درمان آنفلوانزاي خوکي چيست

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی :

 

 

 

 آنفلوآنزای خوکی چیست؟

مشاهدات و تجربيات دكتر سيدناصر عمادی از بيماري آنفولانزاي خوكي در كشور غنا در غرب آفريقا و كشور كنيا در شرق آفريقا، بخصوص مشاهده مستقيم خانواده اي مبتلا به بيماري آنفولانزای خوكی كه از كشور هند وارد كنيا شده بودند، تجربيات عملي كسب شده از این بیماری را به همراه آخرين اطلاعات علمي از بزرگترين مركز مبارزه بيماري هاي واگيردار در جهان (C.D.C) يا ( Center for Disease Control and Prevention) پس از ترجمه در اختيار هموطنا قرار داد.

 

مطالب و دستورات ارائه شده ذيل مطابق با رهنمودها و دستورات مركز جهاني مبارزه با بیماریها( CDC) در مناطق با شيوع بالا مي باشد و اين بشارت و اطمينان كه اين بيماري مانند هر بيماري ويروسي آنفولانزايي ديگر قابل علاج مي باشد. اما رسالت پزشكي آموزش و انتقال همه نكات از يك بيماري به مردم مي باشد. ولو اینکه هرگز با ان مواجه نشویم. زيرا دانستن خوب است و توانستن بهتر است.

1- ويروس H1N1 چيست؟

اين ويروس از آنفولانزاي تيپ A مي باشد كه اولين بار در سال 118 ميلادي در آمريكا شناخته شد و پس از يك دوره طولاني در آوريل 200 (سال جاري) مجدداً اين بيماري به نام Swine flu يا آنفولانزاي خوكي با شكل، قدرت و توانايي بیماریزایی متفاوت از گذشته در ايالات كاليفرنياي جنوبي از كشور آمريكا گزارش گرديد و پس از آن به سرعت كشورهاي مكزيك، كانادا و كشورهاي اروپايي نيز مواردي از ابتلا به اين بيماري را گزارش نمودند.

 

اگر چه Swine flu آنفولانزاي خوكي نام گرفته، اما اين به آن معني نيست كه اين بيماري از خوك به انسان انتقال می یابد بلكه در آزمايشات بعمل آمده از اين ويروس مشخص شده كه تعدادی از ژن هاي آن شبيه به آنفولانزاي ويروسي مي باشد كه در خوك هاي شمال آمريكا يافته اند. در عين حال بدليل شباهت بروز اين آنفولانزا در خوك هاي اروپا و آسيا و مرغان و انسان ها، دانشمندان آنرا يك آنفولانزاي ويروسي چهارگانه نام نهاده اند.

قدرت بيماري زايي اين ويروس 3 برابر ويروس آنفولانزاي معمولي بوده و بيشترين شيوع آن در فصل سرد مي باشد. انتقال آن از انسان به انسان مي باشد (نه حيوان به انسان) معمولاً قسمت فوقاني سيستم تنفسي را درگير مي نمايد و تنها در 1 تا 2 درصد مي تواند منجر به مرگ شود كه دلايل آن ذكر خواهد شد.

2- آخرين وضعيت بيماري در جهان چگونه است؟

بنا بر گزارش WHO (سازمان بهداشت جهاني) و CDC اين بيماري در مرحله پاندميك يعني همه گيري جهاني مي باشد و بيماري در فاز 6 مي باشد. اين بدان معني است كه جهان و تمام قاره ها در راه بيماري آنفولانزای خوکی طي ماه هاي آينده مي باشند و اين بيماري همه كشورها را طي خواهد نمود و هيچ كشوري از اين بيماري در امان نخواهد بود.

 

در مبارزه با اين ویروس نو ظهور آشنايي و آگاهي از اين بيماري فرصت بيشتري به ما در حفظ سلامتي فردي، خانوادگي و اجتماعي خواهد داد و بايد بدانيم شرط لازم پيشگيري دانستن و عمل كردن به دانستني هاست و به همين دليل با هم از اين بيماري مي خوانيم تا سالم، مطمئن و شاد زندگي كنيم.

3- نشانه ها و علامت بيماري انفولانزای خوکی چيست؟

علائم بيماری آنفولانزای خوکی مشابه آنفولانزاي فصلي همانند تب، سرفه، گلودرد، آب ريزش بيني، كوفتگي و درد بدن، سر درد، لرز و خستگي و در موارد مشخص اسهال، تهوع و استفراغ مي باشد و در مواردي ممكن است اين بيماري ويروسي پيشرفت نموده و ايجاد عفونت هاي شديد ريوي، گوشي و سينوسي نمايد.

4 – چه افرادي بيشتر در خطر معرض بيماري آنفولانزای خوکی مي باشند؟

4 گروه از مردم در گروه خطر مي باشند. افراد مسن 64 سال و بالاتر، كودكان با سن كمتر از 5 سال، خانم هاي حامله، افراد با بيماري هاي مزمن و طولانی مدت مانند آسم، ديابت، برونشيت مزمن، بيماري هاي قلبي و ريوي و كساني كه به عللي همانند جراحي وسيع، شیمي درماني مكانيزم دفاعي سيستم ايمني بدن آنان در شرايط مساعدي نمي باشد.

 

در عين حال وجود آنتي بادي ضد اين ويروس در بدن افراد ميانسال، جوان و سالم و حتي در يك سوم از افراد مسن بالاي 60 سال بدن آنها را در مقابل اين ويروس محافظت مي نمايد. بنابراين لازم است بدانيم بسياري از افراد در ابتلاي به اين بيماري نيازي به درمان ویژه به استثناء استراحت و اقامت 7 روزه در منزل و استفاده از داروهای معمولی جهت تسکین درد و علائم به اقدامی دیگر نیاز ندارند. زيرا مكانيزم دفاعي مناسب بدن ويروس را سركوب و نابود مي نمايد.

 

5- چگونه ويروس آنفولانزای خوکی انتقال مي يابد؟

آخرين اطلاعات اظهار مي كند که انتقال بيماري آنفولانزای خوکی از انسان به انسان از طريق سرفه، عطسه، تخليه ترشحات بيني و دهان مي باشد. كه ويروس مي تواند حداكثر تا فاصله 1.5 متري از طريق سرفه يا عطسه منتقل شود. اما راه ديگر انتقال تماس دست ها، با محيط آلوده به ويروس است. مانند دستگيره درب ها و يا وسايلي كه بطور عمومي و مشترك استفاده مي شود. دست تماس يافته با محيط آلوده به ويروس موجب انتقال ان از طريق دست آلوده شده به بيني و دهان و يا چشم مي شود.

6- چه علائمی در كودكان و بزرگسالان بسيار جدي است و باید به مرکز درمانی منتقل شوند؟

بيشتر مبتلايان به غير از 4 گروه در خطر(كودكان زير 5 سال، سالمندان بالاي 64 سال، خانم هاي باردار و افراد با بيماري زمينه اي) با استراحت در منزل و دوري در تماس با افراد و استفاده از داروهاي ضد ويروس به راحتي درمان مي شود. اما اگر علايم زير در كودكان بروز نمود حتماً نيازمند انتقال به بيمارستان مي باشند.

1- تنفس سريع و غير عادي(نفس نفس زدن)

2- تغير رنگ پوست به آبي يا خاكستري بخصوص در لب ها

3- بي اشتهايي شديد

4- تهوع و استفراغ مقاوم و مداوم

5- عدم هوشياري، تشنج و بي توجهي به محيط

6- بي قراري و اضطراب شديد

7- تب بالا و سرفه مقاوم

8- اسهال به همراه علايم فوق

 

و در بزرگسالان

1- تنفس كوتاه كه به سختي انجام مي شود.

2- احساس درد و فشار در قفسه سينه و شكم

3- سرگيجه ناگهاني و استفراغ شديد و مداوم و اسهال

4- كاهش سطح هوشياري

5- تب و سرفه شديد.

7- دوره بیماری آنفولانزای خوکی چه مدت یا چند روز میباشد؟

اطلاعات بر اين باور است كه شخص يك روز پس از ابتلا به اين ويروس دچار علايم مي شود يعني اين ويروس پس از ابتلاي شخص در روز اول هيچگونه علايمي ندارد و اصطلاحاً دوره نهفته آن يك روز است اما دوره بيماري در افراد با مكانيزم دفاعي نرمال و طبيعي 7 روز مي باشد. ولي اين دوره در كودكان، افراد مسن و خانم هاي باردار و افردا با بيماري هاي ديگر متفاوت و طولاني تر مي باشد. بنابراين طي اين مدت( 7 روز ) شخص بيمار منبع انتقال بيماري به افراد ديگر نیز مي باشد.

8- آيا امكان بيماري از طريق گوشت خوك مي باشد؟

اگر چه كاملاً مشخص نيست اما تاكنون گزارشي از آن ارسال نشده و پاسخ منفي است.

– آيا انتقال بیماری آنفولانزای خوکی از طريق آب نوشيدني یا آب لوله كشي شهري ممكن است؟

گندزدايي و كلرزني آب موجب سلامت كامل آب هاي نوشيدني شهري مي باشد كه همواره در حال انجام مي باشد . اگرچه اثبات اين ادعا بر اساس موفقيت درماني و سلامت آب هاي نوشيدني در درمان آنفولانزاي مرغي (H5N1) مي باشد. اما تاكنون گزارشي از انتقال بيماري از آب هايي كه كلرزني شده اند نداشته ايم.

10- آيا استخر و چشمه هاي معدني مي توانند آلوده به ويروس آنفولانزای خوکی شوند؟

بر اساس تجربيات بدست امده از آنفولانزاي مرغي (H5N1) اگر چنانچه استخرها به اندازه 3 PPM -1 و چشمه هاي معدني به اندازه PPM5-2 كلرزني و گندزدايي شوند احتمال وجود و انتقال ويروس صفر خواهد شد.

11- چگونه مي توان خود را در مقابل بيماري آنفولانزای خوکی ايمن نمود؟

1- پوشاندن صورت، بيني و دهان در زمان سرفه و عطسه با دستمال كاغذي يك بار مصرف و پس از آن قرار دادن آن در سطل در بسته مخصوص

 

2- شستشوي دست و صورت با آب و صابون بعد از هر عطسه و سرفه تا ويروس ها زدوده شوند. دستها را مي توان با پنبه و الكل ضدعفوني نمود.

 

3- در خارج از منزل، محيط كار و معابر عمومي از تماس دستهايتان با صورت يا چشم، بيني و دهان تان خودداري نماييد.

 

4- حدامكان از تماس بسيار نزديك (دست دادن يا روبوسي) با افراد ديگر خودداري نماييد.

 

5- آب دهان و ترشحات بيني را در زمين نريزيد. آنرا در دستمال كاغذي يك بار مصرف تخلیه و سپس آنرا به سطل مخصوص منتقل نماييد.

 

6- سعي كنيد از حضور در مكان هاي پر ازدحام بخصوص در محيط هاي بسته كه امكان عطسه و سرفه در آن زياد مي باشد خودداري نماييد.

 

7- دقت كافي به مسافراني كه از خارج كشور بخصوص كشورهاي آمريكايي، اروپايي و آسياي جنوب شرقي وارد کشور میشوند داشته باشيد و در مسافرت به این کشورها به همه نکات مراقبتی دقت نمایید.

 

8- اگر احساس سرماخوردگي داريد در صورت شك به آنفولانزاي خوكي حداقل 7 روز در خانه بمانيد. و يك روز بعد از بهبودي كامل مي توانيد وارد فعاليت روزانه و اجتماعي شويد. اين راهي است كه ديگران را آلوده نمي كنید.

 

– بيمار بايد در اتاقي استراحت نماید كه محل عبور و مرور و رفت و آمد ديگران نباشد. اصطلاحاً ايزوله باشد. تماس با افراد بهتر است از طريق تلفن باشد و حدالامكان يك نفر نيازهاي شخص بيمار را تامين نمايد. درب و پنجره اتاق بيمار حدامكان باز باشد و از سيستم تهويه برخوردار باشد.

 

10- حمام جداگانه براي بيمار به همراه وسايل شخصي ضروري است. در غير اينصورت قبل از استفاده از حمام براي ديگران بايد حتماً كلرزدايي و گندزدايي شود.

 

11- نوشيدن مايعات فراوان و مسكن هاي استامينوفن، بروفن، ناپروكسن با نظر پزشك فراموش نشود. محدودیت مصرف دارو برای اشخاص با نارسايي و مشكلات كبدي و كليوي بايد مدنظر باشد و مصرف آنتي بيوتيك فقط با نظر پزشك در صورت احتمال بروز عفونت هاي باكتريال ضروري مي باشد.

12- اگر يكي از اعضاي خانواده بيمارشد چه كنيم؟

در صورت ابتلاي يكي از اعضاي خانواده تان به آنفولانزای خوکی مي توانيد به محل كار و تحصيل خود برويد اما شرايط خود را كنترل نماييد و مسئول محيط كار را از موضوع مطلع نماييد زيرا به محض بروز علايم در شما مي بايست در منزل استراحت نماييد.

 

4 گروه افراد پرخطر ذكر شده در صورت اجبار به زندگي در كنار بيمار نيازمند درمان جهت پيشگيري از بيماري مي باشد و اگر شما در اين 4 گروه نمي باشيد نياز به درماني جز مراقبت هاي ذكر شده نداريد.(4 گروه شامل كودكان زير 5 سال، سالمندان، افراد با بيماري زمينه اي و خانم هاي باردار) در خصوص ظروف و وسايلي كه بوسيله شخص بيمار مورد استفاده قرار مي گيرند تاكيد شده شستن آن با آب گرم و مواد ضد عفوني كننده موجب نابودي ويروس مي شود و استفاده از آن برای ديگر افراد خانواده منعي ندارد. مانند (بشقاب، سيني، قاشق) البته اين مجزا از وسايل شخصي چون شانه، مسواك، لباس و … مي باشد. نكته مهم احترام و توجه ويژه به بيمار در اين شرايط بسيار مهم است.

 

هرگز تصور نكنيد كه بيماري آنفولانزای خوکی بسيار خطرناك و صعب العلاج يا لاعلاج مي باشد. اين ويروس همانند همه ويروس هاي سرماخوردگي مي باشد اما با تفاوت هاي اندك و ناشناخته كه ما را مجاب به رعايت نكات جديد مي نمايد تا چيز مهمي را از دست ندهيم. بنابراين حتما بايد به سالمندان و كودكان كه به محدوديت در معاشرت و احترام حساس مي باشد و حتي ممكن است كمي ناراحت و دلگير شوند شرايط بيماري شان را توضيح دهيم كه بدانند بقاي سلامتي و شادابي ایشان و اطرافیان نيازمند يك هفته فراغت و دوري از تمايلات و علايق گذشته مي باشد. با پزشك معالج يا خانوادگي و يا مركز درماني همواره در تماس باشيد و همه روزه آنان را از شرايط بيمار خود مطلع نماييد تا در شرايط بحراني بيمار را به بيمارستان منتقل نماييد.

13- نحوه شستن دستها چگونه باشد؟

دستها با آب گرم و صابون به مدت 15 تا 20 ثانيه بايد شسته شوند و يا با پنبه و الكل تمام دستها و حتي بين انگشتتان و زير ناخن ها تميز شوند.

14- چه مدت ويروس خوكي مي تواند در محيط باقي بماند و بيشترين مكان هايي كه امكان آلودگي آن را دارد كجاست؟

در خارج از بدن ويروس به مدت 2 تا 8 ساعت زنده مي ماند. اما گرماي محيط 75 تا 100 درجه سانتيگراد مواد ضد عفوني كننده هيدروژن پروكسايد، بتادين و الكل آنرا به راحتي نابود مي كنند. اما منابع آلودگي در انسان شامل: بيني ، دهان، لب ها، چشم ها موي سر و دست ها مي باشند. زيرا مكان هاي فوق بيشتر مورد تماس دستها در افراد عادي مي باشد.

اما بيشترين امكان آلودگي محيطی براي وسايلي مي باشد كه به نحوي با دست، صورت انسان در تماس مي باشد. همانند دستگيره درها، ميز و صندلي، شيرآلات، نرده هاي پله ها، بالشت خواب و ملافه، اسباب بازي ها ، وسايل آشپزي و آشپزخانه، وسايل عمومي كه مورد استفاده مشترك مي باشد. همانند اسكناس، اسناد و مدارك دست به دست شده و … . بنابراين حائز اهميت است پس از تماس با هر فرد يا اشیاء مشكوك دست و صورت خود را با آب و صابون شستشو دهيم. و بهتر است در محیط کار قبل از شروع کار و پایان کار میز کار مان را با پنبه الکلی ضد عفونی نماییم.

15- آيا درمان دارويي براي درمان آنفولانزاي خوكي وجود دارد؟

بله داروي ضد ويروس Oseltamivir (اسلتا مي وير) يا Zanamivir (زانا مي وير) كه داراي اشكال قرص، مايع و اسپري مي باشد و در داخل كشور توليد مي شود. اين دارو در پيشگيري موثر بوده و بخصوص با نظر پزشك معالج در موارد شديد ابتلاء به بيماري نيز مصرف ان ضروري مي باشد. اين دارو شدت و دوره بيماري را كم و كوتاه مي نمايد و همچنين از پيشرفت بيماري جلوگيري مي نمايد و امكان سرايت آنرا به ديگران كم مي نمايد و پيشنهاد شده اين دارو جهت پيشگيري فقط در 4 گروه پر خطر كه قبلاً ذكر شده استفاده شود و در ساير بيماران مبتلا به درجات متوسط و خفيف از شدت بيماري استراحت، مصرف مايعات فراوان و اقدامات درماني، حمايتي و علامت درماني با مسكن هاي تجويز شده از سوي پزشك كافي مي باشد.

آنفولانزای خوكی با نام های Swine flu،Hog flu و pig flu شناخته می شود. گزارشاتی از سابقه ابتلا انسان به آنفولانزای خوكی در سالهای 118، 176 و غیره نیز وجود دارد.خوك ممكن است به ویروس آنفولانزای انسانی و سایر حیوانات و حتی پرندگان مبتلا شود و در بدن آن شیفت آنتی ژنیك و یا دگرگونی ژنتیك در جهت ایجاد ویروس جدید رخ دهد. ویروس آنفولانزای خوكی سال 200 با زیرگروه H1N1 نوع A آنفولانزا شناخته شده است.

* طریقه انتقال ویروس:

انتقال در حیوان:

طریقه انتقال بین خوكها از طریق راه های هوایی شامل دستگاه تنفسی ( مانند تماس دهان،بینی و…) صورت می گیرد.

انتقال از حیوان به انسان:

افرادی كه در معرض تماس با پرندگان و حیواناتی از قبیل خوك می باشند خصوصاً افرادی كه در مراكز نگهداری این حیوانات كار می كنند،در معرض خطر بالای انواع ویروس آنفولانزای اندمیك در این نوع حیوانات می باشند.بنابراین این جمعیت از انسان ها به عنوان میزبان این ویروس می توانند در نظر گرفته شوند.سایر افراد در معرض خطر شامل دامپزشكان و كارگران در مراكز تهیه گوشت می باشند.هرچند خطر ابتلا برای این دو گروه كمتر از افرادی كه در مزارع پرورش خوك و پرندگان كار می كنند،می باشد.

* نكته:

ویروس H1N1200 از خوك جدا نشده است و از آن به انسان منتقل نمی شود بلكه از طریق انسان به انسان شیوع می یابد.

 

مطابق با مركز كنترل و پیشگیری بیماریها (CDC) علایم آنفولانزای خوكی سال 200 با ویروس H1N1 در كل شباهت با علایم سایر سویه های آنفولانزا و شبه آنفولانزا دارد.علایم شامل تب،سرفه، گلو درد،بدن درد،سردرد،خستگی و لرز می باشد.درصد زیادی از مبتلایان به این نوع ویروس جدید علایم اسهال و تهوع را نیز داشته اند.با توجه به این كه علایم ذكر شده تنها منحصر به آنفولانزای خوكی نمی باشد،گرفتن شرح حال كامل از بیمار

 

ضروری می باشد.همچنین تشخیص قطعی این نوع از آنفولانزا نیاز به تست های آزمایشگاهی مربوط به نمونه های تنفسی از قبیل نمونه های تهیه شده از بینی و گلو دارد.

 

علایم بیماری در خوك شامل تب،عطسه،سرفه،مشكلات در تنفس و كاهش اشتها می باشد و در تعدادی از موارد منجر به سقط جنین در حیوان نیز شده است. مرگ و میر ناشی از آنفولانزای خوكی در خوك پایین و حدود 1-4% می باشد.این ویروس سبب كاهش وزن و رشد حیوان و بنابراین ضرر اقتصادی به دامدار می شود .

 

پیشگیری:

شامل سه مرحله می باشد:پیشگیری در حیوان،انتقال از حیوان به انسان و انسان به انسان.

 

پیشگیری در خوك:

شامل واكسیناسیون در دامداری ها،قرنطینه كردن حیوانات و ضد عفونی كردن دامداری ها و غیره میباشد.

 

پیشگیری از انتقال به انسان:

استفاده از ماسك صورت به دامپزشكان و دامداران هنگام برخورد با حیوان توصیه می شود.

نكته:نپوشیدن دستكش و كشیدن سیگار هنگام برخورد با حیوان از جمله ریسك فاكتورها محسوب می شوند.

پیشگیری از انتقال انسان به انسان:

راه های انتقال در بین انسانها شامل عطسه كردن،سرفه كردن،تماس با اشیا آلوده به ویروس می باشد.

* شستن متناوب دست ها با آب و صابون،ژل ها ،فوم ها و شستشودهنده ها با پایه های الكلی،خصوصاً بعد از حضور در مراكز عمومی و ضد عفونی كردن سطوح می تواند سبب كاهش انتقال شود.متخصصین معتقد اند شستشوی دست ها در پیشگیری از عفونتهای ویروسی (شامل آنفولانزای معمولی و خوكی) به خوبی موثر می باشد.حتی قطره های بسیار ریز از ترشحات بینی و حلق ممكن است سبب آلودگی میز كار،تلفن و یا سایر سطوح و بدین ترتیب انتقال از انگشت به دهان،بینی و یا چشم شود.

* هر شخص با علایم شبه آنفولانزا شامل تب ناگهانی،سرفه و یا دردهای عضلانی بهتر است از محیط های كار و مراكز عمومی دور بماند و با پزشك تماس بگیرد.

 

* فاصله گرفتن از اجتماعات عمومی در محیط هایی كه احتمال می رود ویروس در آنجا شایع باشد نیز توصیه می شود.این اقدام با توجه به درصد و میزان شیوع این بیماری در شهر و كشور مربوطه می باشد.

* واکسن آنفولانزا نیز می تواند در پیشگیری این بیماری موثر باشد،هرچند واكسن های آنفولانزای كنونی،علیه ویروسH1N1200 ایمنی حاصل نمی كنند.البته تهیه واكسن جدید از این نوع ویروس به زودی امكان پذیر خواهد بود.

نكته: بیماری آنفولانزای خوکی از طریق خوردن گوشت خوک به انسان منتقل نمیشود.

ویروس این بیماری در دمای پخت بالای 70 درجه سانتی گراد از بین می رود و شدت بیماری در انسان به حدت ویروس،وجود سابقه ایمنی در افراد،واکسیناسیون یا سابقه ابتلا به آنفولانزای فصلی و شرایط سلامتی میزبان بستگی دارد.

درمان:

ویروس آنفولانزای خوكی به ندرت در خوكها كشنده می باشد.بنابراین درمان در آنها به صورت درمان علامتی – حمایتی می باشد.استفاده از آنتی بیوتیك ها هر چند تاثیری علیه این ویروس ندارد ولی به پیش گیری از پنومونی باكتریایی و سایر عفونت های ثانویه کمک می كند.

داروهای آنتی وایرال در انسان مبتلا به تخفیف بیماری و بهبود سریع تر آن كمك می كند.درمان بهتر است طی دو روز از شروع علایم انجام شود.در كنار داروهای ضد ویروس،درمان علامتی- حمایتی در منزل و یا در بیمارستان شامل جایگزین كردن مایعات از دست رفته و كنترل تب، انجام می شود.

مركز كنترل و پیش گیری بیماریها در آمریكا، داروی Oseltamivir( amiflu) و Zanamivir(Relenza) را برای درمان و یا پیش گیری علیه این ویروس توصیه می كند.البته گروه كثیری از افرادی كه از این بیماری بهبودی كامل یافته اند نیازی به داروهای ضد ویروس نداشته اند.

ویروس آنفولانزای خوكی 200 ،مقاوم به آمانتادین و یا ریمانتادین گزارش داده شده است.

به طور کلی میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری كمتر از یك درصد بوده و در افرادی كه بیماری زمینه ای مانند ناراحتی قلبی،كلیوی و مزمن ریوی داشته اند،مرگ و میر شایع تر است.همان طور که قبلا نیز ذکر شد درمان های حمایتی مانند کنترل آب و الکترولیت ها کمک به بهبود بیماری می کند.

 

نبض ما– آنفلوانزای H1N1 نوعی عفونت است. این آنفولانزا، مشابه آنفلوآنزای فصلی نیست. اولین شیوع این نوع آنفولانزا در سال رخ داده است و افراد آلوده ای در سراسر جهان گزارش شدند.

تا روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس، علائم خود را نشان می دهند. به طور متوسط ​​ بروز علائم حدود روز طول می کشد. علائم رایج آن هم شبیه به علائم هر عفونت ویروسی هستند و شامل:

اگر علائم شما رو به بهبودی نرود، با پزشک خود مشورت کنید.H1N1  گاهی اوقات دارای علائم نادری نیز هست. به هرحال در کلیه شرایط، پزشک به بررسی تمام موارد پرداخته و درمان های فوری را در نظر می گیرد.

نوزادان و کودکان ممکن است نشانه های مختلفی  از این آنفولانزا داشته باشند:

کسی که حامل ویروس H1N1  است می تواند آن را به افراد دیگر انتقال دهد. این موضوع را هم در نظر داشته باشید که سرایت و یا ابتلا به بیماری H1N1 در صورتی که شیوع H1N1 در منطقه شما وجود داشته باشد ، تعداد زیادی از افراد را آلوده خواهد کرد.

شما می توانید از طریق  مراقبت و رعایت کردن بهداشت فردی خود را در مقابلH1N1، محافظت کنید. مثلا:

هنگام سرفه کردن، جلوی بینی و دهان خود را بگیرید و پس از سرفه یا عطسه، دست های آلوده خود را به جایی نزنید. دستمال های مورد استفاده را در سطل زباله قرار دهید.

دست ها را اغلب با صابون و آب بشویید و یا از ضدعفونی کننده های الکلی مخصوص دست ،استفاده کنید. چشم ها، بینی  و یا دهان را کاملا شستشو دهید. از نزدیک شدن به افراد مبتلا به این بیماری اجتناب کنید. اگر در حال مسافرت یا درمیان گروه های بزرگی از مردم هستید، از ماسک استفاده کنید.

در مورد استفاده از لوازم شخصی، مانند  لوازم ، وسایل آشپزخانه، ورزشی و تجهیزات اداری، دقت کنید.

زمانی که بیمار هستید، بهتر است در منزل استراحت کرده و از حضور در اماکن عمومی و شلوغ پرهیز کنید تا خطر سرایت بیماری را افزایش ندهید. حداقل ساعت بعد از کاهش تب در منزل بمانید و استراحت کنید.

پزشک شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و علائم موجود را بررسی می کند. وجود برخی علائم می تواند نشان دهد که شما به H1N1  ، مبتلا شده اید.

پزشک ممکن است یک آزمایش سریع آنفلوانزا انجام دهد، اما در این آزمایش، چندین ویروس بررسی می شود.  طولانی شدن روند انجام آزمایشات تنها به دلیل بررسی وجود H1N1  ،بوده وبه دست آمدن نتایج، چند روز وقت خواهد برد.

پزشک شما ممکن است درمان را در شما شروع کرده و منتظر نتایج نباشد زیرا بهرحال بیماری آنفولانزا در هر حالتی سخت و گاه در برخی موارد نیز، خطرزا است.

معیارهای CDC برای مبتلایان به آنفلوآنزای H1N1 به شرح زیر است :

شروع بیماری با مشکلات تنفسی و تب شدید در طی روز است. بنابراین،  از تماس نزدیک با فردی که به این نوع آنفولانزا مبتلا شده است ، اجتناب کنید. بیماری حاد تنفسی معمولا در افراد مبتلا به آنفوالانزای H1N1 مشاهده می شود.


علایم آشکار آنفلوانزای پرندگان و درمان آن


برای پایین آوردن تب چه کنیم؟


برای درمان سرفه خشک چه بخوریم؟


موارد ممنوعیت تزریق واکسن آنفولانزا

بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به H1N1  این است که واکسن آنفلوانزا دریافت کنید. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کنند که هر فردی بهتر است   ماه یک بار، واکسن آنفلوانزا دریافت کند.

البته افرادی که در بخش های مراقبت های بهداشتی کار می کنند  نیز، باید این واکسن را دریافت کنند. بنابراین و به طور کلی هم به منظور محافظت از کودکان بهتر است واکسن آنفولانزا را تزریق کنید.

نوع واکسن وجود دارد. واکسن آنفلوآنزای مرغی سه ساله  که شما را در برابر نوع  از شایع ترین نوع آنفلوآنزا محافظت می کند. واکسن چهارساله  نیز شما را به صورت سویه محافظت می کند.

واکسن آنفلوانزا از سال بهبود یافته و قادر است تا افراد را در برابر H1N1 محافظت  کند. به طور کلی، تزریق واکسن ایمن است، اما احتمال دارد شما واکنش خاصی نسبت به واکسن داشته باشید.

بنابراین، در صورتی که نسبت به واکسن آنفولانزا در گذشته واکنش نشان داده اید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. گاهی اوقات میزان واکسن بیماری های خاص، کافی نبوده و پوشش دهی گسترده ای برای افراد ندارد و همین موضوع ،مشکل ایجاد می کند.

درمان این نوع از آنفولانزا به طورخاصی هدایت شده و شامل بستری شدن و استراحت مطلق،  افزایش میزان مصرف مایعات، داروهای ضد سرفه ، داروهای ضد تب و ضد درد (مانند استامینوفن، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) است.

در موارد شدید این بیماری، ممکن است نیاز به هیدراتاسیون داخل وریدی و سایر اقدامات حمایتی  باشد. همچنین برای درمان این نوع آنفولانزا ، از داروهای ضد ویروسی نیز برای درمان یا پیشگیری استفاده می شود.

پزشک شما ممکن است یک داروی ضد ویروسی را برای درمان H1N1 تجویز کند. این دارو کمک می کند تا ویروس تقریبا از بین برود، بنابراین شما می توانید بهبودی یافته و نگران پیشرفت بیماری نباشید.

در صورت بروز تب بالا نیز،داروهای تب بر تجویز خواهد شد. این  تب برها می توانند شامل استامینوفن (تیلنول)، ایبوپروفن، یا ناپروکسن، باشند.

این داروها  باعث کاهش درد کلی و دل درد نیزمی شوند. البته توصیه می شود که در کودکان یا نوجوانان ساله به دلیل  خطر ابتلا به سندرم رید، آسپرین مصرف نشود. مصرف مایعات زیاد و استراحت زیاد در این زمان توصیه می شود زیرا استراحت به رفع عفونت بدن شما کمک می کند.

پزشک شما همچنین ممکن است نوعی  داروی ضد ویروسی دیگری را مانند oseltamivir یا zanamivir تجویز کند. داروهای ضد ویروسی، قدرت و توانایی گسترش ویروس آنفلوانزای H1N1 را کاهش می دهند.

آنها می توانند  مدت زمان بیماری و علائم  را کاهش داده و مشکلات ناشی از آنفولانزا را از بین ببرند. داروهای ضد ویروسی گزینه بسیار مناسبی در درمان آنفلوانزای H1N1 است، البته در صورتی که درست در زمان شروع علائم، مصرف شوند.

آسیب پذیری برخی افراد در ابتلا به آنفلوانزای H1N1 بالاتر است که شامل افراد زیر هستند:

– زنان باردار

– کودکان و نوجوانان بین تا ساله و بزرگسالان سال و بالاتر – افراد مبتلا به بیماری های شدید و افرادی که مرتب در محیط بیمارستان قرار دارند.

– افراد مبتلا به سیستم های ضعیف ایمنی یا مشکلات بهداشتی مزمن، مانند آسم یا بیماری های قلبی.

به منظور پیشگیری از بیماری های جدی، مراقبت های بهداشتی و توصیه های مراقبین بهداشتی، کمک موثری خواهد بود.

منبع

emedicine.medscape

 

آنفلوآنزای خوکی (swine flu) یک بیماری تنفسی می باشد. ویروس، باعث ایجاد این بیماری می شود. این ویروس بر دستگاه تنفسی خوک اثر می گذارد. انسان ها این ویروس را از انسان های دیگر می گیرند، نه از خوک.

 

 

 

 

ویروس آنفلوآنزا که در خوک یافت می شود، همانند ویروس آنفلوآنزا در انسان نیست. ویروس آنفلوآنزای خوکی می تواند به انسان و ویروس آنفلوآنزای انسانی به خوک منتقل شود.

 

تاریخچه آنفلوآنزای خوکی

در سال 176، آنفلوآنزای خوکی شایع شد و دولت تصمیم به تزریق واکسن کرد. اما این واکسن  عوارض عصبی (سندرم گیلن‌باره) را بوجود آورد، لذا قطع شد.

در حال حاضر واکسن علیه آنفلوآنزا، از رشد ویروس در تخم مرغ بدست می آید. بنابراین، اگر افراد به تخم مرغ حساسیت دارند، با تزریق این واکسن دچار واکنش های آلرژیک (مانند ورم راه های هوایی) می شوند.

به افراد مبتلا به عفونت های فعال و یا دارای بیماری های عصبی، تزریق این واکسن توصیه می شود.

 

علت آنفلوآنزای خوکی

ویروس آنفلوآنزای خوکی بر دستگاه تنفسی انسان اثر دارد.

خوک ها به عنوان میزبان ویروس این آنفلوآنزا می باشند.

خوک ها می توانند این ویروس ها را از طبیعت و محیط اطراف خود بگیرند.

عوارض خطرناک آنفلوآنزای خوکی

تنگی نفس

آبی شدن پوست

خلط خونی یا رنگی

سرگیجه ناگهانی

درد قفسه سینه

تغییر وضعیت ذهنی

تب بالا (بیشتر از سه روز طول بکشد)

فشار خون پایین

کاهش تمرکز

بی علاقگی نسبت به همه چیز

سخت راه رفتن

 

 

علائم آنفلوآنزای خوکی

تب بالا

سرفه

 

گلودرد

آبریزش بینی

بدن درد

خستگی

سردرد

تهوع و استفراغ

اسهال

تخریب بافت ها

مشکلات تنفسی

سرماخوردگی

درد عضلانی

ورم ملتحمه چشم

پنومونی (ذات الریه)

صرع

در نهایت مرگ

 

تشخیص آنفلوآنزای خوکی

– تاریخچه پزشکی بیمار

– نمونه حلق و بینی، برای تشخیص اینکه بیمار آلوده به آنفلوآنزا است یا نه.

– آنفلوآنزای خوکی، با شناسایی ژن خاص تشخیص داده می شود.

 

افراد در معرض خطر

زنان باردار

کودکان کمتر از 2 سال

افراد دارای آسم

افراد دارای مشکلات ریوی حاد

افراد دارای مشکلات قلبی- عروقی (به جز افرادی که دارای فشارخون بالایی هستند)

افراد دارای مشکلات کبدی

افراد دارای مشکلات کلیوی

افراد دارای مشکلات خونی مثل بیماری کم خونی داسی شکل

افراد دارای مشکلات عصبی

افراد دارای مشکلات عضلانی

افراد دارای مشکلات متابولیکی مثل دیابت

افراد دارای مشکلات سیستم ایمنی مانند ایدز و داروهای شیمی‌درمانیپرستاران

افراد مسن بیشتر از 65 سال

مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان

 

وبگردی


کاربر گرامی برای پاسخ به این سوال در سایت شناسایی شوید
کاربر گرامی شما قبلا به این سوال پاسخ داده اید
کاربر گرامی پاسخ شما به این سوال ثبت شد.
کاربر گرامی پاسخ شما صحیح است.امتیاز سوال به شما اهدا شد.

 

 

 

 

در قسمت اول این مطلب درباره علت، علائم، تشخیص، عوارض و افراد در معرض خطر این بیماری صحبت کردیم. حال راه های درمان و پیشگیری از این بیماری را برایتان می گوییم.

 

درمان آنفلوآنزای خوکی

1- تزریق واکسن، یکی از بهترین درمان ها برای جلوگیری از عفونی شدن می باشد. این واکسن، محتوی ویروس مرده H1N1 می باشد. نوزادان از 6 ماهگی تا سالمندان و حتی زنان باردار هم می توانند این واکسن را تزریق کنند.

2- دو داروی ضد ویروسی برای پیشگیری و یا کاهش عوارض آنفلوآنزای خوکی وجود دارد، به نام های Relenza و amiflu . این داروها را بدون تجویز پزشک نباید مصرف نکنید.

پس از مصرف این داروها، اگر علائم آنفلوآنزا بیشتر از 48 ساعت در بدن باقی ماند، از این داروها استفاده نکنید.

 

افرادی که باید واکسن آنفلوآنزا بزنند

زنان باردار

افراد مراقبت کننده از نوزادان کوچکتر از 6 ماه

افراد شاغل در خانه های بهداشت و اورژانس ها

افراد 6 ماهه تا 24 ساله

افراد 25 تا 64 ساله که در معرض خطر بیماری مانند آسم و دیابت قرار دارند و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

 

نحوه تزریق واکسن

 

در حال حاضر، افراد بیشتر از 10 سال، یک تزریق واکسن نیاز دارند. با تزریق واکسن به افراد بزرگسال و سالم، در طی 21 روز آنتی بادی های محافظتی در بدن تولید می شود. 

متاسفانه تزریق واکسن در نوزادان 6 ماهه تا کودکان ساله، این اثر محافظتی را ندارد. برای همین 2 تزریق برای این گروه سنی باید انجام شود. 21 روز بعد از تزریق اول، تزریق دوم انجام می شود.

این واکسن هیچ خطری برای جنین و مادر باردار ندارد. اما با این حال بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 

پیشگیری از آنفلوآنزای خوکی

– شستن مرتب دست ها

– دست نزدن به صورت (به خصوص بینی و دهان)

– دوری از فردی که دارای علائم آنفلوآنزا می باشد (باید حداقل 180 سانتی متر فاصله داشته باشید)

– ویروس می تواند به مدت 48 ساعت زنده باقی بماند، لذا باید به مسائل بهداشتی توجه کنید.

– استفاده از مواد ضدعفونی کننده دست

– استفاده از ماسک

 

افراد مبتلا به آنفوانزا باید :

 

– استراحت کافی داشته باشند.

– از جاهای شلوغ دوری کنند.

– مدت 2 تا 3 هفته، از مدرسه رفتن و یا سر کار رفتن باید خودداری کنند تا علائم فروکش کنند.

– با محلول سرم فیزیولوژی یا آب‌نمک غرغره کنند.

– با محلول محلول سرم فیزیولوژی یا آب‌نمک، بینی خود را بشویند.

– مادران شیرده مبتلا، باید از شیردادن به نوزاد خود خودداری کنند.

 

درمان خانگی

– ویتامین D افزایش دهنده قدرت سیستم ایمنی می باشد.

– 2 تا 3 حبه سیر تازه در روز مصرف کنید.

– یک لیوان چای سبز در روز مصرف کنید.

– میوه هایی از قبیل لیمو، سیب، پرتقال، گلابی، هلو و آناناس مصرف کنید.

– سبزیجاتی از قبیل: کلم، بروکلی، اسفناج، نخود سبز و کاهو مصرف کنید.

– آب لیمو، 2 بار در روز بنوشید.

– تخم کتان، انار و تخم کدو تنبل را مصرف کنید.

– گردو و بادام را مصرف کنید.

– از مصرف چای، قهوه، شکلات، لبنیات، موز، عسل، چربی گوشت و غذاهای کنسرو شده و فراوری شده و غذاهای نشاسته ای پرهیز کنید.

– ورزش کنید.

– خواب کافی داشته باشید (حداقل 8 ساعت)

– دستانتان را مرتب بشویید.

– تنفس صحیح را انجام دهید.

– یوگا و مدیتیشن انجام دهید.

 

آنفلوآنزای خوکی

آنفلوانزاى خوکی (  Swine flu) يك بيمارى تنفسى خوك‌ها است که توسط ويروس آنفلوانزاى نوع HN  ایجاد می شود .این نوع آنفلوآنزا معمولا در  خوك‌ها بروز می کند . ويروس‌هاى آنفولانزاى خوكی حد بالایی از آلودگی و بيمارى را سبب می شوند البته آمار مرگ و میر ناشی از آن در میان خوک ها معمولا کم است و کشندگی زیادی ندارد . 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از مرکز کنترل بیماری های آمریکا ( CDC ) ، ويروس‌هاى مهاجم آنفلوانزا  خوكی می تواند در  سراسر سال موجب آلودگی این حیوانات گردد اما بیشترین شیوع درفصل زمستان و بهار اتفاق می افتند و می تواند در طول سال ادامه داشته باشد .  ويروس آنفولانزاى خوك كلاسيك  يك ويروس HN  ( آنفلوانزا نوع اى) برای اولین بار در سال   130 میلادی از یک خوک جدا گردید .

آنفلوانزاي جديد H1N1)A) با منشاء خوکي یا Swine Influenza Flu

* بيماري آنفلوانزا چيست ؟
يك بيماري حاد تنفسي به شدت واگيردار دستگاه تنفس ( با درگيري دستگاه تنفس فوقاني و تحتاني) است كه به وسيله چندين نوع ويروس آنفلوانزا  ايجاد مي‌شود. اين ويروس ها از طريق ذرات آلوده معلق در هوا ( تماس مستقيم ) و تماس با سطوح آلوده به ترشحات تنفسي (تماس غيرمستقيم) منتقل  مي‌شود.  بيماري در تمام طول سال  مي تواند رخ ‌دهد اما در مناطق معتدل بيشتر در پاييز و زمستان ديده مي شود و در مناطق گرم بيشتر در فصل بارندگي ديده مي شود.
ويروس آنفلوانزا داراي سه تيپ  A ، B و C مي باشد که تيپ A  داراي زيرگونه هاي مختلفي مي باشد که بر اساس دو آنتي ژن سطحي N و H نام گذاري ميشوند {مانند ( H1N1) ، ( H2N2)} . تيپ A  علاوه بر انسان مي تواند برخي حيوانات مانند خوک ، اسب  و پرندگان را نيز مبتلاء نمايد . آنفلوانزاي تيپ   A  مي تواند به صورت انفرادي ، يا گروهي ( طغيان ، اپيدمي يا جهانگيري ) انسانها را مبتلا نمايد اما تيپ B  بيشتر بصورت انفرادي و گاهي به صورت گروهي ( اپيدمي هاي کوچک ) ظاهر مي گردد و تيپ c فقط بصورت انفرادي باعث بيماري انسانها مي شود .
تنها تيپ A  آنفلوانزا مي تواند تغيير ژني بدهد و زيرگونه هاي جديدي را بوجود آورد که يکي از دلايل ايجاد زيرگونه هاي جديد شايد بخاطر توانائي ايجاد بيماري در حيوانات باشد .
* آنفلوانزاي خوکي چيست ؟
بيماري آنفلوانزا ناشي از ويروس تيپ A  و زير گونه (H1N1) مي باشد .اين ويروس موجب بيماري در خوک ها مي گردد و      مي تواند اپيدمي هاي وسيعي در بين خوک ها شود . اين بيماري ازساليان قبل شناخته شده و بسياري از كشورها به صورت معمول خوك‌هاي خود را در مقابل آن واكسينه مي‌كنند.

*چرا آنفلوانراي A  جديد را ابتدا آنفلوانزاي خوکي ناميدند ؟
در آزمايشات اوليه متوجه شدند که آنفلوانزاي جديد از نظر ژني مشابه آنفلوانزاي خوکي است لذا آنرا آنفلوانزاي خوکي ناميدند اما در آزماتشات تکميلي مشخص گرديد که از نظر ژني تفاوت هاي زيادي با آنفلوانزاي خوکي دارد و علاوه بر ژنهاي آنفلوانزاي خوکي ژنهايي از آنفلوانزاي پرندگان و آنفلوانزاي انساني نيز در آنفلوانزاي جديد وجود دارد و در حقيقت ويروس جديد نو ترکيبي از سه يا چهار ويروس آنفلوانزا مي باشد لذا به توصيه سازمان جهاني بهداشت  آنفلوانزاي خوکي به نام آنفلوانزاي A  جديد يا آنفلوانزاي A(H1N1) ناميده شد .
* انسان چگونه به آنفلوانزاي جديد مبتلاء مي شود ؟
از آنجا که در حال حاضر آنفلوانزاي جديد از انسان به انسان منتقل مي شود لذا مشابه آنفلوانزاي انساني دو راه عمده براي انتقال اين بيماري وجود دارد :
-1از طريق ذرات تنفسي معلق در هوا (راه مستقيم) که در زمان صحبت کردن، عطسه و سرفه فرد بيمار در هوا منتشر      مي گردد ومي تواند از راه تنفس باعث ابتلاء افراد سالم شود.
-2از طريق سطوح آلوده به ترشحات تنفسي فرد بيمار ، بخصوص دستهاي آلوده در تماس با مخاط ها مانند چشم ، بيني و دهان.
انتقال انسان به انسان اين بيماري باعث سرعت زياد انتشار اين بيماري در جهان گرديد و به همين علت سازمان بهداشت جهاني در 21 خرداد سال 1388 فاز شش پاندمي ( جهانگيري ) اين بيماري را اعلام نمود .
* دوره کمون و سرايت پذيري بيماري آنفلوانزاي جديد چگونه است ؟
دوره کمون ( نهفتگي ) بين 1تا3 روز مي باشد و بيماران از 24 ساعت قبل از بروز علائم تا يک هفته بعد از بروز علائم واگير دار هستند و مي توانند بيماري را به ساير افراد منتقل نمايند .
* چه کساني بيشتر در معرض خطر عوارض اين بيماري مي باشند ؟
افراد بالاي 65 سال ، کودکان زير 5 سال ، زنان باردار و افراد داراي بيماريهاي مزمن مانند بيماران ديابتي ، فشارخون بالا ، بيماران قلبي ، بيماران آسمي و بيشتر در معرض خطر عوارض اين بيماري هستند و موارد مشکوک در اين گروه ها بايد به پزشک جهت معاين و شروع درمانهاي لازم ارجاع گردد .

* آخرين آمار ابتلاء انساني اين بيماري چقدر است ؟
براساس اعلام سازمان جهاني بهداشت (WHO) تا تاريخ 7 شهريور 1388  در جهان 2722 نفر به بيماري آنفلوانزاي جديد مبتلاء و تعداد 3014 نفر به علت اين بيماري فوت نموده اند در ايران مجموع موارد کشف شده تا تاريخ انتشار اين متن  285 مورد مي باشد که منجر به مرگ يک نفر نيز گرديده است و دراستان خراسان تعداد مبتلايان به 34 نفر رسيده است   .درحال حاضر تقريبا تمام کشورها درگير اين بيماري هستند .
* آيا بيماري آنفلوانزاي جديد از طريق خوردن منتقل مي‌شود؟
ويروس اين بيماري در محيط زياد دوام نمي آورد و معمولا پس از چند ساعت از بين مي رود ، البته هر چه محيط سردتر و مرطوب تر باشد دوام ويروس در محيط بيشتر خواهد بود . تا کنون انتقال بيماري از طريق خوردن و آشاميدن گزارش نشده است . اين ويروس در مقابل حرارت حساس بوده و در اثر بختن از بين مي رود و به مواد ضد عفوني کننده مانند الکل ، بتادين و مواد سفيد کننده مانند وايتکس حساس مي باشد و به راحتي از بين مي رود . اين ويروس مانند بسياري از ويروس ها از طريق پختن در دماي 70 درجه سانتيگراد (160 درجه فارنهايت) از بين مي‌رود.
* آيا براي بيماري آنفلوانزاي جديد واكسني وجود دارد؟
در حال حاضر واكسن اختصاصي براي اين بيماري ساخته نشده ولي تلاش ها در اين خصوص ادامه دارد و احتمالا در آينده نزديک واکسن بيماري وارد بازار خواهد شد . از طرفي مشخص نيست كه آيا واكسن آنفلوانزاي فصلي انساني مي‌تواند محافظتي در مقابل آنفلوانزاي A  جديد ايجاد كند يا خير ؟ اما براي افراد در معرض عوارض شديد بيماري توصيه ميشود از واکسن آنفلوانزاي انسان استفاده شود تا حداقل از همزماني اين دو بيماري در انسان جلوگيري شود تا مانع ترکيب ژني اين دو ويروس و ايجاد ويروس با قدرت سرايت بالا در انسانها گردد.
* علائم  بيماري آنفلوانزاي جديد چيست ؟
به طور كلي علائم باليني در انسان از حالت بدون علامت تا علائم پنوموني شديدي كه منجر به مرگ مي‌شود متغير است. علائم آنفلوانزا خوکي مشابه آنفلوانزاي انساني ( تب ، گلودرد ، سردرد ، سرفه و دردهاي عضلاني ) است . علائم بيماري  در کودکان کمي متفاوت تر از بزگسالان است. تنفس تند يا اختلال در تنفس، تمايل رنگ پوست به خاکستري يا آبي، ننوشيدن آب به اندازه کافي، تهوع شديد، عدم تعامل با افراد ديگر و يا خواب طولاني مدت، تغيير رفتار و زودرنجي و تب شديد و سرفه از علائمي است که در کودکان مبتلا به اين بيماري مشاهده شده است .
علائم فرم شديد بيماري در بالغين :
 تب بالا بمدت  طولاني (بيش از 3 روز) خصوصاً‌ اگر همراه حال عمومي بد باشد
 تنگي نفس
 نشانه هاي تنفسي مشکل
 درد يا احساس فشار در  قفسه سينه يا شکم
 سرگيجه ناگهان
 گيجي
 استفراغ شديد يا مداوم
 در ابتدا علائم آنفلوانزا بهبود يابد ولي ناگهان تب  و سرفه شديد عود کند
علائم فرم شديد بيماري در کودکان:
 نشانه هاي تنفسي مشکل(تنفس تند يا نفس دشوار)
 تغيير رنگ کبود يا خاکستري پوست
 عدم نوشيدن مايعات به ميزان کافي
 استفراغ شديد يا مداوم
 اختلال سطح هشياري (كودك به دشواري قابل بيدار كردن باشد يا اساساً نتوان وي را بيدار نمود)
 عدم تمايل براي بازي كردن يا عدم تعامل کودک با اطرافيان
 تحريک پذيري شديد
 در ابتدا علائم آنفلوانزا بهبود يابد ولي ناگهان تب  و سرفه شديد عود کند


* نظام مراقبت بيماري آنفلوانزاي جديد
اهداف نظام مراقبت بيماري آنفلوانزاي جديد براي پيشگيري از ابتلاء انسان به ويروس آنفلوآنزاي خوکي A (H1N1) در کشور عبارت است از کسب آمادگي لازم براي مقابله با اپيدمي بيماري و کاهش موارد ابتلاء و مرگ ومير ناشي از اين بيماري در کشور .
* تعريف مورد مشکوک به آنفلوانزاي جديد A  :
عبارتست از هر مورد بيمار داراي آنفلوانزا در افرادي که طي يک هفته گذشته از کشور يا منطقه اي که در آن موارد تائيد شده قطعي داشته برگشته باشد و يا طي يک هفته گذشته با يک مورد بيمار تائيد شده آنفلوانزاي A(H1N1)  در تماس تزديک بوده است .
* نمونه گيري از بيماران :
بر اساس آخرين دستورالعمل مرکز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت  ایران ، در حال حاضر تنها از موارد مشکوک در شرايط زير نمونه گيري مي شود :
– 1نمونه گيري از بيماران مشکوک به آنفلوانزاي بستري در بيمارستانها
-2نمونه گيري از افراد مشکوک به بيماري (مسافر) در فرودگاهها (پايگاه مراقبت بهداشتي مرزي)
-3نمونه گيري از 10 مورد مشکوک در هفته از پايگاه ديده ور آنفلوانزا
نحوه نمونه گيري :نمونه با سواپ به ترشحات حلق بيمار آغشته و در محيط کشت قرار ميگيردو سپس به آزمايشگاه مرکز بهداشت استان ارسال مي گردد .
با مورد مشکوک به آنفلوانزاي جديد A   چگونه برخورد کنيم ؟
در صورتيکه حال عمومي بيمار خوب باشد به آموزش داده شود چکونه از سرايت بيماري به ديگران پيشگيري نمايد و در صورت تشديد علائم يا پيدا شدن علائم شديد بيماري بلافاصله مراجعه نمايد تا به سطح بالاتر ارجاع گردد . در صورتيکه حال عمومي بيمار خوب نباشد و علائم تشديد بيماري ظاهر شود بيمار بايد سريعا به بيمارستان ارجاع و به صورت ايزوله بستري شود .
*طبق دستورالعمل از موارد مشکوک در مراکز بهداشتي  درماني منتخب با سواپ از حلق بايد نمونه گيري شود و جهت ارسال به آزمايشگاه به مرکز بهداشت استان ارسال گردد .
آيا براي اين بيماري داروي اختصاصي در دسترس مي‌باشد؟
دو دسته دارو براي درمان بيماري آنفلوانزا  وجود دارد.ولي بسياري از موارد آنفلوانزاي جديد گزارش شده در انسان‌ها بدون نياز به مداخلات طبي و مصرف داروهاي ضد ويروسي به طور كامل بهبود يافته‌اند و در موارد خاصي نياز به استفاده از داروهاي ضد ويروسي مي باشد .  تعداد ويروس‌هاي آنفلوانزا مقاوم به داروهاي ضد ويروسي در حال گسترش است  که ناشي از مصرف بي دليل داروها مي باشد . بيماراني که از  دارو استفاده مي کنند لازم براي شش ماه از حاملکي جلو گيري نمايند .اين دارو  تنها در اختيار سيستم بهداشتي کشور مي باشد .
فعلادرمان تنها براي بيماراني شروع مي شود که :
-1تست آزمايشگاهي آنها مثبت شده (تائيد قطعي) و داراي علائم بيماري هستند.
-2موارد مشکوک که حال عمومي آنها نامناسب بوده و بستري شده اند.
– 3موارد مشکوک که جزء گروههاي شديدا در معرض خطر مي باشند.
مهم اين است که تمام موارد مشکوک را جدي گرفته و آموزش دهيم تا مراقبت نمايند بيماري به ديگران منتقل نشود چون تقريبا تمام بيماران بدون نياز به داروي اختصاصي بهبود مي يابند و کمتر از 5% بيماران نياز به درمان دارند .

* براي پيشگيري از ابتلاء به اين بيماري چه کنيم ؟
از آنجا که بيماري در بسياري از کشورها ديده شده ولي در داخل جمعيت کشورمان هنوز ويروس به چرخش در نيامده است لذا توصيه مي گردد از سفرهاي خارجي غير ضروري ( به ويژه افراد در معرض خطر زياد ) خوددار ي نمايند و در صورت ضرورت سفر نکات زير مورد توجه قرار گيرد :
• از حضور در مکان هاي پر تردد و شلوغ حدالامکان خودداري کنند.
• در طول سفرخواب و استراحت كافي  داشته باشند.
• از تماس نزديک ( حداقل يک متر ) با افراد بيمار خودداري نمايند.
• در صورت تماس با افراد بيمار حتما با پزشک مشورت کنند .
• دستهاي خود را بطور مکرر با آب و صابون بشويند .
• در صورت  بروز علائم تب ، سردرد ، گلودرد ، سرفه ، دردهاي عصلاني( کوفتکي بدن) بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.
• اگر طي 7 روز بعد از به کشور نيز علائم فوق بروز کرد ضرورت دارد به مراکز بهداشتي درماني يا پزشک مراجعه و يادآوري کنيد اخيرا خارج از کشور بوده ايد.

*در صورت ابتلاء به علائم اين بيماري براي جلوگيري از سرايت به ديگران چه کنيم ؟
• حتي الامکان در مدت بيماري در منزل بمانند و استراحت کنند .
• در صورت نياز به ترک منزل و در زمان حصور در اماکن شلوغ از ماسک تنفسي استفاده کنند .براي اين منظور استفاده از ماسک هاي معمولي ( ماسک هاي جراحي موجود در داروخانه ها ) کفايت مي نمايد و بايد توجه کرد از ماسک بايد به صورت محدود استفاده کرد و حداکثر هر يک ساعت و يا در ضورت مرطوب شدن در اثر تنفس مي بايست تعويض گردد .
• از تماس دستهاي آلوده با چشم ، دهان و بيني خوداري کنند.
• از تماس دستهاي آلوده با سطوح و وسايل مشترک( دستگيره دربها ،. ) خودداري گردد.
• سطوح آلوده را مي توان با محلول وايتکس (10% ) رقيق يا الکل 70 درجه ضد عفوني کرد.
• سعي شود پس از برگشت از سفر نيز  از بوسيدن و در آغوش گرفتن افرادي که  براي گرامي داشتن انها از سفر  مراجعه مي نمايند خودداري گردد.
• آداب تنفسي  رعايت گردد ( موقع عطسه و سرفه با استفاده از دستمال کاغذي جلو دهان خود را بگيرند )
• دستمال هاي کاغذي آلوده را بصورت صحيح دفع شود(انداختن در ظرف زباله درب دار  يا قرار دادن داخل پلاستيک  و بستن درب پلاستيک سپس قرار دادن در ظرف زباله )
• از روبوسي با سايرين خودداري گردد.
• از دست دادن با دستهاي آلوده به ديگران خوداري گردد.
طبق توصيه سازمان جهاني بهداشت تنها دو اقدام شستشوي مکرر دستها و رعايت آداب تنفسي ( پوشاندن دهان و بيني موقع عطسه و سرفه ) مي تواند بطور چشمگيري از انتشار بيماري جلو گيري نمايد .
آنفلوانزا خوکی چيست؟


چند نوع ويروس‌ آنفولانزاى خوكی وجود دارد ؟

ويروس‌هاى انفولانزای خوکی میزبان اصلی شان خوک است اما می توانند مرغ ها و حتی انسانها را آلوده کنند . مواردی از انتقال این نوع ویروس به انسان  گزارش شده است و در مواردی هم انتقال از انسان به انسان گزارش شده است . ويروس‌هاى آنفولانزاى خوكی دائماً تغيير شکل می دهند. البته خوك‌ها به وسيله آنفلوانزاى مرغى هم می توانند آلوده شوند گرچه به اندازه نوع خوکی در این حیوانات مهاجم نیست  . ويروس‌هاى آنفلوانزا وقتى از خوک آلوده خوک دیگری را آلوده می کند می تواند تغییر شکل داده و نوع رفتارش نیز تغییر  مى كند  ، ويروس‌ها می توانند دوباره جور شوند ( يعنى ژن‌ها را با هم عوض مى كنند) و  توانایی ویروس ها و همچنین میزبانی خوک برای هر سه نوع آنفلوآنزای خوکی مرغی و انسانی این خطر را ایجاد می کند که ويروس‌هاى جديد كه مخلوط انواع خوك ، انسان و نوع ويروس‌هاى آنفلوانزاى مرغى می باشند پديدار بشوند. با تغييرات در طى سالها انواع متفاوت ويروس‌هاى آنفولانزاى خوك پديدار شده‌اند. حالا، چهار نوع آنفلوانزا نوع‌هاى فرعى نوع اى ويروس اصلى  هستند كه در خوك‌ها  بیماری ایجاد می کنند : H1N1, H1N2, H3N2, and H3N1 . با اين وجود، بيشتر ويروس‌هاى آنفلوانزاى  خوکی که  اخيراً از خوك‌ها به دست آمده اند از توع  ويروس‌هاى 1N1H بوده است.

آنفولانزاى خوك در انسانها

آيا انسانها آنفولانزاى نوع خوكی را مى توانند بگيرند؟

معمولاً ويروس‌هاى آنفولانزاى خوك انسانها را آلوده نمى كنند. با اين وجود، آلودگى انسانها به شکل پراكنده با آنفولانزاى خوك اتفاق افتاده است. معمولاً، اين آلودگی بیشتر در اشخاصی گزارش شده است که در تماس مستقیم با خوک ها قرار داشته اند .(براى مثال پرورش دهندگان خوک و بچه‌هایی که با خوك‌ها بازی می کنند و یا کارمندان محیط نمايشگاه حیوانات و يا كارگران در صنعت وابسته به خوک ). به علاوه، مسئله دیگر استعداد ذاتی اشخاص و یا مستعد بودن در ابتلا به بیماری و پراکنندگی آن نقش دارد . براى مثال، يك بروز آلودگى آنفولانزاى خوك در خوك‌ها در ويسكانسين در 188  میلادی مشاهده شد که منجر به چندين آلودگى انسانها  شد ، اگرچه این حالت منتج به اپیدمی آنفلوآنزای خوکی نشد . 

سابقه گزارشات آلودگى آنفولانزاى خوك مشترك با انسانها چند مورد است ؟

در گذشته، (CDC) گزارشاتی از احتمال آلودگى انسان به ويروس آنفلوانزا خوک را طی دو سال دريافت كرد اما از دسامبر 2005، تا فوريه 200، 12 مورد آلودگى انسان به نوع مهاجم  به انسان آنفلوانزا آنفلوآنزای خوکی با گزارش‌ شد.

نشانه‌هاى آنفولانزاى خوك در انسانها چگونه است ؟

نشانه‌هاى قابل‌انتظار آنفولانزاى خوك در اسنانها  مانند نشانه‌هاى آنفلوانزاى فصلى انسان است.  تب  بی حالی ، بى اشتهايى و سرفه كردن . همچنين تعدادی از افراد آلوده با آنفولانزاى خوكی دچار آبریزش از بینی می گردند  . در مواردی نیز گلودرد، تهوع، و استفراغ و اسهال نیز گزارش شده است .

آيا در هنگام بروز آنفولانزاى خوكی مردم می توانند  از خوراك گوشت خوك استفاده کنند ؟

بله . ويروس‌هاى مهاجم انفولانزای خوک به وسيله غذای خوب پخته شده قابل سرایت نيستند ( همانند ویروس آنفلوآنزای پرندگان )   . شما به آنفلوانزاى مهاجم خوکی با خوردن گوشت خوك يا محصولات گوشت خوك مبتلا نمی شوید . البته لازم است که غذا به شکل صحیح پخت شود ( گوشت خوك را آشپزى کنید و گوشت خوك در هنگام پخت باید به دماى درونى [160 F] برسد تا  ويروس آنفولانزاى خوك نابود شود و محصولات گوشت خوك امن گردد .

آنفولانزاى خوك چطور پخش مى شود؟

ويروس‌هاى آنفلوانزا خوکی می تواند به طور مستقیم از خوك‌ها به انسانها سرایت کند . آلودگى انسان با ويروس‌هاى انفلوانزای خوك‌ها در هنگامی که انسانها در کنار خوکها قرار می گیرند اتفاق می افتد  از قبيل کار در انبارهاى خوكها و در  کشتارگاه دام ها و یا مراکز نگهداری و پرورش خوک ها . همچنين انتقال انسان  به انسان آنفولانزاى خوك مى تواند اتفاق بیفتد . اين به همان طريق انفلوانزاى فصلى انسانها اتفاق می افتد . و انتقال انسان به انسان اساساً رو در رو  و به وسيله سرفه كردن يا عطسه انسانها ی آلوده با ويروس آنفلوانزا اتفاق می افتد . مردم با دست زدن به چيزهایی که  با ويروس‌هاى انفلوانزا خوکی آلوده است و سپس دست زدن به دهانشان ممكن است آلوده بشوند .

ما چه اطلاعاتی درباره پخش انسان به  انسان آنفولانزاى خوك داریم ؟

در سپتامبر 188، يك زن حامله  32 ساله به دلیل سينه ‌پهلو بسترى شده بود و پس از 8 روز مرد. يك ويروس انفلوانزاى خوکی HN  كشف ‌شده بود .  در شرح حال او شروع بیماری از چهار روز پيش ذکر شده بود ، بيمار به يك نمايشگاه فستيوال خوک در شهر خود رفته بود و با خوکها تماس نزدیک داشت . 

در مطالعات پيگيرانه ، 76% از بازیدکنندگان از نمایشگاه خوکها  مورد بررسی پادتن آلودگى آنفولانزاى خوك قرار گرفتند  اما هيچ بيمارى جدى ميان اين گروه از افراد كشف ن ‌شد . مطالعات اضافى بر  آن سه راهکار را پیشنهاد کرد  كارمندان بیمارستان كه تماس با بيمار را داشتند  علایم  خفیف از بيمارى آنفلوانزا را  داشتند و پادتن آلودگى آنفولانزاى خوكی در آنان شناسایی شد .

آلودگى هاى انسان چطور مى توانند تشخيص داده شود ؟

براى تشخيص دادن انفولانزای خوکی يك آلودگى ، عموماً نمونه تنفسى احتياج است نمونه ها در 4 تا 5 روز اول بيمارى باید جمع گردد (يك شخص وقتى آلوده است ويروس را به احتمال زياد به اطراف پراکنده می کند ). با اين وجود، تعدای از اشخاص آلوده ، مخصوصاً بچه‌ها، ويروس را براى 10 روز و یا بیشتر ممكن است انتقال دهند .برای شناسايى یک فرد به عنوان يك نمونه تایید شده آنفلوانزاى خوكی  باید یک نمونه از ويروس به مرکز کنترل بیماریهای ایالات متحده (CDC) فرستاده شود تا آزمايشگاه این مرکز با آزمایش مورد را تایید نماید .

چه معالجاتى در دسترس است كه آلودگى آنفولانزاى خوك را در انسانى معالجه مى كند؟

چهار دارو ضد ويروس متفاوت وجود دارد كه براى استفاده در ايالات متحده براى معالجه آنفلوانزا پروانه‌دار هستند:  آمانتادين، amantadine, rimantadine, oseltamivir and zanamivir .  تا زمانیکه ویروس ها به این چهار دارو حساس بوده اند می شد از هر چهار دارو استفاده کرد ، اما  ويروس‌هاى آنفلوانزاى خوکی که جدیدا از  انسانها جدا كردند به آمانتادين و ریمانتادین   (  amantadine and rimantadine  )  مقاوم هستند . حالا، (CDC) استفاده از oseltamivir    و     zanamivir      را  برای معالجه و یا پیشگیری از آنفلوآنزای خوکی پیشنهاد می کند .

چه مثال‌هاى ديگر از بروز آنفولانزاى خوكى در دست است؟

احتمالاً بهترین نمونه کشف شده از آنفلوآنزای خوکی يك اپیدمی آنفولانزاى خوكی در  ميان سربازها در سنگر ديكس نيوجرسى در  سال 176 میلادی است . براى تایید این بیماری در آن سال ما نمونه عکس سینه با استفاده از  اشعه ايكس داریم که ابتلا به  سينه‌ پهلو را در حداقل 4 سرباز تایید می کند و یک مورد مرگ نیز در آن زمان ثبت شده است . طبق مدارک همه اين بيماران سابقاً سالم  بوده اند . ويروس بیماری در يك محيط كارآموزى باعث آلودگی یک سرباز گشته بود و به نظر می رسد با پخش مجدود در بین سربازان انتشار یافته و پس از یک ماه بیماری ناپدید گشته است .

منبع ويروس، زمان دقيق بروز آن در سربازها ی مستقر در سنگر ديكس و علت انتشار محدود آن و همچنین ناپدید شن بیماری همچنان ناشناس مانده است . آنفلوآنزای سنگر ديكس به دلیل وجود یک ويروس جانورى در جمعيت انسانی متراکم در داخل سنگرها انتشار یافته و ممکن است تماس كامل با حیوانات آلوده در مکان شلوغ سنگر در فصل زمستان پیش آمده باشد . عامل ويروس مسبب این بیماری در سنگر ديكس آنفلوانزاى خوکی  (H1N1)  ناميده ‌شده بود (  نيوجرسى  سال 176  میلادی )  .

آيا ويروس H1N1 آنفولانزاى خوك مانند ويروس‌هاى H1N1 انسان است؟

خير. ويروس‌هاى H1N1 آنفولانزاى خوك بسیار متفاوت با ويروس‌هاى 1N1H انسان است ، بنابراين، واكسن‌های مورد استفاده براى انفلوانزاى فصلى انسان براى جلوگیری از ابتلا به ويروس‌هاى H1N1 آنفولانزاى خوكی نه در بدن خوک و نه در بدن انسان ایمنی ایجاد نمی کند  .

آنفولانزاى خوك در خوك‌ها

آنفولانزاى خوكی  چگونه ميان خوك‌ها پخش مى شود ؟

به نظر می رسد ويروس‌هاى آنفولانزاى بيشتر در نتیجه تماس كامل ميان خوك‌ها پخش گردد و احتمالا از تماس بین خوکهای آلوده و خوك‌هاى غيرآلوده انتشار می یابد . رمه‌ها با آلودگى هاى آنفولانزاى خوك و یا در خطر ابتلا که بر ضد آنفولانزاى خوك واكسن زده ‌شده اند نیز  ممکن است بیماری را به صورت پراكنده داشته باشد يا فقط علائم خفیف را نشان دهند يا هيچ نشانه‌ ای از  آلودگى نداشته باشند .

علائم آنفولانزاى خوكی  در خوك‌ها  چیست  ؟

عالئم آنفولانزاى خوكی در خوك‌ها حمله ناگهانى تب، در خود فرورفتن، سرفه‌كننده  آبریزش از بینی می تواند باشد .  همچنین  عطسه‌، ناراحتی تنفسی سرخ شدن يا التهاب و بى حالی . از علائم مشترک  آنفولانزاى خوكی  در ميان خوك‌ها است


چه مقدار از خوکها ی آمریکا آلوده  به آنفولانزاى خوكی هستند    ؟
H1N1 و ويروس‌هاى H3N2  آنفولانزاى خوكی بيمارى همه‌گير بومى ميان خوكها در ايالات متحده‌ است که موجب  آسیب به صنعت پرورش دام می گردد . بروزها ميان خوك‌ها معمولا در ماه‌هایی با  آب و هوای سردتر اتفاق مي افتد  و بعضى وقت‌ها با اضافه شدن خوك‌هاى جديد در رمه‌هاى مستعد بیماری بروز می کند . بررسیها نشان داده‌اند که  ویروس H1N1 آنفولانزاى خوكی  ، بیماری مشترک و متداول خوكهای سرتاسر جهان است ،  در آمريكا بررسى ها نشان داده‌اند که 30 از درصد جمعيت خوكهای این کشور  مدركی از وجود  پادتن در بدن خود دارند  و در نتیجه در طول زندگی به این  بیماری (1N1H )  آلودگی داشته اند .  به ويژه در بيش از  51 درصد از خوك‌ها در آمريكاى شمال و ‌مركزى آنتی بادی آلودگى با 1N1H خوکی نشان‌ داده ‌شده است . آلودگى انسان با ويروس‌هاى آنفولانزاى خوك H1N1 كمياب است. 

ويروس‌هاى H1N1 خوکی از سال 130 میلادی در ميان خوكها  مشاهده شد ، ويروس‌هاى H3N2 آنفلوانزا تا 18 در میان جمعیت خوک ها یافت نشده بود و از این سال در خوکها مشاهده گردید . ويروس‌هاى H3N2  خوكى در ابتدا از انسانیا به جمعیت خوکها وارد شد و  ويروس‌هاى H3N2 آنفولانزاى خوكی اخیر  با ويروس‌هاى H3N2 انسانی  كاملاً ارتباط دارد .

آيا واكسنی براى آنفولانزاى خوكی موجود است ؟

واكسن‌های مختلفی در دسترس است كه خوك‌ها را در مقابل آنفلوانزاى خوکی ایمن می کند .اما در حال حاضر هيچ واكسنی كه به تواند برای انسانها در مقابل آنفلوآنزای خوکی ایمنی ایجاد کند در دسترس نیست . واكسن آنفلوانزاى فصلى ممکن است بر ضد H3N2 خوکی كمك کننده باشد ولی مطمئنا به ایمنی و پیشگیری از آنفلوآنزای خوکی نوع H1N1  کمک نخواهد کرد .

 

چگونه از خود و خانواده ام در برابر آنفلوآنزای خوکی محافظت کنم؟
احتیاط های معمول را به کار بندید. آنفلوآنزای خوکی مانند هر نوع سرماخوردگی دیگر از راه تماس سرفه و عطسه منتقل می شود. دست های خود را به طور مرتب بشویید. اگر آب و صابون در دسترس نیست، می توانید از ژل های تمیزکننده دست استفاده کنید.

همان طور که هوشیاری در برابر آلودگی برای پیشگیری از ابتلای شما و خانواده تان به بیماری ضروری است، در صورتی که خود مشکوک به ابتلا به آنفلوآنزا هستید، حتما هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را بگیرید. اگر دستمال به همراه ندارید، هنگام عطسه یا سرفه قسمت داخلی آرنج خود را در برابر دهان و بینی بگیرید تا دستانتان آلوده نشوند.

آنفلوآنزای خوکی چه نشانه هایی دارد؟
آنفلوآنزای خوکی همانند سایر انواع سرماخوردگی عمل می کند. بیماران دچار تب و لرز، سردرد، سرماخوردگی، گلودرد، کوفتگی و درد مفصل می شوند. این بیماری گاهی با تهوع و اسهال همراه است.

آیا انتقال ویروس آنفلوآنزای خوکی به سادگی انجام می شود؟
محققان هنوز اطلاعات کاملی را از نحوه انتقال ویروس آنفلوآنزای خوکی به دست نیاورده اند. سازمان بهداشت جهانی به تازگی برآورد خود مبنی بر سهولت انتقال این ویروس میان انسان ها منتشر کرده است.

اگر با کسی در تماس هستید که سرماخوردگی دارد، با او دست ندهید و روبوسی نکنید. ویروس آنفلوآنزا در اماکن عمومی وجود دارد و تماس با سطوحی مانند دستگیره اتوبوس و صفحه کلید کامپیوتر به راحتی شما را آلوده می کند. اگر دستان خود را به دستگیره در یا اتوبوس زده اید، آن را به دهان و بینی خود نزنید.

 آیا آنفلوآنزای خوکی قابل درمان است؟
بله، داروهایی که در سال های گذشته برای درمان انواع قوی آنفلوآنزا تولید شده اند، توانایی خوبی برای کمک به مبتلایان به آنفلوآنزای خوکی دارند. در حقیقت همه گیری جهانی بیماری هایی مانند آنفلوآنزای مرغی و سارس در سال های گذشته آمادگی مراجع درمانی را برای مقابله با همه گیری های جدید افزایش داده است.

آیا واکسن سرماخوردگی که زمستان گذشته دریافت کردم، من را از ابتلا به آنفلوآنزای خوکی مصون می کند؟
احتمالا خیر. هر چند واکسن های سرماخوردگی بدن افراد را در برابر سویه ویروس آنفلوآنزا که شامل ویروس آنفلوآنزای خوکی نیز هست، مقاوم می کند ولی مسوولان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا می گویند آزمایش های اولیه آنها بیانگر عدم ایجاد مصونیت در دریافت کنندگان واکسن سرماخوردگی است.

آیا آنفلوآنزای خوکی از راه مواد غذایی مانند گوشت خوک منتقل می شود؟
خیر. آنفلوآنزای خوکی از دهان و بینی منتقل می شود و یک بیماری مجاری تنفسی است.

* برای آنکه مبتلا به آنفلوآنزای نوع آ نشوید موارد زیر را رعایت کنید :

1- به جای دست دادن بوسیدن و در آغوش گرفتن آشنایان ، دوستان و اطرافیان با فاصله سلام و علیک کنید .

بغل کردن و یا در آغوش گرفتن کمتر باعث انتقال عفونت یا ذرات ریز که حاوی ویروس آنفلوآنزا است از بینی یا دهان می‌شود. اما ممکن است که شما بخواهید از هرگونه تماس و نزدیکی با فردی که سرفه می‌کند آب‌ریزش بینی دارد و یا سایر نشانه‌های آنفلوآنزا را دارد پرهیز کنید.

2- دست‌های‌تان را طبق اصول بهداشتی بشویید.

شستن دست‌ها بهترین راه محافظت از ابتلا به این بیماری است. مخصوصا وقتی در مکان‌های شلوغ رفت و آمد می‌کنید. همچنین وقتی در جایی هستید که ممکن است ویروس آنفلوآنزا به اشیایی که توسط افراد زیادی لمس شده است. بعد از گرفتن دستگیره در ماشین، یا وقتی در داخل اتوبوس یا مترو هستید و میله‌های اتوبوس و مترو را هنگام ایستادن گرفته‌اید حتما بعد از پیاده‌ شدن دست‌هایتان را بشویید.

3- به شستن دست‌هایتان عادت کنید.

(سعی کنید از سینک دستشویی‌هایی استفاده کنید که دارای آب روان و شیرهای اتوماتیک است)دست‌های‌تان را با آب روان گرم و صابون و ترجیحا مایع صابون بشویید.حداقل به مدت 15 تا 20 ثانیه دست‌هایتان را به هم بمالید و سپس آب‌کشی کنید. شیرهایی که اتوماتیک هستند بسیار مناسب هستند چرا که در صورتی که ویروس آنفلوآنزا به شیرآلات بچسبد تا ساعت‌ها در آن سطح زنده می‌ماند.اگر شیر اتوماتیک نبود از یک دستمال تمیز و یک بار مصرف برای بستن شیر استفاده کنید.

4- هنگام خرید و تهیه لیستی از لوازم مورد نیاز از خودکار مشخص خود استفاده کنید.

چرا که ممکن است ویروس از فرد مبتلا به خودکار منتقل شده باشد و در این صورت شما هم بیمار شوید. پس بهتر است همیشه یک خودکار برای کارهای شخصی خود داشته باشید.

5- هنگام عطسه دهان‌تان را به طرف بازوهای‌تان بگیرید. و یا در صورت امکان در فضای باز و با پوشاندن دهان با دستمال عطسه کنید .

این کار به شما کمک می‌کند که ویروس به دست‌های‌تان هم منتقل نشود و از عفونت مجدد در شما و دیگران جلوگیری می‌کند. البته این کار ممکن است در ابتدا از نظر شما و هم اطرافیان‌تان کاری عجیب به نظر بیاید. اما کاری بهداشتی است و از گسترش بیماری جلوگیری می‌کند.

6- دست ندهید.

برای محافظت خود از انتقال میکروب‌های دیگران از دست دادن بعد از سلام و احوا‌پرسی اجتناب کنید. سر خود را تکان دهید و یا برای ابراز احساسات به دوستان و اطرافیان لبخند بزنید. اگر حتما باید دست بدهیدن بعد از دست دادن دست‌هایتان را بشویید.

7- از صفحه کلید و موس دیگران استفاده نکنید.

حدالمقدور سعی کنید از وسایل شخصی در محیط کار استفاده کنید و اگر مجبورید از وسایل مشترک در محل کارتان استفاده کنید قبل از خوردن غذا و یا میان‌وعده و نوشیدنی حتما دست‌هایتان را با آب‌ولرم و صابون بشویید. جرم‌ها و میکروب‌ها می‌توانند حتی ساعت‌ها روی این وسایل بمانند و سبب انتقال بیماری به ما شوند.

سعی کنید وسایل خود را با دیگران به طور شریکی استفاده نکنید. می‌توانید برای جلوگیری از انتقال این آلودگی‌ها هر از گاهی با الکل وسایل کامپیوتر خود را تمیز کنید.

8- هرگز به چشم‌ها، بینی‌ و دهانتتان دست نمالید.

لمس کردن صورت و چشم‌ها و بینی به طور مکرر راه ساده‌ای برای انتقال و ویروس‌ها و میکروب‌هاست.از طریق مالش چشم، دهان و بینی میکروب‌ها به راحتی قادرند وارد بدن شوند ممکن است شما اصلا متوجه این کار نباشید اما اگر این عادت را دارید بیشتر مراقب باشید.

– بعد از تعویض پوشک بچه و لباس‌های زیر کودک خود حتما دست‌هایتان را بشویید.

البته این کاری است که همیشه باید انجام دهید اما از زمانی که آنفلوآنزای نوع A شایع شده است کودکانی که بهر مهد می‌روند هم در معرض خطر هستند. از آنجایی که این بیماری ممکن است سبب اسهال، تهوع و استفراغ و ناراحتی گوارشی هم شود افراد مراقب کودکان در مهدها و در مدرسه حتما باید مراقب باشند که بعد از تعویض لباس و پوشک حتما دست‌هایشان را بشویند.

پیشنهاد شده برای شما :
0 حامد مدل آوریل 27, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *