خواص امگا 3 در بدنسازي

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

مکمل های روغن ماهی؛ واقعا چطور عمل می کنند؟

شما احتمالا در مورد تمام فواید روغن ماهی برای سلامتی، شنیده اید. اما آیا واقعا برای بهره مند شدن از این فواید، باید یک مکمل مصرف کنید؟

روغن ماهی ــ در مواد غذایی کامل یا به شکل مکمل ــ خواص درمانی متعددی از جمله بهبود سلامت مفاصل، سیستم قلبی و عروقی، ایمنی و حتی عملکرد مغزی دارد. اما دقیقا چطور به بدن کمک می کند؟

پیش از این که وارد جزئیات شویم، بیایید به خاطر بسپاریم که اکثر مزایای روغن ماهی، به خاطر این دو عمل موثرند:

(1)وضعیت آنها به عنوان یک اسید چرب امگا 3 و (2)توانایی آنها برای تغییر شکل به پروستاگلاندین ها، یعنی مولکول های علامت دهی در غشاهای سلولی.

اضافه کردن روغن ماهی به رژیم غذایی شما، لزوما منجر به این چهار فایده نمی شود، اما اگر مصرف امگا 3 و 6 شما در حال حاضر، نامتعادل باشد، به احتمال زیاد مفید خواهد بود. شما بیشتر از مصرف خود روغن ماهی، از اصلاح نسبت اسیدهای چرب امگا، سود خواهید برد.

ما می خواهیم درباره چهار خاصیت بالقوه روغن ماهی صحبت کنیم.اما حتما توجه داشته باشید٬ که بیشترین مزایای سلامتی از عدم تعادل امگا 3 به امگا 6 مصرفی، حاصل می شود. ما از طریق یک رژیم غذایی معمولی، امگا 6 زیادی(از گوشت قرمز) و امگا 3 بسیار کمی دریافت می کنیم.

زمانی که نسبت امگا 3 به امگا 6، صحیح نباشد، ممکن است آن مشکلات بالقوه پدیدار شوند. با مصرف مکمل روغن ماهی (که اگر رژیم غذایی شما در حال حاضر، شامل ماهی های چرب باشد، ضروری نیست)، تعادل امگاها اصلاح می شود و شما متوجه بعضی مزایایی می شوید که در زیر فهرست کرده ایم:

ممکن است روغن ماهی از دو راه برای مغزتان مفید باشد: گرچه روغن ماهی به تنهایی برای درمان افسردگی لازم نمی باشد اما در تاثیر هرچه بیشتر داروهای ضد افسردگی مهم است. با این حال، دوز بالای ایکوز اپنتاانوییک اسید (EPA) ــ یکی از اسیدهای چرب امگا 3 مهم در روغن ماهی ــ به حداکثر رساندن تاثیرات داروهای ضد افسردگی و در نتیجه بهبود خلق و خوی افرادی که به داروهای ضد افسردگی پاسخ نمی دهند، کمک می کند. (دوکوز اهگزانوییک اسید(DHA)،یک اسید چرب امگا 3 مهم دیگر است که در روغن ماهی وجود دارد).

یک مطالعه اخیر نشان می دهد که روغن ماهی احتمالا می تواند یک نوتروپیک در نظر گرفته شود٬ یعنی ماده ای که می تواند شناخت و حافظه را بهبود ببخشد. این شواهد مخصوصا به استفاده از روغن ماهی برای حفظ عملکرد مغز در افراد مسن، اشاره می کند و خاطر نشان می کند که مصرف بیش از حد امگا 6 ــ و امگا 3 خیلی کم ــ برای سلامت عصبی، مضر است.

خواص روغن ماهی برای سلامتی

روغن ماهی معمولا برای بهبود سلامت مفاصل استفاده می شود. با این حال با وجود محبوبیتی که دارد، مزایای آن به اندازه سایر مکمل هایی که معمولا برای سلامت مفاصل استفاده می شوند ــ مانند کورکومین یا گلوکوزامین ــ مورد تحقیق قرار نگرفته است. اگر شما سالم هستید و قصد دارید برای سلامت مفاصل از روغن ماهی استفاده کنید، دوزهای بالاتر را انتخاب کنید. اما بدانید که امگا 6 بیش از حد می تواند به سلامت مفاصل، آسیب بیشتری برساند، به خصوص اگر شما دچار ورم مفاصل (آرتریت) باشید.

اگرچه توصیه می شود که مصرف مکمل روغن ماهی می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند، اما شواهد محکمی برای این نظریه وجود ندارد. در واقع دوزهای بالای روغن ماهی ممکن است برعکس عمل کند. اگر مستعد ابتلا به سرماخوردگی و خستگی هستید، به نظر می رسد بهترین کار برای شما، مصرف متعادل امگا از طریق یک رژیم غذایی خوب و تغذیه درست است.

آخرین تحقیقات در مورد تاثیر روغن ماهی در محافظت از سلامت قلب و عروق را می توان این گونه خلاصه کرد: “بسیار کمتر از چیزی که فکر می کردیم، امیدوار کننده بود. در حال حاضر گمان می رود اولین مطالعاتی که از استفاده از روغن ماهی برای سلامت قلب حمایت کرده اند، بیش از حد مشتاق و حریص بوده اند. به طور کلی پذیرفته شده که مصرف کم امگا 3(300 میلی گرم EPA به همراه DHA) حاصل از رژیم غذایی یا مکمل، پیشگیری کننده است٬ اما دوزهای بالاتر، لزوما بهتر نیستند.

محبوبیت روغن ماهی، به این علت است که رژیم غذایی استاندارد غربی معمولا سرشار از اسیدهای چرب امگا 6(ذرت، سویا و محصولات گوشتی) است و مقدار کمی امگا 3 دارد و استفاده از روغن ماهی به عنوان یک راه ساده و موثر برای بستن این شکاف (رفع این مشکل) در نظر گرفته شد.

اگر شما یک رژیم غذایی مدیترانه ای ــ با مقدار زیادی ماهی ــ دارید، احتمال دارد که متوجه فواید مربوط به مکمل روغن ماهی نشوید زیرا در حال حاضر در رژیم غذایی شما ،اسیدهای چرب امگا 3 در مقابل امگا 6،متعادل هستند.

افرادی که معمولا بعد از وارد کردن روغن ماهی به رژیم غذایی شان ، متوجه این مزایا می شوند، معمولا یک رژیم غذایی پر چرب با مصرف کم ماهی (یا بدون مصرف ماهی) دارند. اضافه کردن روغن ماهی به رژیم غذایی با بازگرداندن تعادل به رژیم غذایی آنها که سرشار از امگا 6 و دارای امگا 3 بسیار کم است، به بستن این شکاف کمک می کند.

برای بعضی از ما، این به چه معنی است؟ اگر شما یک رژیم غذایی متعادل دارید و به طور منظم ماهی می خورید، ممکن است اصلا به مصرف مکمل روغن ماهی نیاز نداشته باشید. در واقع شاید برای شما مفیدتر باشد که قبل از استفاده از مکمل، ماهی های چرب بیشتری را وارد رژیم غذایی تان کنید.
کلیه حقوق مطالب برای مجله تناسب اندام محفوظ است؛ لطفاً در صورت استفاده ، لینک و نام مجله تناسب اندام را درج کنید. کانال بدنسازی

آرایش

مدل مو

مدل لباس

اخبار

سبزی خردکن

مزوتراپی چیست ؟   مزوتراپی یک روش غیر جراحی در زیبایی است که کاربرد های …

بهترین میزان استراحت بین ست ها در بدنسازی یکی از شایع ترین سوالاتی که همواره …

“رژیم “ بسیاری از بیمارانی که در کلینیک ویزیت می شوند و یا به …

سکته مغزی چیست ؟ راه های پیشگیری از سکته مغزی سکته مغزی زمانی رخ می …

  همانطور که پیش از این در مقاله هفت راه برای مخفی کردن شوره سر …

میکرونیدلینگ چیست ؟ نیدلینگ یا سوزن زدن پوست که Skin needling یا Microneedling ، درمان …

میکرونیدلینگ چیست ؟ نیدلینگ یا سوزن زدن پوست که Skin needling یا Microneedling ، درمان …

شیوه اجرا حرکت پلاور دمبل خوابیده یا پل اور با دمبل   ۱ – بخش …

لیپوساکشن لیپوساکشن یکی از رایج ترین اعمال زیبایی در جهان است و امروزه به شیوه …

دکتر باقری در اینستاگرام :

داروخانه اینترنتی

ضد آفتاب

محصولات دکتر مورد

دور چشم

ضد چروک

درمان جوش صورت

مرطوب کننده

پاک کننده

درمان لک

کلیه حقوق برای سایت دکتر باقری محفوظ است

بعضی از مردم بینییشان را ‌می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند و با نفرت به این مکمل محبوب نگاه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند،‌ بدون این که بدانند خواص روغن ماهی چیست و اینکه می تواند این مکمل چقدر برای آن ها مفید باشد.
از اولین خواص روغن ماهی میتوان گفت که آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند انرژی اضافی، تمرکز بهتر و ذهن هشیارتری را فراهم کند.

در تلاش بی پایان برای تبدیل شدن به سالم ترین نسخه خود، بسیاری از مردم تقریبا هر نوع مکملی را امتحان می‌‌‌‌‌‌کنند.
آنها یک مکمل برای بهبود عملکرد در ورزش، مکملی دیگر برای تقویت قدرت مغز و همچنین از مکمل دیگری برای داشتن یک قلب سالم استفاده می‌کنند.

روغن ماهی یک مکمل چند منظوره است که در یک زمان می تواند مزایای زیادی را در سراسر طیف وسیعی از مناطق بدن به وجود آورد. برای نام بردن چندتا می‌توان به بهبود عملکرد مغز، کمک به سوزاندن چربی و ریکاوری بدن بعد از تمرین اشاره کرد.
روغن ماهی همچنین توسط جمعیت وسیعی پذیرفته شده است، همه از بدن سازان هاردکور تا سالمندان استفاده روزانه این کپسول را مناسب می‌دانند.

کدام یک از این مزایا ثابت شده است؟ و در کدام جای شک است؟ ما از طریق این تحقیق به شناسایی پنج دلیل مبتنی بر شواهد که شما باید از مکمل روغن ماهی استفاده کنید را شناسایی کردیم.

بیماری قلبی عروقی از سال ۱۹۲۱، عامل اصلی مرگ در دنیا بوده است.
یک رژیم غذایی سالم و ورزش و همچنین روغن ماهی می‌تواند به جلوگیری کردن از پیوستن شما به این آمار کمک کند.
روغن ماهی یک منبع عالی از اسیدهای چرب امگا ۳ است، که استفاده آن برای مردمی که قلب سالم می‌خواهند ثابت شده است.
همچنین کسانی که در معرض خطر بیماری های قلبی عروقی هستند، میتواند بسیار مفید باشد.
روغن ماهی با کاهش میزان تری گلیسیرید، کاهش تولید پلاک خونی در شریان ها و کاهش فشار خون به جلوگیری از بیماری قلبی کمک می کند.

اگر پس از ورزش، از درد عضلات و مفاصل رنج می برید، شما مانند ۹۵ درصد از بقیه ما آدم های فانی هستید.
حتی ورزشکاران بسیار آموزش دیده هم پس از یک تمرین شدید می توانند احساس درد و ناراحتی کنند.
مطمئنا، شما می توانید ۴۸-۷۲ ساعت صبر کنید تا درد تان به خودی خود تمام شود، یا می توانید فرایند ترمیم را با استفاده از یکی دیگر از خواص روغن ماهی تسریع کنید.

در مطالعات، در مقایسه با یک دارو نما،در هنگام مصرف مکمل روغن ماهی غنی از امگا ۳  افراد درد کمتر ، کاهش التهاب و محدوده وسیعی از حرکت را گزارش کردند.
این به احتمال زیاد به دلیل توانایی روغن ماهی برای تقویت غشای سلولی است، که تنش اكسيداتيو که با تمرین شدید همراه است و همچنین واکنش التهابی بدن به تمرین را کاهش می دهد.
افزایش ترمیم به این معنی است که شما می توانید زمان بیشتری با شدت بیشتر برای پیشرفتی بزرگتر تمرین کنید.

از دیگر خواص روغن ماهی این است که می تواند به افزایش عملکرد شناختی شما کمک کند، به دلیل روشی که امگا سه مخصوصا EPA/DHA توسعه و تعمیر سیستم عصبی را پشتیبانی می‌کند.

تحقیقات بیشتر در میان شرکت کنند گان سالم نشان می‌دهد که مصرف امگا ۳ همچنین می تواند زمان نشان دادن واکنش، عملکرد سطح بالاتر مغز و قدرت تصمیم گیری را بهتر کند.

در میان بزرگسالان سالمی که سن بیشتری داشتند،‌ نشان داده شده که مکمل روغن ماهی عملکرد مغز شان را بهتر کرده است، با حمایت کردن از تئوری که ممکن است به افراد مسن کمک کند توانایی های شناختی خود را حفظ کنند.

این کاهش اشتها باعث می شود که کمتر بخواهید وعده دوم و سوم را بخورید.
اگر شما در حال حاضر در رژیم غذایی کم کالری هستید و به طور منظم ورزش می‌کنید، مکمل روغن ماهی می تواند به شما در کاهش وزن ، در مقایسه با داشتن رژیم و ورزش کردن بدون مکمل، کمک بیشتری کند.

محققان معتقدند که این کاهش وزن بیشتر به دلیل توانایی روغن ماهی برای افزایش اکسیداسیون چربی است، که به توانایی بدن شما برای شکستن چربی برای استفاده برای سوخت اشاره می‌کند. تجزیه چربی بهتر بدین معنی است که به جای ذخیره چربی،‌ بدن شما از آن به عنوان سوخت در فعالیت های روزانه خود استفاده می‌کند.

با افزایش توانایی بدن شما برای استفاده از چربی برای سوخت،‌ روغن ماهی می تواند به ذخیره بیشتر گلیکوژن عضلانی کمک کند.
این اخبار باید به گوش هر ورزشکار استقامتی خبری خوش باشد. یک رژیم سالم با روغن ماهی به مدت سه هفته نشان داده که باعث افزایش متابولیسم چربی در ورزش استقامتی می‌شود. مطالعات مشابهی در مورد ورزش و پاسخ متابولیکی به مکمل امگا ۳ نشان می دهد که مردم بیشتر قادر به استفاده از چربی برای انرژی هستند و گلیکوژن ذخیره شده خود را برای ورزش‌ های شدیدتر  نگه می‌دارند.

تحقیقات همچنین نشان داده است که مکمل ها می توانند به کارکرد موثر قلب در طول استراحت و تمرین کمک کنند. قلب کارآمدتر محتملا جریان خون را به عضلات در حال کار بهتر می‌رساند، در نتیجه اثر مثبت مستقیم بر عملکرد ورزش خواهد داشت.

برای بهینه سلامت قلب و عملکرد ورزشی، هر روز ۱-۲ گرم ازEPA/DHAبه صورت مکمل استفاده کنید.
اگر شما ۲-۳ بار در هفته ماهی چرب می‌خورید احتمالا امگا ۳ به اندازه کافی دریافت می کنید. اما اگر رژیم غذایی شما فاقد ماهی می‌باشد، به گرفتن مکملی با کیفیت که حاوی دو برابر EPA و DHA  و بدون هیچ فلز سنگینی است،‌فکر کنید.
شرکت ها، اگر آزمایشات شخص ثالث برای حذف فلزات سنگین و سایر آلاینده های احتمالی را داشته باشند، اغلب آن را بر روی برچسب، وب سایت یا هر دو قرار می دهند.

از آنجا که مصرف مکمل های روغن ماهی می تواند علائم گوارشی و احتمالا “طعم ماهی را ایجاد کند، شما ممکن است بخواهید مکمل های خود را با یک ماده غذایی دیگر یا با وعده غذا مصرف کنید.

گرچه بسیار معمول نیست، اما مصرف بیش از حد اسید چرب امگا ۳ می تواند سبب کاهش توانایی لخته شدن خون و تجمع پلاکتها شود. اکثر مردم نباید آن را بیش از ۴ گرم در روز مصرف کنند.

 

 

نظر

وبسایت

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 کاظمی پروفایل مخصوص نام دسامبر 8, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *