درمان استفراغ بارداري با طب سنتي

درمان استفراغ بارداري با طب سنتي

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

درمان استفراغ بارداري با طب سنتي

درمان استفراغ بارداري با طب سنتي

عفت جعفری دهکردی
گروه طب سنتي، دانشکده طب سنتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران. ایران

فرناز سهراب‏وند
دانشیار گروه زنان و زایمان، دانشكده پزشكي، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران. ایران

درمان استفراغ بارداري با طب سنتي

اسماعیل ناظم
گروه طب سنتي، دانشکده طب سنتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران. ایران

باقر مینایی
گروه طب سنتي، دانشکده طب سنتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
دانشيار گروه بافت شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران،تهران. ایران

فتانه هاشم دباغیان
مؤسسه مطالعات تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران. ایران

امید صادقپور
مؤسسه مطالعات تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران. ایران

ژاله علی‏ اصل
گروه طب سنتي، دانشکده پزشکی دانشگاه شاهد، تهران، ایران. ایران

روشنک مکبّری‌نژاد
گروه طب سنتي، دانشکده طب سنتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران. (نویسنده مسؤول) ایران

تهوع و استفراغ بارداری یکی از شایع‌ترین عوارض بارداری است به طوری‌که بیش از نیمی از زنان باردار را مبتلا می‌کند.

در طب نوین مهم‌ترین علت تهوع و استفراغ بارداری تغييرات هورموني در طول بارداري و فشار به معده ناشی از بزرگی رحم مي‌باشد.به طور کلی در طب نوین درمان‌ها شامل درمان‌های غیردارویی (ازجمله رژیم‌های غذایی) و درمان‏های دارویی مانند پیریدوکسین و كورتيكوستروئيدها مي‌باشند.

از آن‌جاکه علت این عارضه در طب نوین کاملاً شناخته شده نیست درمان آن مشکل و تأثیر آن بر روی سلامتی جنین نامشخص است.

طب سنّتی ایران که یک مکتب طبی کل‌نگر است، دیدگاه‌های ویژه‌ای در تشخیص و درمان بیماری‌ها داشته و در این میان، بیماری‌های زنان و زایمان همواره مورد توجه حکما بوده است و در بسیاری موارد روش‌های درمانی متعدد و کم خطری برای هر بیماری مطرح شده است.

روش‌ها: مطالعه حاضر مطالعه‌ای مروری است که در آن مطالب مربوط به تهوع واستفراغ بارداری از کتب معتبر طب سنتی مورد بررسی قرار گرفته است و پس از تجزیه و تحلیل، جمع‌بندی و دسته‌بندی صورت پذیرفت.

یافته‌ها:در این تحقیق در ابتدا به تعریف «قی» و «غثیان»از دیدگاه طب سنتی پرداخته شده و سپس اسباب و علل و درمان‌های تهوع و استفراغ بارداری از دید حکمامطرح شده است.

به طور كلي دلایل عمده بیان شده در رابطه با تهوع و استفراغ بارداری از دیدگاه طب سنتی ایران شامل:افزایش مواد زاید در بدن به دلیل قطع خون قاعدگی در طی بارداری و ریختن این مواد به معده (به دلیل مشارکت بین معده و رحم) و نیاز کم جنین به دم طمثی (خون قاعدگی) در سه ماهه اول بارداری می‌باشد.

درمان‌های ذکر شده در این رابطه به طور کلی شامل کاهش تولید فضول و مواد اضافی دربدن، اخراج مواد زاید از معده،تقویت معده واستفاده از مسکنات قی و غثیان می‌باشد.

بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به این که درمان‌های طب سنتی مبتنی بر اصول پیش‌گیری و اصلاح تغذیه و تصحیح سبک زندگی می‏باشد و روش‌های درمانی آن مؤثر و کم عارضه بوده به نظر می‌رسد طب سنتی بتواند پاسخگوی مناسبی برای درمان و کاهش عوارض بارداری باشد. این تحقیق بر آن است که مروری بر دیدگاه طب سنّتی در علل و اسباب به وجودآورنده این بیماری و درمان‌های آن داشته و بتواند راهگشایی برای زنان باردار در رابطه با تهوع و استفراغ آن‌ها باشد.

– Clark SM, Constantine MM, Hankins GD. Review of NVP and HG and Early Pharmacotherapeutic Intervention, Obstet Gynecol Int. 2012; 2012:252676. Epub 2011 Nov 24.

– Schorge J, et al. Williams Gynecology, 2008(1).p210

– NiebylJR.Clinical practice. Nausea and vomiting in pregnancy. NEngl J Med. 2010 Oct 14; 363(16):1544-50.

– سلطانی، اعظم.کجورید، مهوش. صفوی، شراره. فراوانی تهوع و استفراغ بارداری و عوامل مرتبط باآن و شدت آن در زنان باردار. نشريه پرستاري ايران. 2007، 19(48): 95-102.

– Firoz T, Maltepe C, Einarson A. Nausea and vomiting in pregnancy is not always nausea and vomiting of pregnancy. J ObstetGynaecol Can. 2010 Oct;32(10):970-2.

– Lee NM, Saha S. Nausea and Vomiting of Pregnancy. Gastroenterol Clin North Am 2011; 40: 309

– محمد، احمد: تدبیر الحبالی و الاطفال و الصبیان. تهران: مؤسسه تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی تهران، صص 151-135، اول 1387.

– الاهوازي‌الجرجاني، علي‌بن‌عباس: كامل الصناعه الطبيه. معالجات، مؤسسه تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه ايران. ج اول، چ اول، ص 360، اول 1387.

– ارزانی، محمد اکبر: طب اکبری. ج 2، قم: جلال الدین، ص 947، اول 1387.

– عقیلی خراسانی شیرازی، محمد حسین: معالجات. تهران: مؤسسه تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه ايران، ص 795، اول 1387.

– عقیلی خراسانی شیرازی، محمد حسین: خلاصه الحکمه. ج 2، قم: اسماعیلیان، اول صص 937-936، 1385.

درمان استفراغ بارداري با طب سنتي

– ابو علی سینا، حسین: قانون فی الطب. ج3، بیروت: الاعلمی للمطبوعات، صص 426-425، 2005،

– ارزانی، محمد اکبر: مفرح القلوب. لاهور، ص 358، 356، 1333.

– اعظم خان چشتی، محمد: اکسیر اعظم. ج 3، تهران: مؤسسه تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی ایران، ص 765، اول 1387.

– Schorge, J.et al.Williams, Obstetrics and Gynecology, 2008(3). P 1051.

– اعظم خان چشتی، محمد: اکسیر اعظم. ج 2، تهران: مؤسسه تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی ایران، ص 526، اول 1387.

– اعظم خان چشتی، محمد. رموز اعظم. ج 1، تهران: مؤسسه تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی ایران، صص 394-395، اول 1387.

– دیسیلودون، خیری. مجربات فرنگی. ج 2، تهران: مؤسسه تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه ايران، ص 522، اول 1386.

– زهراوی، ابوالقاسم: التصریف لمن عجز عن التالیف. تهران: مؤسسه تاریخ پزشکی طب اسلامی و مکمل دانشگاه ايران، صص 874-875، اول 1388.

– Yang H, Zhou B, Prinz M, Siegel D. Proteomic analysis of menstrual blood .Mol Cell Proteomics.2012 Oct;11(10):1024-35. Epub 2012 Jul 20.

مجله تاریخ پزشکی تحت لیسانس CC BY-NC 4.0 منتشر می شود. حق چاپ © 1395 مجله تاریخ پزشکی. تمامی حقوق این اثر محفوظ می باشد. این مجله توسط مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی منتشر می شود و کلیه افتخارات مربوط به سیستم مدیریت الکترونیکی مجله متعلق به شرکت PKP به خاطر طراحی نرم افزار OJS می باشد.

 برای نویسندگان | ارسال مقاله | درباره | تماس با ما

 

بنا بر مشاهدات میدانی و چیزی که در خیابان مشاهده می شود، می توان متوجه …

درمان استفراغ بارداري با طب سنتي

این خیلی ناراحت کننده است که متوجه شوید همسر شما عادت کرده است که فیلم …

پتاسیم فواید زیادی دارد و می توانید این ماده را از مواد غذایی مختلف دریافت …

اخلاق و رفتار امام هشتم امام رضا (ع) اخلاق و كردار امام رضا عليه السلام

بیوگرافی کامل محمدرضا گلزار زندگینامه محمدرضا گلزار و عکس های خانوادگی و عکس همسرش محمدرضا …

معرفی سایت های مفید از سراسر نت

 

تهوع حاملگی و ویار یکی از مشکلاتی است که زنان باردار با آن مواجه هستند. طب اسلامی در درمان بیشتر بیماری ها کمک کننده است میوه‌ی به باعث کاهش تهوع در دوران بارداری می‌شود.

عادت ماهانه زنان در دوران حاملگی قطع می شود و برخی اخلاط کثیف که در حالت طبیعی از طریق آن از بدن خارج می شد، در بدن باقی می ماند و تجمع پیدا می کند، این موضوع باعث تحریک دریچه تحتانی مری یا دهانه معده می شود و …

آیا تهوع بارداری با هوش جنین رابطه ای دارد؟ویار یا تهوع صبحگاهی، نتیجه تغییرات هورمونی بدن زنان باردار است. مصرف زنجبیل، مخلوط زیره، نبات و هل از راهکارهای طب اسلامی برای درمان ویار است

در یک فرد باردار، رطوبت های بدن افزایش می یابد که یک نشانه آن چاقی و اضافه وزن است. اختلاف در میزان اضافه وزن به دلیل اختلاف در مزاج ها می باشد. از آنجا که فضای داخل لگن و شکم شخص باردار محدودتر می شود (به دلیل اشغال فضا توسط رحم بزرگ شونده)، جای معده و روده نیز کم می شود و لذا فرد نمی تواند با همان حجم قبل غذا بخورد، بنابراین دچار تهوع می شود.

درمان استفراغ بارداري با طب سنتي

در زمان بارداری، بدن درگیر رشد و پرورش جنین است و نباید خیلی مشغول امورات دیگر از جمله گوارش شود. پس نیازهای بدن شخص و جنین چگونه باید تامین شود که از یک طرف هیچ یک ضعیف نشوند و از طرف دیگر هم مشکلات هضمی برای فرد ایجاد نگردد.

اصطلاح ویار در لغت به معنای اشتیاق و میل شدید است که گاهی به میل و خواست شدید زن باردار برای خوردن چیزی گفته می شود.

توصیه های طب سنتی پیش از بارداری / دکتر روشنک– یکی از توصیه های مهم برای بارداری، کاهش حجم وعده های غذایی و افزایش تعداد وعده ها (تا حتی 10 تا 15 وعده) در روز می باشد. هرچه بارداری به آخر نزدیک شود، محدودیت بیشتری در داخل شکم ایجاد می شود که به این ترتیب باید حجم هر وعده غذایی بیشتر کاهش یابد. برای مثال در اوایل بارداری، حجم غذا در هر وعده به 60 تا 70 درصد، در اواسط بارداری به 40 تا 50 درصد و در اواخر بارداری، به 15 تا 20 درصد کاهش یابد.

– همچنین افراد باردار باید بدانند علاوه بر تغییر تعداد و حجم وعده های غذایی، نوع غذا نیز باید تغییر کند و به دلیل ضعیف شدن قوای هضم در بارداری، نباید در این دوران، غذاهای با هضم سخت خورده شود. از جمله غذاهای با هضم راحت می توان به گوشت پرندگان مانند بلدرچین و مرغ جوان، گوشت بره و بزغاله و کباب های تهیه شده با این گوشت ها، نان های سبک و بدون سبوس (البته مصرف سبوس برای رفع یبوست مناسب است)، بادام، حریره بادام، فرنی ها، شیربرنج تهیه شده با شیر خوب و مربای خانگی یا عسل، آش های سبک (بدون رشته و لعاب) مانند آش شله قلمکار، حلیم خانگی (با لعاب کم و به مقدار کم) و تخم مرغ آب پز (که خیلی سفت نشود) اشاره نمود.

تهوع بارداری یا بیماری صبحگاهی چیست؟ویار در دانش پزشکی به “بیماری تهوع صبحگاهی” در زنان باردار گفته می شود. تقریبا سه چهارم زنان باردار در سه ماهه اول بارداری از تهوع رنج می برند. این مشکل، شایع ترین و ناخوشایندترین علائم مربوط به بارداری است و همه زنان باردار به دنبال راه حلی برای درمان ویار خود و یا حداقل کاهش آن هستند

– مصرف میوه هایی مانند توت خشک، انجیر، کشمش و مویز هم مناسب است، زیرا هم رطوبت زیادی ندارند و هم ملین هستند. مصرف این میوه ها برای مشکلاتی مانند تهوع، استفراغ و ویار شدید و مشکل بی اشتهایی (که یک مشکل شایع در دوران بارداری است و علت آن می تواند یبوست، پرخوری و بدخوری باشد) نیز مناسب می باشد.نگاه داشتن دانه انار همراه قسمت سفید آن در دهان به ویژه اگر معده به سردی جات حساس باشد، برای کاهش تهوع و ویار مفید است

– مصرف ملین های ضعیف مانند روغن زیتون، انجیر تازه و انجیر خشک (که می تواند از شب تا صبح در گلاب خیس خورده باشد)، خوردن و بوییدن به شیرین، گلابی و سیب نیز توصیه می شود؛ اما مصرف ملین های شدید و مسهل ها در بارداری ممنوع است و حتی می تواند منجر به سقط شود.

توصیه های تغذیه ای دوران بارداری زنان– در صورتی که فرد باردار به ویار شدید مبتلا می باشد، استفاده از برخی میوه ها با طعم ملس (نه شیرین و نه ترش) مانند انار ملس، سیب و به ملس به کاهش تهوع و استفراغ کمک می کند. توصیه می شود انار حتماً با قسمت های سفید داخلی آن (اصطلاحاً پیه انار) خورده شود، به ویژه در افرادی که به ویار شدید مبتلا می باشند و یا تمایل به خوردن خاک، مهر و برنج خام دارند. نگاه داشتن دانه انار همراه قسمت سفید آن در دهان به ویژه اگر معده به سردی جات حساس باشد، برای کاهش تهوع و ویار مفید است.

– مصرف سنجد کمی نارس و یا خرمای کمی نارس، خرمالوی خیلی کامل نرسیده، به یا سیب خوب نرسیده و کمی ترش نیز می توانند برای کاهش ویار مفید باشند. توصیه می شود صبح ناشتا یک تکه کوچک از این موارد (سیب، به، انار، خرما یا سنجد) خورده شود.

مخلوط زیره، نبات و هل به نسبت مساوی نیز از دیگر روشهای درمان ویار با طب سنتی است. برای این منظور، این مواد را با یکدیگر آسیاب کرده و بعد از هر وعده غذا یک قاشق چای خوری قورت بدهید

خطرات خوردن تنقلات در دوران بارداری– نوعی دیگر از تهیه مواد غذایی در این دوران، برشته کردن است. توصیه می شود میوه به را رنده کرده، تفت داده و شخص باردار چند دقیقه در دهان نگاه دارد یا بجود. همچنین می توان آن را دم کرد و به صورت چای (چای به) میل نمود.

– استفاده از مربای گل قند (گل انگبین) که از گل محمدی و قند تهیه شده نیز مفید می باشد.– توصیه می شود در این دوران قدری از موادی که رو به ترشی هستند استفاده شود (به ویژه افراد دارای مزاج گرم). مسلماً این دستور برای افراد سردمزاج یا با معده های سرد و رطوبتی مصداق ندارد.

استفاده از دمکرده زنجبیل یا خوردن پولکی و شکلات های زنجبیلی نیز برای کاهش ویار و تهوع صبحگاهی مفید است– استفاده از رب برخی از میوه ها مانند انار یا غوره که خیلی ترش نباشد (همراه با عسل) به ویژه برای کسانی که به ویار مبتلا می باشند، مفید است.

بهترین رژیم گیاهخواری در دوران بارداری زنان– در افرادی که مشکلات معده و نفخ دارند، می توانند از این دستور بهره ببرند. مقداری (حدود 1 قاشق غذاخوری) زیره سیاه یا سبز را بگذارند در یک لیوان سرکه حدود یک شبانه روز بماند (خیس بخورد) و بعد زیره خارج و خشک شود. سپس با مقدار کمی (به اندازه یک نخود) کندور همراه با سبزی های معطر مانند مرزه در هاون کوچک نیم کوب کرده و از این پودر 1 ربع تا 20 دقیقه بعد از وعده های غذایی به مقدار 1 قاشق چای خوری تا 1 قاشق مرباخوری میل نمایند. رعایت این دستور به ویژه بعد از مصرف غذاهای سرد می تواند به کاهش نفخ و سنگینی معده کمک نماید.مصرف میوه ی «به» برای تقویت دریچه تحتانی مری یا دهانه معده مۆثر بوده و موجب کاهش تهوع در دوران بارداری می شود

آب پرتقال تازه همراه با عسل یا دم کرده پوست پرتقال با عسل نیز برای کمتر شدن حالت تهوع صبحگاهی و درمان ویار مفید است.مصرف سنجد کمی نارس و یا خرمای کمی نارس، خرمالوی خیلی کامل نرسیده، به یا سیب خوب نرسیده و کمی ترش نیز می توانند برای کاهش ویار مفید باشند. توصیه می شود صبح ناشتا یک تکه کوچک از این میوه ها خورده شود

ضرورت مصرف مولتی ویتامین در دوران بارداری– روش دیگر این است که 2 قاشق غذاخوری زیره سبز را با 3 تا 4 قاشق غذاخوری شکر پودر نموده (این پودر به اندازه مصرف چند روز می باشد) و 15 تا 20 دقیقه بعد از غذا، به میزان 1 قاشق چای خوری از این پودر را با آب دهان آرام آرام میل کنند. استفاده از این پودر در کاهش نفخ و مشکلات گوارشی مفید است. همچنین می توان در تهیه آن از تخم گشنیز هم استفاده کرد. مصرف آن برای افرادی که بعد از غذا خوردن احساس سنگینی و بخار و گاز و سنگینی در مغز و سرشان می کنند (حالت منگی بعد غذا)، مفید است.

از دیگر راهکارهای درمان ویار خوردن عسل همراه با مقداری دانه سبز هل است. به این منظور عسل را با چند دانه پوست گرفته هل مخلوط کرده و در طول روز آن را مزمزه کنید

– توصیه می شود خانم های باردار از مصرف غذاهای چرب و سرخ کرده اجتناب نمایند چون هضم آن ها سخت است.– توصیه می شود خانم های باردار به هنگام تشنگی، آب را ناگهان و به مقدار زیاد سر نکشند، بلکه یک فنجان آب (سرد نباشد) را جرعه جرعه بنوشند.

دوران بارداری و دانستنی های مفید آن– ویار و تهوع حاملگی یکی از مسائلی است که زنان باردار با آن مواجه هستند. ویار حاملگی به عملکرد دریچه تحتانی مری یا دهانه معده مربوط می شود. مصرف میوه ی «به» برای تقویت دریچه تحتانی مری یا دهانه معده مۆثر بوده و موجب کاهش تهوع در دوران بارداری می شود. عادت ماهانه زنان در دوران حاملگی قطع می شود و برخی اخلاط کثیف که در حالت طبیعی از طریق آن از بدن خارج می شد، در بدن باقی می ماند و تجمع پیدا می کند، این موضوع باعث تحریک دریچه تحتانی مری یا دهانه معده می شود و این دریچه به خوبی کار نمی کند، در نتیجه موجب بروز ناراحتی گوارشی و تهوع می شود. استفاده از مواد غذایی که دریچه تحتانی مری یا دهانه (فم) معده را تقویت کند، موجب کاهش تهوع دوران بارداری می شود. در گذشته به زنان باردار توصیه می شد برای این که کودکشان زیبا شود، روزانه یک عدد میوه «به» مصرف کنند علاوه بر آن «به» موجب تقویت دریچه تحتانی مری می شود و از این طریق دستگاه گوارش خوب کار می کند.

یکی از راه های درمان ویار یا بیماری صبحگاهی زنان باردار، خوردن یک نان برشته خشک یا یک بیسکوییت شور هنگام صبح همراه با چای کم رنگ است

بهترین هرم غذایی برای دوران بارداری زنانبرگرفته از مجله اینترنتی ستاره و تبیان

کپی و باز نشر مطالب طه پخش فقط با لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نمی باشد.

منبع:velayattv.com -نکته مهم اینه که فکر نکنید با وجود طب سنتی طب جدید بدرد نخوره هر دو شون ضعف ها و نقاط مثبت خودشون رو دارن-درمان ویار و تهوع بانوان باردار(طب اسلامی)-شبکه ولایت-آیت الله دکتر سید حسن ضیا آبادی-طب اسلامی – طب سنتی-

برای ارسال نظر لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
 

در یک فرد باردار، رطوبت‌های بدن افزایش می‌یابد که یک نشانه آن چاقی و اضافه‌وزن است. اختلاف در میزان اضافه‌وزن به دلیل اختلاف در مزاج‌ها می‌باشد. از آنجا که فضای داخل لگن و شکم شخص باردار محدودتر می‌شود (به دلیل اشغال فضا توسط رحم بزرگ‌شونده)، جای معده و روده نیز کم می‌شود و لذا فرد نمی‌تواند با همان حجم قبل غذا بخورد، بنابراین دچار تهوع می‌شود.

درمان استفراغ بارداري با طب سنتي

 

در زمان بارداری، بدن درگیر رشد و پرورش جنین است و نباید خیلی مشغول امورات دیگر از جمله گوارش شود. پس نیازهای بدن شخص و جنین چگونه باید تامین شود که از یک طرف هیچ‌یک ضعیف نشوند و از طرف دیگر هم مشکلات هضمی برای فرد ایجاد نگردد.

 

* یکی از توصیه‌های مهم برای بارداری، کاهش حجم وعده‌های غذایی و افزایش تعداد وعده‌ها (تا حتی 10 تا 15 وعده) در روز می‌باشد. هرچه بارداری به آخر نزدیک شود، محدودیت بیشتری در داخل شکم ایجاد می‌شود که به این ترتیب باید حجم هر وعده غذایی بیشتر کاهش یابد. برای مثال در اوایل بارداری، حجم غذا در هر وعده به 60 تا 70 درصد، در اواسط بارداری به 40 تا 50 درصد و در اواخر بارداری، به 15 تا 20 درصد کاهش یابد.

 

* همچنین افراد باردار باید بدانند علاوه بر تغییر تعداد و حجم وعده‌های غذایی، نوع غذا نیز باید تغییر کند و به دلیل ضعیف شدن قوای هضم در بارداری، نباید در این دوران، غذاهای با هضم سخت خورده شود. از جمله غذاهای با هضم راحت می‌توان به گوشت پرندگان مانند بلدرچین و مرغ جوان، گوشت بره و بزغاله و کباب‌های تهیه‌شده با این گوشت‌ها، نان‌های سبک و بدون سبوس (البته مصرف سبوس برای رفع یبوست مناسب است)، بادام، حریره بادام، فرنی‌ها، شیربرنج تهیه‌شده با شیر خوب و مربای خانگی یا عسل، آش‌های سبک (بدون رشته و لعاب) مانند آش شله قلمکار، حلیم خانگی (با لعاب کم و به مقدار کم) و تخم‌مرغ آب پز (که خیلی سفت نشود) اشاره نمود.

 

* مصرف میوه‌هایی مانند توت خشک، انجیر، کشمش و مویز هم مناسب است، زیرا هم رطوبت زیادی ندارند و هم ملین هستند. مصرف این میوه‌ها برای مشکلاتی مانند تهوع، استفراغ و ویار شدید و مشکل بی‌اشتهایی (که یک مشکل شایع در دوران بارداری است و علت آن می‌تواند یبوست، پرخوری و بدخوری باشد) نیز مناسب می‌باشد.


* مصرف ملین‌های ضعیف مانند روغن زیتون، انجیر تازه و انجیر خشک (که می‌تواند از شب تا صبح در گلاب خیس خورده باشد)، خوردن و بوییدن به شیرین، گلابی و سیب نیز توصیه می‌شود؛ اما مصرف ملین‌های شدید و مسهل‌ها در بارداری ممنوع است و حتی می‌تواند منجر به سقط شود.

 

* در صورتی که فرد باردار به ویار شدید مبتلا می‌باشد، استفاده از برخی میوه‌ها با طعم ملس (نه شیرین و نه ترش) مانند انار ملس، سیب و به ملس به کاهش تهوع و استفراغ کمک می‌کند. توصیه می‌شود انار حتماً با قسمت‌های سفید داخلی آن (اصطلاحاً پیه انار) خورده شود، به ویژه در افرادی که به ویار شدید مبتلا می‌باشند و یا تمایل به خوردن خاک، مهر و برنج خام دارند. نگاه داشتن دانه انار همراه قسمت سفید آن در دهان به ویژه اگر معده به سردی‌جات حساس باشد، برای کاهش تهوع و ویار مفید است.

 

* مصرف سنجد کمی نارس و یا خرمای کمی نارس، خرمالوی خیلی کامل نرسیده، به یا سیب خوب نرسیده و کمی ترش نیز می‌توانند برای کاهش ویار مفید باشند. توصیه می‌شود صبح ناشتا یک تکه کوچک از این موارد (سیب، به، انار، خرما یا سنجد) خورده شود.


* نوعی دیگر از تهیه مواد غذایی در این دوران، برشته کردن است. توصیه می‌شود میوه به را رنده کرده، تفت داده و شخص باردار چند دقیقه در دهان نگاه دارد یا بجود. همچنین می‌توان آن را دم کرد و به صورت چای (چای به) میل نمود.

 

* استفاده از مربای گل قند (گل انگبین) که از گل محمدی و قند تهیه شده نیز مفید می‌باشد.

 

* توصیه می‌شود در این دوران قدری از موادی که رو به ترشی هستند استفاده شود (به ویژه افراد دارای مزاج گرم). مسلماً این دستور برای افراد سردمزاج یا با معده‌های سرد و رطوبتی مصداق ندارد.

 

* استفاده از رب برخی از میوه‌ها مانند انار یا غوره که خیلی ترش نباشد (همراه با عسل) به ویژه برای کسانی که به ویار مبتلا می‌باشند، مفید است.

 

* در افرادی که مشکلات معده و نفخ دارند، می‌توانند از این دستور بهره ببرند. مقداری (حدود 1 قاشق غذاخوری) زیره سیاه یا سبز را بگذارند در یک لیوان سرکه حدود یک شبانه‌روز بماند (خیس بخورد) و بعد زیره خارج و خشک شود. سپس با مقدار کمی (به اندازه یک نخود) کندور همراه با سبزی‌های معطر مانند مرزه در هاون کوچک نیم‌کوب کرده و از این پودر 1 ربع تا 20 دقیقه بعد از وعده‌های غذایی به مقدار 1 قاشق چای‌خوری تا 1 قاشق مرباخوری میل نمایند. رعایت این دستور به ویژه بعد از مصرف غذاهای سرد می‌تواند به کاهش نفخ و سنگینی معده کمک نماید.


* روش دیگر این است که 2 قاشق غذاخوری زیره سبز را با 3 تا 4 قاشق غذاخوری شکر پودر نموده (این پودر به اندازه مصرف چند روز می‌باشد) و 15 تا 20 دقیقه بعد از غذا، به میزان 1 قاشق چای‌خوری از این پودر را با آب دهان آرام‌آرام میل کنند. استفاده از این پودر در کاهش نفخ و مشکلات گوارشی مفید است. همچنین می‌توان در تهیه آن از تخم گشنیز هم استفاده کرد. مصرف آن برای افرادی که بعد از غذا خوردن احساس سنگینی و بخار و گاز و سنگینی در مغز و سرشان می‌کنند (حالت منگی بعد غذا)، مفید است.

 

* توصیه می‌شود خانم‌های باردار از مصرف غذاهای چرب و سرخ‌کرده اجتناب نمایند چون هضم آن‌ها سخت است.

 

* توصیه می‌شود خانم‌های باردار به هنگام تشنگی، آب را ناگهان و به مقدار زیاد سر نکشند، بلکه یک فنجان آب (سرد نباشد) را جرعه‌جرعه بنوشند.

 

* ویار و تهوع حاملگی یکی از مسائلی است که زنان باردار با آن مواجه هستند. ویار حاملگی به عملکرد دریچه تحتانی مری یا دهانه معده مربوط می‌شود. مصرف میوه‌ی «به» برای تقویت دریچه تحتانی مری یا دهانه معده مۆثر بوده و موجب کاهش تهوع در دوران بارداری می‌شود. عادت ماهانه زنان در دوران حاملگی قطع می‌شود و برخی اخلاط کثیف که در حالت طبیعی از طریق آن از بدن خارج می‌شد، در بدن باقی می‌ماند و تجمع پیدا می‌کند، این موضوع باعث تحریک دریچه تحتانی مری یا دهانه معده می‌شود و این دریچه به خوبی کار نمی‌کند، در نتیجه موجب بروز ناراحتی گوارشی و تهوع می‌شود. استفاده از مواد غذایی که دریچه تحتانی مری یا دهانه (فم) معده را تقویت کند، موجب کاهش تهوع دوران بارداری می‌شود. در گذشته به زنان باردار توصیه می‌شد برای این که کودکشان زیبا شود، روزانه یک عدد میوه «به» مصرف کنند علاوه بر آن «به» موجب تقویت دریچه تحتانی مری می‌شود و از این طریق دستگاه گوارش خوب کار می‌کند.
فرآوری: مریم مرادیان نیری


بخش تغذیه و آشپزی تبیان


درمان استفراغ بارداري با طب سنتي

منابع:

دنیای تغذیه – دکتر سید مهدی میرغضنفری، پزشک و دکترای تخصصی فیزیولوژی

فارس – محمود خدادوست، کارشناس طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

طب سنتی و ناباروری

تغذیه دوران بارداری در آموزه‌های دینی

تغذیه در آموزه‌های دینی؛ شیر مادر

نسخه سنتی برای کاهش درد قاعدگی

باید و نبایدهای طب سنتی در زنان باردار

بخور نخورهای طب سنتی

درمان استفراغ بارداري با طب سنتي

درمان استفراغ بارداري با طب سنتي

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 امید فواید،علائم،خواص نوامبر 24, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *