خواص آويشن در سرماخوردگي

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی :


خواص آویشن در لاغری خواص آویشن برای مو خواص عسل آویشن آویشن گیاهی از خانواده نعناع است که در مصر باستان از آن برای مومیایی کردن استفاده می‌کردند در حالی که در یونان به‌ عنوان عود کاربرد داشته است. گیاه آویشن به‌ دلیل خواص درمانی از قبیل نقش آن در درمان آکنه و فشارخون بالا شناخته شده است.

 

 

 


خواص آویشن در گلودرد

 


روغن آویشن یکی از قوی‌ترین ضدمیکروب‌های طبیعی است که به عنوان دارویی مؤثر در درمان گلودرد استفاده می‌شود. روغن آویشن حاوی کارواکرول است. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین روغن‌ها برای تسکین گلودرد محسوب می‌شود. در مطالعه‌ای که به‌تازگی توسط دانشکده‌ی بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لودز در لهستان انجام گرفته، روغن آویشن به گونه‌ی مختلف باکتری‌ جداشده از بیماران مبتلا به عفونت‌های حفره دهان، دستگاه تنفسی، ادراری و تناسلی واکنش نشان داده است.

 


نتایج حاصل از این پژوهش نشان می‌دهد روغنی که از گیاه آویشن گرفته می‌شود، فعالیت بسیار قوی در برابر تمامی سویه‌های بالینی دارد. این روغن حتی بر روی سویه‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک، اثر بسیار خوبی دارد. دفعه‌ی بعد که گلودرد داشتید، حتما مقداری آویشن به سوپ خود بیفزایید و چای آویشن بنوشید زیرا که تسکین‌دهنده درد و ازبین‌برنده‌ی میکروب است.

 


درمان سرفه با خواص آویشن

 


روغن آویشن که از برگ‌های آن گرفته می‌شود اغلب به‌ عنوان داروی طبیعی برای سرفه کاربرد دارد. در یک مطالعه مشخص شد ترکیب آویشن با برگ‌های گیاه «پاپیتال» به تسکین سرفه و دیگر علائم برونشیت کمک می‌کند.

 

 

 


خواص آویشن در رفع گرفتگی بینی

 


آویشن تاثیر زیادی در ضدعفونی کردن مجاری تنفسی دارد و بینی گرفته را باز می کند. – گرم آویشن خشک را در یک فنجان آب جوش ریخته و اجازه دهید به مدت دقیقه دم بکشد. می توانید کمی عسل هم در آن بریزید تا طعم شیرینی داشته باشد. مصرف روزانه – فنجان از این دمنوش کافیست. همچنین می توانید با روغن گیاهی آویشن بخور ..بدهید. برای این کار یک قطره از این روغن را در یک پیاله آب گرم بریزید و به مدت حداکثر دقیقه بخور بدهید.

 


توجه: اگر به گیاهان معطر آلرژی دارید، از این گیاه استفاده نکنید.

 


.توجه: مصرف روغن گیاهی آویشن برای خانم های باردار، شیرده و کودکان زیر شش سال توصیه نمی شود.

 

 

 


خواص آویشن در طب سنتی

 


در طب سنتی از این گیاه به عنوان ضد اسپاسم، رفع تنگی نفس و سرفه و بدگوارشی ودرمان سیاه سرفه، برونشیت، عفونت ریه، سرماخوردگی، آنفلوآنزا و برای درمان نفخ و گرفتگی‌های عضلانی استفاده می‌شود. همچنین آویشن خواص ضد میکروبی و ضدانگلی وضد قارچی دارد و این به خاطر وجود ماده‌ای به نام تیمول است که اگر شما در خوردن ان زیاده روی کنید ممکن است مسموم شوید. آویشن همچنین گرم و خشک و ضد سرفه است. این گیاه فصل بهار در کوههای زاگرس از جمله کوههای فریدونشهر و استان کردستان بخصوص کوههای شهرستان بیجار از جمله (کوه نسار، کوه حمزه عرب، کوه نقاره کوب و منطقه حفاظت شده بیجار) به وفور یافت می‌شود.

 


خواص آویشن در از بین بردن آفت

 


آویشن یکی از عناصر تشکیل دهنده بسیاری از حشره‌کش‌ها به حساب می‌آید و برای از بین بردن ویروس، باکتری‌ها، موش‌ها و دیگر جانوران موذی استفاده می‌شود. برای ساخت یک آفت‌کش خانگی چهار قطره از روغن آویشن را با روغن زیتون ترکیب کنید.

 

 

 

 


چندین قرن است که از آویشن برای درمان سرفه و برونشیت استفاده می‌کنند. در مطالعه‌ای که توسط مؤسسه‌ی «Practice for Internal Medicine and Pneumology» در آلمان انجام شد، از درمانی خوراکی که ترکیبی که از آویشن و پیچک بود استفاده شد. گروهی که با این دارو تحت درمان قرار گرفتند، کاهش درصدی میزان سرفه داشتند و این پیشرفت در درمان این گروه، دو روز زودتر از گروهی که شبه‌دارو به آنها تجویز شده بود حاصل شد. علاوه بر این، گروهی که با ترکیب آویشن و پیچک درمان شدند، بیشتر از گروه دیگر دچار عوارض جانبی نشدند و می‌توان گفت این درمان اصلا عوارض جانبی جدی در پی نداشت. تحقیقات بیشتر این موضوع را تأیید کرده و نشان می‌دهد که آویشن درمان طبیعی و بسیار مؤثر برونشیت است.

 

 

 

 

 


خواص آویشن شیرازی,خواص آویشن با عسل,خواص آویشن چیست

 


خواص آویشن شیرازی,خواص آویشن با عسل,خواص آویشن چیست

 


خواص آویشن شیرازی,خواص آویشن با عسل,خواص آویشن چیست

 


خواص آویشن شیرازی,خواص آویشن با عسل,خواص آویشن چیست

 

 

 

آویشن گیاهی است علفی، دارای شاخه‌های زیاد و چوبی به ارتفاع تا سانتی متر که در نواحی کوهستانی در بین تخته سنگ و به ویژه در کشورهای اروپایی می‌روید.

آویشن گیاهی است علفی، دارای شاخه‌های زیاد و چوبی به ارتفاع تا سانتی متر که در نواحی کوهستانی در بین تخته سنگ و به ویژه در کشورهای اروپایی می‌روید.

ساقه‌های آویشن پوشیده از کرک و برگ‌های کوچک زیادی است. برگ‌های آن کوچک، لوزی شکل، نوک تیز و به صورت متقابل، بر روی ساقه قرار دارند. این برگ‌ها به رنگ خاکستری روشن و با بوی بسیار نافذ است و دارای دم برگ‌های کوچکی نیز می‌باشد.

گل‌ها کوچک، گلی رنگ و یا سفید و به صورت مجتمع در انتهای ساقه قرار گرفته‌اند.

قسمت مورد استفاده‌ی گیاه، گل و به ویژه برگ‌های آن است. این گیاه، به طور محدود و برای تهیه‌ی داروها، در ایران کشت می‌گردد.

آویشن در طب سنتی ایران و اروپا، مصرف دارویی دارد. این گیاه علفی و معطر، دارای خواص دارویی بسیاری است و از آن در صنایع غذایی(پیتزا،پاستا، ماهی، پنیر، لیکور، ذرت مکزیکی و)، دارویی، بهداشتی و ی استفاده متنوعی می‌شود. قسمت‌های دارویی این گیاه، سرشاخه‌های آن و برگ خشک شده آن است. در قرون وسطی در فرانسه، ایتالیا و اسپانیا از آویشن برای درمان سرفه، سوء هاضمه و از بین بردن انگل‌های روده استفاده وسیعی می‌کردند. آویشن خاصیت آنتی باکتریال و ضد قارچ دارد. در بعضی کشور‌ها مثل آمریکا دم کرده آویشن برای آرام کردن ریه و سرفه در مواقع سرماخوردگی، هنوز هم محبوبیت فراوانی دارد.

مصرف خوراکی آویشن دارای اثر خلط آور و ضد سرفه‌ی خوبی می‌باشد. به همین دلیل محصولات زیاد به ویژه به صورت شربت از آن تهیه شده است. هم چنین در برونشیت، سیاه‌سرفه و نزله‌ها، به خوبی می‌توان از آن استفاده کرد.

خاصیت ضد میکروب تیمول، بسیار قوی و حدود بار از فنل در مورد تعدادی از میکروب‌ها، بیشتر است.

هم چنین در بعضی محصولات موضعی، به عنوان ضد خارش، ضد میکروب، مالشی ق کننده و محرک، محلول‌های حمام و محلول‌های غرغره برای کاهش تورم دهان و گلو، مصرف می‌شود.

کاربرد دیگر آویشن، مصرف آن به صورت پودر در بعضی ادویه‌جات و ترشی‌هاست، هم چنین به طور مستقیم و یا همراه با دیگر گیاهان، به عنوان بو، مزه و ضد نفخ در صنایع غذایی مصرف زیادی دارد.

در طب عوام، اکثراً به خاطر اثرات مسکن، ضد اسپاسم و ضد نفخ، از آن استفاده می‌کنند.

 مهم‌ترین اثرات گزارش شده آویشن باغی:

سقط کننده جنین، آلرژی زا، ضد درد، ضد آلرژی، ضد آلزایمر، ضد آرتریت، ضد میکروب، ضد سلولیت، ضد باکتری، ضد سرطان، ضد ادم، ضد التهاب، ضد موتاژن، ضد اکسیدان، ضد تب، ضد عفونی کننده، ضد اسپاسم، ضد قارچ، ضد کرم، ضد احتقان، ضد سرفه، ضد نفخ، ضد زخم داخلی، ضد کرم آسکاریس، قابض، بازکننده و برونش ها، آنتاگونیست کلسیم، معرق، خلط آور، کاهش دهنده‌ی چربی خون، کاهش دهنده‌ی پرفشاری خون، محرک سیستم ایمنی بدن، حشره کش، کاهش دهنده‌ی ترشحات بزاقی، مسکن و محرک.

طریقه و میزان مصرف:

تهیه چای:

بر روی گرم از پودر برگ آویشن، یک لیوان آب جوش ریخته و پس از – دقیقه صاف کرده و می‌نوشیم.

داروهایی گیاهی تهیه شده از آویشن، اکثراً به شکل مایع و شربت می‌باشند که با استفاده از راهنمای همراه دارو، باید مصرف شود. هم چنین به صورت تی‌بگ‌های مختلف، که اکثراً حاوی گرم پودر و یا خرد شده‌ی برگ آویشن است، در دسترس قرار می‌گیرد.

خواص دیگر آن، شامل خاصیت ادرار آور، ضد عفونی کننده‌ی مجاری ادرار و ضد کرم است.

 عوارض جانبی:

تاکنون در مورد عارضه‌ی جانبی ناشی از مصرف مقادیر خوراکی آویشن یا فرآورده‌های وابسته، گزارشی داده نشده است؛ ولی ممکن است در موارد معدودی، دردهای شکمی را ایجاد نماید و یا باعث گرفتگی موقتی گردد.

نکته‌ی دیگر آن که استفاده‌ی داخلی از تیمول با وجود کولیت، نارسایی قلبی و در زمان حاملگی، توصیه نمی‌گردد.

مقدار مصرف عادی آن برای افراد بالای یک سال، – گرم برگ خشک، در یک نوبت و روزی – مرتبه تکرار این مقدار می‌باشد.

افراد کم‌تر از یک سال، – / گرم از گیاه یا معادل آن از فراورده‌های آویشن را روزی چند مرتبه می‌توانند مصرف کنند.

هم چنین، میزان مصر تنتور آن، قطره تا سه بار در روز از این مقدار برای بزرگ‌سالان و تا یک ششم این مقدار، برای افراد زیر یک سال، مناسب است.

مصرف شربت‌های مختلف، بر حسب دستور کارخانه‌ی سازنده می‌باشد.

افزون بر این، دم کرده‌ی گرم درصد میلی لیتر آب، به عنوان غرغره یا دهان‌شویه و یا مصارف موضعی، توصیه شده است.

 مصرف در حاملگی و شیردهی:

گرچه ممکن است مصرف در این دوران، خطراتی در بر نداشته باشد ولی چون مطالعات در این مورد کامل نشده است، لذا بهتر است مصرف با نسخه‌ی پزشک صورت گیرد.

 نکات قابل توجه:

.    گیاهانی با نام آویشن پهن، آویشن باریک و آویشن شیرازی که در عطاری‌ها و یا بازار ایران وجود دارد، گیاهانی متفاوت از آویشن بوده ولی به علت شباهت در بعضی ترکیبات و یا شباهت ظاهری، بدین نام‌ها نامیده شده‌اند. راجع به این آویشن‌ها، توضیحات لازم ارائه شده است.

.     گونه‌ی دیگری از آویشن با نام علمی hymus zygis که شباهت بسیار نزدیکی از نظر ظاهری و ترکیبات، با گونه‌ی اصلی دارد، در بعضی نقاط دنیا به جای آویشن اصلی ( hymus valgaris) مصرف می‌شود. گونه‌ی مذکور در ایران رویش ندارد.

.    به بعضی از گونه‌های گیاه hymus در ایران آویشن اطلاق می‌شود. این گیاه در مناطق زیادی از ایران در شمال، غرب و مرکز از جمله مازندران، گیلان، آذربایجان، زنجان، کردستان، اطراف تهران و اطراف قزوین می‌روید.

.    آویشنی که در اکثر کتب گیاهان دارویی دنیا به عنوان استاندارد و گونه اصلی دارویی نوشته شده است hymus vulgaris می‌باشد که به طور محدود در ایران کشت می‌گردد و اکثر گیاهانی که تحت نام آویشن در بازارهای ایران عرضه می‌شوند، از نظر جنس و گونه متفاوت می‌باشند ولی در اثرات دارویی مشابهت دارند.


آویشن یکی از گیاهانی است که باید در فصل سرماخوردگی و آنفلونزا مورد استفاده قرار گیرد. این گیاه قطعا یکی از گیاهان شگفت انگیز برای کودکان است. همانند بیشتر گیاهان دارویی دیگر، آویشن نیز اغلب توسط افراد نادیده گرفته می شود اما توانایی های درمانی بسیار زیادی دارد.

زمانی که کودک شما مریض است یا احساس مریضی می کند، آویشن می تواند اولین گیاهی باشد که در بهبود شرایط موثر است. این گیاه برای افرادی همچون کودکان امن است و می تواند در عین حال موثر باشد.

آویشن در برگیرنده مقادیر زیادی از روغن های فرار است که بسیار ضد میکروبی است و به مبارزه با عفونت کمک می کند. این گیاه برای عفونت های ریوی، سرفه و گلودرد بسیار مفید است.در طول عفونت های ریوی، روغن می تواند به آرام شدن مسیرهای تنفسی، شل شدن بلغم و بهبود سرفه کمک کند. این کار اغلب با نوشیدن روغن اروماتیک و نوشیدن چای انجام می شود.

یکی از کارهایی که می توان با آویشن انجام داد قرار دادن آن در ظرف و گذاشتن آن در اتاق فرد بیمار است. یک ظرف متوسط را با آب پر کنید و یک اونس آویشن خشک شده به آن بیفزایید. این ظرف را در مکان امنی در اتاق بگذارید و اجازه دهید در طول شب در اتاق بماند. درب را ببندید تا اتاق کاملا با عطر آویشن پر شود. این کار به فرد اجازه می دهد به راحتی بوی آویشن را استشمام کند و بتواند از خاصیت آن برای مبارزه با عفونت استفاده کند.

شما می توانید از روغن ضروری آویشن در حمام یا دوش خود نیز استفاده کنید. زمانی که روغن ضروری را به حمام خود اضافه می کنید، ابتدا آن را با روغن حاملی همچون روغن زیتون رقیق نمایید. اینکار باعث می شود روغن بهتر در حمام عمل کند و از تحریک پوستی نیز جلوگیری می کند. سه قطره روغن ضروری آویشن را به یک قاشق غذاخوری روغن زیتون اضافه کنید، خوب ترکیب نمایید و سپس به حمام بیفزایید. اگر کودک شما زیاد سرفه می کند بهتر است حمام بخار را امتحان نمایید.

برای آماده کردن چای اویشن، بخش مساوی از آویشن، نعناع و آقطی را با هم ترکیب کنید. بین یک قاشق چایخوری الی یک قاشق غذاخوری از گیاهان ترکیب شده را در یک پیمانه آب بریزید. اجازه دهید به مدت 5 الی 10 دقیقه دم بکشد. سپس کمی عسل بدان بیفزایید . این ترکیب برای سرفه و عفونت های دستگاه تنفسی عالی است. در طول روز این ترکیب را بنوشید. دفع بعد که سرما خوردید می توانید از آویشن برای بهبود شرایط خود استفاده کنید.

 

پیشنهاد شده برای شما :
0 حامد فواید،علائم،خواص اکتبر 23, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *