داروي جديد ام اس ساخت ايران

داروي جديد ام اس ساخت ايران

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

داروي جديد ام اس ساخت ايران

داروي جديد ام اس ساخت ايران
خانه

موبایل

 

 

 

داروي جديد ام اس ساخت ايران

 

 

این تحقیق كه در دانشكده دارو دانشگاه واشنگتن لوئیس انجام شده است، بدین علت با اهمیت است كه پزشكان معتقدند در این بیماری به علت مسیریابی غلط گلبول های سفید، سلول ها داخل مغز شده و به «میلین»، غشای دور سلولی كه نقش محافظتی دارد، آسیب می رسانند.

 

 

دیدگاه های جدید درباره چگونگی هدایت گلبول های سفید، این پیشرفت را برای محققان ممكن كرده است. آنان یك داروی ضد سرطان را از یك شركت دارویی دریافت كردند تا بتوانند این فرضیه خود را بیازمایند.

 

 

دكتر رابین كلین، متخصص ایمن شناسی در مورد نتایج این بررسی می گوید: نتایج بسیار چشمگیر بود، زیرا ما به این نتیجه رسیدیم كه این دارو می تواند تركیب موثری برای درمان MS باشد. سلول های آسیب دیده دیگر نمی توانستند به مغز دسترسی داشته باشند و موش هایی كه بالاترین میزان این دارو را دریافت كرده بودند، از این بیماری محافظت شدند. این داروی ضد سرطانی حال برای تبدیل شدن به دارو در فاز یك قرار دارد. كلین و همكارانش یك رشته شیمیایی در مغز یافتند كه گلبول های سفید مجبورند برای ورود به مغز از آن بالا بروند، گلبول های سفید كه از خون خارج می شوند، در طول رگ ها و بافت ها می مانند و سپس از پرده های مغز وارد مغز می شوند كه در آن جا ممكن است به موانعی اضافی برخورد كنند و به میلین های شعبات نورون ها آسیب بزنند.

 

 

وی می گوید: اثر ورود گلبول های سفید به مغز، به بافت ها بستگی دارد، در حالت عفونت ویروسی، سیستم عصبی وظیفه دارد بدن را از ویروس پاك كند؛ اما در بیماری های خودایمن نظیر MS این ورودی ها با آسیبها مرتبط است، لذا ما وظیفه داریم كه راهی برای دور ساختن گلبول های سفید از این ورودی ها بیابیم.

 

 

كلین می افزاید: مسیر راهرو مانندی در قسمت رگه دار مغز با مویرگها وجود دارد كه خون را به سمت سیستم عصبی مركزی می برد. پله های این راهرو از مولكلولی كه CXCL۱۲ نامیده می شود، تشكیل شده كه وظیفه مكان یابی برای گلبول های سفید را بر عهده دارد و مانند پلكانی است كه سرعت آنان را كند می كند تا برای ورود به مغز ارزیابی، و تعیین كند كه آیا می توانند وارد مغز شوند. آزمایشگاه كلین قبلا یافته بود كه سلول های رگهای خونی كپی هایی را از این سلول در بافت خود دارند.

 

 

وی قبلا اثبات كرده بود كه این بیماری در انسان ها و موش ها باعث می شود CXCL۱۲ از بافتها به رگها كشیده، و مرحله ارزیابی در مغز حذف شود و گلبول های سفید وارد مغز شده و به آن آسیب برساند.

 

 

كلین امیدوار است با تركیب و توسعه CXCR۷ (داروی ضد سرطان) و تبدیل آن به CXCL۱۲ در بدن، جلوی پیشرفت بیماری را بگیرد كه این اتفاق در موش ها افتاده است. همچنین او معتقد است كه عوامل دیگری در كند یا تند كردن ورود سلول ها به مغز موثر است كه می تواند علت متفاوت بودن شدت، سختی، نحوه پیشرفت و علائم بیماری از یك بیماری به بیماری دیگر باشد.

 


چند دقیقه با دانستنی ها

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

دکتر امیررضا عظیمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با بیان اینکه اولین قرص خوراکی بیماری ام اس تولید شده در ایران در سال 2010 وارد بازار شده است، افزود:
بیشتر داروهای ایرانی مخصوص مبتلایان به بیماری ام اس از کیفیت مناسبی برخوردار است و بیماران می توانند تحت نظر پزشک معالج از آنها استفاده کنند.
وی اظهار کرد: همچنین محققان برخی کشورها در حال بررسی 10 نوع داروی دیگر برای پیشگیری از بیماری ام اس هستند که گفته می شود تا سال آینده وارد بازار خواهد شد.
به گفته عظیمی، در صورتی که این داروها وارد بازار شود، به عنوان موفقیت بزرگی محسوب می شود و آینده نویدبخشی در انتظار مبتلایان به ام اس خواهد بود.
فلوشیب بیماری ام اس، با یادآوری پیشرفت های صورت گرفته در حوزه تولید دارو برای بیماری ام اس در سال های اخیر، افزود: با ساخت انواع داروها برای بیماری ام اس قادر خواهیم بود این بیماری را کنترل و از ناتوانی در مبتلایان به این بیماری پیشگیری کنیم.
عظیمی توضیح داد: تاکنون از نظر علم پزشکی در جهان دارویی ساخته نشده است که بیماری ام اس را درمان کند و داروهای موجود تنها این بیماری را کنترل و مانع از پیشرفت و افزایش عوارض آن می شود.
وی افزود: در 10 سال گذشته یک یا دو نوع داروی تزریقی با نام اینترفرن، در بازار وجود داشت اما از سال 2010 میلادی، رشد بسیار خوبی از لحاظ دارویی در حوزه بیماری ام اس رخ داد.
متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه در گذشته داروی تزریقی در بازار بود که هر دو هفته یک بار باید تزریق می شد اما در یک سال گذشته، داروی تزریقی جدیدتری وارد بازار شد که تزریق آن سالانه است و همان تاثیرات داروهای قبلی را دارد.
عظیمی گفت: داروهای ساخت ایران برای بیماران ام اس تحت پوشش بیمه قرار دارند اما داروهای خارجی به طور کامل تحت خدمات بیمه ای نیستند.
وی افزود: یکی از مشکلات مبتلایان به ام اس برخوردار نبودن از خدمات مناسب توانبخشی است؛ خدمات درمانی توانبخشی شامل کار درمانی و فیزیوتراپی هزینه های زیادی را بر مبتلایان به این بیماری تحمیل می کند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران توضیح داد: بیماری ام اس به عنوان شایع ترین اختلال عصبی است که در زنان دو تا سه برابر بیشتر از مردان اتفاق می افتد و در قشر نیز جوان بیشتر مشاهده می شود.
عظیمی با بیان اینکه تعداد مبتلایان به بیماری ام اس در ایران در حال حاضر حدود 70 هزار نفر ثبت شده است، افزود: با این حال تخمین زده می شود حدود 200 تا 300 هزار بیمار مبتلا به ام اس در کشور وجود داشته باشد.
ششم خردادماه مصادف با بیست و هفتم ماه مه، به منظور افزایش آگاهی و اجرای اقدامات پیشگیرانه در مورد بیماری ام اس، روز جهانی ام اس نامگذاری شده است.
مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) یک بیماری خودایمن است که در اثر التهاب مغز و نخاع ایجاد می شود و علت اصلی آن هنوز شناخته شده نیست.
با این حال محققان بر این باورند که عوامل ژنتیکی، محیطی و شیوه زندگی نقش مهمی در بروز این عارضه دارند. تحقیقات نشان می دهد که استرس، ضعف سیستم ایمنی و کمبود ویتامین D، احتمال بروز این بیماری را تشدید می کند.
برخی تحقیقات نیز نشان می دهد که توتون و تنباکو خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند اما این میزان به اندازه ای نیست که بتوان سیگار را عامل بروز ام اس تلقی کرد.
سیستم ایمنی بدن به طور معمول عوامل خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها را مورد هدف قرار می دهد اما در بیماری های خودایمن، سیستم ایمنی به اشتباه بافت های سالم بدن را مورد حمله قرار می دهد و از بین می برد.

** علایم ام اس
خستگی شدید، تاری دید و دوبینی، ضعف عضلانی و از دست دادن کنترل عضلات، نبود تعادل، بی حسی، درد چشم و خواب رفتن مداوم دست و پا از شایع ترین علایم ام اس است.
در صورت پیشرفت بیماری، علایمی مانند اختلال در کنترل ادرار، گرفتگی عضلات (اسپاسم)، مشکلات جنسی، اختلال در بلع غذا، اختلال در صحبت کردن و مشکلات شناختی نیز بروز می کند.

** انواع بیماری ام اس
بیماری ام اس انواع مختلفی دارد؛ ام اس پیشرونده مقدماتی، ام اس عودکننده و فروکش کننده، ام اس پیشرونده ثانویه و نوع پیشرونده عودکننده انواع بیماری ام اس هستند.
در نوع ام اس پیشرونده مقدماتی، نشانه های بیماری از زمان تشخیص بیماری سیر صعودی دارند. حمله ها مشخص نیستند و هیچ علامت بهبودی وجود ندارد. حدود 10 تا 15 درصد بیماران، به این نوع از بیماری مبتلا می شوند. معمولا بیماری ام اس در افرادی که این مرحله را تجربه می کنند، در حدود 40 سالگی تشخیص داده می شود.
حدود 90 درصد از مبتلایان به ام اس به نوع عودکننده و فروکش کننده آن مبتلا هستند. نشانه های اولیه بیماری در این افراد، در اوایل بیست سالگی بروز می کند. بیمارانی که به این نوع از بیماری مبتلا هستند، وارد مرحله دیگری از بیماری به نام پیشرونده ثانویه می شوند.
در نوع ام اس پیشرونده ثانویه، علایم بیماری سال ها وجود دارد و هیچ عود یا بهبودی حاصل نمی شود. این حالت 10 تا 20 سال پس از تشخیص بیماری اتفاق می افتد. این نوع از بیماری معمولا منجر به از کار افتادگی بیماران می شود.
نوع پیشرونده عودکننده ام اس بسیار نادر است و در آن بیماری در دوره های مشخص عود می کند و از یک حمله تا حمله بعدی، نشانه های بیماری شدیدتر می شود. حدود پنج درصد از افراد به این نوع از بیماری مبتلا هستند.

** توصیه هایی برای کاهش علایم ام اس
ورزش های هوازی به عنوان تنها روش برای رفع مشکلات حافظه در بیماران مبتلا به ام اس معرف شده اند؛ ورزش های هوازی موجب بهبود عملکردهای شناختی مغز و سرعت انتقال بیماران می شود.
استراحت و خواب کافی، در بهبود علایم بیماری نقش مهمی را ایفا می کنند. یوگا و مدیتیشن نیز به این بیماران توصیه می شود.
در مورد رژیم غذایی مناسب برای مبتلایان به ام اس نیز توصیه شده است که موادغذایی کم چرب و با فیبر بالا مصرف شود چراکه چربی های اشباع و روغن های حیوانی علایم این بیماری را تشدید می کنند.
کافئین و الکل سبب تشدید علایم ام اس می شود؛ بنابراین به بیماران توصیه شده است که از مصرف این نوشیدنی ها اجتناب کنند.
همچنین استفاده از میوه و سبزی های تازه سبب می شود که مشکلات مربوط به یبوست در بیماران مبتلا به ام اس برطرف شود.
علمی(4) **1354**1834

علمی آموزشی

پزشکی

علوم

بیماری ام اس

داروي جديد ام اس ساخت ايران

ارتباط با سردبیر [email protected]

تماس بی واسطه با مسئولین

بالای صفحه

خبر گزاری جمهوری اسلامی       پست الکترونیک : [email protected]

© کلیه حقوق این سایت متعلق به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

داروي جديد ام اس ساخت ايران

داروي جديد ام اس ساخت ايران

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 ساینا عکس نوامبر 5, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *