خواص دارويي ماست موسير

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی :

 

موسير از خانواده سير است و طبيعتا مثل سير، خواص درماني قابل توجهي دارد. براي قضاوت در مورد ماست موسير بهتر است به خواص آنها به صورت جداگانه و البته به اختصار نگاه ‌کنيم. ماست تهيه شده از شير کامل يا خامه گرفته هم ارزش غذايي قابل‌توجهي دارد و هم اثرات درماني بسيار گسترده‌اي را براي مصرف‌کنندگان باقي مي‌گذارد…

 

ماست داراي ميکروارگانيسم‌هاي زنده‌ بسيار ارزشمند و خدمتگزار است که بيشترين آنها را باسيلوس بلگاريکوس و در درجه بعدي استرپتوکوکوس ترموفيلوس تشکيل مي‌دهند که در صورت مصرف ماست، اين ميکروارگانيسم‌ها به دفع مخمرهاي رايج کمک مي‌‌کند. اين دو ميکروارگانيسم با توليد هيدروژن پراکسيد يا آب‌اکسيژنه مانع از رشد استافيلوکوک اورئوس مي‌شود. ضمنا افرادي که نسبت به لاکتوز يا قند شير عدم تحمل دارند، بهتر است از ماست استفاده کنند.

 

 

 

 

درباره موسير هم بايد بگويم که اين سبزي به‌صورت ترشي يا به صورت ماست موسير به مصرف مي‌رسد که اغلب به عنوان يک چاشني اشتها‌آور تلقي مي‌شود. خواص درماني متعددي را به موسير نسبت مي‌دهند. از جمله تقويت قدرت جنسي، افزايش دفع ادرار، التيام‌دهنده و ترميم‌کننده زخم‌ها و تسکين‌دهنده التهاب طحال و کبد. تاثير مثبت آن بر دستگاه اعصاب مرکزي، کاهش سردردهاي ميگرني، کمک به سيستم قلبي‌عروقي، کمک به کاهش چربي‌هاي خون و پيشگيري از تصلب شرايين و تنظيم فشارخون هم قابل توجه است.

 

اصولا ماست موسير ملايم‌تر از سير و ماست بوده و به همين جهت بوي تند و تيز سير که ناشي از فرآورده‌هاي گوگردي سير مثل آليسين است را نداشته و از اين نظر مي‌توان بدون ايجاد مزاحمت (بوي بدتنفسي) براي ديگران استفاده کرد، به شرط اينکه، از ماست‌هاي مانده و پرچرب و خامه‌اي،‌ ماست و موسير تهيه نشده باشد. البته شرط ما استفاده به جا و به اندازه است چون هر غذايي که ما اشاره مي‌کنيم، چه غذا باشد چه سم، نبايد مصرفش از حد تعادل خارج شود.


تغذیه و تناسب اندام

خواص درمانی متعددی را به ماست موسیر نسبت می‌دهند، از جمله تقویت قدرت جنسی، افزایش دفع ادرار، التیام‌دهنده و ترمیم‌کننده زخم‌ها و تسکین‌دهنده التهاب طحال و کبد.

ماست موسیر بی تردید یکی از پر خاصیت ترین مواد غذایی است و می تواند سلامت بدن را افزایش بخشد. به همین دلیل سعی کنید بار بعدی که به سوپر مارکت رفتید، ماست موسیر را در لیست خرید خود جای دهید تا بتوانید از مزایای آن بهره مند شوید موسیر از خانواده سیر است و طبیعتا مثل سیر، خواص درمانی قابل توجهی دارد.

خواص انواع ماست و روش تهیه فرآورده های ماستبرای قضاوت در مورد ماست موسیر بهتر است به خواص ماست و موسیر به صورت جداگانه و البته به اختصار نگاه ‌کنیم. ماست تهیه شده از شیر هم ارزش غذایی قابل‌توجهی دارد و هم اثرات درمانی بسیار گسترده‌ای را برای مصرف‌کنندگان باقی می‌گذارد.

موسیر خواص درمانی متعددی دارد از قبیل:– افزایش دفع ادرار– التیام دهنده و ترمیم کننده زخم ها– تسکین دهنده التهاب طحال و کبد– تاثیر مثبت بر روی دستگاه اعصاب مرکزی– کاهش سردردهای میگرنی– کمک به سیستم قلبی- عروقی– کمک به کاهش چربی های خون و پیشگیری از تصلب شرائن– تنظیم فشار خون

خواص غذایی ماست فیبردارماست دارای میکروارگانیسم‌های زنده‌ بسیار ارزشمند و خدمتگزار است که بیشترین آنها را باسیلوس بلگاریکوس و در درجه بعدی استرپتوکوکوس ترموفیلوس تشکیل می‌دهند که در صورت مصرف ماست، این میکروارگانیسم‌ها به دفع مخمرهای رایج کمک می‌‌کنند. این دو میکروارگانیسم با تولید هیدروژن پراکسید یا آب‌اکسیژنه مانع از رشد استافیلوکوک اورئوس می‌شود.

موسیر حاوی ویتامین‌های Bموسیر حاوی ویتامین B6 است. به این ترتیب که هر 100 گرم موسیر بیش از 10 درصد نیاز روزانه‌ی ما به این ویتامین را تامین می‌کند. باید بدانید که وجود این ویتامین برای سیستم عصبی لازم و ضروری است و همچنین از بروز مشکلات عضلانی پیشگیری کرده و به سلامت پوست کمک می‌کند.

علاوه بر این موسیر حاوی ویتامین B9 یا همان اسیدفولیک نیز می‌باشد که ضداسترس است. این ویتامین برای ساخت گلبول‌های قرمز لازم است. ترکیب این ویتامین با ویتامین B6 برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی بسیار موثر است.ضمنا افرادی که نسبت به لاکتوز یا قند شیر عدم تحمل دارند، بهتر است از ماست استفاده کنند.

خواص ماست و ویتامین های آندرباره موسیر هم باید بگویم که این سبزی به‌ صورت ترشی یا به صورت ماست موسیر به مصرف می‌رسد که اغلب به عنوان یک چاشنی اشتها‌آور تلقی می‌شود. ماست موسیر ملایم تر از سیر و ماست است و به همین جهت بوی تند و تیز سیر را که ناشی از فرآورده های گوگردی آن مانند آلیسین است را ندارد

خواص درمانی متعددی را به موسیر نسبت می‌دهند، از جمله تقویت قدرت جنسی، افزایش دفع ادرار، التیام‌دهنده و ترمیم‌کننده زخم‌ها و تسکین‌دهنده التهاب طحال و کبد.

تاثیر مثبت آن بر دستگاه اعصاب مرکزی، کاهش سردردهای میگرنی، کمک به سیستم قلبی‌عروقی، کمک به کاهش چربی‌های خون و پیشگیری از تصلب شرایین و تنظیم فشار خون هم قابل توجه است.

خواص درمانی موسیرموسیر سرشار از ویتامینC، پتاسیم، فیبر، اسید فولیک،کلسیم و آهن است و منبع خوبی از پروتئین محسوب می شود، بنابراین یک سبزی مفید برای سبزی خواران می باشد.

خاصیت های فراوان ماست پروبیوتیکاصولا ماست موسیر ملایم‌تر از سیر و ماست بوده و به همین جهت بوی تند و تیز سیر را که ناشی از فرآورده‌های گوگردی آن مثل آلیسین است ندارد و از این نظر می‌توان بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران (بوی بد تنفسی) استفاده کرد، به شرط اینکه، از ماست‌های مانده و پرچرب و خامه‌ای،‌ ماست و موسیر تهیه نشده باشد.

موسیر برای هضم راحت غذااگر در هضم غذا مشکل دارید توصیه می‌کنیم موسیر را وارد برنامه‌ی غذایی‌تان بکنید. به خاطر اینکه سرشار ازفیبرهاست که علاوه بر ایجاد احساس سیری می‌تواند به هضم غذا و عملکرد خوب روده‌ها نیز کمک کند. موسیر با افزایش ترشح صفرا باعث هضم راحت‌تر غذاها می‌شود. علاوه بر این باید بدانید که موسیر به اندازه‌ی سیر یا پیاز برای معده مشکل ایجاد نمی‌کند. در واقع افرادی که دستگاه گوارش حساسی دارند به راحتی می‌توانند از موسیر پخته‌شده استفاده کنند. برای افرادی که از بوی سیر بدشان می‌آید نیز مناسب‌تر است چون بوی آن به اندازه‌ی سیر تند نیست.

خواص دسر ماست میوه ایالبته شرط ما استفاده به جا و به اندازه است، چون هر غذایی که ما اشاره می‌کنیم، نباید مصرفش از حد تعادل خارج شود.

فواید ماست موسیر برای پوست و موافرادی که عادت به خوردن ماست موسیر دارند موهایشان دیرتر سفید شده و کمتر به عارضه ریزش مو مبتلا می‌شوند.از آن‌ جا که حاوی مقدار فراوانی سولفور است به شفافیت پوست کمک خوبی می‌کند.

ماست پرچرب برای سلامتی خطرناک استبرگرفته از عصر ایران و تبیان و hidoctor.ir

کپی و باز نشر مطالب طه پخش فقط با لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است.

ماست و موسیر یکی از انواع بورانی ها و پیش غذا های خوشمزه و پرطرفدار ایرانی محسوب می شود، ماست موسیر را می توان به موسیر تازه، موسیر خشک و حتی پودر موسیر تهیه کرد.

ما در این مقاله از سایت کوکا روش تهیه ماست و موسیر در خانه را به شما آموزش می دهیم.

مواد لازم :

اگر برای تهیه ماست و موسیر از موسیر تازه استفاده می‌کنید، ابتدا باید موسیر ها را کاملا تمیز کنید، سپس خرد کرده و 1 ساعت در آب بخیسانید.

اگر موسیر خشک شده استفاده می کنید باید آن ها را یک شب در آب جوش بخیسانید تا نرم شوند و روز بعد آن ها را تمیز کنید و به مدت 1-2 ساعت خوب بپزید تا نرم شود.

موسیر های نرم شده را ساطوری کرده و درون ماست بریزید ( می توانید از ماست چکیده برای تهیه ماست و موسیر استفاده کنید )، سپس نمک و فلفل را اضافه کرده و برای دو تا سه روز در یخچال بگذارید تا خوب با هم ترکیب شده و جا بیفتد و ماست خوش طعم شود.

حتما بخوانید : 13 خاصیت موسیر تازه و خشک برای سلامتی

مقادیر بالای سولفور موجود در ماست و موصیر باعث شفافیت پوست صورت می شود.

ماست و موسیر باعث تقویت موی سر شده و برای درمان ریزش مو و تقویت و افزایش رشد مو مفید می باشد، همچنین تحقیقات نشان داده افرادی که ماست و موسیر مصرف می کنند موهایشان دیر تر سفیدمی شود.

ماست موسیر سرشار از ویتامین C و A و همچنین کلسیم، فسفر و منیزیم است که باعث تقویت و افزایش رشد استخوان های نوزادان و کودکان می شود.

مقادیر بالای ویتامین C موجود در ماست و موسیر باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی مفید می باشد.

مقادیر بالای فولات موجود در ماست و موسیر برای سلامتی زنان باردار و جلوگیری از نقایص عصبی در جنین مفید می باشد.

ماست و موسیر باعث بهبود هضم غذا شده و با بهبود حرکات روده ها برای درمان اسهال و یبوست مفید می باشد.

همچنین ماست و موسیر برای پیشگیری و درمان انواع سرطان های دستگاه گوارش مفید می باشد.

ماست و موسیر حاوی منیزیم است که می تواند باعث کاهش فشار خون بالا در افراد شده و خطر بیماری قلبی و عروقی و سکته قلبی را کاهش می دهد.

زیاده روی در مصرف ماست و موسیر باعث افزایش حرارت بدن و عطش و درنتیجه سردرد می شود.

طبع ماست و موسیر معتدل می باشد. ماست و موسیر حاوی ویتامین های A و C، کلسیم، منیزیم، فسفر، فولات و آنتی اکسیدان ها می باشد.

منابع : akairan – hidoctor – 7ganj

پیشنهاد شده برای شما :
0 yalda طرز تهيه مارس 16, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *