داستان طلبه همدانی

داستان طلبه همدانی

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

داستان طلبه همدانی

داستان طلبه همدانی

همرسانی در

ایمیل

فیسبوک

Messenger

داستان طلبه همدانی

Messenger

توییتر

بالاترین

واتس‌اپ

لینک را کپی کنید

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود

قتل روحانی ۴۶ ساله همدانی ابعادی بیش از یک قتل پیدا کرد. علاوه بر اینکه مظنون از اینستاگرام برای اعلام عمومی قتلی که می‌گفت مرتکب شده استفاده کرده بود، اینکه مقتول لباس روحانیت بر تن داشت توجه بیشتری را جلب کرد و بستر شکل‌گیری تحلیل‌های متفاوتی شد.

برخی مانند عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی، این قتل را نتیجه عملکرد افراطی برخی اصولگرایان و ورود اوباش و ادبیات آنها به تجمعات به ظاهر دینی و ادبیات رسمی می‌دانند.

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان ولی به شدت با این نظریه مخالف است و برعکس، نوک پیکان را به سمت آقای عبدی و هم‌فکرانش بر می‌گرداند.

کیهان در یادداشتی درباره این موضوع نوشته: اولاً سیاست “مقاومت” و “دیپلماسی نرمش قهرمانانه” و “آمریکاستیزی” ربطی به “خشونت و خشونت‌طلبی” ندارد و هیچ عقل سلیمی این را نمی‌پذیرد، چنان‌که پروژه “گروه فشار” و مقابله با روحانیت و حزب‌اللهی‌ها به بن‌بست رسید که در همین وقایع سیل اخیر، عزیرتر شدن سپاه و روحانی گواهی بر این ادعاست.

کیهان در بخش دیگری از این نوشته آورده: فارغ از اینکه قاتل طلبه مظلوم همدانی در صفحه اینستاگرام خود عکس‌هایی از بولینگ و بیلیارد و سگ‌بازی و خال‌کوبی و تتو گذاشته و چشم مدعیان حقوق بشر را هم درآورده است سؤال کیهان این است که چه کسانی به بهانه حقوق بشر، داعیه‌دار آزادی‌های اجتماعی و بی‌بند و باری در سبک زندگی و … را دارند؟

. ✍️چرخه خشونت را پایانی هست؟ بارها در محکوم کردن و مذمت خشونت و افراطی گری و ترور، تحت هر عنوان و لوایی و با هر توجیحی داد سخن داده شده است، اما عطش سیری ناپذیر هیولای خشم و نفرت و قربانی گرفتن بی وقفه آن، هر لحظه نهیب می زند که ای انسانها چه نشسته اید که دیر یا زود این آتش زیر خاکستر گریبان همه تان را خواهد گرفت؟! از نیوزیلند و سریلانکا گرفته تا عربستان و …هیچکس در امان نیست؛ دیروز نوبت به طلبه مظلوم همدانی رسید و امروز ضارب در آتشی که خود برافروخته بود سوخت. مناسب ترین تعبیر را در مورد این جنایت در یکی از نوشته هایی که امروز بازنشر شده بود دیدم:«نفرت کور» و «شادمانی های سیاه» و بویژه«کوری خودخواسته ای»که عامدانه یا از سر جهل، با فرافکنی همه بار این فاجعه را «بر گرده باز بودن فضای مجازی»سوار می کند و دیوار کوتاه«جریان آزاد اطلاعات»را نشانه می رود تا طبق مشی و عادت همیشگی با پاک کردن صورت مساله و ارائه دم دستی ترین راه حل، ضمن اینکه مراقبت کند کوچکترین تلنگری بر وجدانهای خفته وارد نشود، از این آب گل آلود ماهی خود را نیز گرفته باشد! غافل از آنکه برای شکستن چرخه این خشونت ها تا دیرتر از این نشده باید کاری کرد کارستان؛ هر کسی می تواند و باید از خود شروع کند و برای رسیدن به صلح درون خود را به آب و آتش بزند تا مقدمات صلح بیرون فراهم شود. مهم تر از همه اینکه تریبونهای رسمی به خود آیند و با تغییر اولویت ترویج خشونت را متوقف کنند. به خاطر خدا دست از این‌ همه نفرت پراکنی و قضاوت و نیت خوانی و ایراد بهتان و رواج خصومت بردارید. ای آدمها که بر ساحل نشسته، شاد و خندانید یک نفر در آب دارد می سپارد جان…

A post shared by شهیندخت مولاوردی (@sh.mowlaverdi) on Apr 28, 2019 at 3:01am PDT

پایان پست اینستاگرام شماره از sh.mowlaverdi

یادداشت کیهان در کنار اشاره به مهناز افشار و افرادی که در شبکه‌های اجتماعی خواستار محاکمه او شده‌اند موادی از قانون مجازات اسلامی در مورد تسبیب جنایت و زمینه‌سازی برای قتل را بازگو می‌کند.

در این نوشته آمده، در ماجرای شهادت طلبه همدانی رد پای یک شبکه خزنده و تکرار خط رسانه‌ای تابستان ۹۷ دوباره دیده می‌شود.

مهناز افشار بازیگر سینمای ایران از جمله سلبریتی‎هایی است که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت زیادی دارد. خانم افشار به خاطر ماجراهای پرونده قضایی همسرش یاسین رامین، فرزند محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد دولت محمود احمدی‌نژاد، هدف حمله و انتقاد بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی است.

حمایت او از “دختران خیابان انقلاب” و زندانیانی همچون یاسمن آریانی و محمدعلی طاهری یا انتقادش از کودک‌همسری همواره با انتقاد شدید برخی کاربران اصولگرای تندرو مواجه بوده است.

بعد از انتشار خبر قتل طلبه همدانی، هشتگ‌های مختلفی علیه مهناز افشار در شبکه‌های اجتماعی شکل گرفت.

برخی کاربران اصولگرای تندرو یکی از توییت‌های خانم افشار را با استناد به گفته‌های نزدیکان قاتل، زمینه‌ساز قتل این طلبه دانستند و خواستار برخورد قضایی و محاکمه خانم افشار شدند.

خانم افشار در توییتی که بعدتر پاک کرد به توییت دیگری که ظاهرا به یک روحانی منتسب بود و از زنان ایرانی خواسته بود صیغه نیروهای حشد شعبی بشوند، اعتراض کرده بود و نوشته بود چرا هیچ‌کس به این توییت پاسخی نمی‌دهد.

در شبکه‎های اجتماعی، کلیپی منتشر شد از شخصی روحانی که از عکسش در اکانتی که درباره صیغه زنان ایرانی توییت کرده بود، استفاده شده بود. او در این کلیپ، توییت مذکور را غیر اخلاقی خوانده و گفته اکانتی که این توییت را منتشر کرده جعلی است؛ با اسمی ساختگی و عکسی که متعلق به اوست.

برخی کاربران معترضند که چرا خانم افشار با بازنشر یک توییت جعلی و تحریک اذهان مخاطبان چنین فضایی ایجاد کرده است.

بعضی کاربران و رسانه‌های نزدیک به اصولگرایان تندرو هم از این فرصت استفاده کردند و به توییت‌های گذشته خانم افشار که به آنها منتقد بودند اشاره کردند و با برجسته کردن موارد حساسیت‌برانگیز، عملکرد او را زیر سوال بردند و خواستار برخورد با او شدند.

قوه قضاییه ایران اعلام کرده که هنوز تصمیم خاصی در این مورد نگرفته است.

این اولین بار نیست که اظهارنظرها و پست‌های مهناز افشار مورد انتقاد شدید برخی کاربران قرار می‌گیرد.

روحانی ۴۶ ساله همدانی که مصطفی قاسمی نام داشت، روز شنبه هفتم اردیبهشت در نزدیکی یکی از حوزه‌های علمیه همدان به قتل رسید.

روحانی مقتول، امام جماعت مسجد “حاج کربعلی” بود و در حوزه علمیه دامغانی همدان، به عنوان مسئول کتابخانه کار می‌کرد.

مردی به نام بهروز حاجیلو، در اینستاگرام مسئولیت این قتل را بر عهده گرفت.

او پیشتر هم تصاویری از خود با اسلحه منتشر کرده بود و از تمایلش برای کشتن دیگران نوشته بود.

نیروی انتظامی اعلام کرد که “قاتل روحانی همدانی” ، بعد از حدود ۲۰ دقیقه درگیری و تیراندازی در حاشیه شهر همدان کشته شده است

بر اساس این گزارش، او به محض دیدن ماموران نیروی انتظامی به سوی آنها تیراندازی کرده است.

چهار نفر از همراهان قاتل طلبه همدانی هم دستگیر شدند.

نیروی انتظامی استان همدان امروز دهم اردیبهشت ماه اعلام کرد ۳۲ نفر از افرادی که برای حمایت از بهروز حاجیلو (متهم به قتل روحانی در همدان) در صفحه شخصی او پیام گذاشته بودند، شناسایی و دستگیر کرده است.

صفحه اینستاگرام بهروز حاجیلو هنوز در دسترس است اما استوری آخرش که در آن در حالی که سلاح در دست دارد می‌گوید یک روحانی را کشته قبل از کشته شدن او در درگیری با نیروی انتظامی حذف شده است. داستان طلبه همدانی

تعداد فالوئرهای صفحه اینستاگرام او بلافاصله بعد از اینکه این استوری را منتشر کرد و کاربران درباره آن نوشتند و آن را به اشتراک گذاشتند روندی تصاعدی را آغاز کرد و با رشدی معنادار هم‌اکنون چندین برابر شده است.

در شبکه‌های اجتماعی عده‌ای از این اتفاق ابراز تاسف و انزجار می‌کنند اما عده‌ای هم از این اقدام بهروز حاجیلو تقدیر می‌کنند و به همین بهانه نارضایتی‌هایشان را از جمهوری اسلامی مطرح می‌کنند.

یک نفر از اراذل، ظهر دیروز یک طلبه را در مقابل حوزه علمیه همدان مورد اصابت گلوله قرار داد و بعد هم با افتخار در اینستاگرام خبر این جنایت را اعلام کرد. طی دو سال گذشته چند عنوان خبر مشابه داشته ایم.

به گزارش مشرق، محسن مهدیان تحلیلگر مسال سیاسی در کانال تلگرامی خود نوشت:

یکم. یک نفر از اراذل، ظهر دیروز یک طلبه را در مقابل حوزه علمیه همدان مورد اصابت گلوله قرار داد و بعد هم با افتخار در اینستاگرام خبر این جنایت را اعلام کرد. طی دو سال گذشته چند عنوان خبر مشابه داشته ایم. باور کنیم این ماجرا یک حادثه فرعی است؟ ساده انگاری نیست؟

دوم. روز گذشته فیلمی از تعدادی روحانی در حال تمرین شعرهای کودکانه منتشر شد که بلافاصله مورد تمسخر رسانه های ضدانقلاب قرار گرفت. چرا؟ این طلبه ها برای ارتباط تربیتی با کودکان شعر تمرین می کردند، چه نکته ای باعث شده بود ضدانقلاب عصبانی شود؟

بیشتر بخوانید:

داستان طلبه همدانی

سوم. از همان روز اول در ماجرای سیل خوزستان، برخی در داخل و خارج از عمامه به سر گذاشتن طلبه ها حین امداد به سیل زده ها شکایت کردند. چرا؟ علت این دندون قروچه ها چیست؟

ماجرا در نشانه گذاری است. ما در جنگ نشانه ها بسر می بریم. جنگ های نمادی که نیابتی عمل می کنند و دارای یک پشتوانه عمیق مبارزاتی اند.

این روزها با “فراتر از آخوند” مواجهیم.

عبا و عمامه چیست؟ تنها لباس طلبگی؟ لباس دین؟ آیا کارکردی شبیه لباس پزشکی دارد؟ اینطور نیست. لباس دین امروز کارکردی فراتر از یک هویت ساده صنفی دارد.

آخوند درین کشور نماد اسلام سیاسی است؛ بخواهد یا نخواهد.

عبا نشانه ی یک “دین سیاسی” است. همانطور که چادر نیز این روزها فراتر از حجاب است و نشانه “دینداری سیاسی”.

عبا و عمامه نشانه ای بر نصرت انقلاب اسلامی است.

مخالفان این روزهای نماد آخوندی، مخالفان کارآمدی دین سیاسی اند. به همین جهت با اجتماعی شدن طلبه و نزدیک شدنش به متن مردم، دچار حقد و کینه و عصبیت می شوند. ماجرای دندون قروچه های ناشی از منبربدوشی طلبه ها در سیل روشنتر نشد؟

او که به آخوند شلیک کرد، پرده آخرِ همین حقود و دشمنی را تصویر کرد. هرچند این جریان جاهلی نمی داند، این خون هم نماد قدرتست و تماشاگه اسلام سیاسی.

پ.ن: البته در میان جریان آخوندی نیز برخی وحشت زده از خون و آبرو، یا با ترویج اباحه گری در حال فاصله گرفتن از اسلام فقاهتی و “آئین دینداری سیاسی” اند و یا با ترویج فساد سیستمی و ساختاری، مشغول جدا کردن سفره شان از “۴۰ سال اسلام سیاسی”. اینان نیز در پس قافله خواهند ماند و چه بسا خسر الدنیا و الاخره. آخوندی که منبرش در خدمت حق نباشد در خدمت ظلم است. هرکه گریزد ز خراجات شاه، جور کش غول بیابان شود.

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبري-تحليلي مشرق نيوز مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

برخی از شاهدان عینی که امروز شاهد قتل یک روحانی ۴۶ ساله در همدان بودند، جزئیات ماجرا را اینگونه تشریح کردند.

به گزارش مشرق، صبح امروز بر اثر وقوع تیراندازی در کوچه آخوند در خیابان شهدای همدان، یک روحانی ۴۶ ساله جان خود را از دست داد.

این روحانی «مصطفی قاسمی» نام دارد که بنا به گفته یکی از شاهدان عینی حادثه وقتی از حوزه علمیه خارج شده است از پشت به ضرب دو گلوله توسط ضارب به قتل می‌رسد.

بیشتر بخوانید:

داستان طلبه همدانی

اما شاهد عینی دیگری عنوان می‌کند ضارب که سوار بر خودروی ۲۰۶ بوده چند بار خیابان شهدا را دور می‌زند و چند بار هم در اطراف کوچه آخوند قدم می‌زند یعنی منتظر یک نفر بوده است، وقتی این روحانی از حوزه علمیه خارج می‌شود او را به اسم صدا کرده و عنوان می‌کند «شما آقای قاسمی هستید؟» وقتی این روحانی عنوان می‌کند که خودش است، به سمتش شلیک می‌کند و متواری می‌شود.

بعد از وقوع این قتل، ضارب که «بهروز حاجیلویی» نام دارد در صفحه اینستاگرام خود نسبت به قتل این روحانی اعتراف می‌کند. پلیس هم که بلافاصله در صحنه وقوع جرم حاضر شده بود، بعد از انتشار مطلب در صفحه اینستاگرام این ضارب، خبر از شناسایی او می‌دهد و عنوان می‌کند برادر قاتل دستگیر شده و خودرویی که از آن در جریان وقوع قتل استفاده شده نیز متعلق به برادر او بوده است.

در مورد قاتل

قاتل در منطقه قاسم‌آباد همدان زندگی می‌کند و به گفته برخی از طرفداران «وحید مرادی» از اراذل و اوباش معروف همدان است که سال گذشته کشته شد؛ این فرد پیش از این عکس‌ها و فیلم‌هایی با انواع سلاح‌های گرم در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده بود. مقتول کیست؟

«مصطفی قاسمی» روحانی که امروز به قتل رسیده است، امام جماعت مسجد حاج کربعلی بود و چندی پیش هم در حوزه علمیه دامغانی به عنوان مسؤول کتابخانه فعالیت می‌کرد.

موضوع دیگر اینکه منبع آگاه دیگری عنوان می‌کند «هم ضارب و هم مضروب هر دو ساکن یک منطقه هستند».همین موضوع شاید وجود انگیزه شخصی را قوت بخشد، هر چند مراجع رسمی نیروی انتظامی می گویند باید قاتل را دستگیر کرد و بعد از آن در مورد انگیزه این اتفاق مطمئن شد.

دادستان همدان نیز تا این لحظه حاضر به گفت‌وگو درباره جزئیات این قتل نشده و می گوید: «باید قاتل را دستگیر کرد تا معلوم شود هدف او از این کار چه بوده است؟»

از طرف دیگر بعد از انتشار اخباری مبنی بر دستگیری قاتل، معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان همدان این خبر را رد کرد و گفت: «تلاش برای دستگیری قاتل هنوز ادامه دارد.»

حسین بشری افزود: قاتل شناسایی شده و به محض دستگیری نسبت به اطلاع موضوع اقدام خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان همدان نیز در خصوص پرونده قتل طلبه همدانی گفت که «رسیدگی به این پرونده به صورت فوق‌العاده انجام خواهد شد.»

توکل حیدری با بیان اینکه دستورات لازم در این زمینه نیز صادر شده است افزود: «قاتل پس از تیراندازی متواری شده است اما چون شناسایی شده امیدواریم هرچه زودتر دستگیر شود.»

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبري-تحليلي مشرق نيوز مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

داستان طلبه همدانی

داستان طلبه همدانی

0

پیشنهاد شده برای شما :
0 شقایق عکس برای پروفایل ژانویه 25, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *