خواص مواد غذايي در طب سنتي

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی
هر فصلی، خوراکی مخصوص به خود دارد و این امر حاکی از آن است که با تغییر آب و هوا همان طور که خلق‌وخوی ما تغییر می‌کند، درون بدن هم از این امر مستثنی نیست. تغییراتی در کارایی سیستم گوارشی ما رخ می‌دهد که مصرف بعضی غذاها را مثلاً در تابستان کمتر می‌توانیم تحمل کنیم.

در زمستان حرارت بدن میل به درون دارد، پس می‌توان غذاهای غلیظ‌تر و سنگین‌تر مصرف کرد، چون قدرت هضم بیشتر است، ولی در تابستان که حرارت به سطح پوست می‌آید و قدرت هضم کمتر می‌شود، باید غذاهای سبک‌تر میل کرد.

همین طور مزاج شب و روز متفاوت است، مزاج شب سرد است، قابلیت هضم کمتر می‌شود و بهتر است غذاهای گرم مثل خرما، انجیر و… میل گردد.

مصرف ماست، دوغ، لبنیات، هندوانه و غذاهای دارای طبع سرد در فصل تابستان مفید و در فصل زمستان موجب بیماری فراوان (آرتروز و روماتیسم) می‌شود. همین طور غذاهای گرم در تابستان بهتر است با مصلحشان مصرف شوند، نمونه‌های سنتی ماست و خیار که به همراه کشمش پلویی استفاده می‌شوند یا انواع اشکنه که با گردو میل می‌شوند نمونه‌هایی از ترکیب صحیح غذاها هستند.

* غذا باید با سن و فعالیت انسان نیز تناسب داشته باشد. فرد کم‌تحرک با استرس بالا اگر سرخ‌کردنی بخورد، دچار کبد چرب می‌شود.

* مصرف ادویه‌جات به همراه غذا برای آرتروز، درد مفاصل، نفخ معده، کم‌حافظه‌گی، شب‌ادراری و افسردگی نیز مفید است، زیرا بلغم و سودای معده را کاهش می‌دهد.

مزاج شب و روز متفاوت است، مزاج شب سرد است، قابلیت هضم کمتر می‌شود

و بهتر است غذاهای گرم مثل خرما، انجیر و… میل گردد


* مصرف سرکه بعد از غذا موجب کاهش چربی، کلسترول و قندخون می‌شود و به هضم غذا، جریان بهتر خون، از بین بردن رسوبات و املاح مضر کمک می‌کند، البته سرد مزاج‌ها باید آن را با عسل یا شیره مخلوط کنند.


* مصرف آش، سبزیجات و میوه‌ها، باعث رفع یبوست می‌شود. سبزی باعث هضم بهتر غذا می‌شود و از سردی معده جلوگیری می‌کند.

* عسل دارای آهن فراوان است، خون‌ساز بوده و باعث افزایش گلبول‌های قرمز خون و افزایش حافظه و از بین رفتن بلغم می‌شود. جالب است بدانید زنبورداران کمتر از سایرین مبتلا به سرطان می‌شوند. اگر عسل بیش از 60 درصد حرارت ببیند، خواص خود را از دست می‌دهد، از این رو نباید آن را در آب جوش ریخت.

* نخود غذای بسیار مفیدی است، خون‌ساز و سم‌زدا بوده، باعث افزایش حافظه و تقویت قلب می‌شود. در استخوان‌سازی نیز موثر است.

* غذای زنده غذایی است که حاوی آب فراوان باشد و غذای مرده بدون آب یا کم آب است، به عنوان مثال قند (بدون آب) و شکر (3 درصد آب) غذای مرده محسوب می‌شوند، اما انگور (80 درصد آب)، انجیر تازه (90 درصد آب)، انجیر خشک (24 درصد آب) و زیتون (70 درصد آب) غذای زنده محسوب می‌شوند.

* زرده تخم‌مرغ هضم بهتری دارد و بهتر است با دارچین مصرف شود. سفیده تخم‌مرغ دیر هضم است و غلظت خون می‌آورد. بهتر است با نمک مصرف شود.

* در بین غذا و تا یک ساعت پس از غذا نباید آب بنوشید، زیرا موجب ضعف در هضم و نفخ شکم می‌شود.

مصرف سرکه بعد از غذا موجب کاهش چربی، کلسترول و قندخون می‌شود و به

هضم غذا، جریان بهتر خون، از بین بردن رسوبات و املاح مضر کمک می‌کند، البته

سرد مزاج‌ها باید آن را با عسل یا شیره مخلوط کنند

* خواب و مطالعه بعد از غذا مضر است، چون اولی باعث غلظت خون و دومی باعث ضعف بینایی می‌شود.

* ترکیباتی که نباید با هم خورده شوند: گوشت با ماست یا شیر، شیر با میوه، شیر با ترشی، ماست با آب‌لیمو یا سرکه، پنیر با بادام، ماهی با تخم‌مرغ یا شیر، سرکه با برنج، خربزه با عسل، ماست با ترب، سرکه با ماش و عدس، شیر با تخم‌مرغ (شیر با مواد شور و ترش، حبوبات، سبزیجات و ترب و میوه تازه).

* زرشک‌پلو با مرغ، باقلا پلو با ماهی یا مرغ بلغم‌زا و سودازا هستند و به معده آسیب می‌رسانند و باید با ادویه گرم مثل فلفل سیاه، کنجد، زنجبیل، آویشن و یا زعفران میل شوند.

* از مصرف غذاهای فریزری و شب مانده بپرهیزید، چون خاصیت آن از بین می‌رود و موجب غلظت خون شده و سرطان‌زا بوده و موجب کاهش عمر و فساد معده می‌شود.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: دنیای تغذیه – شماره 124 –  بهناز عباسی مقدم، کارشناس ارشد تغذیه

 

مزاج پاییز و زمستان و تدابیر آن

ترتیب خوردن مواد غذایی در طب سنتی

غذا زیر ذره‌بین طب سنتی

تغذیه از نظر ابوعلی‌ سینا(1)

تغذیه از نظر ابوعلی‌ سینا(2)

طبیعت گرمی و سردی غذاها

رژیم‌های مناسب برای مزاج‌های مختلف

اهمیت سردی و گرمی غذاها
خانه

موبایل

 رعایت این نکات ساده در زمان سلامتی می تواند باعث پیشگیری از بیماری ها و در زمان بیماری، موجب بازگشت سلامتی و تسریع روند درمان شود.

قبل از این که سیری کامل اتفاق بیافتد، باید دست از غذا خوردن کشید

 

قانون 1: زمان غذا خوردنانسان باید در زمان اشتهای واقعی اقدام به غذا خوردن کند و بدون اشتهای صادق غذا نخورد. این زمانی است که غذای قبلی کاملا هضم شده است و ادرار نضج پیدا کرده است. یعنی رنگ آن از بی رنگی به سمت ترنجی و پررنگ شدن رفته است. همچنین شکم از زیر سینه با ناف سبک شده است، بوی غذای قبلی در بادگلو نیست، نبض کوتاهتر شده است، حواس ظاهری تیزتر شده است و احساس تشنگی به وجود آمده است.قانون 2: زمان دست کشیدن از غذاقبل از این که کاملا سیری اتفاق بیافتد، باید دست از غذا خوردن کشید؛ چرا که غذا برای هضم شدن نیاز به فضای بیشتری دارد و اجزا آن از هم فاصله می گیرند. حال اگر حجم معده کاملا پر شده باشد، باعث تشویش و اختلال هضم و بروز نفخ و سوءهاضمه خواهد شد.قانون 3: جویدن غذا و طول مدت غذا خوردنلقمه های غذایی باید کوچک برداشته شوند تا بتوان آن ها را به خوبی جوید. جویدن کامل غذاها باعث پیشگیری از سوءهاضمه، نفخ، یبوست و بسیاری از اختلالات دیگر خواهد شد؛ چون هضم غذا از دهان آغاز می گردد. این کار باعث طول کشیدن بیشتر غذا خوردن شده و از پرخوری نیز پیشگیری می کند.

جویدن کامل غذا باعث پیشگیری از سوءهاضمه، نفخ و بسیاری از اختلالات دیگر خواهد شد

  قانون 4: نوع غذاهای مصرفی و غذا برحسب مزاج های مختلفهر چیزی خوردنی که وارد بدن می شود و وارد فعل و انفعال با بدن می شود، یا شبیه بدن می شود و جایگزین بافت و مواد از دست رفته از بدن می گردد که به آن غذای مطلق می گویند، یا اصلا قابلیت غذایی برای بدن ندارد و بدن را تحت تاثیر خود قرار می دهد و کیفیتش را تغییر می دهد؛ مثلا بدن را گرمتر یا سردتر از حد معمول خودش می کند که دوای مطلق نام دارد، مثل زنجبیل و کافور و سیاه دانه و…بعضی موارد نیز هستند که هم حالت غذایی و هم حالت دوایی دارند. حال اگر غذایی بودن غالب باشد، غذای دوایی نام می گیرند؛ مثل کاهو، اسفناج، عدس، نخود، لوبیا و… و اگر دوایی بودن غالب باشد، دوای غذایی نام می گیرند، مانند سیر، پیاز، تره، نعناع و…این قانون می گوید فردی که سالم است و سوءمزاجی ندارد، نباید بطور روزمره به غیر از غذاهای مطلق، غذایی دریافت کند. چرا که در درازمدت باعث بروز سوءمزاج (خارج شدن از حالت اعتدال مزاج و سلامتی) خواهد شد. بهترین غذاهای مطلق شامل نان گندم خوب پخته شده، گوشت های معتدل مثل گوسفند و بز و گوساله و ماهی، شیرینی های ملایم و طبیعی، میوه هایی مثل انجیر و انگور است. اکثر غذاهای مطلق، طبع معتدلی دارند و برای کسانی که سالم هستند و مزاجشان خیلی از اعتدال دور نیست، مناسب است.اما کسانی که مزاجشان از اعتدال فاصله دارد و با خوردن غذاهای گرم یا سرد اذیت می شوند، باید غذاهای ضدمزاج خودشان را دریافت کنند. یعنی از غذاهای دوایی و در مرحله بعد دواهای غذایی استفاده کنند. اگر کسی دارای غلبه سردی است و با خوردن ماست، ترشی ها، کاهو، خیار و گوجه دچار سستی بدن، آبریزش دهان، پرخوابی و کندی ذهن می گردد؛ اولا باید میزان مصرف این مواد را کاهش دهد (نه این که کلا حذف کند) و ثانیا مُصلحات مناسب آن- ها را به کار ببرد، مثلا ماست را با اندکی نعناع یا پونه یا زنیان میل کند و ثالثا در هر گروه غذایی غذاهای مناب طبع خودش را انتخاب کند.برای نمونه به جای کاهو و خیار و گوجه، از هویج رنده شده و کرفس استفاده کند. در فردی نیز که دارای غلبه گرمی است و با خوردن ادویه زیاد (که معمولا طبع گرمی دارند، مانند دارچین، فلفل، زنجبیل و…) و شیرینی جات و غذاهای پرچرب، دچار خارش بدن، خشکی دهان، تشنگی زیاد و… می شود؛ انتخاب غذاهای مناسب در هر گروه غذایی ضروری است.  

بعد از خوردن غذا، در حالت آرامش قرار بگیرید تا هضم به درستی صورت بگیرد

 

قانون 5: سکون بعداز غذابعد از خوردن غذا لازم است که بدن در حالت آرامش قرار بگیرد تا هضم به درستی صورت بگیرد. بدترین چیز برای هضم غذا، حرکت های شدید است؛ یعنی ورزش بعد از غذا مناسب نیست. اما حرکت های خفیف که باعث انحدار (پایین رفتن) غذا و قرار گرفتن آن در قعر (تَه) معده می شوند، کمک به هضم بهتر غذا می کنند. به همین منظور توصیه شده است که بعد از غذا چند قدم راه رفته شود و سپس چند دقیقه به پهلوی راست و بعد مدت طولانی تری به پهلوی چپ دراز کشیده شود. موقع برخاستن نیز از پهلوی راست بلند شوید.اما حرکت قبل از غذا به دفع فضولات بدن و افزایش حرارت غریزی برای هضم و جذب بهتر غذا کمک می کند.قانون 6: مراعات عادت و لذت در امر تغذیهبه تعبیر حکمای طب سنتی، عادت حکم طبیعت ثانویه را دارد و توجه به آن در هر امری لازم و ضروری است. در بحث تغذیه نیز اگر فردی به غذایی عادت دارد و با میل و رغبت فراوان آن را می خورد، طبیعت بدنش آن را بهتر هضم و جذب می کند. البته دو نکته در این جا هست؛ یکی این که فرد عادت به مصرف غذاهای بد داشته باشد که طبق این قاعده فکر می کند تکرار همین روش خوب است! که در این جا باید به مرور عادتش را تغییر دهد.دوم این که معمولا اکثر افراد در مقابل غذای لذیذ و خوشمزه، کنترل شهوت خود را از دست می دهند و پرخوری می کنند که خود باعث بروز عوارضی می گردد. در مجموع اگر دو غذا موجود بودند که هر دو کیفیت خوبی داشتند، بهتر است غذایی که فرد از آن لذت بیشتری می برد، بخورد؛ به شرط افراط نکردن در مصرف!قانون 7: عدم مداومت بر یک نوع غذا و رعایت تنوع غذایی در زمان صحتدریافت زیاد غذاهای شور باعث خشکی بدن و مشکلات چشمی می گردد، زیاد خوردن غذاهای ترش موجب پیری زودرس و کم خونی می شود، مصرف زیاد شیرینی ها باعث انسداد کبدی (مثل کبد چرب) و رخوت و سستی معده می شود.هرچه غذای موجود در هر وعده ساده تر باشد، هضم آن بهتر صورت می گیرد؛ ولی در وعده های مختلف باید تنوع غذایی رعایت گردد. برای نمونه برخی خوراکی ها هستند که یک مدت محدودی در سال هستند و بعد از آن فصلشان می گذرد و بهتر است در همان موقع دریافت شوند. مخصوصا که برای تهیه آن ها از مواد شیمیایی زیادی استفاده می شود. مثل خیار درختی تولید شده در زمستان که پر از سموم و مواد شیمیایی است!  

هرچه غذای موجود در هر وعده ساده تر باشد، هضم آن بهتر صورت می گیرد

 قانون 8: پرهیز از پرخوریاز طرفی هم دریافت زیاد غذا و عادت به این امر، انسان را از صفای دل و روحانیت خارج کرده و به سمت بهیمیت می برد. در روایت هست که خدا از هیچ چیز به اندازه شکم پر بدش نمی آید!قانون 9: رعایت ترتیب در غذاهایک نوع دیگر تقسیم بندی غذاها در طب سنتی ایرانی، تقسیم آن ها به غذاهای لطیف و کثیف است. غذاهای لطیف اجزای از هم فاصله دارتری دارند و به راحتی هضم می شوند و زودتر هم در بدن تحلیل می روند. اما غذاهای غلیظ بافت متراکم تری دارند و همین طور بافت سفت و محکمی در بدن تولید می کنند و دیرتر تحلیل می روند. کسانی که بیشتر کارهای فکری دارند و فعالیت بدنی کم تری دارند، باید بیشتر غذاهای لطیف مصرف کنند، دچار سوءهاضمه و مشکلات دیگر می گردند. ولی ورزشکاران و افراد دارای فعالیت بدنی زیاد مانند کارگردان باید غذاهای غلیظ بیشتری دریافت کنند تا دچار ضعف  جسمانی نشوند.مثال هایی از غذاهای طیف: کاهو، سیب، انار، نان گندم، نان جو، گوشت گوسفند و بز، ماهی، مرغ، سوپ ساده سبزیجات، آش برنج، عسل و…مثال هایی از غذاهای غلیظ: رشته و غذاهایی که با رشته درست می شوند مثل آش رشته، ماکارانی، لازانیا، ته دیگ، غذاهای شیرین و چرب مثل حلوا، سس ماینوز، سیب زمینی و تخم مرغ آب پز و سالاد الویه، گوشت گاو و گوشت های فریزری، غذاهای سرخ کرده مثل کتلت و کوکو و…

قانون 10: رعایت ناسازگاری های غذاییدر طب سنتی ایرانی بعضی غذاها با هم ناسازگارند؛ یعنی نباید همزمان مصرف شوند. اگر کسی یک بار این ها را با هم مصرف کرد و عارضه ای برایش پیش نیامد، در صورت تکرار این عادت، باید منتظر بروز عوارض جبران ناپذیری باشد. برای نمونه مصرف همزمان گوشت ها به ویژه گوشت طیور با لبنیات (مثل ماست) به شدت نهی شده است و تکرار این عادت غذایی موجب بروز بیماری های پوستی مثل ویتیلیگو (برص) و دردهای مفاصل می شود.برخی از موارد ناسازگار با هم:•    لبنیات با ترشی ها•    لبنیات با میوه ها مثل شیرموز•    نوشیدن آب و مایعات بعد از میوه ها•    ماهی با تخم مرغ   

مصرف زیاد شیرینی ها باعث انسداد کبدی و رخوت و سستی معده می شود

 

قانون 11: رعایت حال معدهبعضی افراد هستند که حجم معده شان کم بوده و توانایی دریافت غذای زیاد در یک وعده را ندارند. بنابراین باید حجم غذای هر وعده را کاهش داده و بر تعداد وعده ها بیافزایند. از طرفی برخی افراد می باشند که حرارت معده شان بالاست و غذاهای لطیف در معده آن ها می سوزد. این افراد باید غذاهای غلیظ بیشتری مصرف کنند.افرادی که معده سستی دارند و غذا در آن نمی ماند تا هضم کامل بیابد و سریع عبور می کند؛ باید قبل از غذا مقداری قابضات (مثل رب به یا سیب یا انار) میل کنند. کسانی هم که معده ضعیفی دارند و هر غذایی بخورند، بلافاصله دچار نفخ و سنگینی و احساس پری معده می شوند، باید بعد از غذا مقداری از شربت های مقوی معده بنوشند؛ مثلا مقداری شربت جالینوس (یا سکنجبین سفرجلی) که از عصاره میوه به، زنجبیل، عسل و سرکه درست شده است.منبع:هفته نامه دنیای سلامت/برترین ها


منبع = هلپ کده
خانه

موبایل

خصوصیات سرد مزاج‌ها و گرم مزاج ها

 

خصوصیات گرم‌مزاج‌ها و بخور و نخورهای آنهایکی از گروه‌هایی که در دسته مزاج‌های گرم قرار می‌‌گیرد، افراد با مزاج گرم و خشک است. این افراد لاغر اندام بوده و رنگ چهره آنها متمایل به زردی است. تحمل گرما را ندارند و معمولا خواب کمی دارند.افراد با مزاج گرم و خشک، عطش زیاد و دهانی خشک دارند، زود عصبانی می‌شوند و زود هم آرام می‌گیرند. این افراد پر جنب و جوش و پر انرژی هستند.برای افراد با مزاج گرم و خشک مصرف بالای سیر، پیاز، ادویه‌های تند، گوشت قرمز، موز، خربزه،‌ آناناس، انجیر، غذاهای سرخ کرده، گردو، پسته، فندق و نارگیل مضر است.مصرف زیاد این نوع مواد غذایی بدن این افراد را از حالت تعادل خارج می‌کند و آنها را دچار علائمی مثل خشکی پوست، اضطراب، بی‌خوابی و تپش قلب می‌کند.

 

 گرم مزاج ها زود عصبانی می‌شوند.

در مقابل، مصرف سوپ جو و گوشت مرغ، آش تشکیل شده از ماست،‌ کدو، اسفناج و گشنیز برای آنها مناسب است.

شربت‌های مناسب برای این گروه نیز شربت لیمو، آلو، نارنج، ماءالشعیر، سکنجبین و دوغ ترش است.مصرف هویج، انار، سیب، گلابی،‌ آلبالو، زرشک،‌ گوجه سبز، کدو و اسفناج برای این افراد توصیه می‌شود.

خصوصیات سرد مزاج‌ها و بخور و نخورهای آنها

افرادی که دارای طبع سرد هستند اغلب سفید پوست‌اند،ضعیف هستند و کمبود انرژی در آنها شایع است، در هوای سرد به راحتی گرم نمی‌شوند، میل زیادی به خواب دارند. این افراد معمولاً خونسرد هستند و درون‌گرا بودن از خصوصیات رفتاری آنهاست.

غذاهایی که برای این افراد توصیه می شود بیشتر آبکی است پس غذاهایی مثل آبگوشت،انواع سوپ و انواع آش های سنتی برای آنها مفید است.

 

جوانه گندم و جو مناسب برای سرد مزاج‌ها

 

مصرف شیربرنج و شله‌زرد نیز برای این گروه از افراد مناسب است و انواع پلو و خورشت های سنتی مثل خورشت قیمه، قورمه سبزی، فسنجان و غیره بیشتر بخورند.میوه های توصیه شده برای افراد با طبع سرد: انواع مرکبات، انار، شاه توت، سیب، گلابی، آلبالو، گیلاس، خربزه، هندوانه، گرمک، توت، انجیر، انگور و انبه برای این افراد توصیه می شود.کاهو، اسفناج، انواع جوانه ها مثل جوانه گندم و جو برای این گروه از افراد مفید است و در مورد لبنیات نیز محدودیتی وجود ندارد و بهتر است این افراد شیر، ماست، دوغ، پنیر، سرشیر و خامه مصرف کنند.

 

نوشیدنی هایی مثل خاکشیر، عناب، بابونه، ترنجبین، شیر خشت، زرشک و آلبالو نیز برای افراد با مزاج سرد توصیه می شود.از طرفی مصرف غذاهای بسیار سرخ کردنی،تند و پرادویه برای این افراد توصیه نمی شود.

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

منبع: farsnews.com


تغذیه و تناسب اندام

منبع = هلپ کده

30 خواص انبه برای پوست و آشنایی با مضرات انبه و فواید دارویی انبه

 

==>> ادامه مطلب 30 خواص انبه برای پوست و آشنایی با مضرات انبه و فواید دارویی انبه . . .

 

برچسب ها :

خواص گلابی برای یبوست و آشنایی با خواص گلابی وحشی در طب سنتی

 

==>> ادامه مطلب خواص گلابی برای یبوست و آشنایی با خواص گلابی وحشی در طب سنتی . . .

 

برچسب ها : خواص گلابی

خواص کنگر کوهی در طب سنتی و آشنایی با فواید کنگر و ماست و مضررات کنگر

 

==>> ادامه مطلب خواص کنگر کوهی در طب سنتی و آشنایی با فواید کنگر و ماست و مضررات کنگر . . .

 

برچسب ها : خواص کنگر

خواص هلیله سیاه برای رفع سفیدی مو و لاغری فوری و عوارض هلیله سیاه

 

==>> ادامه مطلب خواص هلیله سیاه برای رفع سفیدی مو و لاغری فوری و عوارض هلیله سیاه . . .

 

برچسب ها : هلیله سیاه

خاصیت تخمه کدو و مهمترین خواص تخمه کدو برای پوست و مو لاغری

 

==>> ادامه مطلب خاصیت تخمه کدو و مهمترین خواص تخمه کدو برای پوست و مو لاغری . . .

 

برچسب ها : تخمه کدو

خواص تخم ریحان و تفاوت تخم ریحان با تخم شربتی و مضرات تخم ریحان

 

==>> ادامه مطلب خواص تخم ریحان و تفاوت تخم ریحان با تخم شربتی و مضرات تخم ریحان . . .

 

برچسب ها : تخم ریحان

مهمترین خواص هویج پخته و خواص هویج ناشتا برای پوست و لاغری

 

==>> ادامه مطلب مهمترین خواص هویج پخته و خواص هویج ناشتا برای پوست و لاغری . . .

 

برچسب ها : خواص هویج

خواص گل زعفران دم کرده و آموزش کشت زعفران بدون خاک در خانه

 

==>> ادامه مطلب خواص گل زعفران دم کرده و آموزش کشت زعفران بدون خاک در خانه . . .

 

برچسب ها : زعفران

خواص قارچ کامبوجا برای لاغری + خواص قارچ کامبوجا برای پوست

 

==>> ادامه مطلب خواص قارچ کامبوجا برای لاغری + خواص قارچ کامبوجا برای پوست . . .

 

برچسب ها : خواص قارچ کامبوجا

خواص نارنگی برای سرفه و سرماخوردگی + خواص نارنگی برای معده

 

==>> ادامه مطلب خواص نارنگی برای سرفه و سرماخوردگی + خواص نارنگی برای معده . . .

 

برچسب ها : خواص نارنگی

خواص جگر مرغ در بارداری + خواص جگر مرغ برای کودکان

 

==>> ادامه مطلب خواص جگر مرغ در بارداری + خواص جگر مرغ برای کودکان . . .

 

برچسب ها : خواص جگر مرغ

خواص سمنو برای مو + خواص سمنو در بارداری و جنین

 

==>> ادامه مطلب خواص سمنو برای مو + خواص سمنو در بارداری و جنین . . .

 

برچسب ها : خواص سمنو

خواص آبغوره برای دیابت + خواص آبغوره برای کبد و معده

 

==>> ادامه مطلب خواص آبغوره برای دیابت + خواص آبغوره برای کبد و معده . . .

 

برچسب ها : خواص آبغوره

خواص لیمو عمانی برای لاغری + خواص لیمو عمانی تازه در غذا

 

==>> ادامه مطلب خواص لیمو عمانی برای لاغری + خواص لیمو عمانی تازه در غذا . . .

 

برچسب ها : خواص لیمو عمانی

کلیه حقوق مادی و معنوی برای روزگار محفوظ است. هرگونه کپی از مطالب یا قسمتی از یک مطلب بدون ذكر منبع و لینک فعال به همان مطلب در روزگار پیگرد قانونی دارد 9

پیشنهاد شده برای شما :
0 mojtaba طرز تهيه آوریل 21, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *