خواص نشاسته براي کودکان

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی :

غذاهای نشاسته دار منبع اصلی کربوهیدرات هستند و نقش مهمی در رژیم غذایی سالم ایفا می کنند. غذاهای نشاسته دار مثل سیب زمینی، نان، برنج، ماکارانی و غلات باید بیش از یک سوم از غذایی که مصرف می کنیم را تشکیل می دهند. وقتی شما می توانید دانه های مختلف را بخورید یا سیب زمینی ها را همراه با پوست مصرف کنید تا قیبر بیشتری به دست آورید. باید غذاهای نشاسته دار را بخاطر خواص نشاسته برای سلامت بدن به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

غذاهای نشاسته دار منبع خوبی از انرژی و منبع اصلی مواد غذایی مختلف در رژیم غذایی ما می باشند. همچنین نشاسته دارای فیبر، کلسیم، آهن و ویتامینB است. برخی از افراد فکر می کنند که غذاهای نشاسته دار چاق کننده هستند اما آن ها دارای کالری کمی هستند. در این مطلب به بررسی خواص نشاسته خواهیم پرداخت.

    

تنها عملکرد نشاسته در رژیم غذایی تبدیل گلوکز به انرژی است. نشاسته در دهان انسان شروع به تجزیه می کند. وقتی مولکول های نشاسته توسط بزاق دهان احاطه می شود. وقتی شما می جوید، بزاق نشاسته را به کربوهیدرات های ساده تر به نام مالتوس تبدیل می کند. وقتی مالتوس وارد روده کوچک شما می شود، به شکل ساده تر خود که گلوکز می باشد تبدیل می شود. از این نقطه نظر، گلوکز بطور مستقیم از طریق دیواره های روده جذب جریان خون شما شده و به سلول های بدن، شامل سلول های ذهن انرژی می دهد.

پژوهش های اخیر نشان داده اند مصرف نشاسته همانند خاویار و شیر قادر به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ می باشد. رژیم غذایی دارای نشاسته می تواند خطر ابتلا به سرطان روده که با مصرف زیاد گوشت قرمز رابطه دارد را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

اگر پوستی خشک، کدر و بی روح دارید می توانید از ماسک نشاسته و ماست استفاده کنید. استفاده از این ماسک باعث شفاف شدن، شادابی و لطافت پوست می شود. یکی از مهمترین خواص نشاسته همانند شیر شتر قابلیت چسبندگی آن است که باعث تمیزی پوست شده و جرم های پوست را از بین می برد. نشاسته همچنین قادر به درمان انواع جوش ها و آکنه می باشد. در طب سنتی از نشاسته به دلیل دارا بودن خواص ترمیمی برای درمان سوختگی پوست و بثورات نوزاد استفاده می شود. نشاسته همچنین دارای خواص تسکینی می باشد و باعث می شود این ماده غذایی مرهمی عالی برای تسکین درد آبله مرغان باشد. همچنین برای درمان سوختگی و عرق سوزی در کشاله ران و زیر بغل عالی می باشد.

یکی از مهمترین موارد در پیشگیری از بیماری های مزمن و بیماری های قلبی عروقی تغذیه است. به همین دلیل استفاده از مواد غذایی سالم و مقوی که منشا طبیعی داشته باشند می توانند علاوه بر اینکه کالری مورد نیاز بدن را تامین می کنند تاثیرات مفیدی روی سلامت بدن داشته باشند.

با توجه به خواص فراوان نشاسته مصرف این ماده غذایی بویژه در سه ماهه اول بارداری باعث ایجاد نقص لوله های عصبی و نخاعی می شود و به همین دلیل ممکن است باعث سقط جنین شود. به همین جهت از مصرف آن در دوران بارداری اکیدا خودداری کنید. شما دوستان عزیز و همراهان گرامی در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خواص دیگر مواد غذایی می توانید به بخش خواص مواد غذایی رجوع کنید.

برای رهایی از اضطراب و استرس و رسیدن به آرامش دمنوش به لیمو را امتحان کنید!

آیا شما هم از طرفداران مصرف سبزیجات هستید؟ در سوپ و یا سالاد و یا دورچین غذاهای گوشتی می توانید از سبزیجات مورد علاقه و البته پر خاصیت استفاده کنید ما در ادامه مطلب از خواص گیاه مرزه برای شما اطلاعات جالبی گرآوری کرده ایم با ما همراه باشید.

برخی مواد ساده و یا سبزیجات قابل دسترس می تواننند ترکیبی معجزه آسا برای سلامتی ما داشته باشند ما در ادامه ترکیبی از لیمو و جعفری برای پاکسازی کبد به شما معرفی کرده ایم.

در طب عوام و سنتی از دمنوش خاکشیر برای درمان اسهال، ادرارآور، تب بر، رفع التهاب کلیه، دفع کرم و درمان آب آوردن انساج استفاده میشده است.

نشاسته ماده پودری سفید رنگ و بدون بویی است که در دانه یا ساقه‌های زیرزمینی همه گیاهان می‌توانید ردپایی از آن بیابید.

نشاسته

نشاسته ماده‌ی پودری سفیدرنگ و بدون بویی است که در دانه یا ساقه‌های زیرزمینی همه‌ی گیاهان می‌توانید ردپایی از آن بیابید.

گندم، ذرت و سیب‌زمینی از جمله گیاهانی هستند که نشاسته فراوانی در آن‌ها وجود دارد.

معمولاً از نشاسته برای انجام کارهای مختلف و به ویژه برای پخت و پز استفاده می‌شود. اگر از نشاسته به عنوان یک ماده غذایی برای تهیه انواع مختلف سس‌ها و چاشنی‌ها استفاده شود غلظت آن به میزان قابل‌توجهی افزایش پیدا می‌کند. نشاسته نه تنها در صنایع غذایی بلکه در تولید پارچه و کاغذ، شستشوی لباس به روش صنعتی و همچنین به عنوان بستری برای کشت دانه‌های ژله‌ای و رشد مخمرها نیز کاربرد دارد.

وقتی شما از گیاهان نشاسته‌ای مانند سیب‌زمینی، گندم یا ذرت تغذیه می‌کنید، نشاسته‌ای که در این گیاهان وجود دارد در بدن شما به قند تبدیل می‌شود و به این ترتیب شما می‌توانید از انرژی آن استفاده کنید. درست از همان لحظه‌ای که شما یک ماده غذایی سرشار از مواد نشاسته‌ای را داخل دهانتان قرار می‌دهید، با ترشح بزاق فرآیند تبدیل ماده نشاسته‌ای به ماده قندی آغاز می‌شود و با تجزیه نشاسته و تبدیل آن به قند، بدن می‌تواند از انرژی آزاد شده در نتیجه این فرآیند، انرژی مورد نیازش را تأمین کند. به همین سبب است که مواد گیاهی می‌تواند منبعی برای تأمین انرژی انسان‌ها و بسیاری از موجودات گیاه‌خوار باشد.

به نشاسته کشک گندم نیز می‌گویند.

* مغذی و کمی قابض است.

* سرمه‌ی آن با شیر زنان و یا سفیده‌ی تخم‌مرغ مسکن حرارت چشم و آبریزش آن است.

* نرم‌کننده‌ی سینه و ضد خفقان می‌باشد.

نشاسته گلو را نرم می‌کند، سرفه و درد سینه را تسکین می‌دهد

* خوردن پخته‌ی آن با نبات و روغن بادام نیم گرم مانع خونریزی سینه است.

* نشاسته گلو را نرم می‌کند، سرفه و درد سینه را تسکین می‌دهد.

* تنقیه‌ی آن جهت زخم معده و ضماد آن با سرکه جهت رفع خناق و ورم‌های گرم مخصوصا ورم‌های لثه مفید است.

* مالیدن آن با زعفران روی محل نیش حشرات سمی نافع است.

* مواد مغذی آن کم بوده، خوردن آن شهوت را کم می‌کند و دیرهضم می‌باشد.

روش تولید در کارخانجات

ابتدا گندم در کارخانجات آرد، به آرد مخصوص تهیه نشاسته (آرد 23%) تبدیل می‌شود. در بدو ورود آرد مورد آنالیز آزمایشگاهی قرار گرفته و در صورت تأیید کلیه فاکتورها مورد پذیرش قرار می‌گیرد. آرد با آب به نسبت 1 به 10 در دستگاه خمیر ساز مخلوط شده پس از گذراندن دوره خواب خمیر در دستگاه مخصوص، مورد شستشو قرار می‌گیرد و دو محصول شیرابه نشاسته (مایع) و گلوتن (خمیر) به دست می‌آید.

شیرابه نشاسته پس از جداسازی ناخالصی‌هایش و گذراندن از دستگاه‌های مخصوص به شکل نشاسته کیکی در می‌آید. این کیک‌ها پس از قطعه‌قطعه شدن به داخل خشک کن‌های ثابت به شکل شاخه‌های نشاسته در می‌آید که در کارتن یا بسته‌های سلفونی بسته‌بندی و راهی بازار مصرف می‌شوند.

نوع پودر خوراکی و صنعتی نشاسته از عبور نشاسته از فلاش درایر به دست می‌آید؛ و اما خمیر گلوتن وارد خشک کن شده و به صورت پودر بسته‌بندی می‌گردد.

خاصیت ترمیمی  و دارویی نشاسته تا حدی بالاست که در درمان‌های سنتی به جای پودر بچه برای درمان سوختگی‌های پوستی و بثورات جلدی نوزادان ازآن استفاده می‌شد.به تازگی خواص بی نظیر آن برای درمان سرطان روده بزرگ توسط محققین کشف شده است

 

تحقیقات نشان داد که مصرف نشاسته ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد.

محققان استرالیایی دریافتند که رژیم غذایی محتوی نشاسته ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ که با گوشت قرمز مرتبط است را کاهش دهد.

 

تغذیه نقش مهمی در پیشگیری از وقوع بسیاری از بیماری‌های مزمن و به ویژه بیماری‌های قلبی- عروقی دارد لذا مصرف‌کنندگان به استفاده از غذاهایی سالم و مغذی با منشأ طبیعی که بتوانند علاوه بر تأمین کالری مورد نیاز بدن، اثرات مفیدی در سلامتی داشته باشند، روی آورده‌اند.

نشاسته مهمترین منبع کربوهیدرات در رژیم غذایی محسوب می‌شود؛ بخشی از نشاسته توسط آنزیم‌های موجود در دستگاه گوارش هضم نمی‌شود که به این بخش، نشاسته مقاوم (Resistant Starch) گفته می‌شود.

تأثیرات این نشاسته بر سلامت روده (PH، ضخامت اپیتلیال و آپوپتوز سلول‌های سرطانی روده)، کاهش قند خون بعد از صرف غذا، افزایش حساسیت به انسولین و اثرات آن بر میکروبیوم، چربی خون و وزن بدن مورد توجه بوده است.

میکروبیوم (Microbiome) به معنای کل زیست بوم میکروبی، تمامی ژن‌ها و توده سلولی میکروب‌ها با در نظر نگرفتن جنس و نوع آنها، مستقر در یک بخش مشخص را گویند.

مثلاً به تمامی باکتری‌ها، قارچ‌ها و دیگر انواع میکروب‌هایی که به طور بومی در پوست انسان زندگی می‌کنند، میکروبیوم پوست می‌گویند.

بزرگترین میکروبیوم بدن انسان، میکروبیوم دستگاه گوارش تحتانی و به طور خاص روده بزرگ است.

محققان استرالیایی با انجام این تحقیقات اظهار دارند که نشاسته مقاوم از هضم در معده و روده کوچک و عبور به روده بزرگ فرار می‌کند که آن دارای خواص مشابه با فیبر است.

در مرحله بعدی میکروب روده تخمیر شده نشاسته مولکول‌های مفیدی به نام اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه، مانند بوتیرات تولید می‌کند.

در تحقیقات اخیر، 23 داوطلب سالم، 17 مرد و ۶ زن در سنین 50 تا 75 شرکت کرده‌اند.

شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند گروهی با رژیم غذایی گوشت قرمز و گروه دیگر با رژیم غذایی گوشت قرمز به همراه بوتیرات نشاسته مقاوم که به مدت چهار هفته مصرف داشتند.

پس از مصرف 300 گرم گوشت قرمز در روز به مدت چهار هفته، شرکت‌کنندگان در سطح مولکول‌های ژنتیکی خاصی به نام گروه miR-17-92 در بافت رکتال خود 30 درصد افزایش داشتند که با افزایش تکثیر سلولی همراه بود.

این تحقیقات همچنین نشان داد که مصرف روزانه 40 گرم نشاسته مقاوم بوتیرات همراه با گوشت قرمز به مدت چهار هفته، سطوح گروه miR-17-92 را پایین می‌آورد.

موز‌هایی که اندکی سبز هستند، سیب زمینی پخته شده و خنک مانند سیب‌زمینی داخل سالاد، تمامی غلات‌ها، لوبیا، نخود و عدس سرشار منابع طبیعی نشاسته مقاوم هستند.

لازم به یادآوری است،‌ در گذشته نیز پژوهشگران دانشگاه کلرادو دریافته بودند که مصرف نشاسته مقاوم به درمان سرطان کولورکتال (روده بزرگ و مقعد) و دیابت کمک می‌کند.

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید


مصرف نشاسته در بارداری , عسل چه ویتامینی ندارد , مصرف نشاسته در جهان , تاثیر نشاسته بر لثه , تاثیر نشاسته بر بدن , خواص نشاسته خوراکی , خواص خوردن نشاسته , فوايد مصرف نشاسته , فواید خوردن آب زن , نحوه مصرف نشاسته , خواص پودر نشاسته , معایب آرد سفید , نشاسته گیاهان , نشاسته چیست ؟ , طبیعت نشاسته , خوردن نشاسته , عوارض نشاسته , تاثیر نشاسته , نشاسته قرمز , عکس نشاسته

 


در شيرخواران 6 تا 12 ماهه كه دچار افت يا ايست وزني هستند چه بايد كرد؟

همان اصولي را كه در مورد شيرخوار زير 6 ماه گفته شد رعايت كنيد.


آب جوشيده خنك شده به كودك بدهيد و دادن قطره آهن را به ميزان 15 قطره
فراموش نكنيد.


ضمن توجه و مراجعه به الگوي تغذيه مناسب سن كودك جزوه تغذيه تكميلي كه در
صفحه 24 اين جزوه به آن اشاره شده است ، توصيه هاي زير را به كار ببريد.


انرژي غذاي كمكي كودك را با اضافه كردن آرد يا روغن مايع يا جوانه غلات
بيشتر كنيد و حداقل هر روز علاوه بر شير مادر، 5 وعده غذاي كمكي به او بدهيد.


به هر وعده غذاي كودك صبحانه، نهار، شام كمي روغن مايع يا كره آب شده حدود
يك تا 2 قاشق مربا خوري اضافه نماييد. ( قاشق هاي مربا خوري معمولي كه در منازل
بكار مي رود حدود 5/2 تا 3 سي سي و قاشقهاي مرباخوري شربت هاي آنتي بيوتيك 5 سي سي
است. در صورت استفاده از قاشق مرباخوري موجود در منزل 2 قاشق و اگر از قاشق شربت
آنتي بيوتيك استفاده مي شود يك قاشق مربا خوري كافي است.)


از جوانه ماش يا جوانه گندم يا پودر اين جوانه ها در سوپ كودك بريزيد زيرا
علاوه بر اينكه سرشار از ويتامينهاي ب و ث هستند به هضم غذا هم كمك مي كنند.


كمي آرد، شير و كره را مخلوط كرده و به هم بزنيد و گرم كنيد ( مثل سس سفيد)
و به سوپ كودك بيفزاييد هم طعم و رنگ جديد به سوپ مي دهد و هم انرژي آنرا افزايش مي
دهد.


پودر جوانه گندم ، جو پرك، بلغور گندم را له كنيد و با شكر ،‌ شير و كمي
روغن يا كره بپزيد و در حجم كم و در دفعات بيشتر به كودك بدهيد.


در حدود 11 ماهگي مي توانيد كمي خامه پاستوريزه به سوپ كودك اضافه كنيد. اگر
كودك صبح ها زرده تخم مرغ پخته شده را نمي خورد آنرا با كمي كره و آب مرغ مخلوط و
نرم كنيد و به او بدهيد و يا به سوپ او اضافه كنيد. زرده تخم مرغ را مي توانيد رنده
كرده و يا با پشت قاشق له كنيد و داخل سوپ و يا پوره ( هر نوع پوره اي كه درست مي
كنيد) بريزيد.


به
تكه هاي كوچك سيب زميني كه پخته شده و پوست آنرا جدا كرده ايد كمي كره بزنيد و
اجازه بدهيد كه كودك خودش آنرا برداشته و بخورد.


سعي كنيد براي تهيه سوپ يا كته از گوشت با استخوان استفاده كنيد ، مثل ران
مرغ و يا ماهيچه گوسفند تا املاح و چربي بيشتري به بدن كودك برسد.


مي
توانيد چند قلم گوسفند يا يك قلم گوساله را جداگانه بپزيد، چربي روي آنرا بگيريد و
عصاره آنرا براي مدت كوتاه ( در يخچال )‌و براي زمان طولاني تر ( در فريزر) نگهداري
كنيد و به هر وعده غذاي كودك دو قاشق غذاخوري از اين عصاره را اضافه نماييد.


اگر وزن كودك كم است اضافه كردن حبوبات را به غذاي او به تعويق بياندازيد (
بعد از 10 ماهگي) چون حبوبات حجم زيادي دارند بنابراين بعد از 10 ماهگي، حبوبات را
خيس كنيد، پوست بكنيد و از انواع آن آرد درست كنيد و هر بار يك قاشق چايخوري آرد
حبوبات را با كره به سوپ كودك اضافه كنيد.


اضافه كردن آب غليظ شده ران مرغ يا تكه هايي از ران مرغ پخته شده كه له شده
است، همچنين جوانه گندم، آرد يا پودر بادام خام، كنجد، مغز تخمه آفتابگردان به غذاي
كودك سبب رشد بهتر او مي شود.


براي بهتر كردن طعم غذاي كودك از آب ليمو ترش تازه، آب نارنج تازه، آب هويج
، سبزيهاي خوشبوي ساييده شده استفاده كنيد.


كته اي كه براي كودك درست مي كنيد به جاي پختن برنج در آب، آنرا در آب مرغ
يا آب گوشت بپزيد.


يك يا دو خرما را پوست بكنيد، هسته آنرا در آوريد و خرما را در كمي آب حل
كرده و به عنوان دسر به كودك بدهيد . كمي آرد را در روغن تفت دهيد آنقدر كه كمي
زردرنگ شود و حالت خامي خود را از دست بدهد كمي شكر حل شده و چند قطره گلاب به آن
اضافه كنيد ( مثل حلوا) و آنرا به عنوان دسر براي كودك استفاده كنيد.


از مخلوط شير و نشاسته و شكر و چند قطره گلاب، مسقطي ( سفت تر از فرني) درست
كنيد و به عنوان غذاهاي ميان وعده و يا دسر به كودك بدهيد.


دادن آب ميوه به مقدار زياد و يا شيريني قبل از غذا، سبب كم شدن اشتهاي كودك
مي شود و رشد او را به خطر مي اندازد . بنابراين يا آب ميوه و يا خود ميوه رسيده و
نرم را كه با پشت قاشق له كرده ايد، دو بار در روز بعد از غذاي وسط روز و با حجم كم
به كودك بدهيد، ويتامين هاي مورد نياز كودك به ويژه ويتامين

C
از راه شير مادر تامين مي شوند.


به منظور پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي قلبي ، عروقي توصيه مي شود كه در
تمام دوران زندگي به ويژه دوران كودكي و نوجواني از مقادير بسيار كم نمك آن هم
هنگام طبخ غذا استفاده شود و از افزودن نمك به غذا در سر ميز يا سفره جداً خودداري
گردد. براي كودكان زير يكسال كه خوب رشد مي كنند بهتر است به غذايشان نمك اضافه
نكنيد ولي براي كودكاني كه دچار ايست يا افت وزني هستند و غذاي كاملاً بي نمك خود
را نمي خورند هنگام تهيه و طبخ غذا از مقدار بسيار كمي نمك يددار استفاده نماييد.


اگر رشد كودك زير يكسال با افزايش دفعات تغذيه با شيرمادر و پر انرژي كردن
غذاي كمكي بهتر نشد، شايد لازم باشد شير مصنوعي را هم بلافاصله بعد از بعضي از وعده
هاي شير مادر به او بدهيد ( با فنجان يا استكان) چون هنوز غذاي اصلي كودك زير يكسال
، شير است.

پیشنهاد شده برای شما :
0 ساینا عکس اکتبر 29, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *