خواص فوليک اسيد براي مو

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

از ریزش مو رنج می برید؟ آیا می دانستید با مصرف فولک اسید می توانید از ریزش موهایتان تا حد زیادی جلوگیری کنید؟ در این مطلب با ما باشید تا دلایل ریزش مو و چگونگی تاثیر فولیک اسید بر رشد مو را برایتان شرح دهیم. فولیک اسید ویتامین ضروری در سنتز و باسازی مولکول های DNA است که به فرایند تقسیم سلولی کمک می کند و به طور کلی رشد بدن را تسریع می کند. همچنین فولیک اسید برای سلول های قرمز خون بسیار ضروری بوده و به حمل اکسیژن کمک می کند.

کمبود جزئی فولیک اسید منجر به اسهال، سردرد و حتی ضربان نامنظم قلب می شود ، اما کمبود بیش از حد آن  از رشد جنین جلوگیری می کند و ضعف اعصاب، کم خونی و افسردگی را به دنبال دارد.

تا اینجا فهمیدیم که فولیک اسید یک ویتامین ضروری برای کل بدن است و فقدان آن تعادل بدن را بر هم می زند.

حال بیایید ببینیم فولیک اسید چه تاثیری بر مو و رشد مو می گذارد؟

اگر ذخیره فولات (فولیک اسید) بدن کم باشد فرایند های ضروری سلولی کاهش می یابد. و به مرور آسیب های بافتی، کاهش سلول ها و اختلال در عملکرد اعضای بدن را موجب می شود.وقتی سلول های قرمز خون آسیب ببینند و سالم نباشند نمی توانند اکسیژن مورد نیاز متابولیسم را به سایر سلول های بدن انتقال دهند  و همین امر بر فولیکول های مو تاثیر منفی می گذارد.وقتی هم متابولیسم بدن کاهش یابد روند تقسیم سلولی موها کند می شود.

 

 

کاهش آهن ناشی از سلول های ناتوان خون نتایج زیر را به دنبال دارد:

 

 

 

بنابراین در شرایطی که کمبود فولیک اسید خون خیلی شدید باشد شاهد ریزش مو خواهیم بود. پس باید ذخیره فولیک اسید بدن به اندازه کافی باشد تا رشد مو افزایش یابد و تعداد فولیکول های مو افزایش یابد.

 

تامین فولیک اسید مورد نیاز بدن چه فوایدی دارد؟

 

 

 

در نهایت پوست سر و موهای سالم تری خواهید داشت و همین به طور طبیعی رشد مو ها را تقویت می کند. اما تنها فولیک اسید کافی نیست. برای افزایش رشد مو ویتامین B کمپلکس نیز نیاز است تا در کنار فولیک اسید به رشد مو کمک کند.

 

در فرایند بازسازی و احیای سلول ها، رونوشت مولکول DNA برای رشد مو بسیار مهم و ضروری است. زیرا در ریشه تمامی موها یک رونوشت DNA وجود دارد که برای تولید سلول های مو باید این DNA را مجددا تولید کرده و در نهایت یک تار موی سالم را بوجود آورد. فولیک اسید کارش این است که مولکول DNA درست را در ریشه هر مو حفظ کند. طبیعتا اگر فولیک اسید کاهش یابد، دستورهای لازم به خوبی به فولیکول های مو منتقل نمی شود و باعث ژولیدگی موها می شود و همین باعث تغییر رنگ موها ، توقف رشد مو و ریزش مو می شود.

بنابراین ریشه مو ها سریع ترین تقسیم سلولی را در بدن ما به عهده دارند. این فرایند هم محتاج فولیک اسید است.

 

 

 

سبزیجات برگ دار سبز از جمله اسفناج ، بروکلی، کاهو، شلغم، کنگر فرنگی

حبوبات، نخود و لوبیا

زرده تخم مرغ

جگر و قلوه

مرکبات

نان و سیریال ( ماکارونی، پاستا و …) که ساختار فولیک اسید سخت تر و مقاوم تری برای پخت و پز دارند.

 

از آنجایی که پخت و پز کاهش فولیک اسید را در غذاهای فولات دار به دنبال دارد محصولاتی چون ماکارونی و پاستا که اسید فولیک مقاوم تری دارند دوز بیشتری را برای بردن تامین می کنند. روزانه به اندازه کافی فولیک اسید بخورید و د رمصرف هر غذایی تعادل را فراموش نکنید چون زیاده روی در غذاهای مفید هم ممکن است تاثیر عکس بگذارد. مصرف روزانه فولیک اسید در بزرگسالان نباید از 800 الی 1000 میکرو گرم فراتر رود.

 

سبزیجات زمستانی غنی از فولیک اسید هستند. همیشه به زنان باردار خوردن ویتامین ها و حبوبات و سبزیجات توصیه می شود و اگر دقت کرده رشد مو در آن ها افزایش یافته و تار موهایشان ضخیم تر می شود. این کاملا اثبات شده است که رژیم غذایی سرشار از فولات می تواند رشد موهایتان را به طرز شگفت انگیزی افزایش دهد.

 

 

 

 
خانه

موبایل

 

 

بعضی از ویتامین ها و املاحی که برای مفید هستند را برای شما بر می شماریم و متذکر می شویم که این ها باید حتما طبق دستور پزشک مصرف شوند و از مصرف خودسرانه آن خودداری کنید.

 

دریافت کم ویتامین های گروه B به خصوص B6،بیوتین،اینوزیتول واسید فولیک و املاحی مانند گوگرد،منیزیم روی،باعث ریزش مو می شود.ویتامین های گروه B به خصوص B5 ( اسید پانتوتنیک) و B3 ( نیاسین) نقش مهمی در رویش مو دارند.

در آزمایشات حیوانی نشان داده شده که اسیدهای آمینه در ضخامت مو موثر هستند.عنوان مثال دریافت کم منیزیم در موش های آزمایشگاهی باعث ریزش موی زیادی در آنها شد. کمبود بعضی ویتامین های گروه B مثل بیوتین و اینوزیتول نیز باعث ریزش مو می شود.

البته این کمبودها را می توان با تغذیه صحیح و مناسب جبران کرد.

دریافت مکمل های ویتامینی در بعضی موارد باعث رشد موشده است.مردانی که دچار کمبود B6 هستند اغلب دچار ریزش مو می شوند.حتی کمبود اسید فولیک باعث طاسی بعضی مردان می شود.مطالعات حیوانی نشان داده دریافت طبیعی و نرمال این ویتامین ها باعث می شود موها به وضعیت قبلی خود برگردند.

دریافت دوز بالای ویتامین A (صد هزار واحد بین المللی در روز ) برای یک مدت طولانی،باعث ریزش مو می شود،ولی قطع دریافت آن مشکل را حل می کند.بطور کلی اگر کمبود یک ماده مغذی باعث ریزش مو شود،با دریافت مقدار کافی و لازم آن می توان مشکل را برطرف کرد.

 

در زیر نام تعدادی از مکمل ها و مقدار مصرف آنها را برای شما آورده ایم:

*تذکر : مصرف این داروها و مکمل ها باید با توصیه و مشورت پزشک باشد و از مصرف خودسرانه آنها جداً خودداری کنید،زیرا ممکن است برای شما مشکل ساز شود.

 

اسیدهای چرب ضروری :

اسیدهای چرب ضروری ( روغن بذرکتان،روغن ماهی و روغن گل پامچال منابع خوبی هستند) حالت مو را خوب می کنند و از خشکی و شکنندگی آن جلوگیری می کنند.

مقدار مصرف : 500 میلی گرم در روز.

* توجه : این مکمل را به کودکان ندهید.

 

ویتامین های گروه B :

این گروه ویتامین ها نقش مهمی در حفظ سلامتی و رشد مو دارند.مواد غذایی غنی از ویتامین های گروه B شامل:حبوبات ( مثل لوبیا و نخود )،هویج،گل کلم،سویا، مخمر خوراکی،سبوس غلات،آجیل و تخم مرغ است.

برای تأثیر بیشتر،غیر از منابع غذایی ویتامین های گروه B از مکمل های آنها (مثل شربت B- کمپلکس ) نیز استفاده کنید.ویتامی B3 نیاسین)

مقدار مصرف :سه بار در روز و هر بار 50 میلی گرم.

 

ویتامین B5( اسید پانتوتنیک) :

سه بار در روز و هر بار 100 میلی گرم.

 

ویتامین B6 پیریدوکسین) :

سه بار در روز و هر بار 50 میلی گرم.

 

بیوتین:

در حفظ سلامتی پوست و مو تأثیر بسیاری دارد و حتی می تواند از ریزش مو در آقایان جلوگیری کند. موادغذایی غنی از بیوتین را به مقدار زیاد مصرف کنید یا مکمل خوراکی آن را بخورید.

 

منابع غذایی بیوتین شامل:

مخمر،برنج قهوه ای،نخودسبز،عدس،جو،سویا،دانه آفتابگردان و گردو است.

مقدار مصرف : سه بار در روز و هر بار 50 میلی گرم.

 

اینوزیتول:

برای رشد مو ضروری است.

مقدار مصرف : دو بار در روز و هر بار 100 میلی گرم.

 

ویتامین C:

ویتامین Cجریان خون را در پوست سر بهبود می بخشد و از دیواره مویرگ های خونی که خون را به فولیکول های مو می رسانند،حفاظت می کند.

مقدار مصرف : 3000 تا 10000 میلی گرم در روز.

 

ویتامین E:

دریافت اکسیژن را افزایش می دهد و باعث گردش بهتر خون در پوست سر می شود.سلامتی و رشد مو را بهبود می بخشد.ویتامین E بعنوان یک آنتی اکسیدان نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن ایفا می کند.از آنجایی که سلامتی موها با سلامتی سیستم ایمنی مرتبط است،می توان گفت ویتامین E با تقویت ایمنی بدن،رشد موها را افزایش می دهد.

مقدار مصرف : ابتدا با 400 واحد بین المللی (IU) در روز شروع کنید و کم کم آن را به 800 تا 1000 واحد بین المللی در روز برسانید.واحد بین المللی مثل میلی گرم،یکی از واحدهای اندازه گیری است.

 

روی:

با تقویت ایمنی بدن،رشد موها را تحریک می کند.

مقدار مصرف : 50 تا 100 میلی گرم در روز . بیشتر از این مقدار مصرف نکنید.

منبع :3nasl.com

 


رازهای زیبایی

منبع = هلپ کده10

پیشنهاد شده برای شما :
0 مهران عربزاده عکس نوامبر 23, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *