خواص ويتامين دي براي پوست

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی :

ویتامین D  یکی از مکمل های جدید است که درطبقه مراقبت طبیعی از پوست است، یکی از بسیاری مسیرهایی که احتمال دارد جزء مهم ترین ویتامین ها باشد، حفظ سلامت پوست می باشد. ما می دانیم که ویتامین D برای حفظ سلامت کلی است، به طوری که مکمل  بودن آن در غذاهای خاصی از جمله شیر و غلات ضروری است.

آنچه ما در سال های اخیر متوجه آن شده ایم آن است که همچنین ترویج سلامت پوست و محافظت در برابر اثرات شایع پیری ضروری است. مانند دیگر مواد مغذی ضروری، ویتامین D نیز یک بلوک ساختمانی از سلامت مناسب است، اما یک تفاوت مهم بین این و دیگر ویتامین ها وجود دارد. ویتامین D تنها نوع ویتامینی است که در واقع می تواند توسط خود بدن تولید شود. اشکال آن از نظر سلامت پوست آن است که تنها راه برای تولید آن را از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید می باشد. در واقع، شما می توانید بیش از ۱۰،۰۰۰ IU ویتامین D را تنها پس از ۲۰-۳۰ دقیقه قرار گرفتن در معرض خورشید تولید کنید. اما از آنجا که در معرض آفتاب قرار گرفتن می تواند به پوست آسیب برساند، وضعیت دشواری از نظر حفظ مقدار زمانی مناسب از این ماده مغذی مهم ، ایجاد می کند.

ویتامین D از طریق نور خورشید جذب می شود و درون بدن از طریق یک فرایند پیچیده تولید می شود. زمانی که این پروسه کامل شود، مقدار به دست آمده از ویتامین D در سراسر بدن پراکنده می شود. خوردن غذاهای غنی از ویتامین D یا ویتامین D مکمل می تواند به افزایش سطح آن در بدن کمک کند، می تواند به عنوان مکمل خوراکی مصرف شود. اما این ممکن است به اندازه کافی به جمع آوری مزایای کامل آن برای پوست کمک نکند، هر مقدار از ویتامین هایی که به صورت خوراکی گرفته شوند ممکن است از طریق بدن قبل از رسیدن به پوست پراکنده شوند.

به منظور به حداکثر رساندن اثر آن بر روی پوست، استفاده از محصولات موضعی حاوی ویتامین D توصیه می شود. دریافت مقدار مناسب از این ماده مغذی با افزایش سن بسیار با اهمیت است، پوست شما توانایی طبیعی خود را به تولید ویتامین D در طول زمان از دست می دهد. به طور معمول، بین سنین ۲۰ و ۷۰، توانایی تولید ویتامین D به اندازه ۷۵٪ کاهش می یابد. اضافه کردن این واقعیت که استفاده از کرمهای ضدآفتاب برای جلوگیری از آسیب پوست به شدت میزان ویتامین D که ما به طور طبیعی می توانیم دریافت کنیم را کاهش می دهد و شما می توانید درک کنید که اهمیت حفظ سطح ویتامینتان بسیار ضروری است.

خواص درمانی قدرتمند ویتامین D به آن کمک می کند که در برابر آسیبهای نور خورشید ، مبارزه با علائم پیری و به حداقل رساندن آکنه و ظاهر لکه های تیره بر روی پوست محافظت کند. کمک می کند رادیکال های آزاد را ، که مواد مضر هستند که می تواند در پوست از طریق قرار گرفتن در معرض اشعه UV خورشید و همچنین قرار گرفتن در معرض محرک های دیگر از جمله آلودگی هوا، دود و الکل تجمع می یابد، را از بین ببرد. همچنین به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می کند، اولین خط دفاعی پوست در برابر عفونت است و رشد پوست سالم و سوخت و ساز بدن را بهتر می کند.

 

همه این عوامل یک ابزار قدرتمند برای جلوگیری از آکنه، کاهش ظاهر لکه ها و بهبود آهنگ کلی پوست می شوند که با ارائه یک چارچوب قوی برای ساختن پوست ، در نتیجه صاف نگه داشتن آن ، دارای انعطاف پذیری و استحکام و کاهش خطوط و چین و چروک را که به طور طبیعی با سن رخ می دهد، را موجب می شود. یکی دیگر از مزایای ویتامین D توانایی آن برای کمک در روند بهبود زخم است. یک مطالعه روی بسیاری از خواص این ویتامین نشان داد که در محل زخم برای مبارزه با عفونت و ترویج درمان مناسب عمل میکند. پس از آن ، کاربرد موضعی ویتامین D، در واقع می تواند به سرعت بخشیدن روند درمان و محافظت در برابر حمله ها میکروب ها که می توانند باعث عفونت شوند، کمک کننده باشد.

در حالی که هنوز بحث های زیادی حول  فواید ویتامین D وجود دارد، شواهد به اندازه کافی از خواص درمانی آن تولید کنندگان مختلفی را برانگیخته که آن را در همه چیز، از کرم های پوست تا کرمهای ضد آفتاب و اسپری برنزه، استفاده نمایند.
این یک جایگزین برای درمان های سنتی مانند داروهای تجویزی و لیزر درمانی نیست، اما قطعا یک دارایی سودمند در حفظ سلامت کلی پوست شما می باشد. بنابراین اگر شما می خواهید نرمی و صافی پوست تان حفظ شود و به آن در برابر آسیب خورشید کمک کنید، به دنبال محصولات مراقبت از پوستی که به طور مشخص لیست ویتامین D در میان مواد تشکیل دهنده آن قرار دارد باشید. این ممکن است بهترین کاری باشد که شما همیشه برای پوست شما انجام می دهد.

ترجمه شده از وبسایت : www.skinsite

 

 


ویتامین دی یکی از ویتامین‌های لازم برای بدن و از ویتامین‌های محلول در چربی است ٬ که به رشد و استحکام استخوان‏ها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک می‌کند.این ویتامین با ایجاد افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده‌ها و کاهش دفع از کلیه به متابولیسم استخوان‌ها کمک می‌کند و همچنین از طریق ترجمه ژنهای هسته سلول به رشد سلول کمک می‌کند.

منبع اصلی دریافت این ویتامین بجز منابع گیاهی مثل غلات و حیوانی مثل ماهی ساردین و شیر ٬ نور آفتاب است. کمبود این ویتامین همچنین باعث پوکی استخوان در کهنسالی می‌گردد

1- ویتامین دی به بدن برای جذب کلسیم کمک می کند در کودکان کمبود ویتامین D باعث مشکلات استخوانی نظیر نرمی استخوان می شود.

 

2- سطوح پایین ویتامین دی می تواند اثرات فرا تری از استخوان شما را داشته باشد . مطالعات نشان می دهد کمبود ویتامین D ، خطرات بیماری های قلبی و خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد. همچنین کمبود ویتامین D منجر به بروز آسم شدید می شود.3- ویتامین D ، یک نوع ویتامین بسیار ضروری برای سلامت پوست است دریافت این ویتامین از طریق آفتاب باعث بروز سرطان می شود . چرا که اشعه ماورا بنفش که منجر به تحریک سلولها برای تولید ویتامین D می شود عامل اصلی ابتلا به سرطان پوست است . افرادی که پوست تیره تری دارند سخت تر ویتامین D را جذب می کنند.

 

4- افرادی که در معرض کمبود ویتامین D هستند:- مطالعات نشان می دهد که این ویتامین بر تمام گروه ها ، نوجوانان ، کودکان ، بزرگسالان ، نوزاد تاثیر می گذارد اما افرادی هستند که سن بالای 50 سال دارند و یا چاق هستند و یا داروی خاصی مصرف می کنندو یا اختلالات گوارشی دارند بیشتر در معرض خطر هستنداین افراد باید مصرف ماهی قزل آلا و تخم مرغ خود را افزایش دهند .

 

5- ترکیبی از فشار خون بالا و کمبود ویتامین D می تواند کشنده باشد. مطالعات نشان می دهد افرادی که مبتلا به فشارخون هستند و کمبود ویتامین D دارند دو برابر در معرض ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی هستند .

 

6- کمبود این ویتامین می تواند یک اخطار در زنان برای ابتلا به سرطان پستان باشد.

 

7- سرطان روده بزرگ، سرطان پروستات هم می تواند به دلیل کمبود ویتامین D باشد.

 

8- کمبود ویتامین D به خصوص در افراد مسن تر باعث می شود غدد پارا تیروئید هورمونهای بیشتری تولید کند. سطح پایین این ویتامین و سطح بالای هورمونهای پارا تیروئید به شدت به افسرگی وابسته است.

 

9- ویتامین D و افزایش وزن:پس از یائسگی بسیاری از زنان دچار افزایش وزن می شوند اما مصرف مکمل ها و ویتامین دی و کلسیم ممکن است افزایش وزن را آهسته تر کنند.

 

10- مصرف ویتامین D در کودکان باعث می شود کمتر در معرض ابتلا به دیابت قرار گیرند. کودکان مبتلا به آسم در زمان کمبود ویتامین D فورا بستری می شوند.

 

11- یکی از راههای دریافت ویتامین D از طریق رژیم غذایی است تقریبا تمامی شیرهای ایالت متحده و بسیاری از آب پرتغال ها با این ویتامین غنی شده اند.

12- ماهی آزاد، ماهی تن و ماهی های چرب منبع غنی از ویتامین D هستند.

13- تخم مرغ ،‌پنیر، جگر گاو، مارگارین ، ماست و پنیر، روغن کبد ماهی هم غنی از ویتامین D هستند اما پنیر و بستنی حتما باید روی بر چسبشان غنی بودن از ویتامین D چک شود.

14- اکثر قرص های مکمل حاوی این نوع ویتامین هستند.

15- ویتامین D3 تا سه برابر در بالا بردن سطح ویتامین D موثر است.

16- چه میزان ویتامین D در روز نیاز داریم؟این میزان بستگی به سن و فعالیت شما در طول روز دارد و میزان مجاز توصیه شده 600 واحد در روز برای بزرگسالان تا سن 70 و 800 واحد برای بالاتر از 70

17- دوز مناسب برای نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند:شیر مادر خود یک منبع غنی از ویتامین D است اما دریافت آن باید حداکثر تا 400 واحد در روز باشد.

18- داروهای استروئیدی می تواند با ویتامین D ناسازگار باشدبنابراین حتما در این مورد با پزشک خود مشورت کنید

19- مصرف روزانه تا حدود 4000 واحد از ویتامین D امن است اما با مصرف بیشتر به کلیه ها آسیب می رسانید.

منبع :سلامت نیوز

روغن ویتامین E به عنوان یک التیام‌بخش بسیار مفید شناخته می‌شود. استعمال این روغن بر روی صورت باعث روشن شدن زخم‌ها، تسکین آفتاب‌سوختگی، کاهش چین و چروک و … می‌شود.

ویتامین E یک ویتامین آنتی اکسیدان محلول در چربی است که برای بدن ما بسیار مفید است. اگرچه عملکرد اولیه ویتامین E حفاظت از غشای سلولی بدن است، آن همچنین نقش مهمی در حفظ شمارش تعداد گویچه‌های خون، سلامت قلب، عضلات، اعصاب، پوست و مو ایفا می کند. ویتامین E در برگ سبز سبزیجات و میوه‌ایی مانند انبه، پاپایا، تمشک و … موجود است. ما می‌توانیم بدنمان را با مقدار مورد نیاز ویتامین E به‌وسیله مکمل‌های ویتامین E که حاوی روغن ویتامین E هستند غنی کنیم. روغن ویتامین E یک راه‌حل برای زیبایی است که پوست را جوان کرده و التیام می‌بخشد. روغن ویتامین E برای صورت،پوست، مو و ناخن شگفتی‌ساز است. اجازه دهید نگاهی به فواید روغن ویتامین E بر روی صورت بیاندازیم.فواید روغن ویتامین E بر روی صورتروغن ویتامین E یک مایع چسبناک بی‌رنگ است که گستردن آن بر سراسر پوست کمی مشکل است. روغن ویتامین احساس چسبندگی است و بعد از استعمال به سرعت به بافت‌های زیر پوست جذب می‌شود. این روغن در لایه‌های زیرین پوست کار می‌کند و سطح پوست را صاف و نرم می‌کند به همین دلیل برای پوست خشک ایده‌آل است. روغن خالص ویتامین E برای صورت در فروشگاه‌ها در دسترس است. همچنین می‌توانید کپسول ویتامین E و روغن فشاری آن‌را تهیه و استعمال کنید.ضد پیریچین و چروک، لک و پیس و لکه های سن و هر آنچه که می تواند نشانه های پیری باشد با این روغن در تضاد است. به دلیل ماهیت آنتی اکسیدانی آن، روغن ویتامین E می تواند به مبارزه با این علائم ناخواسته که ناشی از بالا رفتن سن و تاثیر رادیکال های آزاد است، بپردازد.افزایش تولید کلاژن که به خاصیت ارتجاعی پوست کمک کرده و مانع از افتادگی پوست و چین و چروک می شود، از دیگری خواص این روغن است. مالدین منظم و شبانه روغن ویتامین E بر روی پوست و یا استفاده از مواد غذایی غنی از این ویتامین، باعث می شود تمام این خواص را در اختیار داشته باشید.

 

روغن ویتامین E تاثیر ضد‌پیری و خواص شگفت انگیزی دارد.

   پاک کننده خوبروغن ویتامین E یکی از بهترین پاک‌کننده‌های پوست است و رنگ طبیعی پوست را حفظ می‌کند. یعد از یک روز خسته کننده در محل کار، مقداری روغن ویتامین E را بر روی توپ پنبه‌ای قرارداده و بر روی پوست صورت بمالید. به‌صورت دایره ای و از یک بخش به بخش دیگر بمالید. چرک، دوده و مواد چرب از صورت به توپ پنبه‌ای انتقال خواهند یافت و شما احساس نرمی و صاف روی پوست صورت خواهید داشت.درمان کننده آفتاب سوختگیخواص آنتی اکسیدانی این روغن می تواند به پوست در بهبود آسیب های ناشی از آفتاب سوختگی، کمک کند. برای این کار این روغن را درون اسپری ریخته و به آرامی بر روی پوست آفتاب سوخته اسپری کنید. اگر تمایل به این کار ندارید قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید از کپسول حاوی این ویتامین استفاده کنید. این کار از پوست شما بیشتر محافظت می کند.

 

  التیام زخم خشکی لب و ترک خوردگی بر اثر سرماخشکی شدید لب‌ها می‌تواند بسیار دردناک و همچنین مایه خجالت شود. ترک خوردگی‌ها بر روی لب نیاز دارند تا به‌وسیله روغن ویتامین Eدرمان شوند. فقط منطقه آسیب دیده را با چند قطره روغن در حال حاضر و در طول روز ماساژ دهید. بعد از یک یا دو روز لب‌های شما نرم شده و بهبود خواهد یافت.

ویتامین E یک ویتامین آنتی اکسیدان محلول در چربی است که برای بدن ما بسیار مفید است

درمان جای جوشاگر زخمی ناشی از تصادف دارید و یا از جای جوش و آکنه تان کلافه شده اید، روغن ویتامین E می تواند به کاهش علائم ظاهر این ضایعات در دراز مدت کمک کند. این روغن قادر است به پوست عمیقا نفوذ کرده و جای زخم را از ریشه درمان کند. به یاد داشته باشید برای درمان جای جوش و گوشت اضافه، هیچ درمان طبیعی وجود ندارد که در کوتاه مدت موثر باشد. روغن ویتامین E نیز از این قاعده مستثنی نیست. پس باید از آن به مدت طولانی استفاده کنید. برای درمان چند قطره از این روغن را روی محل آسیب دیده ریخته و ۱۰ دقیقه ماساژ دهید سپس ۳۰ دقیقه صبر کرده و بعد از آن، پوست را بشویید.دیگر مزایای ویتامین Eدر این مقاله بیشتر بر روی خواص روغن ویتامین E برای پوست و مو تمرکز کردیم اما اجازه دهید در ادامه به خواص عمومی تر این ویتامین نیز اشاره کنیم.* تقویت سیستم ایمنی بدن و محافظت از آن در برابر بیماری ها* محافظت در برابر بیماری آلزایمر* سلامت چشم* کاهش سطح کلسترول* کمک به گردش خون* جلوگیری از لخته شدن خون

 

 

 

منبع:

 rasekhoon.net

payamesalamat.com

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد دریافت مقادیر کافی از ویتامین D در طول روز می‌تواند به بهبود و تسریع روند درمان پسوریازیس هم کمک کند. مصرف خوراکی‌های حاوی این ویتامین، تزریق D3 یا استفاده از داروهای موضعی حاوی ویتامین D، تا حد قابل‌قبولی جلوی التهاب‌ و خارش‌های پوستی بیماران مبتلا به پسوریازیس را می‌گیرد. از این رو، خوردن غلات و لبنیات غنی‌شده با ویتامین D به تمام کسانی که مبتلا به پسوریازیس هستند، توصیه می‌شود.

بهترین منبع غذایی شیر غلیظ و غلات هستند اما بسیاری از زنان ویتامین D کافی مورد نیاز خود را نمی توانند فقط از راه غذا دریافت کنند. اگر در طول ماه های تابستان بیرون از منزل باشید، تنها در طول ۱۰ دقیقه ویتامین D مورد نیاز بدن خود را دریافت خواهید کرد. اما برای کسانی که در شهرها و استانهای شمالی زندگی میکنند مشکلی وجود دارد و نمیتوانند ویتامین D مورد نیاز خود را در زمستان دریافت کنند. به این دلیل که اشعهٔ خورشید تغییر میکند و نمیتواند واکنشهای لازم در پوست را بوجود آورد. به عنوان مثال، چون من در بوستون زندگی می کنم، نمیتوانم ویتامین D مورد نیاز بدنم را از ماه نوامبر تا فوریه از خورشید دریافت کنم. به همین دلیل زنان در این آب و هوا ۲ تا ۴ درصد از حجم استخوانهایشان را در زمستان از دست می دهند و اگر سالم و جوان باشند دوباره حجم استخوان از دست رفته خود را در تابستان به دست می آورند.

مکمل ها چطور؟

تحقیقات نشان می دهد. بهتر است تا جایی که ممکن است مواد مورد نیاز بدن را از غذا دریافت کنیم. هیچ نوع ویتامین یا قرصهای معدنی و ویتامینی نمیتواند جانشین خوبی برای وعده های غذایی روزانه باشد به چند دلیل:

* دانشمندان هنوز نتوانسته اند تمام فواید مواد مغذی موجود در غذای روزانه را شناسایی کنند. بنابراین اگر فقط به مکمل ها اکتفا کنیم، ممکن است خیلی از مواد مورد نیاز بدنمان را حذف کنیم. به عنوان مثال لیکوپن که ترکیبی فیتو شیمیایی است و به صورت طبیعی در گیاهان موجود است. هنگامی که تحقیقات دانشگاه هاروارد سرطان پروستات را در مردان به علت مصرف گوجهفرنگی بررسی کرد، این ماده مورد توجه قرار گرفت. به نظر می رسید این بیماری به خاطر لیکوپن موجود در گوجهفرنگی ایجاد می شود، نه از مصرف کپسول های ویتامین.

* تقریباً غیرممکن است که مقدار زیادی کلسیم و ویتامین D از غذای روزانه به دست بیاید ولی با استفاده از مکمل ها این کار ممکن است. کلسیم اضافی با جذب آهن و روی که دو مادهٔ معدنی مهم هستند به وجود می آید.

* مواد مغذی موجود در غذا بیشتر در دسترسی هستند. اگر مقدار کمی از کلسیم مورد نیاز بدن خود را از غذا و وعده های بین غذایی دریافت کنیم، جذب و هضم آنها برای بدن آسان تر است تا جذب کلسیم از کپسولهای حاوی مواد معدنی. همچنین هضم کلسیمی که همراه با شکر طبیعی باشد آسان تر است.

اگر نمی توانید تمام کلسیم و ویتامین D مورد نیاز بدن خود را از غذای مصرفی تان به دست آورید، پیشنهاد می کنم برای حفاظت از استخوانهایتان از مکمل ها استفاده کنید.

در اینجا به چند پیشنهاد اشاره می کنیم:

* مکملی را انتخاب کنید که حاوی کلسیم و ۴۰۰ میلیگرم ویتامین D باشد.

کربنات کلسیم و سیترات کلسیم هر دو مکمل های خوبی هستند. ولی سیترات کلسیم مزیت بیشتری دارد زیرا آسانتر جذب بدن می شود.

بهترین مکمل ها را انتخاب کنید. به میزان کلسیم و ویتامین D مصرفی خود دقت داشته باشید هیچ احتیاجی نیست که بالاتر از حد مورد نیاز مصرف کنید. در واقع اگر شما این کار را بکنید دچار مشکلات گوارشی خواهید شد.

* مکمل ها را در عصرها، بعد از شام و یا هنگام خواب مصرف کنید. سیستم گوارشی بدن شما در شب کندتر عمل می کند و به کلسیم و ویتامین D این امکان را می دهد که به راحتی و به مقدار بیشتر جذب بدن شود.

نظر

کلیه حقوق برای این سایت محفوظ است.

چطور – مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

 

پوست وسیع‌ترین و گسترده‌ترین ارگان بدن است که باید در برابر تابش اشعه‌‌‌‌‌های فرابنفش خورشید محافظت شود. نخستین توصیه‌ی متخصصان پوست این است که از کرم های ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده کنید. علاوه‌بر استفاده از کرم‌های ضدآفتاب، ویتامین‌ها نیز در حفظ سلامت پوست و نیز حفظ جوانی پوست نقش بسزایی دارند. بهترین ویتامین ها برای پوست عبارت‌اند از ویتامین E، ویتامین C، ویتامین D و ویتامین K که هم در مکمل های غذایی و هم در محصولات مراقب از پوست یافت می‌شوند. در ادامه قصد داریم به معرفی این ویتامین‌های ضروری و اهمیت‌شان برای پوست بپردازیم.

ویتامین D یکی از بهترین ویتامین ها برای پوست است. این ویتامین بیش از هر روش دیگری بر اثر جذب پوستیِ نور آفتاب در بدن ساخته می‌شود. طی این فرایند، کلسترول پوست به ویتامین D تبدیل می‌شود. ویتامین D سپس توسط کبد و کلیه‌ها جذب می‌شود و جهت کمک به ساخت سلول‌های سالم به نقاط مختلف بدن انتقال می‌یابد. رنگ پوست ازجمله عوامل متأثر از ویتامین D است. همچنین ویتامین D به درمان پسوریازیس (بیماری پوستی مزمن خودایمنی) کمک می‌کند.

کَلسیتریول نسخه‌ی مصنوعی نوعی ویتامین D است که به‌طور طبیعی در بدن انسان تولید می‌شود. این کرم موضعی در درمان مبتلایان به پسوریازیس مؤثر واقع شده است. درنتیجه‌ی پژوهشی که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، پژوهشگران دریافتند که مصرف موضعی کلسیتریول موجب کاهش التهاب و تحریک پوستی در مبتلایان به پسوریازیس شد و عوارض جانبی خیلی کمی برجای گذاشت.

طبق توصیه‌ی مؤسسه‌ی لینوس پاولینگ واقع در دانشگاه ایالتی اورِگان، مقدار مجاز دریافت ویتامین D در روز ۶۰۰ IU (واحد بین‌المللی) است. این مقدار در زنان باردار یا افراد بالای ۷۰ سال می‌تواند بیشتر باشد. راهکارهای تأمین ویتامین D مورد نیاز بدن عبارت‌اند از:

ویتامین C به‌فراوانی در اِپیدِرم (لایه‌ی بیرونی پوست) و دِرم (لایه‌ی داخلی پوست) یافت می‌شود. ویتامین C به‌دلیل برخورداری از خواص آنتی اکسیدانی و درنتیجه ضدسرطانی‌بودن و نیز نقشی که در تولید کلاژن ایفا می‌کند، در حفظ سلامت پوست مؤثر است. از همین‌روست که ویتامین C ازجمله محتویات اصلی محصولات ضدپیری به‌شمار می‌رود.

مصرف ویتامین C به‌شکل خوراکی موجب افزایش تأثیر کرم ضدآفتاب در محافظت از پوست در برابر تابش اشعه‌های فرابنفش خورشید می‌شود، چراکه ویتامین C از تخریب سلولی می‌کاهد و نیز در فرایند التیام زخم و جراحات مؤثر است. همچنین ویتامین C به‌دلیل نقشی که در سنتز کلاژن طبیعی بدن ایفا می‌کند، در به‌تأخیر انداختن علائم پیری مؤثر است. التیام پوست‌های آسیب‌دیده و حتی در مواردی کاهش ظاهر چین و چروک ها از دیگر فواید ویتامین ‌C به‌شمار می‌رود. مصرف کافی ویتامین C در ترمیم و پیشگیری از خشکی پوست نیز کارساز است.

ازآنجایی‌که این ماده در بسیاری از مواد غذایی و مکمل‌ها وجود دارد، کمبود ویتامین C به‌ندرت اتفاق می‌افتد. طبق توصیه‌ی رایج، روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین C باید مصرف کرد. اگر احساس می‌کنید که ویتامین C کافی به بدن‌تان نمی‌رسد، به راهکارهای زیر توجه داشته باشید:

ویتامین E مانند ویتامین C از آنتی‌اکسیدان‌هاست و در محافظت از پوست در برابر اثرات زیانبار نور آفتاب نقش بسزایی دارد به همین دلیل یکی از بهترین ویتامین ها برای پوست به شمار می‌آید. ویتامین E از خاصیت فوتوپروتِکشِن برخوردار است. فوتوپروتکشن به قابلیت بدن در کاهش صدمات ناشی از تابش اشعه‌های فرابنفش خورشید گفته می‌شود. این قابلیت به پیشگیری از بروز چین‌ و چروک و لکه‌های تیره نیز کمک می‌کند.

ویتامین E در بدن معمولا از طریق ماده‌ای چرب موسوم به «سِبوم» که از منافذ پوست انتشار می‌یابد، تولید می‌شود. این ماده درصورتی‌که به‌مقدار متعادل در بدن وجود داشته باشد، به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند. به‌ویژه اگر پوست‌تان خشک است، ویتامین E احتمالا می‌تواند اثرات کمبود سبوم را خنثی کند. ویتامین E همچنین در درمان التهابات پوستی مؤثر است.

ویتامین E در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست وجود دارد، اما مشکل اینجاست که هرگونه تأثیر ویتامین E می‌تواند بر اثر مواجهه با نور آفتاب کاهش پیدا کند. بدن اغلب بزرگسالان به روزی حدود ۱۵ میلی‌گرم ویتامین E نیاز دارد. راهکارهای دریافت ویتامین E عبارت‌اند از:

ویتامین K یکی دیگر از بهترین ویتامین ها برای پوست و ازجمله ویتامین‌های ضروری جهت تسهیل فرایند انعقاد خون است و به‌همین‌دلیل در التیام زخم‌ و کوفتگی و نیز بهبود نواحی جراحی‌شده نقش مؤثری ایفا می‌کند. ویتامین K همچنین به بهبود علائم کشیدگی پوست، رگ‌‌های تارعنکبوتی، زخم‌ها، لکه‌های تیره و نیز بهبود حلقه زیر چشم کمک می‌کند.

ویتامین K در بسیاری از کرم‌های موضعی پوست یافت می‌شود و در درمان انواع مختلفی از مشکلات پوستی کاربرد دارد. معمولا به بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، کرم‌های حاوی ویتامین K تجویز می‌شود، چراکه ویتامین K به کاهش کبودی و ورم و نیز التیام سریع‌تر پوست کمک می‌کند.

اثر ویتامین K روی پوست هنوز به‌اندازه‌ی ویتامین‌ C و E بررسی جامع نشده است. بدن بزرگسالان به روزی حدود ۹۰ تا ۱۲۰ میکروگرم ویتامین K نیاز دارد. مواد غذایی حاوی ویتامین K عبارت‌اند از:

ویتامین‌ها در حفظ سلامت پوست ضروری‌اند. از این‌رو، کمبود هریک از ویتامین‌های نام‌برده می‌تواند روی سلامت پوست اثر سوء برجای بگذارد. ویتامین C و E هردو در محافظت از پوست در برابر نور آفتاب مؤثرند و کمبود هرکدام‌شان موجب تخریب پوست و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست می‌شود.

این روزها مکمل‌های ویتامین به‌راحتی در دسترس‌اند، اما مصرف خودسرانه‌ی هیچ مکملی توصیه نمی‌شود، بلکه مکمل‌های ویتامین باید متناسب با نیاز بدن و بنابر تشخیص پزشک مصرف شوند. تشخیص کمبود ویتامین به‌طور قطعی نیز معمولا نیازمند انجام آزمایش خون است. خلاصه اینکه جهت پیشگیری از اُوِردُز ویتامینی از مصرف خودسرانه‌ی داروهای مکمل اکیدا خودداری کنید. درمورد محصولات مراقبت از پوست نیز توصیه می‌شود از محصولاتی استفاده کنید که غنی‌شده با ویتامین‌های ضروری باشند.

پیشنهاد شده برای شما :
0 مینو رعیتی فواید،علائم،خواص نوامبر 9, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *