خواص ظرف استيل

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

جام خانواده به نقل از سلامت نیوز؛ بهترین نوع تجهیزات برای پخت وپز غذا ظروف استیل است و این جنس براساس استانداردهای جهانی در اولویت اول سلامت  قرار دارد.


 

معاون مركز سلامت ومحیط كار وزارت بهداشت گفت: انتخاب ظرف مناسب برای پخت غذا نقش مهمی در میزان سلامت مواد غذایی دارد چراكه وقتی مواد یك غذا كنار هم به نقطه جوش می رسند، می توانند مواد ظروف را به خود جذب كرده اگر از استاندارد كافی برخوردار نباشد برای سلامتی انسان مضراتی را به دنبال خواهد داشت.


 

مهندس محمد رضا غلامی درباره بهترین نوع ظرف برای پخت وپز گفت: بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) بهترین تجهیزات برای پخت وپز ظروف استیل است و این جنس براساس استانداردهای جهانی در اولویت اول قرار دارد.


 

وی افزود: ظروف آلومینیومی در پخت وپز تركیبات اش جدا شده و وارد غذا می شود همچنین از مضرات این ظروف این است كه در صورت مصرف طولانی مدت می تواند باعث ایجاد آلزایمر در افراد شود بنابراین استفاده از ظروف آلومینیومی یكی از موارد انتقال آلزایمر است.


 

معاون مركز سلامت ومحیط كار وزارت بهداشت درباره خصوصیت ظروف تفلون در پخت وپز ابراز داشت: ظروف تفلونی تا زمانی كه خراشی برنداشته اند مشكلی برای سلامت غذا ایجاد نمی كند ولی اگر خراشی پیدا كند هنگام پخت وپز غذا اجزایش جدا شده و مواد آلومینیومی وارد مواد غذایی می شود.


 

غلامی اضافه كرد: روكش تفلون مانع ورود پایه آلومینیومی به غذا می شود و تعمیر و روكش مجدد نمی تواند در بهبود خراش ها نقشی داشته باشد و همچنان برای پخت غذا مناسب نیستند چراكه  تركیبات ومواد تشكیل دهنده این ظروف با بدن انسان سازگاری نداشته و در استفاده طولانی مدت خطرات جبران ناپذیری را بر بدن انسان باقی می گذارد.


 

ایران ویج نیز در رابطه با بهترین راه شستن قابلمه ها و ماهیتابه های استیل نوشت:


● گرم شان کنید

* بهترین راه شستن قابلمه ها و ماهیتابه های استیل آن است که از آب گرم برای شست و شوی آن ها استفاده کنید. پیش از شست و شو برای مدت کوتاهی ظرف تان را درون آب گرم خیس کنید.


 


● از حوله نخی استفاده کنید

* درصورتی که ظرف تان چرب نیست نیازی به خیس کردن ظرف ندارید آن را با ابر و ماده شوینده بشویید و سریع آب کشی کنید.

* برخی از خانم ها از باقی ماندن لک آب به دلیل وجود املاح معدنی در برخی نقاط شکایت دارند. تنها راه پیشگیری از بروز این مشکل آن است که ظروف را بلافاصله پس از شستن با حوله نخی خشک کنید.


 


● سیم ممنوع

* درصورتی که در خانه تان کباب پز یا سینک ظرف شویی دارید که از جنس استیل تهیه شده مراقب باشید برای شست و شوی آن ها از سیم ظرف شویی استفاده نکنید.

* بهترین روش برای شست و شوی دستگاه های پخت و پز از جنس استیل آن است که آن ها را با مواد شوینده ملایم و برس های بسیار نرمی که ویژه سطوح استیل طراحی شده اند شست و شو دهید.


 


● چگونه تمیز کنید

* اگر سینک آشپزخانه یا دیواره کباب پز شما لک شده، برای پاک کردن آن کافی است از محلول آب و سرکه استفاده کنید. سرکه بهترین حلال برای از بین بردن لکه های چربی و غذاست.

* اگر یخچال، اجاق گاز یا مایکروفر و دستگاه های دیگر شما در آشپزخانه سطح استیل دارند پیشنهاد می کنیم با کمک شیشه شور سطح آن ها را براق و تمیز نگه دارید.

* یکی از شیوه های تمیز نگه داشتن سطوح دستگاه های پخت و پز از قبیل گاز و هود آن است که محلولی از الکل و آب را تهیه کرده و آن را با پنبه به بدنه دستگاه بمالید.


 


● برای آن که میکروب ها نابود شوند

* اگر به دنبال راهی برای پیشگیری از فاسد شدن و از بین رفتن موادغذایی هستید، این نکات را از دست ندهید. با رعایت این نکات از ابتلا به بسیاری از بیماری ها و اختلال ها به دلیل مصرف مواد غذایی مسموم پیشگیری می کنید.

* همیشه مراقب باشید پیش از انتقال موادغذایی به ظروف دست های تان تمیز باشد. وجود آلودگی و هرگونه میکروب ممکن است در سطح غذا باقی بماند و موجب آلوده شدن ماده غذایی و فاسد شدن آن شود.

* حتما موادغذایی پخته شده را درون ظروف در بسته در یخچال نگهداری کنید. نگه داشتن موادغذایی بدون پوشش، در یخچال موجب جذب باکتری های موجود در فضای یخچال و مسموم شدن غذا می شود.

* هرگز بعد از استفاده از تخته سبزی یا تخته گوشت آن را بدون شست و شو رها نکنید. بلافاصله پس از کار، تخته را با آب گرم و مواد شوینده بشویید.


 


● برای سلامت خانواده تان

* هرگز مواد غذایی مانند گوشت، مرغ و ماهی را در کنار میوه ها و سبزی های نشسته در یخچال قرار ندهید. این کار موجب جذب آلودگی ها توسط انواع گوشت ها شده و در نهایت منجر به فساد گوشت می شود.

* بهترین روش برای جاسازی انواع گوشت در یخچال آن است که آن ها را در شرایط بهداشتی قطعه قطعه کرده و درون کیسه های تمیز درون یخچال قرار دهید.

* حتما تخته گوشت خود را از تخته سبزی جدا کنید. این کار به سلامت و بهداشت خانواده کمک می کند.

* همیشه دقت کنید، مواد غذایی را متناسب با شرایطی که دارند درون یخچال یا فریزر قرار دهید. به این ترتیب موادی که زودتر فاسدشدنی هستند را نباید برای مدت زمان زیادی در محیط طبیعی قرار دهید.


 


● برای آن که لک باقی نماند

* برای پاکسازی لکه ها همیشه راه های متنوعی وجود دارد. تنها کافی است دفترچه ای برای خود تهیه کنید و شیوه های پاکسازی انواع لک ها را روی لباس ها در این دفترچه ثبت کنید. در این صورت در مدت کوتاهی دایره المعارفی از شیوه های زدودن لک در خانه خواهید داشت.

* برای پاک کردن لکه خون از روی لباس یا پارچه کافی است آن پارچه را برای مدت ۲۰ دقیقه درون آب و ۵ قاشق غذاخوری نمک خیس کنید و سپس آن را با مواد شوینده بشویید.

* لکه جوهری که روی فرش یا موکت باقی مانده را با کمک ماست پرچرب از بین ببرید. یک قاشق ماست روی لکه بریزید و اجازه دهید یک دقیقه روی آن باقی بماند بعد با کمک قاشق ماست و لکه را از روی فرش جمع کنید.

* اگر در خانه کودکی دارید که از مدادشمعی استفاده می کند و روی دیوارها یا مبلمان را با مدادشمعی نقاشی کرده بهترین کار استفاده از مقدار کمی سس مایونز برای پاک کردن مدادشمعی از روی سطح دیوار و مبلمان چوبی است.

* برای از بین رفتن لکه رژ لب از روی لباس کافی است مقدار اندکی خمیردندان تک رنگ روی لکه بزنید و فورا آن را با آب گرم بشویید.

* برای از بین بردن لکه ایجاد شده از شیر روی لباس محلولی ازآب و آمونیاک تهیه کنید و برای مدت ۱۰ دقیقه لباس را در این محلول خیس کنیدو سپس بشویید.


 

سلامت نیوز نیز در خصوص روش صحیح نگهداری از ظروف استیل نوشت: 
1- ظرف را روی شعله بزرگ‌تر از خودش قرار ندهید و نگذارید بیش از اندازه داغ شود.
2- برای شست‌وشو از مواد سفیدکننده و سیم ظرفشویی استفاده نکنید.
3- بلافاصله پس از استفاده ظروف داغ را با آب سرد پر نکنید.
4- نمک را هنگامی که آب غذا در حال جوشیدن است، به آن اضافه کنید و بلافاصله غذا را هم بزنید. در غیر این صورت ظرف تغییر رنگ می‌دهد.
5- در صورت لک شدن ظرف، می‌توانید آن را با کمی سرکه یا آبلیمو برطرف کنید.


121


beytoote – .iranvij – salamatnews

تحقیقات نشان داده است که ظروف استیل و شیشه‌ای (پیرکس) حداقل واکنش را با مواد غذایی داشته و جزء بهترین ظروف پخته غذا هستند.

ظروف لعابی تا زمان آسیب ندیدن لعاب آن قابل استفاده هستند و ظروف مسی به حرارت و مواد اسیدی به شدت حساس بوده و می‌توانند با ماده غذایی وارد واکنش شوند.

بر اساس اعلام وب‌دا، ظروف چینی نیز در حقیقت جزء ظروف لعاب‌دار بوده و تا زمانی که آسیب فیزیکی ندیده‌اند قابل مصرف هستند. همچنین ظروف ملامینی باید دارای پروانه ساخت معتبر از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده و در زمان مصرف هیچ‌گونه آسیب فیزیکی ندیده و تغییر رنگ هم نداده باشند.

بهتر است ظروف پلاستیکی سفید رنگ و تهیه شده از مواد اولیه نو استفاده شود.

ابزار چوبی به دلیل ضریب انتقال حرارت بسیار پایین در پخت، کاربرد زیای دارند اما به دلیل بافت متخلخل، عملا امکان شستشو یا ضدعفونی صحیح آنها وجود ندارد، بنابراین باید از ظروف چوبی صاف و صیقلی که آسیب فیزیکی ندیده‌اند، دچار سوختگی نشده‌اند و دارای درز و شکاف نیستند، استفاده کرد.

ظروف تفلون یکی از ظروف مقاوم به حرارت هستند که تا زمان عدم خراشیدگی سطح داخل قابلمه قابل مصرف هستند و بازسازی تفلون‌ها کاملا غیربهداشتی است.[ارتباط کلسترول بالا در کودکان و طبخ غذا در ظروف تفلون]

به نقل از افکارنیوز، يكي از ظروفي كه بيشتر خانم ها هر روز به نوعي با آن سروكار دارند، قابلمه است. اين روزها قابلمه ها از نظر شكل، رنگ و طرح تنوع زيادي دارند و به راحتي با ساير لوازم آشپزخانه ست مي شوند. اما جدا از هماهنگي، بهتر است به سلامت قابلمه ها هم توجه كنيد. گروهي از قابلمه ها براي سلامت شما مضر هستند كه بهتر است آنها را بشناسيد. دكتر محمدرضا وفا، متخصص تغذيه شما را با برخي از اين خطرات آشنا مي كند تا قابلمه هاي سالم را بهتر بشناسيد و ظروف مناسب تري را براي پخت و پز تهيه كنيد تا غذاهاي سالم تري بپزيد.

قابلمه هاي تفلون

در گذشته طرفداران زيادي داشتند اما بعد از اينكه اما و اگرهايي در مورد سرطان زا بودن اين قابلمه ها به گوش رسيد، محبوبيت شان حسابي كاهش يافت. اين قابلمه ها از نظر اندازه و رنگ تنوع زيادي دارند؛ به همين دليل هنوز هم بعضي از خانم ها به اين قابلمه ها علاقه نشان مي دهند.

كار كردن با اين قابلمه ها بسيار راحت است، غذا به راحتي از كف آنها جدا مي شود و البته شستشو و تميز كردن شان هم براي خانم ها دردسري ايجاد نمي كند. از ديگر مزيت هاي قابلمه هاي تفلون اين است كه وزن سبكي دارند.

نظر كارشناس: قابلمه هاي تفلون در مقايسه با قابلمه هاي استيل، آلومينيومي و ظروف پيركس انتخاب هاي مطمئني محسوب نمي شوند. از سوي ديگر بعضي مردم بعد از اينكه مي بينند كف نچسب قابلمه هاي تفلون در اثر استفاده نامناسب خراب شده، با مراجعه به مراكزي اين قابلمه ها را دوباره بازسازي مي كنند اما بازسازي تفلون ايمني چنداني ندارد و قابلمه مانند روز اول نمي شود. از اين رو توصيه مي شود بعد از ايجاد خراش هايي هر چند كوچك، از پخت غذا در قابلمه هاي تفلون خودداري كنيد چون از راه اين خراشيدگي املاح شيميايي به غذاها وارد شده و مشكلاتي ايجاد مي كنند و حتي مي توانند سرطان زا باشند.

قابلمه هاي استيل

اين قابلمه ها بيشتر براي پخت انواع خورش و غذاهاي آبدار مناسبند. با اين وجود بعضي از توليدكنندگان ادعا مي كنند كه مي توانيد برنج يا حتي ماكاروني را هم در اين قابلمه ها بپزيد و حتي ته ديگ هم داشته باشيد. نكته مهم هنگام استفاده از قابلمه هاي استيل تنظيم درجه حرارت است.

اگر عجله نكنيد و با حوصله شعله گاز را در حد كم نگه داريد نتيجه كارتان خوب مي شود. با اين وجود اگر غذاي شما ته گرفت و قابلمه تغيير رنگ داد با كمي سركه مي توانيد آن را مثل روز اولش تميز كنيد. در مجموع قابلمه هاي راحت و مناسبي هستند كه بهتر است هر خانمي در آشپزخانه اش حتماً از آنها داشته باشد.

نظر كارشناس: اين قابلمه ها در گروه سالم ترين قابلمه ها قرار مي گيرند و مصرف كنندگان مي توانند با خيال راحت و بدون نگراني از بابت ورود املاح و تركيبات شيميايي به درون غذا، از اين قابلمه ها استفاده كنند.

قابلمه هاي چدني

رقيب اصلي قابلمه هاي تفلون هستند كه چند سالي است نام آنها را زياد مي شنويم. از جمله ويژگي هاي قابلمه چدني اين است كه حرارت به طور يكنواخت در همه جاي ظرف پخش مي شود و غذا را به مدت بيشتري گرم نگه مي دارد. علاوه بر اين قابلمه هاي چدني مقاومت زيادي دارند، لب پر نمي شوند و رنگ شان از بين نمي رود. عيب بزرگ قابلمه هاي چدني اين است كه وزن زيادي دارند و ممكن است هنگام پخت بعضي از غذاها، به ويژه صاف كردن برنج استفاده از آنها دشوار باشد. قابلمه هاي چدني هم نچسب هستند و هنگام سرخ كردن مواد غذايي در اين ظروف نيازي نيست مقدار زيادي روغن استفاده كنيد. حتي براي پخت غذا در فر هم مناسب هستند. بهتر است هنگام استفاده از قابلمه هاي چدني هميشه از حرارت كم تا متوسط استفاده كنيد. رنگ بدنه بيشتر قابلمه هاي چدني هميشه از حرارت كم تا متوسط استفاده كنيد. رنگ بدنه بيشتر قابلمه هاي چدني مشكي است و در مقايسه با انواع تفلون تنوع رنگ كمتري دارند.

نظر كارشناس: اين ظروف از آلياژي ساخته شده اند كه شامل آهن و كربن است. اگر به مدت طولاني از اين قابلمه ها استفاده شود شايد خطرهايي به همراه داشته باشد. به هر حال، در مقايسه با قابلمه هاي تفلون انتخاب مناسب تري است در مقايسه با قابلمه هاي استيل، آلومينيومي و پيركس از سلامت پايين تري برخوردار است.

قابلمه هاي لعابي

بيشتر براي طبخ غذهاي آبدار به كار مي روند و نمي توانيد داخل اين قابلمه ها برنج بپزيد يا حتي غذاهاي جامد را دوباره گرم كنيد. اين قابلمه ها را در اندازه هاي مختلف با قيمتي مناسب تهيه كرده و از آنها براي نگهداري غذا در يخچال يا پخت انواع سوپ و خوراك هاي مايع در حجم كم استفاده كنيد. علاوه بر اين طرح هاي متنوعي دارند و حتي برخي از نمونه هايشان با در شيشه اي طراحي شده اند.

نظر كارشناس: در اين قابلمه ها هم تركيبات شيميايي وجود دارد. روكش آنها به مرور زمان از بين مي روند و لعاب وارد خوراك ها مي شود. اگر اين قابلمه ها در معرض غذاهايي با PH اسيدي يا قليايي باشند واكنش هاي شيميايي سريع تر شده و آسيب هايي را ايجاد مي كند.

ظروف پيركس

اختراع ظروف شيشه اي پيركس در دوران توماس اديسون ريشه دارد. اديسون براي اختراع لامپ، شيشه اي لازم داشته كه در برابر حرارت مقاوم. باشد. شركتي كه اين شيشه را براي اديسون ابداع كرد چندي بعد ظروف شيشه اي با نام پيركس را به بازار جهاني عرضه كرد و بدين ترتيب قابلمه هاي شيشه اي روانه بازار شدند.

ظروف شيشه اي پيركس اين قابليت را دارند كه آنها را روي گاز، در فر يا مايكروفر قرار دهيد؛ ضمن اينكه ظاهرشان زيبا و شفاف است و مي توانيد با همان ظرف، غذا را سرو كنيد.

نظر كارشناس: در دسته ظروف سالم قرار مي گيرند و استفاده از اين ظروف براي سلامتي ما خطري ندارد و هيچ گونه ماده شيميايي از راه پيركس هاي مقاوم وارد بدن نمي شود. بنابراين توصيه مي شود براي پخت و پز از اين ظروف بيشتر استفاده كنيد.

قابلمه هاي سنتي

قابلمه هايي از جنس مس و روي در اين دسته قرار مي گيرند. در زمان مادربزرگ هاي ما استفاده از اين قابلمه ها كاربرد زيادي داشت و هنوز هم به دليل اينكه قابلمه هاي رويي كه به آنها روحي هم مي گويند به دليل قيمت ارزان مورد توجه بعضي از مردم قرار مي گيرند. اين قابلمه ها اندازه متنوعي دارند و سبك هستند.

نظر كارشناس: در اين قابلمه ها هم مشكل ورود املاح مس و روي به خوراك ها وجود دارد بهتر است به طور مداوم و طولاني مدتي از آنها استفاده نشود.

ماهيتابه هاي رژيمي

ماهيتابه هاي دردار مستطيلي شكلي هستند كه به طور حتم نام شان به گوش تان خورده است. مهمترين ويژگي اين قابلمه ها اين است كه غذا را با مقدار كمي روغن براي شما سرخ مي كنند، به همين دليل با كمك اين ماهيتابه ها غذاي سالمي مي خوريد. ضمن اينكه براي پخت سبزيجات با مقدار كمي آب مي توانيد از اين ماهيتابه هاي دردار كمك بگيريد. در مجموع اگر از آنها درست استفاده كنيد براي سلامتي تان ضرري ندارند.

نظر كارشناس: پوشش داخلي اين قابلمه از جنس تفلون است و در صورت ايجاد خراش در سطح قابلمه بهتر است آن را كنار بگذاريد چون در اين صورت سلامتي شما به خطر مي افتد.

صرف نظر از اين قضيه، به دليل اينكه در اين ماهيتابه ها بسته مي شود، مقدار اكسيژن اطراف مواد غذايي كاهش يافته و فشار داخل قابلمه بيشتر مي شود. در چنين شرايطي زمان پخت كاهش مي يابد. اگر هم شعله گاز كم باشد خوراك حالت سرخ كرده مطلوبي پيدا مي كند و نيازي به استفاده زياد از روغن نيست. بنابراين اين ماهيتابه ها از اين نظر برتري دارند كه چربي كمتري به بدن مي رسانند و سبب اضافه وزن و چاقي نمي شوند. به ويژه افرادي كه به غذاهاي چرب علاقه دارند با استفاده از اين ظروف غذاهاي سالم تري به بدن شان مي رسانند.

زودپز، آرام پز و بخارپز

خيلي از خانم هاي شاغل كه براي آشپزي و به ويژه پخت غذاهاي سنتي زمان كافي ندارند، از طرفداران «زودپز» هستند. جدا از اين زودپز يك وسيله كاربردي در آشپزخانه است كه با كاهش زمان پخت، در مصرف گاز و وقت صرفه جويي مي كند و در مدت كوتاه تر غذايي كاملاً پخته و جاافتاده را تحويل تان مي دهد. اين وسيله در مقايسه با مايكروويو مشكوك به سرطان زا بودن نيست و درصد بيشتري از ويتامين هاي غذا را حفظ مي كند. براي تهيه تمام غذاها از انواع گوشت و مرغ گرفته تا سوپ و سبزيجات مي توانيد از اين ديگ مكانيكي استفاده كنيد و آشپزي را سريع، متنوع و با صرفه تر پيش ببريد.

آرام پز هم براي خانم هاي شاغل كاربرد دارد. مي توانند شب مواد غذايي را داخل آن بريزند و صبح روز بعد غذاي آماده اي براي ناهار يا شام خانواده داشته باشند. بخارپز هم دستگاه برقي ديگري است كه شما را به مصرف غذاهاي سالم و بدون روغن تشويق مي كند.

نظر كارشناس: مهمترين عاملي كه ارزش مواد غذايي را كاهش مي دهد حرارت، نور و اكسيژن است. در زودپز، بخارپز و آرام پز وقتي در ظرف را مي بنديم، عامل اكسيژن را از مواد غذايي دور مي كنيم و اين اتفاق بيشتر در آرام پز و زودپز رخ مي دهد.

تندرستي/ شماره ۱۳۸/ دي ماه ۹۲/ آناهيتا دروديان/ صفحه ۴۰ 9

پیشنهاد شده برای شما :
0 جوکار احمدی مدل آوریل 26, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *