه دارویی است که مصارف مختلفی دارد. تمام بخش های مختلف این گیاه یعنی دانه، برگ و ریشه آن خوراکی است، ولی روغن حاصل از دانه های رازیانه، سمی بوده و حتی مصرف کم آن، می تواند منجر به ایجاد دانه های پوستی، مشکلات تنفسی و حالت تهوع گردد.

برچسباستفراغ بارداری تهوع

۱۳۹۷-۰۷-۰۵

۱۳۹۷-۰۵-۰۳

۱۳۹۷-۰۲-۱۶

مرسی عالی بود

متشکرم از توضیحات خوب ضد تهوع بارداری

سلام، خسته نباشید. ضمن تشکر، فکر می کنم به صورت عمومی ، کوتاه، مختصر و مفیدپاسخگوی بسیاری از سوال ها می باشد.

سایتتون فوق العاده است.

ممنون از سایت عالیتون خیلی از اطلاعاتی رو که من تا به حالا ازش مطلع نبودمو یادم داد سایتتون عاااااااااااااااااالیهههههههه

از این بهتر هم میتونه باشه

سایت عالی و جامعی دارید. برای شما آرزوی موفقیت میکنم.

بسیار سایت عالی دارین با امید موفقیت بیشتر در اطلاع رسانی شما دوستان خوب و خوش باشید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *درمان استفراغ بارداري در طب سنتي

دیدگاه

وبسایت

“پارسی طب” یک وبگاه عمومی با موضوع سلامتی و پزشکی است. این وبگاه به شدت به طب سنتی و گیاهی اعتقاد داشته و از این موضوع حمایت میکنند. ما همواره در تلاشیم که اطلاعات مفیدی در اختیار بینندگان خود قرار داده و اسباب رضایت ایشان را جلب نماییم.

تهوع و استفراغ بارداري يکي از شايع ترين عوارض بارداري است به طوري که بيش از نيمي از زنان باردار را مبتلا مي کند.در طب نوين مهم ترين علت تهوع و استفراغ بارداري تغييرات هورموني در طول بارداري و فشار به معده ناشي از بزرگي رحم مي باشد. به طور کلي در طب نوين درمان ها شامل درمان هاي غيردارويي (از جمله رژيم هاي غذايي) و درمان هاي دارويي مانند پيريدوکسين و كورتيكوستروئيدها مي باشند.از آن جا که علت اين عارضه در طب نوين کاملا شناخته شده نيست درمان آن مشکل و تاثير آن بر روي سلامتي جنين نامشخص است.طب سنتي ايران که يک مکتب طبي کل نگر است، ديدگاه هاي ويژه اي در تشخيص و درمان بيماري ها داشته و در اين ميان، بيماري هاي زنان و زايمان همواره مورد توجه حکما بوده است و در بسياري موارد روش هاي درماني متعدد و کم خطري براي هر بيماري مطرح شده است.روش ها: مطالعه حاضر مطالعه اي مروري است که در ان مطالب مربوط به تهوع واستفراغ بارداري از کتب معتبر طب سنتي مورد بررسي قرار گرفته است و پس از تجزيه و تحليل، جمع بندي و دسته بندي صورت پذيرفت.يافته ها: در اين تحقيق در ابتدا به تعريف «قي» و «غثيان» از ديدگاه طب سنتي پرداخته شده و سپس اسباب و علل و درمان هاي تهوع و استفراغ بارداري از ديد حکما مطرح شده است.به طور كلي دلايل عمده بيان شده در رابطه با تهوع و استفراغ بارداري از ديدگاه طب سنتي ايران شامل: افزايش مواد زايد در بدن به دليل قطع خون قاعدگي در طي بارداري و ريختن اين مواد به معده (به دليل مشارکت بين معده و رحم) و نياز کم جنين به دم طمثي (خون قاعدگي) در سه ماهه اول بارداري مي باشد.درمان هاي ذکر شده در اين رابطه به طور کلي شامل کاهش توليد فضول و مواد اضافي در بدن، اخراج مواد زايد از معده، تقويت معده و استفاده از مسکنات قي و غثيان مي باشد.بحث و نتيجه گيري: با توجه به اين که درمان هاي طب سنتي مبتني بر اصول پيش گيري و اصلاح تغذيه و تصحيح سبک زندگي مي باشد و روش هاي درماني آن موثر و کم عارضه بوده به نظر مي رسد طب سنتي بتواند پاسخگوي مناسبي براي درمان و کاهش عوارض بارداري باشد. اين تحقيق بر آن است که مروري بر ديدگاه طب سنتي در علل و اسباب به وجودآورنده اين بيماري و درمان هاي آن داشته و بتواند راهگشايي براي زنان باردار در رابطه با تهوع و استفراغ آن ها باشد.

 

نسخه قابل چاپ

نشانی: تهران، بزرگراه اشرفی اصفهانی، نرسیده به پل بزرگراه شهید همت، خیابان شهید قموشی، خیابان بهار، نبش کوچه چهارم، پلاک 1

کدپستی: 1461965381

تلفن و دورنگار: 44265001 (9821+)

درمان استفراغ بارداري در طب سنتي

کارگاه های آموزشی

اخبار

JCR

خبرگزاری سیناپرس

پیوندهای مرتبط

درمان استفراغ بارداري در طب سنتي

درمان استفراغ بارداري در طب سنتي

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 rashed عکس ژانویه 1, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *