ايا خوردن ماست با ماهي ضرر دارد

ايا خوردن ماست با ماهي ضرر دارد

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

ايا خوردن ماست با ماهي ضرر دارد

ايا خوردن ماست با ماهي ضرر دارد

يادداشت‌های محمّد کيهانی درباره مديريت و کسب و کار، علم و فناوری، و زندگی دانشگاهی

ژانویه 2, 2012 in Uncategorized

در اين نوشتار مروری خواهيم داشت بر سير تحول اعتقادی من درباره يکی از مهمترين مسائل زندگی: آيا ضرر دارد که همراه با ماهی، ماست بخوريم؟

در دوران بچگی به ما گفتند خوب نيست ماست را با ماهی بخوری. موضوع ابتدا ناراحت کننده بود چرا که هم ماست خوشمزه بود و هم ماهی. امّا بچه ها کم کم ياد می گيرند که در زندگی خيلی وقت ها نمی شود دو چيز خوب را با هم داشت. حرف بزرگترها در دوران بچگی مرجع کامل علم و حکمت محسوب می شود چرا که تحقيق بيشتر يا نمی توانيم انجام دهيم يا وفت می گيرد. چرا وقتی که می توان صرف بازی کرد را صرف تحقيق کنيم؟ بدين ترتيب از قدرت خارق العاده دوران بچگی در گذشتن از ناراحتی ها استفاده کرديم و قبول کرديم که در زندگی ماست را با ماهی نخوريم. اگر بزرگترها می گويند نخوريد حتماً يک چيزی می دانند.

کمی بزرگتر که شديم به اين فکر افتاديم که می توان سوال کرد. چرا می گويند خوردن ماهی با ماست بد است؟ من حق دارم جواب اين سوال را بدانم! بزرگترها گفتند باعث می شود صورتت لک و پيس يا جوش بزند. اين پاسخ برايم مانند نوری بود که حقايق بر ملا می کرد. درست است! پس برای همين هست که آن پسره در کلاس دوّم صورتش اينقدر لک و پيس داشت! بيچاره ماست را با ماهی خورده بود! از اينکه توانسته بودم اين ارتباط را برقرار کنم و به طور مستقل علم بزرگترها را برای خودم تأييد کنم بسی خوشحال بودم.

ايا خوردن ماست با ماهي ضرر دارد

صبر کنيد ببينم، من يادم هست يکی دو بار حواسم نبود ماست را با ماهی خوردم. ولی چيزيم نشد و صورتم هم لک و پيس ندارد. اصلاً اين که می گوييد خوردن ماست با ماهی ضرر دارد در کجا ثابت شده؟ آيا دانشمندان روی آن تحقيق کرده اند؟ پس چرا روی بسته های ماست يا ماهی هشدار نمی نويسند؟ چرا در تلوزيون کسی نمی گويد ماست را با ماهی نخوريد؟ در کتاب های مدرسه مان هم که نخوانديم. اگر از نظر علمی ثابت شده بود که خيلی بيشتر از اين مردم حواسشان بود و هشدارها هم بيشتر بود. خودم هم که خوردم چيزيم نشد. اگر از نظر علمی ثابت شده بود خارجی ها که آخر علم هستند می گفتند ولی ما رفتيم کانادا و کسی آنجا به ما نگفت ماست را با ماهی نخوريد. پس حتماً اين موضوع يک داستان قديمی است که تاريخ مصرفش گذشته. شايد قديمی ها درست نمی دانستند شير تاريخ مصرفش چقدر است يا اينکه برخی آدم ها ممکن است بدنشان lactose intolerant  باشد و بنابراين شايد برخی مشاهدات باعث يک نوع superstitious learning   شده باشد. در دنيای امروز که عصر علم و فناوری است نبايد اين چيزها را الکی بدون سند و مردک و آزمايش قبول کنيم.

در دوران نوجوانی کلاً جوش زياد می زدم و بعضی وقت ها هم خيلی جوش های ناجور. ولی راحت ماست را با ماهی می خوردم و ديگر اعتقادی به ضررش نداشتم. جوش ها هم به خاطر فرايند طبيعی بزرگ شدن بود و همه در اين سن و سال می زنند. امّا بعضی وقت ها حس می کردم جوش های من غيرعادی است. ببينم من که هر دفعه که ماهی با ماست خوردم که دقيق حواسم نبود که بعدش حالم بد شده يا نه و دقيق يادداشت نکردم. بعضی وقت ها که دلدرد و دل پيچه داشتم شايد به خاطر اين بود که ماست را با ماهی خورده بودم؟ اگر يک موضوعی از نظر علمی بررسی نشده دليل اين نيست که صحت نداشته باشد. من خودم محقق هستم و می دانم به هزار دليل يک موضوع ممکن است رويش تحقيق نشود. اين خارجی ها که من دور و برم می بينم که اصلاً زياد ماست را با غذا نمی خورند. شايد اين مسئله اصلاً برايشان اهميتی نداشته که رويش تحقيق کنند. ولی خب اگر هر کسی ماست با ماهی می خورد حالش بد می شد بالاخره يک تشخيصی می دادند بعد از اين همه سال. ولی خب شايد اين موضوع محلی باشد و به نژاد و آب و هوا بستگی داشته باشد. شايد خوردن ماست با ماهی فقط برای خاورميانه ای ها مضر باشد يا فقط برای ايرانی ها، يا فقط برای ايرانی هایی که ماست و ماهی ايران را می خورند…ولی من يکی که خيلی هم در ايران و هم در خارج ماست را با ماهی خوردم (البته دقيقاً نشمردم چند دفعه) و هيچ چيزيم نشد. حتی اگر هم برخی از آن دلدرد ها برای اين بوده، موضوع زياد مهمّی نبوده و من هنوز زنده ام. ولی برخی چيزها ضررش فقط در درازمدت مشخص می شود….اتفاقاً خيلی از اين حکايت های قديمی ها نتيجه ساليان سال تجربه اندوخته نسل اندر نسل می باشد. شايد يک چيزی می دانستند. شايد دليل اينکه اينقدر راحت اين امکان را رد کردم اين بود که ماست خيلی دوست داشتم و چون می خواستم با ماهی ماست بخورم خودم را از نظر ذهنی گول زدم و بيش از حد انصاف سعی کردم خودم را متقاعد کنم که خوردن ماست با ماهی ضرر ندارد…

واقعاً خجالت نمی کشی؟ تو که هر روز پای اينترنت هستی چرا زحمت نمی کشی يک دقيقه جستجو کنی ببينی علم جهان واقعاً دربار موضوع ماست و ماهی به چه نتيجه ای رسيده است. يک قانون در اينترنت وجود دارد که تقريباً هميشه درست است: اگر شما سوالی داريد حتماً افراد ديگی هم هستند که آن سوال را داشته باشند و حتماً برخی از آنها قبلاً در اينترنت درباره آن پرسيده اند. البته خيلی از اين پرسش و پاسخ ها در فوروم ها و تالارهای گفتگوی اينترنتی بين افراد عادی و غير متخصص است و ممکن است اعتبار علمی نداشته باشد. برای همين من هميشه از Google Scholar شروع می کنم.

متأسفانه يا من سر از واژه های علمی تخصصی علوم غذایی سر در نمی آورم و يا هيچ تحقيق علمی درباره ضرر داشتن يا نداشتن خوردن ماست با ماهی انجام نشده که از طريق گوگل قابل دسترسی شده باشد. امّا جستجو در اينترنت معمولی نشان می دهد که قانون فوق در اين مورد نيز پا برجا است و بحث های زيادی در تالارهای گفتگو و سايت های پرسش و پاسخ درباره خوردن ماست با ماهی و سوالات مشابه يافت می شود. مانند اينجا، اينجا، اينجا، اينجا، اينجا، اينجا، اينجا، اينجا، اينجا، اينجا، اينجا، اينجا، و اينجا.

متأسفانه هيچ کدام از اين منابع علمی نيستند و در نتيجه پاسخ راضی کننده ای نيافتم که موضوع را برای هميشه برايم حل کند. امّا حس کلی که گرفتم من را متمايل به اين می کند که خوردن ماست با ماهی واقعاً ضرر خاصّی ندارد. برخی نکات جالب که در اين جستجو ياد گرفتم:

ژانویه 3, 2012 در 2:57 ب.ظ.

سيدروج الله احمدي

سلام بر دوست عزيز
اين مطلب در طب اسلامي مطرح شده است توسط افرادي مثل بوعلي سينا ( و احتمال زياد همچنين خود او)
طب اسلامي حدود 5000 کتاب مشابه قانون بوعلي سينا دارد ولي متاسفانه اين يکي معروف شده.
در طب اسلامي غذاها به دو دسته اصلي سرد و گرم تقسيم مي شوند.
در طب اسلامي کسي که سرد و گرم را نداند طبيب (پزشک) نيست. البته نه يعني هرکي با دانستن اين طبيب مي شود.
اينکه سرد و گرم چيست به معني کالري نيست بلکه به عملکرد تيروئيد مربوط است.
لطفا اين مقاله را مطالعه فرمائيد در مورد اينکه سرد و گرم واقعا يعني چه:
http://www.ravazadeh.com/fa/article/7-medicine-article/3772-1390-02-14-15-16-15.html

اين هم يک ليست از مواد غذايي سرد و گرم:
http://www.ravazadeh.com/fa/article/7-medicine-article/1052-listmavadghazaei.html

اين دانش در گذشته بسيار مورد استفاده بوده و طب اسلامي در ايران قديم باعث سلامتي بسيار بالاي مردم بوده است.
آقاي مظاهري (که الان هم زنده است) در يکي از سخنراني هايش مي گفت من يادم مي آيد در اصفهان کلا سه دکتر بود که تازه آنها هم بيشتر اوقات بيکار بودند و قرآن مي خواندند.
در قديم در ايران کساني بوده اند به نام حکيم که در حال سفر بودند و شهر به شهر و روستا به روستا مي رفتند تا مريض پيدا کنند و درمانش کنند.
طب اسلامي بر اساس پيشگيري است و نه درمان. البته درمان هم دارد.
به همين خاطر توصيه هاي آن ممکن است خيلي مهم به نظر نرسد.
اين که ماهي با ماست نخوريد به دليل اين است که هردو سرد هستند. ماهي را مي دانم بسيار زياد سرد است. و خوردن چند غذاي سرد باهم ممکن است باعث بروز مشکل شود و در بلند مدت اگر خورده شود حتما مشکل ساز خواهد بود.
حضرت علي (ع) فرموده اند: هروقت ماهي خورديد همراه آن هفت خرما هم بخوريد.

اينها ميراث پدران ما هستند (پدران معنوي. هرکه ما را به جهان جديدي وارد کند پدر است). ما به جاي اينکه اين دانش طب اسلامي را توسعه بدهيم آن را کنار گذاشته ايم و اگر پدرمادرهاي ما از قديم چيزي يادشان مانده و شايد خودشان دليل اين حرفها را ندانند ما آنها را ممکن است مسخره کنيم. ما فکر مي کنيم هرچي ايراني است به درد نمي خورد و هرچه غربي است خوب است. و غرب شده است خدا
نخوردن ماهي با ماست جنبه پيشگيري دارد.
مثل اين است که کسي بگويد در سرما با لباس سرد بيرون نرو. و يکي بگويد من رفتم و مريض هم نشدم پس حرف تو اشتباه است.

هر انساني طبع گرم يا سرد دارد. فکر مي کنم به دليل علاقه فرد به غذاهاي گرم يا سرد باشد. يک فرد که طبع گرم دارد و يا معمولي است ممکن است با خوردن غذاهاي سرد مشکل خاصي نداشته باشد. .ولي کسي که طبع سرد دارد قطعا مشکل خواهد داشت. کساني که طبع سرد دارند اين را مي دانند. مثلا کسي که طبع سرد دارد با خوردن نارنگي که سرد است فورا نياز به دفع ادرار پيدا مي کند.

مثل اين است که مي گويند هرکي خربزه مي خوره پاي لرزش هم ميشينه. حالا يکي بياد بگه من خربزه خوردم و لرز نگرفتم پس ما غلط ميگيد

البته در مقدارهاي کم غذاي سرد ممکن است اثر خاصي نداشته باشد.
ولي هرچه مقدار بيشتر باشد اثر آن هم بيشتر است
امتحانش کاري نداره يک روز يا چند روز فقط از بين غذاهاي سرد بخوريد ببينيد چي مي شود. حمام هم طبع بدن راسرد مي کند. يک روز فقط ماهي بخوريد حمام هم برويد. البته اگر مرديد خبر دهيد ديگر اين توصيه را به کسي نکنيم.
دختر من پرکاري تيروئيد دارد و با غذاي هاي سرد کاملا کنترل مي شود. البته هرچي بهش ميگين اين را نخور گوش نمي دهد. مشت مشت زيتون مي خوره.
البته اگر شما يک غذاي سرد بخوريد و قبل يا بعد آن در آن روز غذاهاي گرم بخوريد اينها اثر هم را خنثي مي کنند و مشکلي پيش نمي آيد.
گاز بحث ديگريست که به غذاي هاي نفخ (گاز) زا مربوط مي شود.
ولي جوش (نه در همه موارد) به گرم شدن بيش از حد بدن مربوط است
شير هم تازه اش گرم و پاستوريزه اش سرد است

ژانویه 8, 2012 در 10:14 ب.ظ.

Ko Dy

بر گشتیم سر جای اول
آقای بوعلی سینا مطلبی در کتابش گفته و اینهمه دکتر مسلمان و عرب و ایرانی و محقق در طی اینهمه سالها کمی بخود زحمت نداده اند که یک تحقیق برمبنای علم و روشهای جدید انجام دهند و ثابت کنند که حرف بوعلی سینا در این مورد صحیح بوده و یا غلط
اصلا به ما چه تا زمانی که از دیگران مایه میگذاریم و کتاب او را همچون قرآن فرض میکنم هر کس خلاف آنرا بگوید از دین خارج و به بوعلی سینا کافر است

ژانویه 8, 2012 در 10:30 ب.ظ.

Ko Dy

در دنیای قدیم یعنی در زمانی که علم و فرضیات و روشهای علمی بر مبنای اصول ارسطویی بود . هر فرهنگ و قومی دارای سیستم پزشکی خود بودند. از خاور دور بگیرید تا اروپای غربی. در تمام این سیستم های پزشکی غذا ها بعنوان عامل بیماری و همچنین عامل و روش معالجه بودند.

در بعضی از این سیستم های پزشکی غذا ها و یا بعبارتی خوردنی ها بدو دسته و در بعضی به سه دسته تقسیم میشوند. سرد وگرم – سیاه و سفید – مرد وزن و یا نر و ماد و یا مذکر و مونث و البته در سیستم های سه قسمتی قسمت سوم به عنوان خنثی در نظر گرفته میشود.

در این سیستم ها همچنین از ناسازگاری دو غذای متضاد نام برده شده که خوردن آنها با هم جایز نیست و ترکیب آنها در بدن زیانبار می باشد. من هم در مقطعی همانند آقای دکتر کیهانی با این سئوال مواجه شدم که چرا نباید ماست را با ماهی خورد و هر چه بیشتر تحقیق کردم کمتر به نتیجه ای بر مبنای علم دکارتی یا علم و روشهای علمی امروزی رسیدم.

نکته جالبی که در این مطالعه متوجه شدم اینست که لیست غذاهای متضاد در این سیستم های پزشکی دنیای قدیم کمتر بهم شباهت یا بر هم تطابق دارند. یعنی در پزشکی بوعلی سینا که بنام ایرانی یا حتی اسلامی نامیده میشود ماست با ماهی نباید خورد ولی در سیستم پزشکی چینی مثلا ممکن است مشکلی نداشته باشند و حتی تاکید شده است. مثل مثال آقای دکتر احمدی که از حضرت علی ع نقل کرده اند که ماهی را با خرما بخورید . و این نقل قول ایشان یعنی اینکه روی حرف حضرت علی دیگر کسی نباید حرف بزند.

ژانویه 14, 2012 در 6:38 ب.ظ.

Mohammad Keyhani

بسيار ممنون از دو دوست عزيز که نظرهای بسيار مفصلی نوشته اند. اول بايد بگم که مقداری از خودم متأسف شدم که هنگام نوشتن مطلب اصلی اصلاً حواسم نبود که اين قضيه به همان بحث سرد و گرم بودن غذا ها مربوط می شود. از دوستانی که اينجا و در فيسبوک اين موضوع را يادآور شدند ممنونم.
امّا روح الله عزيز به نظرم پاسخی که می خواستم برايت بنويسم را دوست ديگر جناب Ko Dy نوشته اند. اگر آنچه اسمش را طب اسلامی يا طب سنتی می گذارند واقعاً کار می کند و جواب می دهد، بايد جزو طب معمولی باشد. طب معمولی يا علم پزشکی مدرن هيچ دليلی ندارد که گفته های حکيمتن قديمی را فقط به خاطر قديمی بودن يا اسلامی بودن رد کند. اگر واقعاً آزمايش های علمی نشان بدهد که اين روش ها مؤثر است، اين روش ها می شود جزو طب معملوی و مدرن و لازم نيست اسم سنتی يا اسلامی روی آن بگذاريم.
اگر هم آزمايش های علمی کارا بودن اين روش ها را تأييد نکرد نمی توانيم اسم آن را طب بگذاريم. بالاخره در گذشته ها که علم پزشکی ضعيف تر بود متفکرين با همان ابزار و امکاناتی که داشتند سعی می کردند الگو هایی را تشخيص دهند تا طبق آن بتوانند شانس درمان بيماری ها و افزايش سلامتی را بالا ببرند. بسياری از اين الگوهای تشخيص داده شده (مانند سرد و گرم بودن غذاها) ممکن است صد در صد دقيق نباشد به خاطر اينکه با امکانات آن زمان نمی توانستند دقيق تر آنها را مورد آزمايش قرار دهند.
خلاصه اينکه اگر ادعایی واقعاً صحيح باشد و با آزمايش تأييد شود، اين طب معمولی است و اگر صحيح نباشد اصلاً طب نيست. بنابراين چيزی به اسم طب سنتی يا اسلامی نداريم، مگر به عنوان مجموعه ای از الگوهای تشحيص داده شده در قديم.

Ben Eastaugh and Chris Sternal-Johnson.

Subscribe to feed.

ايا خوردن ماست با ماهي ضرر دارد

ايا خوردن ماست با ماهي ضرر دارد

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 mohsen فواید،علائم،خواص جولای 10, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *